Informacje różne z Lublina i regionu

 

 Alexander Hacke & Danielle de Picciotto

oraz Brain Damage

27 czerwca 2019

Błonia pod Zamkiem

hacke

Alexander Hacke & Danielle de Picciotto oraz Brain Damage kolejnymi gwiazdami festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2019

Zjawiskowy duet z Berlina i francuska legenda dubu to kolejni artyści, którzy odwiedzą w czerwcu Lublin. Alexander Hacke & Danielle de Picciotto oraz Brain Damage dołączają do line-upu festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbywać się będzie w dniach 27-30 czerwca 2019.

Alexander Hacke i Danielle de Picciotto tworzą od lat prawdziwie unikalny duet, łącząc ze sobą różne estetyki i style muzyczne. Ich twórczość wykracza zresztą śmiało poza samą kategorię muzyki, ponieważ artyści czerpią inspiracje zarówno z literatury, sztuk wizualnych, poezji, jak i z dźwięków i obrazów zaczerpniętych wprost ze świata natury. Zresztą każde z nich jest dziś prawdziwą legendą w sferze niezależnej kultury europejskiej. Danielle to Amerykanka, która w 1987 roku osiedliła się w Berlinie, gdzie odbywał się wówczas prawdziwy przełom i artystyczna rewolucja, która za chwilę miała zawładnąć tym miastem. Poza wykorzystaniem skrzypiec i pianina słynie też z wirtuozerskiej gry na wyszukanych, oryginalnych instrumentach, jak np. lira korbowa czy cytra akordowa. Przez lata udzielała się w wielu zespołach, jak choćby Crime and the City Solution czy Space Cowboys, była też jedną z osób tworzących pierwsze berlińskie edycje Love Parade. Z kolei Alexander znany jest przede wszystkim jako basista i jeden z założycieli kultowej grupy Einstürzende Neubauten. Ta fundamentalna dla sceny awangardowej formacja gościła na Innych Brzmieniach w 2015 roku, teraz nadszedł czas na powrót artysty w zdecydowanie bardziej intymnej i kameralnej odsłonie. Do Lublina duet przywiezie materiał ze swojej najnowszej płyty – „Menetekel”, nie powinno jednak zabraknąć także kompozycji z wcześniejszej płyty pt. „Perseverantia”.

Kolejnym wykonawcą, który dołącza do programu Innych Brzmień, jest Brain Damage, świętujące w tym roku 20-lecie działalności scenicznej. Na czele projektu nieprzerwanie stoi Martin Nathan – muzyk, producent, dj i animator francuskiej sceny dubowej. To on, już w latach 90-tych, jako jeden z pierwszych nad Sekwaną, grał live-actove sety z tą muzyką, będąc jednym z prekursorów i liderów całego ruchu. Przez kolejne lata artysta nagrywał i występował z takimi ikonami jak choćby Zion Train, High Tone czy Alpha & Omega. Brain Damage zawsze słynęło z szerokich poszukiwań brzmieniowych, łącząc najlepsze tradycje soundsystemów z żywym graniem. Dla francuskiej sceny klubowej, osadzonej w nurtach dub, reggae, dancehall, działalność i dorobek Nathana jest wręcz fundamentalny. Koncert w Lublinie wpisany jest oczywiście we wspomniane wyżej dwudziestolecie Brain Damage, będzie więc niepowtarzalna okazja usłyszeć i doświadczyć na żywo wszystkiego co najlepsze ze strony tej niesamowitej formacji.

Zarówno Alexander Hacke & Danielle de Picciotto, jak i Brain Damage wystąpią pierwszego dnia festiwalu, czyli w czwartek 27 czerwca 2019 na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie. Wstęp na koncerty, podobnie jak na wszystkie inne wydarzenia w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!