Informacje różne z Lublina i regionu

 
   

Ile firm upadło w woj. lubelskim?


W ubiegłym roku w woj. lubelskim upadłość ogłosiło 36 firm. To 5,9 proc. wszystkich przedsiębiorstw, które zbankrutowały w Polsce w 2018 r. Problemom upadających firm w Polsce przyjrzał się w swoim nowym raporcie portal ALEO.com. Autorzy porównali w nim m.in. liczbę bankrutujących przedsiębiorstw w każdym województwie.W jakich branżach panuje dziś największa konkurencja? Przede wszystkim w handlu, przemyśle i budownictwie. To właśnie w tych trzech branżach działało aż 65 proc. firm, które zbankrutowały w ubiegłym roku. „Trendy związane z ryzykiem raczej nie zmienią się znacznie w 2019 r.” –dodają autorzy raportu, podkreślając że również w ostatnich miesiącach najczęściej upadają właśnie firmy handlowe, produkcyjne lub budowlane.

W swoim raporcie ALEO.com bierze również pod lupę przyczyny biznesowych niepowodzeń. Autorzy prezentują wyniki badania przeprowadzonego wśród przedsiębiorców i pracowników z całego kraju, którzy odpowiedzieli m.in. na pytania dotyczące największych rynkowych zagrożeń. Badani zwracają uwagę przede wszystkim na wysokie koszty prowadzenia działalności, zatory płatnicze czy niekorzystne zmiany w prawie. Warto podkreślić tę drugą kwestię. Opóźnienia w płatnościach są problemem przede wszystkim w małych firmach, gdzie mogą nawet spowodować załamanie płynności finansowej. „To z kolei często wywołuje efekt domina: bez należnych im pieniędzy firmy same nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań, powodując problemy kolejnych przedsiębiorstw” –piszą autorzy raportu. I choć w 2019 r. nawet połowa przedsiębiorców czekała na płatność od kontrahenta ponad 60 dni, to spora część z nich w ogólenie podejmuje koniecznych kroków, by uniknąć trudności. Co trzeci właściciel firmy deklaruje, że w ogóle nie weryfikuje kontrahentów. Najbardziej nieostrożne są osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą –tylko 4 na 10 upewnia się, że ich klient będzie w stanie zapłacić za produkt lub usługę.

Więcej informacji na temat upadających firm w Polsce znajduje się w raporcie ALEO.com: https://aleo.com/pl/blog/upadlosc-firm-co-hamuje-polski-biznes