Informacje różne z Lublina i regionu

 Maj w DDK "Węglin"

06.05.2019, godz. 18.00Krzesiwo, spektakl w wykonaniu Uczestniczek i Uczestników Grupy Teatralnej DYNKS

„Krzesiwo” na podstawie baśni H. Ch. Andersena
Czas trwania – 40 min
Kontakt – Paula Krać, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 16 
Wstęp wolny!

krzesiwo fb-m powiększ

Zapraszamy na przedstawienie w wykonaniu uczestników Grupy Teatralnej DYNKS.
„Idzie żołnierz borem lasem, przymierając z głodu czasem”…
Uwaga! Młodzi adepci niełatwej sztuki teatralnej animacji zostali wrzuceni na głęboką wodę!
Przygotowali pod czujnym okiem instruktorów przedstawienie pod tytułem „Krzesiwo”. Ta tajemnicza baśń H. Ch. Andersena stała się znakomitym środkiem do wprowadzenia uczestników w różnorodny świat lalek. W trakcie pracy mogli się przekonać, że zwykłe przedmioty zestawione ze sobą, często w zaskakujących konfiguracjach, mogą stworzyć fantastyczne postaci, jakie nie są możliwe do zagrania przez samego aktora. Na scenie zobaczymy więc żołnierza stworzonego z przedmiotów, którego ożywiają naraz aż trzy osoby, tajemnicze psy z wielkimi oczami oraz wieloosobową wiedźmę o przebrzydłej aparycji. Przekonamy się też, co można wyczarować ze zwykłych skrzynek na owoce. Część z tych rekwizytów (pacynki, maski) uczestnicy wykonali na zajęciach sami. W trakcie przedstawienia aktorzy zaprezentują rożne techniki animacji od ożywiania przedmiotów do gry lalką i maską.
Serdecznie zapraszamy do oglądania!

07.05.2019, godz. 19.00Od przodu i od tyłu, monodram w wykonaniu Mateusza Nowaka w ramach cyklu T1A

Od przodu i od tyłu – monodram w wykonaniu Mateusza Nowaka
na podstawie rozprawy doktorskiej Karola Zbyszewskiego Niemcewicz od przodu i tyłu

Scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak
Reżyseria – Stanisław Miedziewski
Kostium – Magdalena Franczak

odprzodu31-m powiększ

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora Powrotu posła. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…

Spektakl grany z okazji:
228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja,
450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej,
101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
702. rocznicy lokacji Lublina na prawie magdeburskim,
z możliwością dołączenia innych rocznic – zgłoszenia przyjmowane na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (rocznice prywatne mile widziane).
Bilety:
10 zł – pełnopłatny
5 zł – ulgowy (uczniowie, studenci, Seniorzy)
Bilety do nabycia w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin” lub w dniu spotkania na godzinę przed wydarzeniem.
Rezerwacje biletów pod numerem – 81 466 59 14.

10.05.2019, godz. 10.15 – Wyjście do muzeum, spotkanie dla Seniorów z cyklu Klub Aktywni Plus

11.05.2019, godz. 10.30 – Majowa wycieczka, warsztaty z cyklu Dziecinada – mały cyrk

Instruktorzy: Marcin Borkowski i Katarzyna Kurowska
Kontakt – Monika Kalinowska / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  / 81 466 59 16
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt udziału – 15 zł od Dziecka. Rodzic – wstęp wolny
Ilość miejsc ograniczona
wycieczka fb-m powiększ

Podczas przedostatniej Dziecinady w tym sezonie Dzieci wraz z Rodzicami będą odkrywać tajemnice flowersticka. Wspólnie z żółwiem Rafałem wybiorą się na majówkę. Będzie sporo zabawy w ruchu oraz nauka kilku nowych umiejętności.

11.05.2019, godz. 10.30 – Muzyka ciepłych krajów, warsztaty w ramach cyklu Rodzinne Poranki Muzyczne

cipele fb-m powiększ

11.05.2019, godz. 12.30 – Kierunek scena, warsztaty cyrkowe w ramach cyklu Dzielnicowy Klub Żonglerski

Prowadzenie: Marcin Borkowski, Bogusław, Byrski, Monika Kalinowska, Sylwia Wójcik
Kontakt – Monika Kalinowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / 81 466 59 16
Koszt udziału – 5 zł od osoby
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

kierunek fb22-m powiększ

Po treningach cyrkowych i warsztatach teatralnych nadszedł czas na próby i przygotowanie pokazu! Bazując na umiejętnościach Uczestniczek i Uczestników, Marcin Borkowski pomoże przygotować krótkie etiudy cyrkowe. Wraz z grupą, Sylwia Wójcik skomponuje i zaaranżuje do pokazu muzykę. Bogusław Byrski nada kształt całemu występowi.

Zachęcamy do wspólnego żonglowania umiejętnościami!

16.05.2019, godz. 18.00Z zimną krwią, pokaz filmu w ramach cyklu Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-literacje

„Z zimną krwią” 1967
Według reportażu Trumana Capote pod tym samym tytułem
16.05.2019, godz. 18.00
Obsada: Robert Blake, Scott Wilson, John Forsythe i inni
Reżyseria – Richard Brooks
Kurator cyklu – dr hab. Rafał Szczerbakiewicz
Wstęp wolny!

z zimna krwia fb-m powiększ

Z zimną krwią jest pograniczem reportażu i powieści. Książka wydana w 1966 roku już za rok doczekała się adaptacji. Opisuje morderstwo rodziny Clutterów w miasteczku Holcomb w stanie Kansas oraz jego następstwa. Truman Capote powiedział o swej książce, że jest to nowy typ powieści, opartej na autentycznych wydarzeniach. Krytycy literaccy spierają się, czy to Capote wymyślił taki gatunek. Nowość polegała też na mediującej pozycji  autora, który rozumiał tragedię ofiar, ale i starał zrozumieć psychologiczne oraz społeczne uwarunkowania zbrodniarzy. Podczas zbierania materiałów Capote był w Kansas wraz z przyjaciółką Harper Lee. Jego pobyty są dzisiaj dobrze znane dzięki Hollywoodowi i dwóm amerykańskim biograficznym fabułom: Capote z 2005 roku i Bez skrupułów z 2006 roku. Jak wynika z dokumentów odnalezionych w dawno zapomnianych archiwach, powieść uznawana za pionierską dla całego nurtu Nowego Dziennikarstwa i zaliczana do klasycznych pozycji literatury faktu, nie jest do końca obiektywna. Dziennik The Wall Street Journal opublikował materiały, które sugerują, że Truman Capote mógł manipulować faktami w co najmniej dwóch rozdziałach, prawdopodobnie po to, żeby przedstawić głównego śledczego Alvina Deweya w jak najlepszym świetle. Rok później pomógł żonie Deweya zdobyć na planie filmu Brooksa zatrudnienie jako konsultantki. W jednej z ostatnich scen filmu na ścianie celi Andy’ego wisi okładka magazynu Life ze zdjęciem Capote’a. Film klasyfikowany jest jako dramat sądowy – ale dzisiaj sądzi się, że bardziej pasuje określenie docu-dramy. Brooks podążył śladem obsesji autentyzmu. Filmował na farmie, gdzie dokonano zbrodni i na sali sądu, gdzie odbywał się proces. Czarno-białe zdjęcia do dziś uchodzą za arcywzór para-dokumentu fabularnego. Realizm sięgał też języka. Pierwszy raz w historii widz usłyszał w Hollywoodzie z ekranu przekleństwo Bullshit!

17.05.2019, godz. 10.15 – Spacer wąwozami, spotkanie dla Seniorów z cyklu Klub Aktywni Plus

18.05.2019, godz. 10.00 – Obrazkowy teatr, warsztaty z cyklu My mamy

Czas trwania – 1,5 godziny
Prowadzenie – Aneta Szadziewska
Kontakt – Paula Krać, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 16
Koszt udziału – 10 zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

obrazkowy fb-m powiększ

Zapraszamy Mamy z Dziećmi na ostatnie w tym sezonie spotkanie w ramach cyklu „My Mamy” - warsztaty tworzenia teatrzyków obrazkowych

Na warsztatach Uczestniczki i Uczestnicy stworzą teatrzyk tekturowy, który od razu będzie można wypróbować. Zapoznają się ze sztuką Kamishibai, czyli teatru obrazu. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, przesuwających się w pełniącej rolę sceny konstrukcji – mini teatrzyku.

24.05.2019, godz. 10.15 – Taniec w kręgu, spotkanie dla Seniorów z cyklu Klub Aktywni Plus

25.05.2019, godz. 10.30 – 12.00
Czas trwania - 1,5 h
Instruktorka: Sylwia Wójcik.
Kontakt – Monika Kalinowska / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  / 81 466 59 16
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt udziału - 10 zł od Dziecka. Rodzic – wstęp wolny
Ilość miejsc ograniczona.

Zapraszamy na spotkanie z muzyką ciepłych krajów!

Na kolejnym spotkaniu z cyklu Rodzinne Poranki Muzyczne Dzieci wraz z Rodzicami odwiedzą Brazylię. Brazylia to nie tylko karnawał i samba, ale także klimatyczna bossa nova, która ociepla ciało i ducha. Uczestniczki i Uczestnicy poznają także capoeirę i wykorzystywane w niej pandeiro. Do zobaczenia!

Rodzinne Poranki Muzyczne to cykliczne zajęcia muzyczne dla Dzieci w wieku 3-5 lat z Rodzicami. Co miesiąc zapraszamy na poranne muzykowanie, które każdego nastroi pozytywnie na cały dzień. Rytm i melodia. Twórcze eksperymenty muzyczne i tworzenie autorskich piosenek. Podczas każdego ze spotkań dzieci będą poznawać nowy instrument muzyczny, od perkusji, przez gitarę po harfę.

Zajęcia przeznaczone dla Dzieci w wieku 3-5 lat wraz z Rodzicami

25.05.2019, godz. 12.30 – Kierunek scena, warsztaty cyrkowe w ramach cyklu Dzielnicowy Klub Żonglerski

30.05.2019, godz. 18.00Morderstwo w Orient Expresie, pokaz filmu w ramach cyklu Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-literacje

morderstwo fb-m powiększ

„Morderstwo w Orient Ekspresie” 1974
30.05.2019, godz. 18.00
Obsada: Albert Finney, Lauren Bacall, Ingrid Bergman, Jacqueline Bisset, Sean Connery, John Gielgud, Anthony Perkins, Vanessa Redgrave i inni
Reżyseria – Sidney Lumet 
Kurator cyklu – dr hab. Rafał Szczerbakiewicz
Wstęp wolny!

Wielka zabawa w kino i w schematy literatury popularnej. Jeśli za adaptację filmową klasycznej powieści detektywistycznej zabiera się taki mistrz, jak Lumet – efekt jest niemal z góry przesądzony. 84-letnia Agata Christie uczestniczyła w premierze obrazu z 1974 roku i zapewniła, że jest to jedyna adaptacja jej prozy, która w pełni ją satysfakcjonuje. Szczególnie podkreślała jakość ironicznego-groteskowej kreacji Finneya, którą uznała za mistrzowską interpretację postaci belgijskiego detektywa. Czepiała się leciutko tylko jego przerysowanych komicznie wąsów. W tym roku pożegnaliśmy tego wielkiego angielskiego aktora. Siłą filmu jest udział największych światowych gwiazd w krótkich (tzw. Cameo) rolach. Intrygujące, że każdy z tych aktorów odciska na adaptacji niezapomniane piętno. Wielu z nich przyznawało, że godzili się na epizodyczne role z powodu ciekawości. Chcieli poznać inne występujące tu legendy i sławy. A większość marzyła, by zagrać właśnie z Finneyem. Lumet znał ich cechy i przywary – świetnie wykorzystywał idiosynkratyczne cechy aktorów jako wabik w swoim humorystyczno-kryminalnym dramacie. Wielka Ingrid Bergam otrzymała statuetkę Akademii za kobiecą rolę drugoplanową. Z powodzeniem można powiedzieć, że zasłużyła na nią w trakcie 5-minutowego przesłuchania przez Poirota sfilmowanego w jednym, bardzo teatralnym ujęciu. Książka zainspirowana była śnieżycą, która zaatakowała prawdziwy Orient Express w 1929 roku. W trakcie realizacji filmu pociąg już nie kursował, a istniały tylko jego pojedyncze wagony w muzeum w Belgii. Ekipa filmowa wykorzystała je, a resztę składu odtworzyła według tego muzealnego wzoru.

31.05.2019, godz. 10.15 – Notes, warsztaty dla Seniorów z cyklu Klub Aktywni Plus

Serdecznie zapraszamy!