Informacje różne z Lublina i regionu

 
   

STYCZEŃ 2019 W DZIELNICOWYM DOMU KULTURY „CZUBY POŁUDNIOWE”


  * 2.01.2019, godz. 10.00„Noworoczne pogaduchy”,
spotkanie z cyklu „Klub Bombonierka Życia”, wstęp wolny.
Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Spotkanieprzy kawie i herbacie, w trakcie którego porozmawiamy o naszych marzeniach i planach na Nowy Rok.


  * 5.01.2019, godz. 10.00 „Drzewo życzeń”, warsztaty w ramach cyklu „Rodzinny Warsztat Twórczy”.

  * 9.01.2019, godz. 10.00 „Szykowna Pani”
, spotkanie z cyklu „Klub Bombonierka Życia”, wstęp wolny.
Prowadzenie – Marta Waśkiewicz
Z kolorowych koralików własnoręcznie wykonamy biżuterię: bransoletki, korale i kolczyki. Dowiemy się, jak dbać o biżuterię oraz jak ją szybko naprawić. Wykonane prace uczestnicy zabiorą do domu.

  * 14.01.2019, godz. 17.00 – „Na nowo – warsztaty z wyplatania podkładek na stół”, warsztaty z cyklu „Rękodzielnica”.

Czas trwania – 2,5 godz.

Prowadzenie – Agata Komorowska
Kontakt – Agata Komorowska / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / 81 466 59 18
Koszt udziału – 10 zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.


Zapraszamy na czwarte w tym sezonie warsztaty z cyklu „Rękodzielnica”.

Ile to nie noszonych ubrań leży w Twojej szafie? Ile z nich nie jest już potrzebnych? Zabierz je ze sobą na poniedziałkowy warsztat do DDK „Czuby Południowe”, a przemienimy je w unikatowe, recyklingowe podkładki na twój stół. Podczas styczniowych zajęć będziemy wykorzystywać stare, niepotrzebne ubrania i wyplatać z nich kolorowe, oryginalne ozdoby do Twojego domu. Uważaj! Łatwo się w to wplątać!

Agata Komorowska – animatorka, edukatorka. Ukończyła kierunki: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) oraz architekt krajobrazu (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie). Połowa duetu lubelskich Warsztatów Komiksu, instruktorka i autorka warsztatów rękodzielniczych, ogólnoplastycznych. Zajmuje się edukacją plastyczną dzieci i dorosłych. Absolwentka programów Inkubator Animacji Kultury i Młodzi Lubią Kulturę.

O cyklu „Rękodzielnica”
Twórcze warsztaty rozwijające pasję tworzenia, która drzemie w każdym z nas. Przeznaczone są dla osób dorosłych. Każdy warsztat będzie opowiadał o innym zagadnieniu. Odkryją przed Wami nieznane dotąd horyzonty. Fachowa opieka i prowadzenie w połączeniu z atmosferą wspierającą proces twórczy, w niezwykły sposób pozwalają oderwać się od codziennych problemów, stresów i zawrotnego tempa życia. Gorąco zachęcamy do kreatywnego i twórczego spędzania czasu, dającego mnóstwo satysfakcji zarówno z samego procesu tworzenia, odkrywania swoich talentów i zdolności, jak i własnoręcznie wykonanego przedmiotu. Dzięki zatrzymaniu się przyjrzymy się sobie i poszukamy własnego „ja”. Wszystkie swoje prace uczestnicy zabierają ze sobą do domu, które mogą stać się wyjątkową ozdobą lub niesamowitym prezentem dla bliskiej osoby.


  * 16.01.2019, godz. 10.00 – „Taneczny krok w Nowy Rok”,
spotkanie z cyklu „Klub Bombonierka Życia”, wstęp wolny.
Prowadzenie – Anita Łucjan-Kowalska
Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać tańce w kręgu z różnych stron świata. Osoby uczestniczące w zajęciach będą mogły odczuć przyjemność płynącą ze wspólnego tańca, zrelaksować się i aktywnie spędzić czas przy muzyce. Intensywność zajęć (liczba i stopień trudności tańców) będą dostosowane do możliwości grupy.

  * 19.01.2019, godz. 10.00 – „Świat kołem się toczy”, warsztaty z cyklu „Dedek czyta!”, przeznaczone dla dzieci w wieku 5-6 lat.

  * 21.01, 28.01.2019, godz. 17.00„Przytul stwora
warsztat krawiecki dla dzieci”, warsztaty z cyklu „Twoja kolej!” przeznaczone dla dzieci 8-12 lat.


Prowadzenie – Barbara Jaskólska-Łukiewicz
Kontakt – Agata Komorowska/Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / 81 466 59 18
Koszt udziału – 25 zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Warsztat przeznaczony dla dzieci 8-12 lat
Obowiązkowe uczestnictwo na obu spotkaniach

Zapraszamy na styczniowe warsztaty z cyklu „Twoja Kolej!”.
 
Czy ktokolwiek z nas nie wyobrażał sobie kiedyś swojego idealnego pluszowego przyjaciela? Każdy na pewno był inny: jeden różowy, drugi zielony, miał trzy łapki i jedno ucho, a może był zupełnie realny? Zapraszamy na warsztaty podczas, których wymyślimy, zaprojektujemy i uszyjemy swojego stwora do przytulania! Rozwiniemy skrzydła naszej wyobraźni i staniemy na szczycie kreatywności. Igła i nitka nie będą nam straszne, ujarzmimy maszyny do szycia, które, niczym dziecięce zabawki zaczną służyć nam pomocą. Pomponiki, tasiemki,sznureczki, rozmaite kształty z kolorowego filcu nadadzą naszym stworkom wygląd i charakter.

Zapraszam na zabawę w miłej atmosferze barwnych tkanin, nitek i pasmanterii, zwłaszcza, że wyniesiemy z niej coś miłego i swojego własnoręcznie uszytego przytulaka.

Barbara Jaskólska–Łukiewicz – absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Studiowała również na Wydziale Malarstwa w Ecole Superieure Des Arts Decoratifs w Strasbourgu. Ma za sobą kilka wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. W 2003 roku otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia za szczególne osiągnięcia artystyczne. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, monotypią, tkaniną, fotografią, ilustracją, mozaiką artystyczną, scrapbookingiem, eko-biżuterią, a przede wszystkim rodziną. Prywatnie mama czwórki dzieci i entuzjastka kreatywnego podejścia do twórczości w edukacji. Absolwentka Arteterapii na UMCS w Lublinie. Opracowała autorski program niekonwencjonalnych warsztatów twórczych dla dzieci i młodzieży oparty na rozwoju twórczego myślenia i kształtowaniu się osobowości artystycznej.


O cyklu „Twoja Kolej!”
To cykl otwarty na pomysły mieszkańców dzielnicy Czuby Południowe, w  którym każdy, kto się do nas zgłosi, będzie mógł poprowadzić swoje autorskie warsztaty/zajęcia, korzystając z naszego wsparcia.
Wiemy, że są wśród Was – mieszkańców dzielnicy Czuby Południowe, ludzie z pasją, animatorzy, którzy chętnie angażują się w działalność kulturalną dzielnicy, pełni energii i zapału do działania lokalni liderzy. Wiemy, że macie mnóstwo pomysłów na działania aktywizujące i integrujące mieszkańców. Zapraszamy Was do współpracy! W projekcie „Twoja kolej!” będziesz mógł zrealizować swój pomysł, podzielić się umiejętnościami, które posiadasz. Zajmiemy się stroną organizacyjną, Tobie pozostawiamy prowadzenie warsztatów.
Na zgłoszenia czekamy od teraz przez cały czas.  * 22.01.2019, godz. 10.30 – „Jeżyku na pomoc”, warsztaty w ramach cyklu „mamalucha”.
Zapraszamy na noworoczny warsztat w ramach cyklu „mamalucha”.
W zaczarowany świat ratownictwa medycznego zabiorą Nas: Sęp Daniel, Świnka Pe i Królica Anna, którzy w swojej leśnej podróży napotykają na różne niebezpieczeństwa. Bohaterowie animacji w zabawny sposób przekazują dzieciom umiejętności wzywania pomocy, tworzenia opatrunków czy postępowania w przypadku utraty przytomności i złamań.

Podczas leśnej wyprawy uczestnicy poznają sprzęt ratowniczy, m.in. worek Ambu, pulsoksymetr, deskę ortopedyczną, koc termiczny, apteczkę, aby w końcowym etapie wyprawy stać się prawdziwym medykiem. Oprócz opowieści o pluszakach, rodzice nabędą umiejętności postępowania w sytuacjach zagrożenia życia, takich jak zadławienie, omdlenie, zatrzymanie krążenia czy oparzenia.
Marta Brodowska – absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego (AZS AWF) w Białej Podlaskiej i UMCS w Lublinie na kierunku pedagogika przedszkolna. W 2014 roku ukończyła Zespół Szkół w Ludwinie – kierunek: ratownik medyczny. Prowadzi profesjonalne szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Założycielka firmy „Strefa Pierwszej Pomocy”. Prywatnie mama czterolatki, więc dobrze wie, jak bardzo nieprzewidywalne mogą być dzieci i jak im pomóc w chwili, gdy trzeba zachować zimną krew.
Kontakt – Alicja Kawka, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 18

Koszt udziału – 10 zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czas trwania – 1,5 godz.

O cyklu „mamalucha”:
Razem ze swoim Dzieckiem zwiedziliście już wszystkie parki w okolicy, zbadaliście dogłębnie place zabaw, a do Waszego wspólnego bycia razem powoli zaczyna wkradać się nuda?

Macie ochotę przełamać ustalony porządek dnia? Zanim Twoje Dziecko nawiąże pierwsze przyjaźnie w przedszkolu, zapraszamy Was na spotkania z cyklem „mamalucha”!  U nas możesz twórczo spędzić czas ze swoim Dzieckiem, poznać inne Mamy z okolicy, wymienić się doświadczeniami, pogadać przy kawie i poznać masę zabaw, które pozwolą Wam pokonać nudę! Stworzymy przestrzeń sprzyjającą wspólnej zabawie i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami a maluchami.

  * 23.01.2019, godz. 10.00 – Wizyta w muzeum w ramach cyklu „Klub Bombonierka Życia”,
wstęp wolny.
Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Wspólne wyjście do jednego z lubelskich muzeów.

  * 30.01.2019, godz. 10.00 – „Stylowe wieszaki”, spotkanie z cyklu „Klub Bombonierka Życia”, wstęp wolny.

Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Drewniane wieszaki na ubrania pomalujemy kolorowymi farbami i okleimy papierem ryżowym. Dodamy trochę patyny lub bieli – co, kto lubi, a na koniec polakierujemy. Starym drewnianym wieszakom damy drugie życie! Wykonane prace uczestnicy zabiorą do domu.

 


Klub Seniora Bombonierka Życia został stworzony dla osób 50+, które chciałyby w DDK „Czuby Południowe” w sposób twórczy i aktywny spędzić środowe przedpołudnia. Spotkania z gośćmi, warsztaty, dyskusje tematyczne, wymiana doświadczeń i wniosków, a przede wszystkim twórcze i kreatywne spędzanie wspólnie czasu w miłej atmosferze, przy kawie i herbacie. Serdecznie zapraszamy!Koordynatorka Klubu – Monika Spuz-Szpos.
Zajęcia dla Nauczycieli i klas w ramach cyklu "Dedek z klasą": Ele mele decybee, EKO SZOK, Hydrozagadka „Dedek z klasą”

  * Hydro zagadka - czwartki, piątki - warsztaty na klas 4 – 8 i gimnazjum
Czym są małe zbiorniki wodne? Jakie mają znaczenie dla ekosystemu? Jakie pełnią funkcję? Dlaczego są tak ważnym elementem w życiu wielu organizmów – zwierząt i roślin? Zapraszamy Was na „Hydro zagadkę”. Poznamy bliżej makrofaunę bezkręgowców żyjących w małych zbiornikach wodnych, dowiemy się jak za jej pomocą określić jakość środowiska.

Na naszych zajęciach dowiesz się jak ważna jest ochrona naturalnych zbiorników śródpolnych, dlaczego starorzecza wzbogacają różnorodność biologiczną rzek i dlaczego zbiorniki na torfowiskach są ostoją rzadkich i cennych gatunków. Zaprezentujemy również jak wyglądają żywe makrobezkręgowce wodne i opowiemy jak je rozpoznawać.

W trakcie zajęć dowiecie się :

-Jak drobne zbiorniki wpływają na różnorodność biologiczną zbiorników wodnych
-Które z nich są najcenniejsze
-Jakie są dla nich główne zagrożenia
-Jakie organizmy występują w małych zbiornikach wodnych

Zademonstrujemy:

- Żywe makrobezkręgowce występujące w małych zbiornikach wodnych
- Sposoby oznaczania i segregacji makrofauny bezkręgowej

Czas trwania – 60- 90 min (wraz z częścią warsztatową)

PROWADZĄCY:
SKN Ochrony Środowiska - Sekcja Hydrobiologii, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Kontakt i informację o terminach: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O cyklu:

„Dedek z klasą” to cykl przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkolnej. Zapraszamy całe klasy ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum wraz z nauczycielami na zajęcia pokazujące wiedzę i naukę z perspektywy doświadczeń oraz ciekawostek. Do świata swoich zainteresowań i pasji zabiorą nas studenci z różnych kół naukowych lubelskich uczelni. Poruszymy tematy z dziedzin przyrodniczych, humanistycznych, nie ominiemy także sztuki i nowych mediów, które są tak ważne w życiu każdego młodego człowieka.

DEDEK Z KLASĄ ZAPRASZA NA:ELE MELE DECYBELE

Od wielu lat obserwuje się stały wzrost poziomu hałasu w środowisku. Według badań  wielu ośrodków naukowych dobowa ekspozycja na hałas podwaja się co 10 lat. Na uciążliwy lub szkodliwy hałas narażony jest co 7 mieszkaniec kontynentu i co 3 mieszkaniec Polski. Dlatego konieczne jest  podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat hałasu i skutków jego niekorzystnego oddziaływania na człowieka.

Obowiązujące w naszym kraju regulacje prawne nakładają wiele obowiązków jakie należy spełniać aby sprostać tym standardom. Wprowadzane natomiast programy ochrony środowiska przed hałasem uwzględniają dużą różnorodność źródeł hałasu.
Ale czy tak naprawdę wiemy się czym jest hałas?
Jakie skutki wywiera na nas i środowisko, które nas otacza?


DLA KOGO: klasy 3-6 podstawówki
PROWADZĄCY:
SKN Ochrony Środowiska - Sekcja Higieny Środowiska i Higieny Pracy, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

KIEDY: poniedziałki 11.00 lub piątki 10.00

CZAS TRWANIA: ok. 1 godz.

W trakcie zajęć dowiemy się:
-
co to jest hałas i jak go zmierzyć;
- jakie są źródła hałasu;
- jakie skutki wywiera na nas;
- jak zapobiegać hałasowi.

Zademonstrujemy:

- urządzenia do pomiaru hałasu;
- metody pomiaru hałasu w środowisku i środowisku naszej pracy
Kontakt i informację o terminach: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
O cyklu:

„Dedek z klasą” to cykl przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkolnej. Zapraszamy całe klasy ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum wraz z nauczycielami na zajęcia pokazujące wiedzę i naukę z perspektywy doświadczeń oraz ciekawostek. Do świata swoich zainteresowań i pasji zabiorą nas studenci z różnych kół naukowych lubelskich uczelni. Poruszymy tematy z dziedzin przyrodniczych, humanistycznych, nie ominiemy także sztuki i nowych mediów, które są tak ważne w życiu każdego młodego człowieka.

DEDEK Z KLASĄ ZAPRASZA NA:EKO SZOK!

Czy „eko” jest modne? Co tak naprawdę znaczy to słowo? Dlaczego ostatnio coraz więcej produktów na półkach w sklepach mają na opakowaniu wielkie zielone logo? Praktycznie za każdym rogiem dostrzegasz biegaczy, którzy dbają o kondycję fizyczną, a gazety prześcigają się w artykułach jak być bardziej „proekologiczny”. Jesteś ciekawy co kryję się pod hasłami: bio, „eko” i GMO? Przyprowadź do nas swoją klasę i dowiedź się wszystkiego o żywności ekologicznej. Dlaczego jest tak ważne odpowiednie odżywianie i czemu należy spożywać jak najmniej przetworzonych produktów. O tym wszystkim opowiedzą Wam studenci z Koła Biologów i Hodowców Zwierząt z Uniwersytetu Przyrodniczego.

DLA KOGO:
klasy 4-8 podstawówki oraz młodzież gimnazjalną
PROWADZĄCY:
SKN Biologów i Hodowców Zwierząt – Sekcji Ekologicznej Produkcji Żywności, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
KIEDY: piątki 10.00 – 12.00
CZAS TRWANIA: ok. 1 godz.

W trakcie zajęć dowiemy się:

- co to jest żywność ekologiczna;
- czy żywność ekologiczna jest zdrowa;
- jak wygląda i smakuje;
- jak ją rozpoznać w sklepie;
- gdzie ją kupić.

Zademonstrujemy:

- jak wygląda żywność ekologiczna;
- poprawne oznakowanie żywności ekologicznej.

Kontakt i informację o terminach: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O cyklu:

„Dedek z klasą” to cykl przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkolnej. Zapraszamy całe klasy ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum wraz z nauczycielami na zajęcia pokazujące wiedzę i naukę z perspektywy doświadczeń oraz ciekawostek. Do świata swoich zainteresowań i pasji zabiorą nas studenci z różnych kół naukowych lubelskich uczelni. Poruszymy tematy z dziedzin przyrodniczych, humanistycznych, nie ominiemy także sztuki i nowych mediów, które są tak ważne w życiu każdego młodego człowieka.Serdecznie zapraszamy!