Informacje różne z Lublina i regionu

 

 

Pawilon Ukraiński na 58. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia

Biennale w Wenecji to najstarsze i jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń prezentujących sztukę współczesną z całego świata. Ta międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej odbędzie się już po raz 58. W pawilonach narodowych na terenie Giardini della Biennale i w weneckim Arsenale oraz w różnych miejscach w Wenecji prezentowane będą projekty przygotowane przez 90 państw. Pawilon Ukrainy przygotowuje kolektyw artystyczno-kuratorski Open Group we współpracy z Galerią Labirynt. Projekt „The Shadow of Dream* cast upon Giardini della Biennale” (Cień Marzenia* padający na Giardini della Biennale) odnosi się do pojęcia mitu oraz jego znaczenia i wpływu na współczesną sztukę.
Podczas Biennale w Pawilonie będą trwały całodzienne performanse odwołujące się do mitycznego lotu największego na świecie samolotu towarowego nad Wenecją 9 maja w południe. An-225 Mriya* (ukr. „marzenie”) rzuci cień na Giardini della Biennale na kilka sekund, przewożąc w ładowni tylko dysk twardy z katalogiem ponad tysiąca ukraińskich artystów i artystek biorących udział w przedsięwzięciu.
Obecność tego projektu w Wenecji ma również symboliczny charakter. Cień na Giardini jest metaforą dynamiki sztuki współczesnej, funkcjonującej w różnych kontekstach: lokalnych, europejskich i globalnych.
Jak stwierdzają twórcy z Open Group: „Takie historie zmieniają nasze doświadczenia jako ukraińskich artystów, nie definiują nas jednak całkowicie. Historia przesuwającego się przez Giardini della Biennale cienia marzenia może przemienić się w mit poprzez powielanie tej opowieści w obrębie pawilonu i w mediach, ale traktujemy to jako element wpisany w dynamiczną istotę naszej propozycji kuratorskiej ”.
Wystawa czynna: 11.05-24.11.2019
Komisarz: Svitlana Fomenko, Pierwszy zastępca Ministra Kultury Ukrainy
Kurator: Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Stanislav Turina, oraz Anton Varga)
Organizator Pawilonu Ukraińskiego: Ministerstwo Kultury Ukrainy
Współpraca: Galeria Labirynt
Partner instytucjonalny: Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy
Mriya nad Giardini della Biennale: 9.05.2019, godz. 12.00
Oficjalne otwarcie w Arsenale: 9.05.2019, godz. 13.00
Konferencja prasowa w Arsenale: 10.05.2019, godz. 11.00
Lokalizacja: Ukraiński Pawilon mieści się w Arsenale, Sestiere di Castello, Campiello Tana 2169/F, 30122 Venice 

__________
*Antonov An-225 Mriya (ang. Dream, pol. Marzenie, ukr. Mriya) to największy na świecie samolot towarowy zaprojektowany w Kijowie przez Biuro Projektowe Antonov. Mriya z maksymalną masą startową 640 ton jest największym i najcięższym samolotem na świecie. An-225 został zbudowany na potrzeby radzieckiego programu kosmicznego do transportu samolotów kosmicznych Buran i elementów systemu rakiet Energiya