Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mbp.lublin.pl

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
zaprasza na wydarzenia w ramach
11. Lublin Jazz Festiwal

plakat poziom-m powiększ


wernisaż - 26 kwietnia 2019, godz. 18.00

Patrząc na jazz. Fotografie Macieja Nowaka

Galeria Miejskiej Biblioteki Publicznej OKNA, ul. Peowiaków 12

wystawa czynna w dniach 26.04 - 19.05.2019

Maciej Nowak, dr hab. w zakresie literaturoznawstwa, adiunkt w Ośrodku Badań nad Literaturą Religijną KUL, autor monografii Na łuku elektrycznym. O pisaniu Andrzeja Bobkowskiego. Opublikował liczne recenzje płytowe, artykuły na temat estetyki jazzu oraz wywiady z muzykami. Wiele z tych tekstów ilustrowanych było zdjęciami jego autorstwa. Obecnie realizuje dwa prywatne projekty fotograficzne – „Muzyka Ameryki” (muzyka traktowana dosłownie i metaforycznie jako ewokowana jakość) oraz „Miejsca nawiedzone” (pisarze i ich dzieła w kontekście miejsc z nimi związanych).

„Jazz jest dla tych, którzy chcą być obecni, gdy wydarza się cud”. – Tym zdaniem Ted Gioia, amerykański krytyk muzyczny, kończy rozdział swojej znakomitej książki How to listen to jazz, poświęcony fenomenowi spontaniczności. Ten magiczny element jazzu pragnę zatrzymać w obiektywie. Moje fotografie przedstawiają więc zarówno jazz, jak i są „o” jazzie.
Na wystawie prezentuję prace powstałe w różnych miejscach Europy i Stanów Zjednoczonych. – Enrico Rava na festiwalu Souillac en Jazz we Francji, Rudresh Mahanthappa w paryskim klubie Duc de Lombardes, Dave Liebman w nowojorskim Dizzy's Club at Lincoln Center, Ellery Eskelin i Tony Malaby w The Cornelia Street Café na Manhattanie. Ale interesują mnie także bezimienni muzycy występujący na ulicy, improwizujący w metrze, przygrywający sobie i turystom na parkowej ławce.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.