Informacje różne z Lublina i regionu

KWIECIEŃ 2019 W DZIELNICOWYM DOMU KULTURY „WĘGLIN”

5.04.2019, godz. 10.15 – „Matematyka i haft cz. II”, spotkanie dla Seniorów z cyklu „Klub Aktywni Plus”

6.04.2019, godz. 11.00 – „Wielkanocny Warsztat Wiosenny”
12.04.2019, godz. 10.15 – „Bezpieczny Senior”, spotkanie dla Seniorów z cyklu „Klub Aktywni Plus”

13.04.2019, godz. 10.00 – „Historie rodzinne II”, warsztaty z cyklu „My mamy”

13.04.2019, godz. 10.30 – „Piosenka taka jak my!”, warsztaty w ramach cyklu „Rodzinne Poranki Muzyczne”

13.04.2019, godz. 12.30 – „Kierunek scena”, warsztaty cyrkowe w ramach cyklu „Dzielnicowy Klub Żonglerski”

14.04.2019, godz. 18.00 – „Zabić drozda”, pokaz filmu w ramach cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-literacje”

15.04.2019, godz. 18.00 – „Pociąg do…”, spektakl grupy Prawie Teatr – warsztaty teatralne dla dorosłych

25.04.2019, godz. 18.00 – „Tryptyk Moniuszkowski – Solowo”, koncert w ramach cyklu „Zawsze klasyka”
26.04.2019, godz. 10.15 – „Wiosenny spacer”, spotkanie dla Seniorów z cyklu „Klub Aktywni Plus”

27.04.2019, godz. 10.30 – „Wiosenny ogród”, warsztaty z cyklu „Dziecinada – mały cyrk”

27.04.2019, godz. 12.30 – „Kierunek scena”, warsztaty cyrkowe w ramach cyklu „Dzielnicowy Klub Żonglerski”

 

 

14.04.2019, godz. 18.00
Zabić drozda (To Kill a Mockingbird, USA 1962)
wg powieści Harper Lee pod tym samym tytułem
Czas trwania - 2h 9min.
Reż. Robert Mulligan

scenariusz adaptowany: Horton Foote
obsada: Gregory Peck, John Megna, Frank Overton i inni.
Przyszła pisarka Harper Lee od dzieciństwa przyjaźniła się z kolegą szkolnym i sąsiadem ze swojego miasteczka – Trumanem Capote, który był pierwowzorem Dilla Harrisa, postaci z jej powieści „Zabić drozda” (To Kill a Mockingbird). Warto wspomnieć, w związku z naszym kolejnym majowym pokazem, że przyjaźń przetrwała i parę lat po własnym debiucie Harper pojechała z Trumanem do Holcomb, aby pomóc mu w zbieraniu materiałów do artykułu o dokonanym tam brutalnym morderstwie. W rezultacie zamiast artykułu powstało reportażowe arcydzieło „Z zimną krwią” (In Cold Blood, 1966), którą Capote zadedykował Harper Lee oraz swojemu ówczesnemu partnerowi. Adaptację zobaczymy już w maju.

„Zabić drozda” ukazało się w lipcu 1960 i od razu stało się bestsellerem. Rozliczeniowa siła tej emancypacyjnej, młodzieżowej literatury łamała dotychczasowe bariery. Rok później autorka otrzymała za swój debiut Nagrodę Pulitzera. W 1962 powstała ekranizacja w reżyserii Roberta Mulligana z Gregorym Peckiem w roli małomiasteczkowego adwokata – Atticusa Fincha. Dla Mulligana był to film życia dorównujący artystyczną jakością literackiemu pierwowzorowi, który zdobył trzy nagrody Akademii Filmowej: dla Pecka za główną rolę, dla Foote’a za scenariusz i trzecią za scenografię. Film, eksponując społeczno-obyczajowe wątki powieści, opowiada o trudnych początkach walki z rasizmem w Deep South, południowych stanach USA. Adwokat z niewielkiego miasteczka zostaje procesowym obrońcą czarnoskórego mężczyzny, niesłusznie oskarżonego o gwałt na białej kobiecie. Istotną rolę w dowiedzeniu niewinności oskarżonego odgrywają dzieci – niepozorni, ale uważni świadkowie wydarzeń. Dopiero w lipcu 2015, po 55 latach przerwy, ukazała się druga powieść Harper Lee, zatytułowana „Idź, postaw wartownika” (Go Set a Watchman), będąca, rozgrywającą się po 20 latach od czasu akcji „Zabić drozda”, kontynuacją pierwszej powieści autorki. Podobnie jak pierwsza książka i ta od razu stała się ogromnym bestsellerem, bijąc rekordy sprzedaży – ponad milion egzemplarzy w ciągu kilku dni od premiery.

Kurator cyklu – dr hab. Rafał Szczerbakiewicz
Wstęp wolny!


Opis cyklu:
AKADEMIA ZAPOMNIANYCH ARCYDZIEŁ FILMOWYCH – Trans-Literacje drozd fb-m powiększ
Szanowni Państwo, sztuka filmowa w obrębie projektu nowoczesnej cywilizacji jawiła się jako synkretyczne złożenie najlepszych możliwości i tradycji artystycznej ekspresji literatury, teatru, malarstwa, muzyki etc. W konstrukcji masowej cywilizacji niemal miała zastąpić wszystkie sztuki tradycyjne. Nie da się jednak ukryć, że klasyczne kino w poszukiwaniu ciekawych dla widza tematów całymi garściami czerpało z narracyjnych zasobów historii literatury. Od zarania swych 100-letnich dziejów kino eksploatowało problematykę ekranizacji i adaptacji dzieła literackiego na ekranie. Na początku ekranizacje były oczywiście dość schematyczne i odtwórcze. Wczesne filmoznawcze teorie „przyliterackości” filmowej narracji sugerowały, że filmowe opowiadanie winno wiernie naśladować literackie techniki. Z czasem opinie takie były dekonstruowane i korygowane przez ekranowe eksperymenty awangardy i kina autorskiego. Doświadczenia kina artystycznego nie pozostawały bez echa w Hollywoodzie. Tak ambitni i utalentowani twórcy jak Wyler, Ford, Huston, Stevens, Mankiewicz, Minelli czy Kramer nie ustawali w swoistym wyścigu z literaturą – wytrwale walcząc z utartą opinią, że filmowa adaptacja niemal musi być wtórna i płaska wobec literackiego pierwowzoru. W naszym tegorocznym cyklu będziemy obserwowali TRANSFORMACJE językowego medium literatury w skomplikowaną strukturę filmowego wehikułu. Zagłębiając się w dzieje dźwiękowego kina anglosaskiego od lat 30-tych do lat 70-tych spróbujemy pokazać reprezentatywne przykłady wiernych ekranizacji, a z drugiej strony adaptacyjne wariacje ilustrujące różnorodne możliwości filmowości. Zależy nam na zobrazowaniu współdziałania obu sztuk i zarazem ich wzajemnie uzupełniającej się wrażliwości w mimetycznych efektach opisywania świata. Różnice między artystycznym językiem literatury i filmu, a zarazem zasadniczą jedność w obrębie przekazu głębokich treści najcelniej odzwierciedlą przykłady uznanych adaptacji wybitnych utworów literackich, tak by oba artystyczne media były siebie godne, a czasem wręcz wobec siebie konkurencyjne. Zapewniamy Państwa, że tegoroczny program wypełnią dzieła spektakularne, fascynujące, poruszające i dające po latach od ich powstania wciąż świeży namysł nad ludzkim światem.

HISTORIE RODZINNE II
13.04.2019, godz. 10.00
Zapraszamy Mamy z Dziećmi na kolejne spotkanie w ramach cyklu My Mamy – warsztaty tworzenia historii wizualnych.
Na warsztatach uczestniczki i uczestnicy stworzą mini książkę i umieszczą w niej swoją historię – prawdziwą lub wymyśloną. Narrację można snuć na wiele różnych sposobów: za pomocą tekstu, obrazu, niestandardowej formy książki. Na podstawie przyniesionych przez uczestników materiałów: zdjęć, przedmiotów kryjących opowieść, czy skrawków tkanin powstaną wielowątkowe opowieści. Ten rodzaj wizualizacji pogłębia zdolność przeżywania i wyrażania emocji. Jest okazją do spotkania się ze sobą i z dzieckiem w twórczym działaniu. Zapraszamy do kolejnej wspólnej przygody!


Prowadzenie – Magdalena Franczak
Koszt udziału – 10 zł
Zapisy –  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Liczba miejsc ograniczona
Kontakt – Paula Krać / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / 81 466 59 16

O cyklu: historie rodzinne fb-m powiększ
Idziemy poziom wyżej. Z walki o przetrwanie i zaspokojenie podstawowych potrzeb przenosimy się w świat SZTUKI. W działaniach artystycznych poszukamy chwili wytchnienia i inspiracji. Trójkąt MAMA – DZIECKO – SZTUKA pozwoli czerpać od siebie nawzajem. Mamy będą miały okazję nauczyć się od Dzieci otwartości, nieoceniania i działania intuicyjnego. Z kolei Dzieci od Mam: umiejętności, odkrywania nowych rozwiązań. A wszyscy przez spotkanie ze sztuką sprawdzą, jaką mają moc twórczą! Jest taki moment, że przestajemy rysować, śpiewać… Zmieńmy to! Odczarujmy „Nie umiem” w „Jakie to ciekawe!”. Chcesz, żeby Twoje Dziecko było otwarte, radośnie eksplorowało świat, było kreatywne, malowało, śpiewało, wymyślało? Ty będziesz dla Niego najlepszym przykładem! Poszczególne przystanki to malarstwo, rzeźba, teatr, książka, grafika, sztuka nowego cyrku.

Rodzinne Poranki Muzyczne
Hej Wiosenka!
23.03.2019, godz. 10.30-12.00
Instruktorka – Sylwia Wójcik.
Kontakt – Monika Kalinowska / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  / 81 466 59 16
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt udziału - 10 zł od Dziecka. Rodzic – wstęp wolny
Ilość miejsc ograniczona.

Zapraszamy na kolejne spotkanie podczas Rodzinnego Poranka Muzycznego.

Wiosna to nie pora roku! Wiosna to stan umysłu! Wszystko dookoła budzi się, dźwięczy, gra, śpiewa i nuci. Dzieci wraz z Rodzicami poszukają odgłosów wiosny i powitają ją ptasim chórem. Bohaterami spotkania będą odgłosy fujarek, fletów i piszczałek.
Zapraszamy!

Sylwia Wójcik - muzyczka, wokalistka, kulturoznawczyni. Laureatka wielu ogólnopolskich festiwali poezji śpiewanej. Członkini zespołu perkusyjnego SAMBASIM, który wykonuje batucadę – perkusyjną muzykę rodem z Brazylii. Z okazji 5-lecia DDK „Węglin” wyróżniona Listem Gratulacyjnym Prezydenta Miasta Lublin w 2016 roku.

Rodzinne Poranki Muzyczne
 to cykliczne zajęcia muzyczne dla Dzieci w wieku 3-5 lat z Rodzicami. Co miesiąc zapraszamy na poranne muzykowanie, które każdego nastroi pozytywnie na cały dzień. Rytm i melodia. Twórcze eksperymenty muzyczne i tworzenie autorskich piosenek. Podczas każdego ze spotkań dzieci będą poznawać nowy instrument muzyczny, od perkusji, przez gitarę po harfę.

Zajęcia przeznaczone dla Dzieci w wieku 3-5 lat wraz z Rodzicami

Pociąg do…
15.04.2019, 18.00
Czas trwania – 40 min pociag fb-m powiększ
Scenariusz i reżyseria: Bogusław Byrski i Wioletta Tomica 
Kontakt – Paula Krać, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 16
Wstęp wolny
Nie obowiązują zapisy
Miejsce – sala widowiskowa
Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 16.
Zapraszamy na kolejną prezentację spektaklu grupy Prawie Teatr – warsztaty teatralne dla dorosłych.
Spektakl oparty jest na scenariuszu, stworzonym wspólnie przez uczestniczki warsztatów, pod okiem instruktorów: Bogusława Byrskiego i Wioletty Tomicy. To zmyślona historia, która mogłaby się przydarzyć każdemu z nas…
Jakie tajemnice może kryć podróż?
Czy odważysz się wejść do naszego pociągu?
Czy odkryjesz w nim swoją historię?

Dzielnicowy Klub Żonglerski
Kierunek scena kierunek fb32-m powiększ
12.01.2019, 26.01.2019, 9.02.2019, 23.02.2019, 9.03.2019, 23.03.2019, 13.04.2019, 27.04.2019, 11.05.2019, 25.05.2019, 8.06.2019, w godz. 12:30-14:00.

Prowadzenie: Marcin Borkowski, Bogusław, Byrski, Monika Kalinowska, Sylwia Wójcik
Kontakt – Monika Kalinowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / 81 466 59 16
Koszt udziału – 5 zł od osoby
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po treningach cyrkowych i warsztatach teatralnych nadszedł czas na próby i przygotowanie pokazu! Bazując na umiejętnościach Uczestniczek i Uczestników, Marcin Borkowski pomoże przygotować krótkie etiudy cyrkowe. Wraz z grupą, Sylwia Wójcik skomponuje i zaaranżuje do pokazu muzykę. Bogusław Byrski nada kształt całemu występowi.

Zachęcamy do wspólnego żonglowania umiejętnościami!

Dzielnicowy Klub Żonglerski to cykl Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”, stworzony dla osób, które chcą żonglować i ćwiczyć na różnych sprzętach cyrkowych. To przestrzeń dla pasjonatów aktywnego spędzania czasu wolnego. To szeroki wachlarz możliwości rozwoju swoich umiejętności, spotkania z ciekawymi ludźmi, wspólny trening. Zapraszamy do sali wyposażonej w różnorodny sprzęt. Chustki, piłeczki, obręcze i maczugi do żonglowania. Do innych manipulacji diabolo, różne kije, talerze. Monocykle do jeżdżenia i kula do chodzenia. Jeśli pojawią się chęci i pogoda będzie sprzyjać, treningi będą odbywały się na świeżym powietrzu. Rekomendujemy wygodne stroje i otwartość na nowe umiejętności.

Koordynacja i pomysł – Monika Kalinowska

Cykl Dzielnicowy Klub Żonglerski realizowany jest przy wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA oraz objęty patronatem Carnavalu Sztukmistrzów i Kuglarstwo.pl

Klub Seniora Aktywni Plus aktywni fb k-mpowiększ
Koordynatorka – Monika Spuz-Szpos
Wstęp wolny

„Matematyka i haft cz. II”
5.04.2019, godz. 10.15-12.15
Prowadzenie – Olga Wójtowicz
Warsztaty haftu matematycznego – kontynuacja

„Bezpieczny Senior”
12.04.2019, godz. 10.15-12.15
Prowadzenie – Funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Lublinie
Spotkanie z Przedstawicielem Komendy Miejskiej Policji w Lublinie na temat bezpieczeństwa

„Wiosenny spacer”
26.04.2019, godz. 10.15-12.15
Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Wspólny spacer wąwozem do wsi Lipniak

Klub Seniora Aktywni Plus został stworzony dla osób 50+, które chciałyby w DDK „Węglin” w sposób twórczy i aktywny spędzić piątkowe przedpołudnia. Spotkania z gośćmi, warsztaty, dyskusje tematyczne, wymiana doświadczeń i wniosków, a przede wszystkim twórcze i kreatywne spędzanie wspólnie czasu w miłej atmosferze, przy kawie i herbacie. Serdecznie zapraszamy! Koordynatorka Klubu – Monika Spuz-Szpos

Dziecinada – mały cyrk
Wiosenny ogród
27.04.2019, godz. 10:30-12:00 
Instruktorzy: Marcin Borkowski i Katarzyna Kurowska
Kontakt – Monika Kalinowska / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  / 81 466 59 16
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt udziału – 15 zł od Dziecka. Rodzic – wstęp wolny
Ilość miejsc ograniczona

Zapraszamy na kwietniowe spotkanie z cyklu Dziecinada – mały cyrk, na którym Uczestniczki i Uczestnicy wspólnie z prowadzącymi przeniosą się do wiosennego, budzącego się do życia ogrodu. Dzieci wraz z Rodzicami spróbują swoich sił w żonglowaniu kolorowymi chusteczkami. Nie zabraknie tradycyjnego już pokazu oraz dobrej zabawy.
 
Marcin Borkowski – artysta cyrkowy, animator, instruktor żonglerki. Zdobywca III miejsca podczas 2. Ogólnopolskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych Cyrkulacje, laureat Głównej Nagrody konkursu dla lubelskich studentów Open Stage 2013. Artysta na Międzynarodowych Targach EXPO 2015 w Mediolanie, 17. Ogólnopolskich Spotkaniach Cyrkowych w Brodnicy, 5. Festiwalu Sztuk Ulicznych „Na Bruku” w Zamościu.
 
Katarzyna Kurowska – animatorka kultury, uczestniczka szkoleń organizowanych przez PSPiA KLANZA oraz projektów realizowanych w Niemczech i w Polsce, których celem było dokładne poznanie metody Pedagogiki Cyrku. Prowadzi ponad 25 grup dziecięcych w lubelskich przedszkolach i szkołach.


Dziecinada – mały cyrk to kolejna odsłona cyklu edukacyjnego Dziecinada. Tym razem treści są skierowane do dzieci w wieku 3-5 lat i ich rodziców. Spotkania rozpoczną gry, które rozgrzeją uczestników i wzmocnią ich orientację w przestrzeni. Podczas każdego spotkania będzie miał miejsce interaktywny mini pokaz sprzętu, na którym będą się odbywać treningi. Zajęcia będą prowadzone metodą Pedagogiki cyrku, stąd nauka wszystkich trików będzie podzielona na etapy.
 
Wydarzenia w ramach cyklu Dziecinada – mały cyrk odbywają się przy wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA  i są objęte patronatem przez kuglarstwo.pl.

Zawsze klasyka
Tryptyk Moniuszkowski – Solowo solowo fb-mpowiększ
25.04.2019, 18.00
Słowo o muzyce – Karol Furtak
Kuratorka cyklu: Magdalena Żelazko

Druga część Tryptyku Moniuszkowskiego będzie poświęcona twórczości fortepianowej kompozytora. To szczególny dział jego kompozycji, gdyż jest głęboko zakorzeniony w narodowej tradycji muzycznej. Moniuszko sięga po elementy folkloru polskiego w tańcach takich, jak walce czy polonezy. Utwory fortepianowe stanowią drugą co do liczebności grupę kompozycji Moniuszki, co sprawia, że warto zwrócić uwagę nie tylko na jego opery, ale także na twórczość kameralną.

Podczas kwietniowego spotkania z muzyką w ramach cyklu „Zawsze klasyka” wystąpi:

Marcin Tadeusz Łukaszewski – pianista, teoretyk muzyki i kompozytor, ur. w 1972 w Częstochowie. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1996) w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli, prof. Jana Ekiera i prof. UMFC Edwarda Wolanina oraz studiów podyplomowych w tej uczelni: Wykonawstwa Muzyki Współczesnej (1998) w klasie fortepianu prof. Szabolcsa Esztényiego, Teorii Muzyki (2000) oraz Kompozycji (2016) w klasie prof. Mariana Borkowskiego. W 2005 uzyskał w AMFC stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce, a w 2014 w UMFC stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie kompozycja i teoria muzyki. Prowadzi działalność dydaktyczną w UMFC na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca. Laureat konkursów kompozytorskich. Autor książek, poradników i przewodników po muzyce fortepianowej. Jako pianista specjalizuje się w wykonawstwie muzyki fortepianowej twórców polskich XX i XXI wieku. Nagrał płyty z muzyką, m.in. Mariana Sawy, Piotra Perkowskiego, oraz Franciszka Lessla. Utwory M. T. Łukaszewskiego były wykonywane w kraju oraz m.in. w Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Rosji, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych.  Członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Stowarzyszenia STOART, Stowarzyszenia Musica Sacra, Towarzystwa Naukowego Franciszka Salezego, Towarzystwa im. Mariana Sawy.

Wstęp wolny!

O cyklu:
Zawsze ceniona, zawsze szanowana, Zawsze klasyka. Doskonała, wzorowa, pierwszorzędna. W różnych dziedzinach życia odwołujemy się do wzorców klasycznych. Mówimy, że klasyka jest zawsze w modzie. Podczas koncertów odbywających się w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” będziemy się przekonywać o ponadczasowości muzyki klasycznej. O tym, że warto sięgać do korzeni. Zaproszeni Artyści, których pasją jest odkrywanie i interpretowanie na nowo zapomnianych dzieł zaprezentują twórczość wielkich kompozytorów.

Przed nami:
23.05.2019 / 18.00 /Tryptyk Moniuszkowski - Kameralnie – Kwartet smyczkowy Kwartemia

Wielkanocny Warsztat Wiosenny
06/04/2019, godz. 11:00    
Zapraszamy na tegoroczną odsłonę Wielkanocnego Warsztatu Wiosennego.
W programie: warsztaty tworzenia ozdób świątecznych i wiosennych, między innymi z filcu, tkaniny, papieru, sznurka oraz materiałów recyklingowych. Powstaną koszyczki, stroiki, baranki, króliczki, tulipany i inne wielkanocne motywy. Dla najmłodszych przewidzieliśmy stanowisko sensoplastyczne. Warsztaty poprowadzą Uczestniczki cyklu My Mamy.
Wstęp wolny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy
Koordynacja i kontakt – Paula Krać, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 16


Serdecznie zapraszamy!