KRAINA KONIAKÓW I MISTYCZNYCH MONASTYRÓW

TERMIN: 09 - 16.09.2019
8 dniową wycieczkę oferuje

Informacje różne z Lublina i regionu

 
 
powiększ

 powiększ


Nowy ranking miast przyjaznych rodzinom: Lublin na przedostatnim miejscuNiskie średnie zarobki, wysokie koszty utrzymania i droga rozrywka – te trzy czynniki zadecydowały o tym, że Lublin jest dziś jednym z najmniej przyjaznych miast dla rodzin z dziećmi.

Najważniejsze kwestie z perspektywy rodziców i dzieci w swoim nowym rankingu porównuje portal iKalkulator.pl. Autorzy przyjrzeli się dziesięciu największym miastom w Polsce, biorąc pod uwagę m.in. koszty zakupu i wynajmu mieszkania, dostępność publicznych żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych czy wysokość średnich zarobków.

W rankingu zwyciężyła Warszawa. Lublin zajął 9. miejsce, wyprzedzając jedynie ostatni Szczecin. O słabym wyniku stolicy Lubelszczyzny zaważyły przede wszystkim wskaźniki ekonomiczne: niska średnia zarobków oraz wysokie bezrobocie. W obu tych kategoriach miasto zajęło przedostatnie miejsce.

„Można pokusić się o stwierdzenie, że Lublin jest najdroższym miastem na wschodzie kraju” – piszą autorzy rankingu. W parze z umiarkowanymi cenami kupna i wynajmu mieszkania idzie droga rozrywka: bilety do kina i teatru kosztują w Lublinie najwięcej w całym kraju. Drogie są również lubelskie baseny.

Miasto zajmuje jednak wysoką, czwartą pozycję w jednej z najważniejszych kategorii w całym rankingu, porównującej dostępność publicznych szkół i przedszkoli. iKalkulator.pl zwraca również uwagę na wysoki poziom bezpieczeństwa oraz niskie czesne w prywatnych placówkach edukacyjnych. Od ostatniego miejsca w zestawieniu Lublin uchroniła również bezpłatna komunikacja miejska dla przedszkolaków i uczniów podstawówek.

Szczegółowe wyniki rankingu miast najbardziej przyjaznym rodzinom znajdują się na blogu iKalkulator.pl: https://www.ikalkulator.pl/blog/ranking-miast-przyjaznych-rodzinom-2019-lublin/