Informacje różne z Lublina i regionu

 
   

 STYCZEŃ 2019 W DZIELNICOWYM DOMU KULTURY „WĘGLIN”

* 4.01.2019, godz. 10.15 – „Smaczny początek roku”,
spotkanie dla Seniorów z cyklu „Klub Aktywni Plus”
Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos

Na zajęciach wykonamy zdrowy koktajl owocowo-warzywny oraz szybkie i kolorowe pasty do kanapek. Zaprezentowane przepisy mogą być alternatywą dla śniadania lub kolacji. Wykonane potrawy będziemy degustować na miejscu, a przepisy uczestnicy zabiorą do domu.

  * 11.01.2019, godz. 10.15 – „Bądź piękna!”
, spotkanie dla Seniorów z cyklu „Klub Aktywni Plus”
Prowadzenie – Magdalena Czaplińska
Spotkanie specjalnie dla Pań, na którym nauczymy się podstaw wizażu. Zaprezentowany zostanie makijaż, odpowiedni na trwający karnawał. Porozmawiamy o tym, co znaczy być piękną.

  * 12.01.2019, godz. 10.30 – „Spotkanie z pingwinami”, warsztaty z cyklu „Dziecinada – mały cyrk”

Instruktorzy: Marcin Borkowski i Katarzyna Kurowska
Kontakt – Monika Kalinowska / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  / 81 466 59 16
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt udziału – 15 zł od Dziecka. Rodzic – wstęp wolny
Ilość miejsc ograniczona

Nowy Rok rozpoczniemy od przełamania lodów i nauczymy się kilku tricków na obręczach cyrkowych. Spotkamy się z braćmi pingwinami, którzy przygotują dla nas mnóstwo zimowych atrakcji. Zatańczymy na lodzie, zagramy w bitwę na śnieżki, wskoczymy na wielką zimową kulę. Na koniec wyruszymy na wyprawę po krach lodowych i tam zdobędziemy skarb.

Marcin Borkowski – artysta cyrkowy, animator, instruktor żonglerki. Zdobywca III miejsca podczas 2. Ogólnopolskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych Cyrkulacje, laureat Głównej Nagrody konkursu dla lubelskich studentów Open Stage 2013. Artysta na Międzynarodowych Targach EXPO 2015 w Mediolanie, 17. Ogólnopolskich Spotkaniach Cyrkowych w Brodnicy, 5. Festiwalu Sztuk Ulicznych „Na Bruku” w Zamościu.

Katarzyna Kurowska – animatorka kultury, uczestniczka szkoleń organizowanych przez PSPiA KLANZA oraz projektów realizowanych w Niemczech i w Polsce, których celem było dokładne poznanie metody Pedagogiki Cyrku. Prowadzi ponad 25 grup dziecięcych w lubelskich przedszkolach i szkołach.

Dziecinada – mały cyrk to kolejna odsłona cyklu edukacyjnego Dziecinada. Tym razem treści są skierowane do dzieci w wieku 3-5 lat i ich rodziców. Spotkania rozpoczną ciekawe i dynamiczne gry, które rozgrzeją uczestników oraz na przykład wzmocnią ich orientację w przestrzeni. Kolejnym punktem każdego spotkania będzie interaktywny mini pokaz sprzętu, na którym będziemy później trenować. Zajęcia będą prowadzone  metodą Pedagogiki cyrku, stąd nauka wszystkich trików będzie podzielona na małe etapy.

Wydarzenia w ramach cyklu „Dziecinada – mały cyrk” odbywają się przy wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA oraz są objęte patronatem przez Kuglarstwo.pl.

  * 17.01.2019, godz. 18.00 – „Poletko Pana Boga”
, pokaz filmu w ramach cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-literacje”
W ramach cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-Literacje” zapraszamy na pokaz filmu„Poletko Pana Boga”.

„Poletko Pana Boga”
wedługpowieści Erskine Caldwell’a pod tymsamymtytułem.
Reżyseria – Anthony Mann
Obsada: Robert Ryan, Tina Louise, Aldo Ray iinni
Czas trwania – 1 godz. 58 min.
Wstęp wolny!
Kurator cyklu – dr hab. Rafał Szczerbakiewicz

Opis cyklu:
AKADEMIAZAPOMNIANYCH ARCYDZIEŁ FILMOWYCH– Trans-Literacje
Szanowni Państwo, sztuka filmowa w obrębie projektu nowoczesnej cywilizacji jawiła się jako synkretyczne złożenie najlepszych możliwości i tradycji artystycznej ekspresji literatury, teatru, malarstwa, muzyki etc. W konstrukcji masowej cywilizacji niemal miała zastąpić wszystkie sztuki tradycyjne. Nie da się jednak ukryć, że klasyczne kino w poszukiwaniu ciekawych dla widza tematów całymi garściami czerpało z narracyjnych zasobów historii literatury. Od zarania swych 100-letnich dziejów kino eksploatowało problematykę ekranizacji i adaptacji dzieła literackiego na ekranie. Na początku ekranizacje były oczywiście dość schematyczne i odtwórcze. Wczesne filmoznawcze teorie „przyliterackości” filmowej narracji sugerowały, że filmowe opowiadanie winno wiernie naśladować literackie techniki. Z czasem opinie takie były dekonstruowane i korygowane przez ekranowe eksperymenty awangardy i kina autorskiego. Doświadczenia kina artystycznego nie pozostawały bez echa w Hollywoodzie. Tak ambitni i utalentowani twórcy jak Wyler, Ford, Huston, Stevens, Mankiewicz, Minelli czy Kramer nie ustawali w swoistym wyścigu z literaturą – wytrwale walcząc z utartą opinią, że filmowa adaptacja niemal musi być wtórna i płaska wobec literackiego pierwowzoru. W naszym tegorocznym cyklu będziemy obserwowali TRANSFORMACJE językowego medium literatury w skomplikowaną strukturę filmowego wehikułu. Zagłębiając się w dzieje dźwiękowego kina anglosaskiego od lat 30-tych do lat 70-tych spróbujemy pokazać reprezentatywne przykłady wiernych ekranizacji, a z drugiej strony adaptacyjne wariacje ilustrujące różnorodne możliwości filmowości. Zależy nam na zobrazowaniu współdziałania obu sztuk i zarazem ich wzajemnie uzupełniającej się wrażliwości w mimetycznych efektach opisywania świata. Różnice między artystycznym językiem literatury i filmu, a zarazem zasadniczą jedność w obrębie przekazu głębokich treści najcelniej odzwierciedlą przykłady uznanych adaptacji wybitnych utworów literackich, tak by oba artystyczne media były siebie godne, a czasem wręcz wobec siebie konkurencyjne. Zapewniamy Państwa, że tegoroczny program wypełnią dzieła spektakularne, fascynujące, poruszające i dające po latach od ich powstania wciąż świeży namysł nad ludzkim światem.

  * 18.01.2019, godz. 10.15 – „Taneczny krok w Nowy Rok”,
spotkanie dla Seniorów z cyklu „Klub Aktywni Plus”
Prowadzenie – Anita Łucjan-Kowalska
Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać tańce w kręgu z różnych stron świata. Osoby uczestniczące w zajęciach będą mogły odczuć przyjemność płynącą ze wspólnego tańca, zrelaksować się i aktywnie spędzić czas przy muzyce. Intensywność zajęć (liczba i stopień trudności tańców) będą dostosowane do możliwości grupy. * 19.01.2019, 10.30, "Sztuka latania"
Prowadzenie– Magda Kisiała
Kontakt– Paula Krać, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 16
Koszt udziału – 10zł
Zapisy– Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Energicznie wchodzimy w nowy rok! Zapraszamy na pierwsze w tym rokuwarsztaty w ramach cyklu „My Mamy”,na których poznamy elementy akrobatyki partnerskiejz dziedziny sztuki Nowego Cyrku.

Chyba wszyscy trenujemy elementy akrobatyki domowej na kanapie. Może czas wzbogacić, te jakże naturalne działania o nowe techniki?Podczas zajęć uczestnicy będą poznawać podstawy akrobatyki partnerskiej oraz ćwiczenia ogólnorozwojowe, które pozytywnie wpłyną na nasze ciało i ducha. Będziemy korzystać z cyrkomotoryki, która jest techniką opracowaną przez RikęTaeymans, bazującą na metodzie Weroniki Sherborne. Opiera się na ruchu, który jest niezbędnym czynnikiem w życiu każdej istoty. Przez zbiór gier i zabaw ogólnorozwojowych prowadzonych podczas zajęć dzieci i dorośli uczą się, jak pracuje ich ciało, poznają możliwości swoich ruchów, nabierają pewności siebie, a przy tym świetnie się bawią. Zadania bazujące na współpracy Dziecka i Rodzica wymagają zaufania przez co wzmacniają się więzi. Przygotujcie się na dużo miłych doznań i świetną zabawę!Wszelkie nadwyżki energii z pewnością będą dobrze spożytkowane! Kolejny przystanek w naszej podróży to sztuka Nowego Cyrku. Zapraszamy Rodziców i Dzieci w wielu 3-6 lat.
Magda Kisiała–w 2016 roku ukończyła Państwową Szkołę sztuki Cyrkowej ze specjalizacją na linie pionowe, ale zajmuje się również akrobatyką partnerską. Współtworzyła Warszawski Cyrk Magii i Ściemy, który był wynikiem współpracy aktorów warszawskiego teatru „Pożar w Burdelu” oraz uczniów Szkoły Cyrkowej z Julinka. Ukończyła kurs Pedagogiki Cyrku oraz Kurs Instruktora Tańca na szarfach. Dwukrotna finalistka w konkursie etiud nowo cyrkowych Cyrkulacje. Co roku bierze udział w wielu projektach i warsztatach zarówno polskich, jak i zagranicznych, gdzie pogłębia swoją wiedzę w takich dziedzinach, jak akrobatyka partnerska i powietrzna oraz pedagogika cyrku. Od dwóch lat współpracuje z Fundacją Sztukmistrze, gdzie koordynuje projekt Dzielnicowe Laboratorium Kultury i Przestrzeń Aerialową.

O cyklu „My mamy”
Idziemy poziom wyżej z walki o przetrwanie i zaspokojenie podstawowych potrzeb przenosimy się w świat SZTUKI. W działaniach artystycznych poszukamy chwili wytchnienia i inspiracji. Trójkąt MAMA – DZIECKO – SZTUKA pozwoli nam czerpać od siebie nawzajem. Mamy będą miały okazję nauczyć się od Dzieci otwartości, nie oceniania i działania intuicyjnego, Dzieci od Mam: umiejętności odkrywania nowych rozwiązań, a wszyscy przez spotkanie ze sztuką sprawdzą, jaką mają moc twórczą! Jest taki moment, że przestajemy rysować, śpiewać… Zmieńmy to! Odczarujmy „Nie umiem” w „Jakie to ciekawe!”. Chcesz, żeby Twoje Dziecko było otwarte, radośnie eksplorowało świat, było kreatywne, malowało, śpiewało, wymyślało? Ty będziesz dla Niego najlepszym przykładem! Poszczególne przystanki to malarstwo, rzeźba, teatr, książka, grafika, sztuka nowego cyrku.
Wybierzmy się w tą podróż razem!

  * 19.01.2019, godz. 19.00 - Pasażer i Eddie/Hai
Podczas styczniowej odsłony cyklu „Peryferia” chcielibyśmy Państwu zaproponować dwa niezwykle obiecujące i wyróżniające się zespoły lubelskie. Na jednej scenie będziemy mogli usłyszeć Pasażera i Eddie/Hai. Jakże dwa odmienne języki muzyczne posiadające pewien wspólny idiom w postaci poszukiwania własnego języka wypowiedzi artystycznej. To jest ta wartość, dla której chcemy Państwu zaprezentować te muzyczne projekty.  

Pasażer – połączenie głosu męskiego, syntezatora analogowego i bitu perkusyjnego
Trio Pasażer powstawało w drugiej połowie 2015 roku. Koncepcja grupy wykonującej muzykę instrumentalną, ale jednocześnie elektroniczną, zespołu, który łączyłby ze sobą rockową ekspresje w połączeniu z hip-hopem, klarowała się już od roku 2014. W pierwszym składzie zespołu, który jeszcze nie nosił obecnej nazwy wchodzili muzycy związani ze Szkołą Muzyczną im. T. Szeligowskiego i Wydziałem Artystycznym UMCS. W okresie poszukiwań właściwego brzmienia, zespół zrezygnował z funkcji gitarzysty basowego na rzecz syntezatora analogowego. Różnorodność stylistyczna wykonywanej muzyki i silny związek z Lubelszczyzną zaowocowały określeniem gatunku, w którym tworzą artyści „Renesansem lubelskim”. Grupa w roku 2016 zadebiutowała supportując Fisz Emade Tworzywo na Drzwiach Otwartych UMCS.

Jan Wąsak – wokal, gitara, syntezatory
Wojciech Głowacki – klawisze, syntezator analogowy
Michał Kondrat-Wróbel – perkusja

Informacje: https://www.facebook.com/pasazerlbn

Eddie/Hai – alternatywa
Piszą o sobie: „do niedawna jedno, a dziś już czteroosobowa działalność niegospodarna, na własnych piosenkach. Laureaci Festiwalu Piosenki Artystycznej Wschody w 2017 i 2018 roku. W listopadzie wydali koncertową EP nagraną na Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie. Grają cyrk i konfetti deszcz, dzieje im się w głowach, mają mało czasu i duże pokoje. Nie rozumiesz tekstów? Nie szkodzi, to zmyślone piosenki. Otwórz drzwi, bo przeciągasz właśnie linę, nie patrz na ręce, niech się okaże.”

Zuza Nierubca – wiolonczela
Borek Borkowski – gitara Basowa
Adam Jan Lipiński – perkusja
Eddie/Hai – wokal, gitara
Informacje:
facebook.com/eddiehaimusic
eddiehai.bandcamp.com
https://www.youtube.com/user/EddieMexico


Bilety:

  • 15 zł – normalny
  • 10 zł – ulgowy (uczniowie, studenci, Seniorzy)

Bilety w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin” lub w dniu spotkania na godzinę przed wydarzeniem.

Rezerwacje biletów – 81 466 59 14

O cyklu:
Węglin znajduje się na obrzeżu miasta, z dala od jego zgiełku i pośpiechu, a bliżej przyrody. Nadaje to dzielnicy inny rytm, sprzyjający spotkaniom i rozmowom. W ramach muzycznego cyklu „Peryferia” prezentujemy działania i twórców, którzy omijają centrum, zarówno w rozumieniu geograficznym, jak i mentalnym. Artystów, którzy mają duży wpływ na oficjalne nurty muzyki jednocześnie pozostając na ich uboczu. Pomysłodawcą i koordynatorem cyklu „Peryferia” jest Sławomir Księżniak, Dyrektor DDK „Węglin”.

 


  * 24.01.2019, godz. 18.00 – „Karnawał klasycznie”, koncert z cyklu „Zawsze klasyka”

Kuratorka cyklu: Magdalena Żelazko
Wstęp wolny!

Wraz z Nowym Rokiem powracamy do Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”, by poznawać nieznane nam dotąd kompozycje najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki. W czasie karnawału poznamy utwory, które królowały na salach balowych XIX wieku. Wysłuchamy kompozycji W. A. Mozarta, Ch. Gounoda czy A. Piazolli. Serdecznie zapraszamy na najbliższy koncert w ramach cyklu „Zawsze klasyka”.

Lubelska Orkiestra Klarnetowa powstała w 2017 roku. Pomysłodawcą i założycielem jest Andrzej Schab – lubelski klarnecista, muzyk Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego oraz nauczyciel w Szkole Muzycznej I i II s. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Zespół tworzą muzycy związani z lubelskimi instytucjami kultury, np. Filharmonią Lubelską im. H. Wieniawskiego i Teatrem Muzycznym w Lublinie. Zespół w swoim repertuarze posiada utwory kompozytorów takich, jak G. F. Haendel, J. S. Bach, W. A. Mozart, Ch. Gounod, A. Dvorak, G. Bizet, J. Strauss, L. Weiner, ale także w repertuarze zespołu znajdziemy kompozycje i opracowania utworów muzyki rozrywkowej oraz filmowej takich kompozytorów, jak: G. Gershwin, S. Joplin, H. Warner, N. Rota, G. Miller, P. Desmond, I. Berlin, Zequinha de Abreu.

O cyklu:
Zawsze ceniona, zawsze szanowana, Zawsze klasyka. Doskonała, wzorowa, pierwszorzędna. W różnych dziedzinach życia odwołujemy się do wzorców klasycznych. Mówimy, że klasyka jest zawsze w modzie. Podczas koncertów odbywających się w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” będziemy się przekonywać o ponadczasowości muzyki klasycznej. O tym, że warto sięgać do korzeni. Zaproszeni Artyści, których pasją jest odkrywanie i interpretowanie na nowo zapomnianych dzieł zaprezentują twórczość wielkich kompozytorów.

Przed nami:
21.03.2019 / 18.00 / Instrumentalnie

  * 25.01.2019, godz. 10.15 – „Przybornik – niezbędnik”,
spotkanie dla Seniorów z cyklu „Klub Aktywni Plus”
Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Z metalowych puszek wykonamy kolorowe przyborniki na długopisy, ołówki czy inne utensylia. Za pomocą farb akrylowych, sznurków oraz kolorowych serwetek nadamy drugie życie metalowym puszkom. Wykonane prace uczestnicy zabiorą do domu.

Klub Seniora Aktywni Plus został stworzony dla osób 50+, które chciałyby w DDK „Węglin” w sposób twórczy i aktywny spędzić piątkowe przedpołudnia. Spotkania z gośćmi, warsztaty, dyskusje tematyczne, wymiana doświadczeń i wniosków, a przede wszystkim twórcze i kreatywne spędzanie wspólnie czasu w miłej atmosferze, przy kawie i herbacie. Serdecznie zapraszamy! Koordynatorka Klubu – Monika Spuz-Szpos

  * 26.01.2019, godz. 10.30 – „Zima w ruchu!”,
warsztaty w ramach cyklu „Rodzinne Poranki Muzyczne”


Instruktorka– Sylwia Wójcik.
Kontakt – Monika Kalinowska / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  / 81 466 59 16
Zapisy–  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt udziału –  10 zł od Dziecka. Rodzic – wstęp wolny
Ilość miejsc ograniczona.

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach„Rodzinnego Poranka Muzycznego”.

 

Tym razem porozmawiamy i pośpiewamy o tym, co można robić zimą, najlepiej w towarzystwie rozgrzewającej muzyki. Nie zabraknie gry na djembe i uwielbianych przez Dzieci, małych instrumentach perkusyjnych. Będzie o sankach, łyżwach i śnieżkach, a także śpiewająco przypomnimy sobie o zasadach bezpiecznej zabawy w zimie! Przybywajcie!

Sylwia Wójcik - muzyczka, wokalistka, kulturoznawczyni. Laureatka wielu ogólnopolskich festiwali poezji śpiewanej. Członkini zespołu perkusyjnego SAMBASIM, który wykonuje batucadę – perkusyjną muzykę rodem z Brazylii. Z okazji 5-lecia DDK „Węglin” wyróżniona Listem Gratulacyjnym Prezydenta Miasta Lublin w 2016 roku

Rodzinne Poranki Muzyczne to cykliczne zajęcia muzyczne dla Dzieci w wieku 3-5 lat i Rodziców. Co miesiąc będziemy bawić się w poranne muzykowanie, które każdego nastroi pozytywnie na cały dzień. Zajmiemy się rytmem i melodią. Oddamy się twórczym eksperymentom muzycznym i nie zawahamy się stworzyć autorskich piosenek.  Podczas każdego ze spotkań dzieci będą poznawać nowy instrument muzyczny, od perkusji, przez gitarę po harfę. Rodzice wezmą czynny udział w zajęciach. Warsztaty prowadzi Sylwia Wójcik

 

Zajęcia przeznaczone dla Dzieci w wieku 3-5 lat wraz z Rodzicami

  * 26.01.2019, godz. 16.00 – „Po pierwsze – kolędy”, koncert uczestników „Warsztatów pianistycznych”

Po pierwsze – kolędy!

Występują: Bruno Bandurski, Zofia Dudek, Magdalena Filipek, Maria Kamieniak, Karolina Kołkowska, Dominika Momora, Maciej Szypuła, Pola Żurawska
Przygotowanie koncertu – Magdalena Żelazko

Wstęp wolny

Zapraszamy na wspólne kolędowanie!
Pierwszy występ na scenie jest zwykle związany z ogromnymi emocjami. Uczestnicy Warsztatów pianistycznych zaprezentują publiczności efekt swojej pracy, mierząc się tym samym z tremą. Na zajęciach uczyli się cierpliwości, kultury scenicznej oraz współpracy. Wspólnie z Instruktorką przygotowali występ, na którym zagrają polskie kolędy oraz utwory świąteczne.


Wystąpią:
Bruno Bandurski – „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”
Zofia Dudek – „Gdy śliczna Panna”
Magdalena Filipek – „Dzisiaj w Betlejem”
Maria Kamieniak – „Anioł Pasterzom mówił”
Karolina Kołkowska – „Śliczna Panienka”
Dominika Momora – „Lulajże Jezuniu”, „Jezus malusieńki”
Maciej Szypuła – „Gdy się Chrystus rodzi”, „Deck the halls”
Pola Żurawska – „Narodził się Jezus Chrystus”, „Wesołą nowinę”

O Warsztatach pianistycznych – podczas indywidualnych zajęć zgłębiamy tajniki gry na instrumencie, poznajemy ciekawą literaturę muzyczną, a także uczymy się, jak występować na scenie. Zdobyte umiejętności prezentujemy podczas koncertów dla mniejszej lub większej publiczności. Najważniejsza jest chęć do muzykowania i gotowość do systematycznej pracy.

Serdecznie zapraszamy!