Informacje o wydarzeniu w Teatrze im. J.Osterwy


Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

20-004 Lublin
ul.Gabriela Narutowicza 17

   tel.81 532 - 42 - 44   ;   fax.81 463 - 86 - 50

KASA BILETOWA
czynna od poniedziałku do soboty w godz. 12.00- 19.00
niedziela w godz. 16.00 - 19.00

Informacja o repertuarze.
Rezerwacja biletów indywidualnych i zbiorowych.

BIURO ORGANIZACJI I REKLAMY
tel.81 532 - 44 - 36   ;   fax.81 463 - 86 - 50
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
czynne poniedziałek-piątek w godz. 8.00- 16.00

 prby-m

powiększ

proby-m

powiększ


Trwają przygotowania do kolejnej premiery

Teatr im. J. Osterwy w Lublinie przygotowuje się do kolejnej, przedostatniej premiery w tym sezonie – „Kowboje”.
Spektakl reżyseruje Anna Smolar, która zaliczana jest do grona najzdolniejszych twórczyń młodego pokolenia we współczesnym polskim teatrze. W Polsce reżyseruje od 2004 roku. Współpracowała z teatrami w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie i Opolu, reżyserując m.in. „Zamianę” Paula Claudela, „Maestro” Jarosława Abramowa-Newerlego, „Jedną ręką” Joëla Pommerata, „Panią z Birmy” czy „Obcego” Alberta Camusa. Jest laureatką Paszportów Polityki 2016 za tworzenie kameralnego i empatycznego teatru, w którym podejmuje tematy zepchnięte na margines.

O spektaklu

Każdy z  nas zetknął się z systemem edukacji. Są jednak i tacy, którzy postanowili zostać w nim na dłużej i zaopiekować się kolejnymi pokoleniami uczniów. Stali się elitą, wyjątkowymi jednostkami, solą ziemi, mistrzami dydaktyki, których umiejętności pozwalają z najbardziej opornego ucznia zrobić geniusza, odmieniającego losy świata dzięki zdobytym umiejętnościom. Wyrozumiali, ale kiedy trzeba twardzi. Inspirujący i pokazujący drogę. Sprawiedliwi i gotowi zawsze nieść pomoc słabszym. Ich perypetie na terenie szkolnych sal, korytarzy i pokoi nie ustępują w niczym przygodom mistrzów rewolweru zdobywających dziki zachód. Zapatrzeni w nich uczniowie przełamują swoje kolejne bariery i ograniczenia stając się lepszymi, mądrzejszymi i bardziej empatycznymi jednostkami. Czy tak właśnie pamiętamy swoich nauczycieli?

Spektakl „Kowboje” to próba przypatrzenia się atmosferze towarzyszącej procesowi nauczania. Kto tu kogo kolonizuje i czy nieustający pojedynek jest jedynym sposobem na osiągnięcie celu? Czy cel ten jest najlepszym z możliwych? Jakie będą skutki uboczne? Czy relacje oparte na eskalowaniu przemocy, kwitnącej na każdej gałęzi systemu pozwalają się czuć bezpiecznie? Jeśli tak, to komu? Czy spontanicznie uwalniana agresja i wybuchy frustracji od dachu do fundamentu hierarchicznej struktury mobilizują każde piętro do rozwoju? Czy codziennie podsycane strach i niepewność nie doprowadzą za jakiś czas do strat, których nie uda się już odrobić?

* * *