Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mbp.lublin.pl

Wypisz Wymaluj - (Nie)literackie strefy kreatywności mkidn1-m powiększ

Projekt „Wypisz, wymaluj - (nie)literackie strefy kreatywności” w spójny i kompleksowy sposób łączy cykle warsztatowe, spotkania autorskie i wydarzenia aktywizujące twórczo różne grupy wiekowe w szczególności: dzieci (7-12 lat) i młodzież (13-18 lat).
Jego realizacja odbywać się będzie w trzech Filiach MBP w Lublinie (29, 38, 40) położonych w sąsiadujących ze sobą dzielnicach (Czechów, Sławin, Szerokie). Działania będą oscylować wokół wątków tematycznych łączących literaturę ze sztukami wizualnymi. Projekt podejmuje działania edukacyjno-animacyjne, stymulujące rozwój i kreatywność. Dzięki niemu filie biblioteki staną się przestrzenią do twórczych eksperymentów ze słowem i obrazem.
W każdej z Filii w ramach tzw. stref kreatywności zostaną zrealizowane wydarzenia związane z przenikaniem się słowa i obrazu. Dzięki zaplanowanym warsztatom uczestnicy będą mieli doskonałą okazję do twórczego spędzenia wolnego czasu, eksperymentów ze słowem i obrazem, pogłębienia wiedzy z różnych dziedzin, a jednocześnie zdobycia pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą. Dowiedzą się w jaki sposób powstaje graffiti, komiks, druk i decoupage na tkaninie. Poznają tajniki tworzenia krojów pisma i pracy dziennikarskiej. Zaprojektują i wykonają własne grafiki, memy, napiszą hasła promujące czytanie.

Strefa kreatywności w Filii nr 29 będzie skupiona wokół podobieństw i różnic, które można zaobserwować pomiędzy odbieraniem treści wyrażonej jedynie słowem, a odbieraniem przekazu wyrażonego zarówno słowem, jak i obrazem. Spotkania będą koncentrować się wokół dwóch obszarów: słowo w sztuce ulicy - warsztaty street-art oraz słowo w komiksie - laboratorium tworzenia historyjek obrazkowych. Działania będą realizowane w oryginalny i ciekawy sposób, tak aby zachęcić do aktywności jak najszerszą grupę młodych ludzi. Każdy z cykli podsumowany zostanie otwartym eventem aktywizującym społeczność lokalną. Zaplanowano również wystawę komiksów stworzonych podczas warsztatów oraz wykonanie muralu.

W strefie kreatywności Filii nr 38 każde spotkanie będzie łączyć w sobie wykorzystanie współczesnego trendu na ikoniczność, hasłowość i popkulturowe ujęcie słowa i obrazu poparte podstawą literacką. “Notes młodej pisarki" to spotkanie autorskie oraz warsztaty literackie, które przeprowadzi znana, polska autorka książek dla dzieci i młodzieży - Ewa Nowak. Pod hasłem “Lubię czytać, jestem trendy" odbędą się zajęcia bazujące na preferencjach czytelniczych uczestników. "Pisanie jest na topie” - pokaże, że ręczne tworzenie własnych krojów pisma i prostych grafik wciąż ma ogromną siłę przekazu i może sprawiać wiele przyjemności. “Literacki kontent wizualny” będzie próbą syntezy nowego języka obrazowego, popularnego wśród młodzieży (memów) z wątkami literackimi. Jako podsumowanie prac warsztatowych zostanie zaprezentowana wystawa memów literackich.

Sfera kreatywności w Filii nr 40 będzie skoncentrowana wokół literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz problemu popularyzacji czytelnictwa wśród tych grup odbiorców poprzez różne kanały. Zagadnienie będzie potraktowane w sposób nowatorski i atrakcyjny dla młodych ludzi. Warsztaty obejmą dwa bloki tematyczne. Pierwszy to słowo - tutaj uczestnicy będą szlifować swoje umiejętności pisarskie w różnych formach pod okiem dziennikarza. Drugi blok to obraz i jego wykorzystanie w celach promocji czytelnictwa i książki. Warsztaty z kreowania form graficznych zostaną zakończone wernisażem. Dodatkowo w ramach działań łączących słowo i obraz, odbędą się warsztaty z kaligrafii skierowane do różnych grup wiekowych.

Program:
Filia nr 29 MBP
ul. Kiepury 5a
CZERWIEC
27, 28.06 - "Laboratorium komiksu" - warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży
LIPIEC
4, 5.06 - "Laboratorium komiksu" - warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży
9, 11, 16, 18, 23, 25.07 - "Mural literacki" – warsztaty street-art dla młodzieży

Filia nr 38 MBP
ul. Relaksowa 25
CZERWIEC
5.06 - “Notes młodej pisarki” - spotkanie autorskie z Ewą Nowak
5.06 - “ABC pracy pisarskiej” - warsztaty literackie
6, 10, 17.06 - “Lubię czytać, jestem trendy” - warsztaty tworzenia motywów literackich na tkaninie
17.06- “Literacki kontent wizualny” - warsztaty tworzenia memów
LIPIEC
2.07- “Literacki kontent wizualny” - warsztaty tworzenia memów
3, 4, 10.07 - “Pisanie jest na topie!” - warsztat z kreatywnego wykorzystania liternictwa

Filia nr 40 MBP
ul. Sławin 20
CZERWIEC
4, 11.06 - “Pytaj, czytaj, pisz!” - warsztaty dziennikarskie
24, 25, 26, 27.06 - “Kultura - widzisz więcej” - warsztaty plastyczne
29.06 - “Małe dzieło - litera” - warsztaty z kaligrafii
LIPIEC
1, 8.07 - “Małe dzieło - litera” - warsztaty z kaligrafii

Informacje i zapisy:
Filia nr 29 tel. (81) 741 92 94
Filia nr 38 tel. (81) 311 01 12
Filia nr 40 tel. (81) 511 10 76

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.