KRAINA KONIAKÓW I MISTYCZNYCH MONASTYRÓW

TERMIN: 09 - 16.09.2019
8 dniową wycieczkę oferuje

Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mbp.lublin.pl

LATO W BIBLIOTECE latowmiescie-m powiększ

Dla wszystkich dzieci, które nie wyjadą na wakacje lub które wrócą z wyjazdu i będą miały dużo wolnego czasu Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych atrakcji, aby ciekawie i bezpiecznie spędzić czas.

Przede wszystkim będziemy czytać, bo to wpisuje się w naszą główną działalność. Czytamy, aby zachęcić do sięgania po literaturę, bo książka rozwija wyobraźnię, pobudza naszą ciekawość, wzbogaca słownictwo. Z książek można się wiele nauczyć.

Ale oprócz czytania zapraszamy na przygotowane warsztaty plastyczne. W Filii nr 25 przy ulicy Sympatycznej będą zajęcia, podczas których dzieci będą mogły poznać różne techniki, style oraz kierunki w sztukach plastycznych takie jak: postimpresjonizm, abstrakcjonizm, kubizm, puentylizm, fowizm, i inne terminy. W Biblio i innych filiach na zajęciach artystycznych dzieci dowiedzą się co to jest kompozycja, kolaż, malarstwo czy techniki mieszane oraz zajęcia plastyczne z wykorzystaniem różnych technik. Najnowsza filia MBP, przy ul. Sławin, zaprasza na warsztaty linorytu i tworzenia plakatu. Uczestnicy poznają jedną z podstawowych technik graficznych, stworzą własne projekty i odbitki przy pomocy prasy, a także warsztaty ogólnoplastyczne z przygotowaniem muralu upamiętniającego Unię Lubelską.

Filia nr 2 przy ul. Peowiaków przygotowała spotkania o dziwnych świętach, których w kalendarzu nie brakuje. Każdy miesiąc obfituje w jakieś nietypowe uroczystości. Bibliotekarki wybrały te z nich, które mogą się stać okazją do zorganizowania wyjątkowo oryginalnego spotkania. Między innymi będziemy świętować Dzień Psa, Dzień Włóczykija, Dzień Czerwonego Kapturka czy Dzień Tygrysa lub Święto Żaby. Każdemu spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty edukacyjno-plastyczne.

Filia nr 8 przy ul. Zuchów zaprasza w podróże w czasie. Uczestnicy poznają epokę dinozaurów, starożytną Grecję czy średniowieczne zamki.

Ponieważ w tym roku obchodzimy rocznicę 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej w kilku naszych placówkach odbędą się poświęcone tej tematyce spotkania literackie, historyczne, którym towarzyszyć będą warsztaty plastyczne. W Biblio trakcie trwania warsztatów na uczestników będzie czekało nie lada wyzwanie. Podejmą się oni próby wybudowania repliki stojącego na Placu Litewskim pomnika upamiętniającego Unię Lubelską.

Jednym z miast partnerskich Lublina jest Erie (Pensylwania). Filia nr 18, ul. Głęboka, zaprasza na American Dream czyli zajęcia związane z kulturą Stanów Zjednoczonych. Podczas zajęć dzieci będą poznawać historię, literaturę, kuchnię, a także podstawowe zwroty w języku angielskim. Każde spotkanie urozmaicą warsztaty plastyczne tematycznie związane z USA.

Filia nr 26 przy ul. Leonarda wspólnie z Fundacją Hesperos przygotowała cykl warsztatów trwających pięć godzin, a każdego dnia różna tematyka - Dzień z Misiem, Dzień z kuchnią, Dzień z Harrym Potterem, Dzień z Wiedźminem, Dzień z kuglarstwem, Dzień z grami planszowymi. Dodatkowo cykl warsztatów  printu na tkaninie (koszulki, torby).

Filia nr 29 przy ul. Kiepury zaprasza na „Laboratorium komiksu” - warsztaty komiksowe, warsztaty street-art dla dzieci i młodzieży oraz pokazy filmowe dla dzieci wraz z warsztatami plastycznymi inspirowanymi obejrzanym filmem.


W bibliotece na Węglinie trwać będzie Indiańskie lato. Uczestnicy poznają życie codzienne Indian, obyczaje, wierzenia i kulturę wykonają pióropusze, indiańskie sakwy, proste instrumenty muzyczne, i łapacz snów.

Warsztaty żonglersko-ruchowe czekają na dzieci w bibliotece przy ul. Bursztynowej.

Dla fanów gry komputerowej "MINECRAFT w Biblio i w Filii 38 przy Relaksowej odbędą się rozgrywki. Dodatkowo będzie konstruowanie kartonowych modeli 3D. Podczas spotkania uczestnicy wezmą udział w dyskusji na temat uniwersum Minecrafta, zapoznają się z literaturą dotyczącą tematyki, wykonają papierowe modele postaci i atrybutów z popularnej gry.

Przy ul. Relaksowej będzie również "Bal wakacyjny" - wydarzenie podsumowujące  zajęcia w bibliotece: w programie gry i zabawy ruchowe.
A w godzinach pracy biblioteki w ramach projektu Laboratorium wspomnień będzie stanowisko multimedialne umożliwiające digitalizację starych fotografii, dokumentów i pamiątek rodzinnych, oraz przegrywanie kaset VHS na nośniki cyfrowe.

W większości filii poza wymienionymi działaniami czekają na dzieci i młodzież zajęcia plastyczno-edukacyjne, rozwiązywanie rebusów, zagadek i kalamburów, zabawy, turnieje gier planszowych , konkursy plastyczne i literackie z nagrodami, zabawy inspirowane fabułą książek, zabawy z wykorzystaniem  audiobooków. Warsztaty kaligrafii dla dzieci i warsztaty teatralne.

Trudno wymieniać wszystkie nasze przygotowane atrakcje, najlepiej jest odwiedzić naszą stronę internetową, gdzie można przeczytać w jakich filiach i godzinach odbywają się ciekawe i co najważniejsze bezpłatne zajęcia. Zapraszamy na stronę: www.mbp.lublin.pl

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.