Informacje różne z Lublina i regionu
 vivo

VIVO! Lublin wspiera Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia symbolem solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm jest kolor niebieski. Co roku ponad 2 tys. budynków w prawie 50 krajach zmienia w tym czasie swoje oświetlenie. W akcję „Na niebiesko dla autyzmu” (Light It Up Blue) włączyło się również VIVO! Lublin.

„Na niebiesko dla autyzmu” (Light It Up Blue) to ogólnoświatowa akcja organizowana od 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks, a w Polsce propagowana jest przez Fundację SYNAPSIS. Inicjatywa polega na wyrażeniu solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm poprzez podświetlenie na niebiesko budynków instytucji publicznych i komercyjnych w dniu 2 kwietnia, kiedy to wypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tę niezwykle ważną i potrzebną akcję włączyło się również VIVO! Lublin, które tego dnia, w ramach wsparcia osób ze spektrum autyzmu, zaświeci się na niebiesko!

Autyzm wciąż pozostaje tajemniczym zaburzeniem mózgu. Osoby dotknięte tą chorobą mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Choć jest to najczęstsze zaburzenie rozwojowe (dotyka 1 na 150 dzieci w Polsce i 1% ludzkości), to świadomość autyzmu w społeczeństwie jest wciąż bardzo niska, a osoby nim dotknięte często spotykają się z krzywdzącymi komentarzami i okrutnymi zachowaniami otoczenia.