Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl


Wschodnia strona Innych Brzmień

eryk

Way Station, The Elephants, Stonefromthesky oraz Eryk i Ja to porcja świeżej, poszukującej muzyki prosto od naszych wschodnich sąsiadów, która zasila tegoroczny line-up festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Artyści z krajów Partnerstwa Wschodniego to stały i istotny element programu Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Każdego roku staramy się pokazywać najciekawsze talenty i prezentować oryginalne zjawiska muzyczne głównie ze sceny ukraińskiej i białoruskiej, ale też gruzińskiej czy ormiańskiej. Tym razem proponujemy naszej publiczności ukraiński post rock oraz indie rock w wykonaniu Way Station i The Elephants, elektroniczny set Stonefromthesky, a także alternatywny duet z Białorusi – Eryk i Ja.

Ukraińska scena post rockowa i post punkowa ma się w ostatnich latach bardzo dobrze, o czym świadczyć mogą udane występy zespołów tych nurtów podczas dotychczasowych edycji Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Tegorocznym reprezentantem tego rodzaju brzmienia będzie kijowskie Way Station. Ten instrumentalny skład aktywnie działa od 2010 roku i ma na swym koncie dwa albumy studyjne – „The Ships” oraz „The Way of Minstrel”. Ich znakiem firmowym są rozbudowane, wielowarstwowe kompozycje, które wykonywane na żywo nabierają zjawiskowego, transowego charakteru i brzmienia.

Na drugim biegunie stylistycznym operuje grupa The Elephants, jeden z najciekawszych zespołów ostatniej edycji Kyiv Music Days. Bez wątpienia ten indie rockowy kwartet jest jedną z nadziei współczesnej ukraińskiej sceny i w szybkim tempie zdobywa coraz większą popularność. Wpadające w ucho, przebojowe melodie, ciekawie zaaranżowane utwory oraz teksty w języku angielskim – wszystko to powoduje, iż The Elephants mają przed sobą bardzo interesującą przyszłość. Dodatkowo, co niezwykle istotne w erze serwisów typu Youtube, zespół może pochwalić się profesjonalnymi klipami, jak choćby wideo do utworu „Friend”.

Reprezentację sceny ukraińskiej dopełnia w tym roku projekt Stonefromthesky, za którym stoi DJ, producent i kompozytor Alex Zinchenko. W swoim podejściu do muzyki łączy awangardową elektronikę z brzmieniami żywych instrumentów, żongluje klimatami, od wyciszonych, dyskretnych momentów do mocnego, bezkompromisowego i wyrazistego brzmienia. Do Lublina zawita m.in. z najnowszym materiałem zatytułowanym „Spirals”.

Listę wschodnich artystów zamyka białoruski duet Eryk i Ja, czyli nowy projekt Uadzimira Liankievica (znanego m.in. z formacji TonqiXod) i Eryka Arłowa-Szymkusa (Harotnica mix, eks-Vuraj). Brzmienia syntezatorów mieszają się tu z hałaśliwymi gitarami i wokalami, a nawet z prawdziwą poezją. Muzyka artystów z Mińska odsyła nas w rejony progresywnej elektroniki, post rockowych dźwiękowych eksperymentów, ale też pewnej charakterystycznej zbuntowanej energii i płynącego ze sceny punkowego przekazu.

Koncerty odbędą się na Błoniach pod Zamkiem w dniach 27-30 czerwca 2019. Way Station wystąpi w czwartek 27 czerwca, dzień później w piątek 28 czerwca usłyszeć będzie można The Elephants, w sobotę 29 czerwca zagrają Eryk i Ja, a ostatniego dnia dnia festiwalu, w niedzielę 30 czerwca, gościć będziemy Stonefromthesky. Wstęp, podobnie jak na wszystkie inne wydarzenia w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest bezpłatny.

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.