Informacje różne z Lublina i regionu
 
 Nocsw.Janawskansenie1-m powiększ  Nocsw.Janawskansenie2-m powiększ
 Nocsw.Janawskansenie3-m powiększ  Nocsw.Janawskansenie4-m powiększ

NOC ŚW. JANA W SKANSENIE
22 czerwca (sobota), w godzinach 18:00-24:00 (sektor Powiśle)

Płonące ognisko, tańce przy dźwiękach dawnej muzyki, płynące po wodzie wianki, tajemnica kwiatu paproci i opowieści o magicznych właściwościach ziół. W niezwykłą, najkrótszą w roku noc w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się Noc św. Jana.
Po raz kolejny w lubelskim skansenie odbędzie się w niecodzienne spotkanie z okazji nocy świętojańskiej. Obchody wydarzenia rozpocznie widowisko obrzędowe pt. ”Wilija św. Jana” w wykonaniu zespołu obrzędowego z Hańska, któremu towarzyszyć będzie korowód i puszczanie po wodzie wianków oraz zabawa przy ognisku. Ponadto równolegle z trwającym obrzędem prowadzący warsztaty edukacyjne zapoznają publiczność z tajnikami ziołolecznictwa i właściwościami magicznymi ziół, symboliką wody i ognia, baśniami i legendami o cudownym kwiecie paproci oraz sposobem wicia wianków. Dla dzieci zorganizowany zostanie konkurs z nagrodami na poszukiwanie kwiatu paproci, a dla dorosłych na najpiękniejszy wianek.
Organizatorem Nocy św. Jana w skansenie jest Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej. Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.
WSTĘP WOLNY (wejście przez bramę na Powiślu od ul. Wądolnej)