powiększ

Informacje różne z Lublina i regionu

 

 Lublin na 8. miejscu w modowym rankingu polskich miast

W kalendarzu modowych imprez wieje nudą, ale Lublin inspiruje projektantów i influencerów. Czego dowiedzieliśmy się o najbardziej stylowym obliczu miasta?

 moda-m

powiększ

W modowym rankingu opracowanym przez Galerię Marek Lublin uplasował się dopiero na 8. pozycji. W swoim zestawieniu autorzy wzięli pod lupę dziesięć największych miast Polski, przyglądając się m.in. odbywającym się w nich imprezach i pokazach, oryginalnym butikom, a także lokalnym influencerom i projektantom. Choć Lublinowi daleko do tytułu polskiej stolicy mody (który powędrował do Warszawy), nie znaczy to wcale, że miłośnicy najnowszych trendów nie mają tu czego szukać. 


Wyniki rankingu jasno pokazują, że Lublin to miasto, które inspiruje – nieźle wypadł bowiem w kategoriach przyglądających się lokalnym fashionistkom i projektantom, plasując się w środku stawki. Galeria Marek odnalazła osiem lubelskim influencerek, dzielących się w sieci zdjęciami oryginalnych stylizacji oraz lifestyle’owymi poradami, oraz sześć znanych projektantek, m.in. Iwonę Kutnik, Aleksandrę Zgubińską czy Agnieszkę Tokarz-Iwanek. Nazwisko każdej z nich zdążyło już odbić się szerokim echem w polskiej branży modowej.

Lublin ma jednak zdecydowanie najskromniejszy kalendarz modowych wydarzeń spośród wszystkich dziesięciu miast. W badanym przez Galerię Marek okresie odbyło się ich zaledwie siedem – prawie dwa razy mniej niż w Łodzi i aż sześć razy mniej niż w zwycięskiej Warszawie. Trudno tu też o ciekawą alternatywę dla ubrań z sieciówek. W kategorii przyglądającej się oryginalnym butikom, showroomom i concept store’om Lublin wyprzedza jedynie Bydgoszcz.

Co jeszcze warto wiedzieć o modzie w Lublinie? Modowy ranking polskich miast wraz ze szczegółowymi wynikami znajduje się na blogu Galerii Marek: https://galeriamarek.pl/blog/modowy-ranking-miast/lublin

MODOWY RANKING MIAST

Gdzie znajduje się polska stolica mody? Nowy ranking dziesięciu największych miast

W którym polskim mieście odbywa się najwięcej modowych imprez? Gdzie nad Wisłą swoje talenty mogą rozwijać młodzi projektanci? Odpowiedzi czekają w modowym rankingu największych polskich miast, opracowanym przez Galerię Marek.

By wyłonić polską stolicę mody, w swoim przeglądzie GaleriaMarek.pl wzięła pod lupę m.in. kalendarz pokazów mody, warsztatów i spotkań, szkoły i uczelnie związane z modą, oryginalne butiki i showroomy oraz najpopularniejszych lokalnych influencerów i projektantów w dziesięciu największych miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie i Białymstoku.

Tytuł powędrował do Warszawy, która zwyciężyła w czterech z sześciu kategorii przeglądu. To właśnie tam każdego roku odbywa się najwięcej modowych wydarzeń, tam też najłatwiej znaleźć alternatywę dla popularnych sieciówek – w jednym z blisko stu showroomów i concept store’ów.

– Warszawa, podobnie jak większość stolic, jest pierwszym punktem, w którym otwierają się sklepy najważniejszych marek. Tu też znajduje się większość instytucji związanych z modą, jak redakcje magazynów czy showroomy – komentuje wyniki zestawienia Ewa Kowalewska-Kondrat, blogerka i dziennikarka modowa znana jako Harel.

Na drugim miejscu znalazł się Kraków, który ma najlepszą w całej Polsce ofertę edukacyjną dla adeptów mody. To zasługa prestiżowej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, jedynej w Polsce szkoły nagrodzonej prestiżową Złotą Nitką za osiągnięcia w kształceniu projektantów. Podium rankingu Galerii Marek zamyka Wrocław, mogący pochwalić się jednym z najciekawszych kalendarzy wydarzeń modowych w kraju.

– Spory potencjał kryje się również w miastach, które w rankingu zajęły niższe pozycje – piszą autorzy zestawienia i przywołują przykład Białegostoku, z interesującym zestawem modowych eventów, oraz Szczecina, który pod względem autorskich salonów sprzedaży wyprzedza sporą część kraju.