Informacje o wydarzeniu w Centrum Kultury


Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-004 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . www.ck.lublin.pl

 


 "Jak wam się podoba" reż. Elżbieta Depta
22 maja 2019godz. 19.00
                Piwnice Centrum Kultury w Lublinie,                           ul. Peowiaków 12

 5SHAKEspeareposter-m powiększ

Shake. Czytania sceniczne dramatów Williama Szekspira w Czytelni Dramatu

“Gwałtownych uciech niech będzie początek”
Czytelnia Dramatu zaprasza na kontynuację cyklu czytań scenicznych poświęconych twórczości Williama Szekspira. Reżyserzy młodego pokolenia sięgają po wybrane i wymarzone przez siebie dramaty geniusza.

"Jak wam się podoba"
reżyseria: Elżbieta Depta
czytają: Maciej Czerniak, Maciej Grubich, Daniel Lasecki, Kacper Lech, Jarosław Tomica, Jan Tuźnik.
Spotkanie poprowadzi: Dominik Gac
kurator wiosennej edycji serii czytań Shake: Maciej Gorczyński

W teatrze elżbietańskim młodzieńcy „zanim im się puściła broda” grali role kobiece. Jednak nie we wszystkich sztukach Szekspira przebieranie się jest tylko konwencją. W „Jak wam się podoba” jednym z tematów jest płeć płci. Postać Rozalindy przybiera drugie imię: Ganimed, co oznacza miłośnika mężczyzn. Szekspir używa wobec niej naprzemiennie zaimki męskie i żeńskie. Jest to dziewczęcy chłopak do kochania. Rozalinda nie jest po prostu kobietą nieudolnie przebraną za mężczyznę, ale jest Ganimedem - łączy w sobie i wykorzystuje do przeprowadzanie własnych intryg, męskie i kobiece aspekty osobowości. Uwodzi zarówno mężczyzn jak i kobiety, i zdaje się sprawiać jej to wielką przyjemność.

Tak jak współczesne Drag Queen uwielbia przebieranki i kreację.
Podczas czytania dramatu postaramy się pójść za autorem i zabawić tą konwencją, zadać pytanie - jaka jest płeć Rozalindy?

"Jak wam się podoba"
reżyseria: Elżbieta Depta
czytają: Maciej Czerniak, Maciej Grubich, Daniel Lasecki, Kacper Lech, Jarosław Tomica, Jan Tuźnik.
Spotkanie poprowadzi: Dominik Gac
kurator wiosennej edycji serii czytań Shake: Maciej Gorczyński

 

Elżbieta Depta (1987)
Absolwentka Reżyserii Dramatu na krakowskiej AST, wcześniej ukończyła z tytułem magistra Psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia artystyczne 2014. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2014. Wyreżyserowała spektakle: "Romville" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" na podstawie reportażu Swietłany Aleksijewicz w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, "Kim" w TR Warszawa, spektakl "Solaris" na podstawie prozy Stanisława Lema Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, spektakl "Dziób w dziób" tekst Malina Prześluga, Teatr im.Andersena w Lublinie, "Moją ulicą płynie rzeka" - zwycięski projekt konkursu Modelatornia, Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, spektakl "Dwanaście prac Heraklesa" Teatr Groteska w Krakowie. Uczestniczka międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali teatralnych, Festiwalu POP UP, Sopot Non Fiction 2017, Projektu Teatr Polska 2016, finału projektu Teren TR 2015, laureatka Międzynarodowego Konkursu na photo.mov w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2013, wyróżniona podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Emigra.
Poprzez teatr rozwija również inicjatywy społeczne – w ramach pracy dla Stowarzyszenia Na Rzecz Romów „Newo Dziwipen” prowadziła zajęcia teatralne dla dzieci romskich, oraz warsztaty interkulturowe w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Program - część druga:

14.04.2019 - godz. 19:00
"Tytus Andronikus", reż. Beniamin Bukowski

22.05.2019 - godz. 19:00
"Jak wam się podoba" reż. Elżbieta Depta

26.06.2019 - godz. 19:00
"Stracone zachody miłości", reż. Zuzanna Bojda

wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.