Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mbp.lublin.pl

Wernisaż wystawy
„Adam Setkowicz. Kartki pocztowe”
23 kwietnia 2019, godz. 11.00
Filia nr 35 MBP, ul. Bursztynowa 20

 pocztowka1-m

powiększ

pocztowka2-m 

powiększ

 pocztowka3-m

powiększ

pocztowka4-m powiększ pocztowka5-m powiększ

Adam Setkowicz - polski malarz i grafik urodzony w Krakowie 4 grudnia 1875 r. Studia odbył w tutejszej Szkole Sztuk Pięknych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w latach 1891 - 1894. Tajniki rysunku zgłębiał pod okiem Floriana Cynka, nieformalnie studiował również zasady kompozycji u mistrza Jana Matejki.
Na przełomie lat 1897 - 1898 dodatkowo studiował malarstwo pastelowe w pracowni Teodora Axentowicza. We własnej twórczości nawiązywał do wielkich polskich artystów XIX wieku - Chełmońskiego, Brandta, Kossaka, Fałata. Głównie opierał się na realizmie, nie fascynował się tzw. „-izmami” końca wieku.
Czasem nawiązywał do Młodej Polski. W polu jego zainteresowań było malarstwo rodzajowe: podkrakowski pejzaż, przeważnie z okolic Morawicy i Bronowic, głównie ze sztafażem, zimowe i letnie sceny z polowań, sanny, gęsiarki, orki, portrety, sceny alegoryczne, religijne, ilustracje do literatury, apoteozy, sielanki, pejzaże miast, martwe natury, malowane w technikach olejnych czy w akwareli, w której okazał się prawdziwym mistrzem. Wypracował swój własny rozpoznawalny styl. Stworzył ponad tysiąc obrazów. Z racji swej wrażliwości i umiejętności oddawania nastrojowych „klimatów” wiele obrazów artysty trafiało za granice jako Polonika. Zaraz po studiach rozpoczął współpracę z Henrykiem Fristem, polskim Żydem z Tarnowa, przedsiębiorcą i wydawcą, właścicielem krakowskiego Salonu Malarzy Polskich. Zaprojektował dla niego ogromną ilość kart pocztowych, stając się tym samym prawdziwym potentatem na tym polu.
Zmarł 24 października 1945 r. w Krakowie.

Ekspozycja czynna w dniach 23.04 - 23.05.2019. Wstęp wolny.

Wydarzenie dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.