KRAINA KONIAKÓW I MISTYCZNYCH MONASTYRÓW

TERMIN: 09 - 16.09.2019
8 dniową wycieczkę oferuje

Informacje o wydarzeniu w Galerii Labirynt


Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.labirynt.com

 

Diana Lelonek – Endling

Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3

Otwarcie: 12 lipca 2019 (piątek), godz. 17.00

Wernisaż tłumaczony na polski język migowy (Magdalena Gach-Leziak)

oraz na język angielski (Krystian Kamiński).

Wystawa czynna do: 11 sierpnia 2019 (wt.-niedz., godz. 15.00-18.00)

Wstęp wolny

Kuratorka: Aleksandra Skrabek

Wystawa odwołuje się do problemu jakim jest nieuchronne wymieranie gatunków, spowodowane przede wszystkim działalnością człowieka. Tytułowe "Endling" oznacza ostatniego przedstawiciela gatunku. Termin ten po raz pierwszy użyty został w piśmie "Nature" w kwietniu 1996 roku. Ponownie pojawił się w 2001 roku w Muzeum Narodowym w Australii na ekspozycji prezentującej skórę ostatniego wilkowora tasmańskiego.
Artystka stworzyła instalację dźwiękową, na którą składają zarejestrowane przez naukowców ostatnie nagrania głosów ptaków, które uznane zostały za wymarłe. Ten przejmujący utwór jest ostatnim nawoływaniem, na które nie przychodzi żadna odpowiedź, jest aktem żalu i próbą zobrazowania nieodwracalnej degradacji środowiska. Ciemne, puste pomieszczenie stało się namacalnym obrazem nicości, złowrogim widmem przyszłości, która już się rozpoczęła, choć jeszcze zdarza nam się tego nie zauważać.

ZAPRASZAMY!

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.