Restauracja ATRIUM

 

 

Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl

 

Masterklasy – jak dobrze sprzedać sztukę ludowąWarsztaty Kultury,
organizator Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie, zapraszają twórców ludowych do udziału w cyklu warsztatów przygotowanym specjalnie z myślą o rzemieślnikach. Tej jesieni dowiemy się m.in., jak przekształcić tradycję w biznes, czym są prawa autorskie i dlaczego warto o nie dbać, a także jak twórca może chronić swoje dzieła i dane w internecie. Co ważne, udział w zajęciach jest bezpłatny.

Masterklasy t
o program warsztatów dla artystów tradycyjnych i rzemieślników ludowych. To okazja do rozwoju umiejętności i kompetencji biznesowych, które nie zawsze można nabyć z pokolenia na pokolenie, tak jak na przykład warsztat rzemieślniczy. Wśród zajęć zaplanowanych na październik i listopad 2019 r. znajdą się warsztaty dotyczące budowania wizerunku twórcy, pozyskiwania nowych klientów i form zbytu prac, praw autorskich przysługujących rzemieślnikom, projektowania przedmiotów czy bezpiecznego i efektywnego poruszania się w przestrzeni internetu.

– Biorąc pod uwagę naszą kilkunastoletnią współpracę ze środowiskiem twórców ludowych w ramach Jarmarku Jagiellońskiego, często dowiadujemy się o potrzebach tej grupy i chcemy na nie odpowiadać. Projekt „Masterklasy” traktujemy zarówno jako stworzenie okazji do poszerzenia wiedzy i umiejętności rzemieślników, impuls do poszukiwania nowych ścieżek promocji oraz rozwoju twórczości, jak i sposób na jeszcze bliższe poznanie się i współdziałanie. To także możliwość, by bezpłatnie skorzystać z wiedzy i doświadczenia zaproszonych przez nas prowadzących, którzy na co dzień m.in. opracowują strategie dla biznesu
– mówi Agata Turczyn z Warsztatów Kultury w Lublinie.


harmonogram:

>>> Budowanie marki i rozwój działalności twórców ludowych
Kiedy:
5 października – godz. 11.00-18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a


Podczas warsztatów przyjrzymy się przykładom i zastanowimy nad potencjałem, jaki daje budowanie marki w dziedzinie rękodzieła. Poszukamy nowych możliwości tworzenia produktów, usług oraz doświadczeń. Podzielimy się pomysłami na nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z odbiorcami, a także przećwiczymy zastosowanie narzędzi budowania obustronnie korzystnych relacji z użytkownikami. Będziemy wykorzystywać różnorodne narzędzia pracy, między innymi analizę strategiczną Aakera, Design Thinking czy Spirnt Design.
Prowadzenie: Ewa Duda-Maciejewska i Grażyna Skarżyńska

Ewa Duda-Maciejewska –
marketingiem, badaniami oraz komunikacją zajmuje się od ponad 20 lat, współpracując z przedstawicielami biznesu, instytucji państwowych oraz organizacji pozarządowych. Z wykształcenia socjolog (MA, Lancaster University); z zawodu marketingowiec – koncern PepsiCo Poland; strateg – twórca i szef działu strategii BBDO Warszawa; wykładowca i trener – Centrum Edukacji Obywatelskie, Collegium Civitas, Uniwersytet SWPS – School of Form; przedsiębiorca – współwłaścicielka firm marketingowych. Członkini Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR. Laureatka 12 nagród EFFIE – wyróżniających interdyscyplinarne zespoły (marketingowców, badaczy, projektantów, mediowców) za efektywność tworzonych rozwiązań marketingowych.

Grażyna Skarżyńska –
ukończyła Uniwersytet Warszawski Wydział Pedagogiczny oraz SWPS Studia Podyplomowe: Praktyczna Psychologia Społeczna. Doświadczenia zawodowe zdobywała w PepsiCo Poland /Tricon: w dziale operacyjnym i dziale marketingu – odpowiedzialna za marketing restauracji Pizza Hut/KFC Delivery a następnie jako Brand Manager KFC i Pizza Hut, PR Manager PepsiCo Restaurants. Kama Foods: marka Znakomita. W agencji reklamowej w dziale strategii BBDO Warszawa na stanowisku Strategic Manager a następnie Strategic Director odpowiedzialna za strategię dla marek różnych segmentów rynku, w tym: mBank, Multibank, GE Money Bank, Telekomunikacji Polskiej, Bayer, P&G, Mars Polska, PepsiCo, Wrigley.

Jest wykładowcą i przewodniczącą Rady Programowej Szkoły Strategii Marki SKM SAR, wykładowca School of Form / SWPS, juror w konkursie EFFIE i członek Komitetu EFFIE.

>>> Prawo autorskie dla twórców ludowych
Kiedy:
6 października – godz. 9.00-16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a

Rzemieślnicy i twórcy ludowi na co dzień borykają się z wyzwaniami prawa autorskiego nawet o tym nie wiedząc. Na warsztatach dowiemy się, jakie mamy prawa oraz że prawo autorskie jest w pracy atutem, a nie wadą.

Prowadzenie: Magdalena Miernik – prawnik zajmujący się na co dzień sprawami z zakresu prawa własności intelektualnej. Szkoleniowiec i trener z ponad 6 letnim doświadczeniem w dzieleniu się wiedzą na temat prawa własności intelektualnej. Doradza na co dzień wielu firmom z branży kreatywnej. Jej klientami są agencje kreatywne, studia graficzne oraz firmy z branży technologicznej chcące chronić i komercjalizować swoją własność intelektualną. Założycielka firmy prawniczej Lookreatywni LAW FOR CREATIVES świadczącej wsparcie prawno-biznesowe dla branży kreatywnej.Absolwentka Szkoły IP przy Centrum Praw Własności Intelektualnej im. Hugona Grocjusza. Promotorka wiedzy na temat prawa własności intelektualnej.

>>> Analiza trendów i nowe wykorzystanie tradycji
Kiedy:

12 października – godz. 11.00-18.00
13 października – godz. 9.00-16.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a

Zajęcia będą pretekstem do dyskusji nad obecną sytuacją twórców ludowych oraz zidentyfikowania ich problemów, a także do pracy nad nowymi formami wykorzystania tradycji. Uczestnicy poznają również trendy związane z rzemiosłem tradycyjnym i dziedzinami pokrewnymi. Poznają narzędzia, które mogą wykorzystać w swojej działalności twórczej oraz będą pracować nad stworzeniem ścieżek ułatwiających dzielenie się wiedzą, warsztatem i dziedzictwem kulturowym z kolejnymi pokoleniami.
Prowadzenie: Sebastian Grabowski, Natalia Maria Małecka

Sebastian Grabowski –
projektant, konsultant procesów technologicznych, laureat nagród za opakowania & design w Polsce i za granicą. Angażuje w swojej pracy dziedziny takie jak projektowanie graficzne, wzornictwo przemysłowe i techniki kreatywne. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 2016 r. Product Designer i Expert R&D w zespołach projektowych w Greenhat Innovation. Posiada doświadczenie w pracy w procesach projektowych prowadzonych w metodologii design management w tym m.in. w pracy multidyscyplinarnym zespole projektowym, tworzeniu briefu projektowego, analizie trendów i badań konsumenckich, analizie grupy docelowej (tworzenie tzw. person), zaprojektowaniu i przetestowaniu prototypów, konsultacjach technologicznych producentami. Prowadzi audyty technologiczne w ramach tworzenia strategii wzorniczych.


Natalia Maria Małecka –
projektant interdyscyplinarny, choreograf, założyciel i projektant w KREAKTYWNA – przestrzeń kreatywnego dialogu, interdyscyplinarnych eksperymentów i aktywności twórczej, zlokalizowanej w Krakowie. Ukończyła studia licencjackie ze specjalizacją Projektowanie mebli i elementów wyposażenia wnętrz na Wydziale Architektury Wnętrz na ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Później kontynuowała swoją edukację na studiach magisterskich na kierunku Design na HDK - Academy of Design and Crafts na Uniwersytecie w Goteborgu. Pracowała jako koordynator podczas Festiwalu Gdynia Design Days. Prowadziła warsztaty i pokazywała swoje projekty STAMP OF HERITAGE oraz BUILDING TALKS na Open Week w Goteborgu w 2018 i 2019 roku. Jest także finalistką konkursu Młodzi na Start 2019 organizowanego przez Elle Decoration w ramach Festiwalu Gdynia Design Days 2019 - projekt STAMP OF HERITAGE. Jej projekty są zaprojektowane w sposób zrównoważony społecznie i ekologicznie oraz związane z aktywacją niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz choreografią produkcji wiedzy. Najważniejszy dla niej jako projektanta jest aspekt edukacyjny obiektów dlatego swoje działania skupia na projektowaniu warsztatów oraz obiektów interaktywnych.


>>> Rzemiosło a Design – Projektowanie produktu
Kiedy:

26 października, godz. 11.00-18.00
27 października, godz. 9.00-16.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a i 7

Podczas warsztatów poruszymy kilka istotnych aspektów dotyczących projektowania – nie tylko przedmiotów. Zastanowimy się, jak w bardziej świadomy sposób podchodzić do własnej pracy, jak podkreślać jej atuty, jak eksponować oryginalność oraz głęboką wartość zakorzenioną w tradycji. Prześledzimy inspirujące przykłady współpracy twórców z instytucjami promującymi tradycyjną
produkcję. Przyjrzymy się przykładom współpracy twórców z projektantami. W praktyczny sposób zapoznamy się z procesem projektowym, wykonamy ćwiczenia rozwijające kreatywność i wyobraźnię w kontekście autoprezentacji oraz pracy nad rozszerzeniem oferty. Zainspirujemy do poszukiwań w obszarach nowego produktu.
Prowadzenie: Elżbieta Wierdak i Anna Szwaja

Elżbieta Wierdak –
Projektantka i artystka, freelancer. Żywo zainteresowana rękodziełem i sztuką ludową. Ciągle poznaje nowe techniki i podejmuje ciekawe wyzwania z nimi związane. Prowadzi warsztaty kreatywne dla osób w różnym wieku, ucząc technik tkackich, farbowania, technik plastycznych i podstaw rysunku. Projektuje i realizuje dekoracje okolicznościowe w kościołach. Zajmuje się fotografią reportażową i artystyczną. Studiowała na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie udziela się jako konsultant od spraw rzemiosła i wspiera prowadzenie zajęć na przedmiocie Projektowanie Alternatywne.

Anna Szwaja –
Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im Jana Matejki w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Adama Gedliczki w 2004 roku. Od ukończenia studiów pracuje na macierzystym Wydziale w Pracowni Projektowania Alternatywnego, gdzie do 2009 roku była asystentką prof. Mieczysława Górowskiego. Program pracowni porusza zagadnienia związane z czerpaniem inspiracji z rodzimej kultury, szczególnie ludowej oraz szeroko pojęte kwestie ekologii. Po obronie doktoratu w 2015 roku pod kierunkiem prof. Marii Dziedzic pracuje na stanowisku adiunkta. Poza dydaktyką zajmuje się projektowaniem w zakresie grafiki i produktu oraz fotografią.


>>> Bezpieczne i efektywne poruszanie się w przestrzeni Internetu
Kiedy:
16 listopada
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a i 7

Prowadzenie: Łukasz Gładysz

>>> Debata i oficjalne zakończenie cyklu Masterklasy
Kiedy:
17 listopada
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7


Uzupełnieniem części warsztatowej będzie spotkanie otwarte z elementami debaty dla wszystkich zainteresowanych uczestników oraz twórców ludowych, którzy nie brali udziału w warsztatach. Pozostałymi zaproszonymi uczestnikami będą przedstawiciele sektorów kreatywnych, środowisk skupiających twórców ludowych oraz przedstawiciele ośrodków, w których realizowana jest współpraca międzysektorowa. Spotkanie będzie miało na celu poruszenie tematyki współpracy międzybranżowej, przedstawienie dobrych praktyk z miejsc, gdzie taka współpraca już funkcjonuje i omówienie problemów, zagrożeń, jak i dobrych stron takiej współpracy.

Zgłoszenia:

Udział w zajęciach mogą wziąć rzemieślnicy i artyści tradycyjni – w pierwszej kolejności do udziału w warsztatach będą kwalifikowani twórcy ludowi. Pozostałe osoby będą przyjmowane w ramach możliwości. Ilość miejsc jest ograniczona.

Chętnych do udziału zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub do kontaktu telefonicznego pod numerem 81 533 08 18. Można zgłosić się zarówno na cały cykl warsztatów, jak i na pojedyncze, wybrane zajęcia.

Zajęcia są bezpłatne. Organizator zapewnia także nocleg oraz obiad w dniu odbywania się warsztatów.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.