Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mbp.lublin.pl

Spotkanie autorskie
z Magdaleną Grzebałkowską

autorką książki „Komeda. Osobiste życie jazzu” komeda-osobiste-zycie-jazz-m powiększ
28 kwietnia 2019, godz. 16.00
Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

Spotkanie prowadzi Maciej Nowak

Magdalena Grzebałkowska (ur. 1972) - polska pisarka i reporterka „Gazety Wyborczej”.
Absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka bestsellerowych książek: Ksiądz paradoks. Biografia Jana Twardowskiego i Beksińscy. Portret podwójny. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”, laureatka Nike Czytelników 2016 za książkę 1945. Wojna i pokój.

Człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. „Miły. Uśmiechnięty. Osobny” – tak o nim mówili. Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie, pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały „małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób". Ale jego życie taką historią nie było.

Książka Komeda. Osobiste życie jazzu to poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.

„Przeczytałem jednym tchem, nieraz dostając gęsiej skórki i czując jakbym cofał się w czasie do niewinnej młodości lat pięćdziesiątych. Magdalena Grzebałkowska doskonale uchwyciła epokę, której byłem świadkiem. Krzysiowi Komedzie naprawdę taka książka się należała.”
Ryszard Horowitz

Maciej Nowak, dr hab. w zakresie literaturoznawstwa, adiunkt w Ośrodku Badań nad Literaturą Religijną KUL, autor monografii Na łuku elektrycznym. O pisaniu Andrzeja Bobkowskiego. Opublikował liczne recenzje płytowe, artykuły na temat estetyki jazzu oraz wywiady z muzykami. Wiele z tych tekstów ilustrowanych było zdjęciami jego autorstwa. Obecnie realizuje dwa prywatne projekty fotograficzne – „Muzyka Ameryki” (muzyka traktowana dosłownie i metaforycznie jako ewokowana jakość) oraz „Miejsca nawiedzone” (pisarze i ich dzieła w kontekście miejsc z nimi związanych).

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.