Informacje różne z Lublina i regionu

  MAJ 2019 W DZIELNICOWYM DOMU KULTURY „CZUBY POŁUDNIOWE”

8.05.2019, godz. 10.00Ziołowy ogródek, warsztaty dla Seniorów z cyklu Klub Bombonierka Życia

Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos

Zajęcia ogrodnicze. Uczestniczki i Uczestnicy posadzą zioła w drewnianych skrzynkach przed DDK i oznaczą plakietkami wykonanymi na warsztatach ceramicznych.

11.05.2019, godz. 10.00 - Zaklęta skała - warsztaty z cyklu Rodzinny Warsztat Twórczy

skala4-m powiększ

Prowadzenie – Magdalena Franczak

Kontakt – 81 466 59 18
Koszt udziału – 10 zł od Dziecka
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kolejna odsłona Rodzinnego Warsztatu Twórczego
Co to znaczy, że kształt jest organiczny? Czy można zrobić tak, aby coś, co jest miękkie, wyglądało jak wykute w skale? Jakich materiałów należałoby użyć, aby stworzyć tę niezwykłą formę? Podczas Rodzinnego Warsztatu Twórczego Uczestniczki i Uczestnicy zagłębią się w sztuce wykreowanej przez naturę i poznają artystów, którzy się nią inspirowali. Zbudują skałę, we wnętrzu której ukryją skarb. 

Magdalena Franczak – absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), artystka interdyscyplinarna. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Słupska (2005 i 2008), trzykrotna stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego – stypendium dla twórców kultury (2009, 2010, 2011), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014) oraz Prezydenta Miasta Lublin (2016, 2017). Z okazji 5-lecia DDK „Węglin” wyróżniona Listem Gratulacyjnym Prezydenta Miasta Lublin w 2016 roku.

O cyklu:
Rodzinny Warsztat Twórczy skierowany jest do Dzieci oraz ich rodziców, dziadków, rodzeństwa, opiekunów. Działania mają charakter cykli warsztatowych. Każdy cykl otworzy nowy temat, który jest podróżą, momentami bardzo szaloną, ale niezwykle bezpieczną, odbywającą się w rodzinnym gronie. Czasem zagłębiamy się w świecie egzotycznych roślin, innym razem wsiadamy do wehikułu czasu, albo oswajamy ciemność tworząc tajemnicze miecze świetlne. Wątków jest mnóstwo, a wszystko po to, aby poczuć więź, bliskość w procesie tworzenia. Udowadniamy, że wspólnie też można owocnie spędzić czas, uruchomić wyobraźnię!

13.05.2019, godz. 17.00Kolorowe balkony, warsztaty z cyklu Twoja kolej!,

balkony fb-m powiększ

Czas trwania – 2 godz.
Prowadzenie: Bogumiła Janczak i Krystyna Koczan
Kontakt, zapisy – Agata Komorowska / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / 81 466 59 18
Koszt udziału – 10 zł

Zapraszamy na ostatnie w tym sezonie warsztaty z cyklu Twoja Kolej!.

Majowa Twoja Kolej! została podzielona na dwie części. Podczas pierwszej Uczestniczki i Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jakie rośliny warto sadzić na ich balkonach, by warunki siedliskowe sprzyjały wybranym kwiatom. Druga część to warsztaty wykonywania kompozycji z ziół oraz kwiatów, którą każda z osób uczestniczących w zajęciach będzie mogła zabrać ze sobą do domu.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

Bogumiła Janczak – Lublin jest jej domem od wielu lat. Uczestniczy w zajęciach Klubu Bombonierka Życia. Jej pasją są kwiaty. W przeszłości posiadała duży wiśniowy sad oraz działkę, na której z pasją hodowała kwiaty, owoce i warzywa. Interesuje się literaturą, w której uważa, że można znaleźć wszystko.

Krystyna Koczan – mieszka w Lublinie od czasów studiów. Z wykształcenia matematyczka. Studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jej pasją są kwiaty i działka, na której hoduje przeróżne rośliny zarówno ozdobne jak i użytkowe. Lubi czytać książki i podróżować. Te warsztaty to jej debiut.

O cyklu „Twoja Kolej!”
To cykl otwarty na pomysły mieszkańców dzielnicy Czuby Południowe, w którym każdy, kto się zgłosi, będzie mógł poprowadzić swoje autorskie warsztaty/zajęcia, korzystając z naszego wsparcia. Wiemy, że są wśród Was – mieszkańców dzielnicy Czuby Południowe, ludzie z pasją, animatorzy, którzy chętnie angażują się w działalność kulturalną dzielnicy, pełni energii i zapału do działania lokalni liderzy. Wiemy, że macie mnóstwo pomysłów na działania aktywizujące i integrujące mieszkańców. Zapraszamy Was do współpracy! W projekcie „Twoja kolej!” można zrealizować swój pomysł, podzielić się umiejętnościami, które się posiada. Zajmiemy się stroną organizacyjną.
Na zgłoszenia czekamy przez cały czas.

15.05.2019, godz. 10.00Spotkanie ze sztuką, spotkanie dla Seniorów z cyklu Klub Bombonierka Życia

Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Wyjście do jednej z lubelskich galerii na aktualną wystawę.

 18.05.2019, godz. 10.00 – Świat z figur się składa, warsztaty z cyklu Dedek czyta!

figury4-m powiększ

Czas trwania – 1,5 godz.
Prowadzenie – Monika Trypuz
Kontakt – Alicja Kawka, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 18
Koszt udziału – 10 zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Warsztat dla dzieci 5 – 6 lat

Warsztaty inspirowane literaturą dziecięcą w ramach cyklu „Dedek czyta!”

Świat składa się z figur: układów kwadratów, trójkątów, kół. Na warsztatach Uczestniczki i Uczestnicy odnajdą je w książce Marii Terlikowskiej „Figury”. Następnie wybiorą się w podróż z „Prawdziwą bajką” Mikołaja Łozińskiego, podczas której podziwiać będą zgeometryzowaną przestrzeń nakreśloną przez Martę Ignerską. Wykorzystają też książkę autorstwa Anny Weltman „To nie jest książka do matmy” i wykonają najprostszy fraktal – trójkąt Sierpińskiego. Dowiedzą się, gdzie w przyrodzie występują fraktale i jakie mają właściwości. Każdy będzie mógł z pomocą programu komputerowego wygenerować własny, niepowtarzalny fraktal.
Monika Trypuz – projektantka i studentka grafiki (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie). Tworzy autorskie, własnoręcznie ilustrowane książki obrazkowe dla dzieci.

Warsztat jest realizowany we współpracy z wydawnictwem Dwie Siostry oraz Wydawnictwem Warstwy.

Opis cyklu
Cykl „Dedek czyta!” skierowany do dzieci w wieku 5-6 lat to spotkanie z książką, jednak nie w stricte tradycyjny sposób. Treść książki będzie nam bowiem służyć jako punkt wyjścia do różnorodnych sytuacji poznawania świata, zdobywania o nim wiedzy, badania i eksplorowania rzeczywistości. Każde spotkanie będzie niespodzianką dla uczestniczących w nim dzieci. Jedynymi pewnymi jego elementami będą książki. To natomiast, jak będą wykorzystane w naszej pracy, będzie nieprzewidywalne. To, co możemy z całą pewnością zadeklarować, to to, że dzieci poprzez zabawę zdobędą tu rozległą wiedzę z różnych dziedzin, od fizyki, matematyki, chemii, biologii po sztukę w szerokim jej zakresie (od obrazu statycznego po dynamiczny – animowany).

20.05.2019, godz. 17.00Kolorowy zawrót głowy, warsztaty z cyklu Rękodzielnica

kolorowy fb2-m powiększ

22.05.2019, godz. 10.00Warsztat krawiecki, warsztaty dla Seniorów z cyklu Klub Bombonierka Życia

Prowadzenie – Joanna Kowalska-Wolszczak
Uczestniczki i Uczestnicy uszyją portfele lub kopertówki z washpapy.

25.05.2019, godz. 10.00Leżę i ćwiczę, warsztaty z cyklu Stolarnia Miejska

Uczestniczki i Uczestnicy wykonają zabawkę przeznaczoną dla niemowląt – stojak gimnastyczny, zwany potocznie baby gym. Zabawkę wykorzystuje się do ćwiczenia motoryki małej, koncentracji, do stymulacji rozwoju niemowlaka.
Warsztaty dla osób dorosłych.
Koszt udziału – 30 zł

Stolarnia Miejska
odsłona wiosenna
Prowadzenie – Daniel Taszbajew
Koordynacja – Alicja Kawka, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zapraszamy na taras pod Dedekiem wszystkich zainteresowanych struganiem, wierceniem, szlifowaniem, wbijaniem gwoździ, robieniem wiórów, pracą z drewnem lub po prostu chcących twórczo spędzić sobotnie przedpołudnie. Z użyciem desek, pniaczków, kłód, patyków, gałęzi, sklejek powstaną nietypowe projekty, a ich powodzenie zależeć będzie od pomysłów i wytrwałości Uczestniczek i Uczestników, którzy będą korzystać ze szlifierki, wyrzynarki, piły ręcznej, frezarki, wiertarki, farb i wielu innych akcesoriów, przydatnych w majsterkowaniu.

29.05.2019, godz. 10.00Album, warsztaty dla Seniorów z cyklu Klub Bombonierka Życia

Prowadzenie – Paula Krać
Zajęcia z introligatorstwa. Uczestniczki i Uczestnicy wykonają album na zdjęcia.

Klub Seniora Bombonierka Życia został stworzony dla osób 50+, które chciałyby w DDK „Czuby Południowe” w sposób twórczy i aktywny spędzić środowe przedpołudnia. Spotkania z gośćmi, warsztaty, dyskusje tematyczne, wymiana doświadczeń i wniosków, a przede wszystkim twórcze i kreatywne spędzanie wspólnie czasu w miłej atmosferze, przy kawie i herbacie. Serdecznie zapraszamy! Koordynatorka Klubu – Monika Spuz-Szpos.


Serdecznie zapraszamy!