Informacje różne z Lublina i regionu

 
   

Aż 64% mieszkańców woj. lubelskiego nie badało wzroku od ponad roku – Wielkie Badanie Wzroku w Lublinie


W najnowszym badaniu zrealizowanym na potrzeby Wielkiego Badania Wzroku, aż 54% respondentów z województwa lubelskiego deklaruje, że ma wadę wzroku lub chorobę oczu – to więcej niż średnia krajowa. Rozpoczynająca się właśnie akcja jest okazją do kontrolnej lub profilaktycznej wizyty u specjalisty, który wykona badania i udzieli porad odnośnie odpowiedniej dbałości o oczy.

Pomimo, że ponad trzy czwarte mieszkańców woj. lubelskiego ocenia, że wystarczająco dba o wzrok, jedynie 36% odwiedziło specjalistę w ciągu ostatniego roku. Tyle samo nosi okulary korekcyjne, chociaż problem z oczami deklaruje 54% osób z regionu. Warto pamiętać, że niebezpieczeństwo mogą stanowić nie tylko wykryte i już korygowane wady wzroku, lecz również nieświadomość ich występowania. Do występujących najczęściej należą krótkowzroczność (33%), astygmatyzm (17%) i dalekowzroczność (15%). Najbardziej odczuwalnymi objawami jest zaczerwienienie lub przekrwienie oczu – skarży się na nie aż 81% mieszkańców lubelskiego. Z kolei suchości lub pieczenia doświadcza 77% respondentów z regionu, a niewyraźne widzenie oraz ból doskwiera adekwatnie 73 i 72%. Niestety większość dostrzega problem dopiero w momencie pojawienia się pierwszych uciążliwych symptomów.

Wpisz do kalendarza

Prawidłowa higiena oczu może poprawić ich kondycję, nie zwalnia jednak z systematycznej diagnostyki. Eksperci zgodnie podkreślają – podstawą dbania o wzrok są regularne, coroczne kontrole okulistyczne. Oczy należy badać co najmniej raz w roku, niezależnie od wcześniej potwierdzonej diagnozy czy występujących dolegliwości. Niektóre z chorób rozwijają się bezobjawowo, dlatego tak ważna jest profilaktyka, by je wykluczyć lub w razie konieczności wdrożyć jak najszybciej odpowiednie leczenie.
Eksperci zgodnie podkreślają – podstawą dbania o wzrok są regularne kontrole u specjalisty. Z wiekiem nasz wzrok zmienia się, dlatego aby mieć pewność dobrego i komfortowego widzenia należy badać jego ostrość przynajmniej raz w roku – niezależnie od wcześniej potwierdzonej wady czy występujących dolegliwości. Często ze względu na stopniowe postępowanie wady możemy nie odczuwać pogorszenia widzenia lub je po prostu ignorować. Ma to duży wpływ na codzienne funkcjonowanie poszczególnych grup zawodowych, np. kierowców, operatorów maszyn czy pracowników biurowych, których wzrok nieustannie narażony jest na wytężoną pracę
i często decyduje nie tylko o jakości, ale także bezpieczeństwie wykonywanych czynności – mówi dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.Wielkie Badanie Wzroku, które odbędzie się między 18 lutego a 31 marca jest doskonałą okazją na wizytę u specjalisty i poddanie się badaniu. W tym czasie koszt badania to jedynie 9 zł, a dodatkową zachętą są atrakcyjne zniżki na zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.
Mieszkańcy Lublina mogą wziąć udział w akcji Wielkie Badanie Wzroku do końca marca w następujących salonach Vision Express:
ul. Orkana 6 w Galerii Orkana,
ul. Lipowa 13 w CH Lublin Plaza,
al. Spółdzielczości Pracy 32 w Galerii Olimp,
al. Witosa 32 w CH Felicity.
Więcej szczegółów dotyczących akcji, adresy wszystkich salonów oraz informacje o zapisach można znaleźć na stronie www.WielkieBadanieWzroku.pl.

Wielkie Badanie Wzroku –  to ogólnopolska kampania, organizowana przez Vision Express. Jej celem jest zwiększenie świadomości Polaków dotyczącej konieczności regularnego badania wzroku. W jej ramach prowadzone są akcje badania wzroku w ponad 190 salonach optycznych w całej Polsce. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.WielkieBadanieWzroku.pl.
Serdecznie zapraszamy!