Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl

 

Miasto Movie - Miasto Fantazji

Program na styczeń:

9 stycznia 2019, godz. 19.00 – „Mad Max. Na drodze gniewu”, reż. George Miller, czas 120’, 2015 r.
16 stycznia 2019, godz. 19.00 – „Labirynt Fauna”, reż. Guillermo del Toro, czas 112’, 2006 r.
23 stycznia 2019, godz. 19.00 – „Mulholland Drive” reż. David Lynch, czas 146’, 2001 r.
30 stycznia 2019, godz. 19.00 – „Delicatessen”, reż. Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro, czas 99’, 1991 r.

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny
Mad Max. Na drodze gniewu –
Współczesne kino rozrywkowe funkcjonuje dziś głównie w sferze remaków, przeróbek i kontynuacji. Powtarzalność w kulturze masowej stała się cechą dominującą. Niestety wiele z nowych produkcji nie jest w stanie dorównać czy nawet zbliżyć się do poziomu oryginałów. Jednym z nielicznych chlubnych wyjątków jest „Mad Max. Na drodze gniewu”. Ryzyko powrotu po latach do kultowej serii z Melem Gibsonem w roli tytułowej było spore, ale dziś można stwierdzić, iż George Miller (reżyser wszystkich czterech części cyklu) stworzył film wybitny w swoim nurcie. Gibsona zastąpił równie dobry Tom Hardy, do obsady dołączyła też znakomita Charlize Theron w roli Furiosy, a całość wprowadziła historię Maxa w XXI wiek. Na ekranie oglądamy dwugodzinny spektakularny obraz z pogranicza postapokaliptycznego sci-fi, kina drogi i wysokobudżetowego wideoklipu, utrzymanego niemalże w duchu nowoczesnej space opery. Reżyser sprawnie wplata do tego aktualne wątki feministyczne czy ekologiczne. Nowy Mad Max to feeria barw, dźwięków i obrazów, które zostają z nami na długo po seansie.

Labirynt Fauna – Głośny film Guillermo del Toro jest punktem zwrotnym w karierze pochodzącego z Meksyku artysty, zgodnie uznawanego dziś za jednego z największych czarodziejów współczesnego kina. „Labirynt Fauna” to historia małej dziewczynki Ofelii. Musi się ona udać wraz z matką do domu swego nowego ojczyma, surowego i bezlitosnego kapitana Vidala – żołnierza reżimu generała Franco. W nieprzyjaznym środowisku dziecko zaczyna coraz bardziej uciekać w świat wyobraźni. Prawdziwa przygoda zaczyna się zaś w chwili, gdy Ofelia poznaje w otaczającym dom ogrodzie tajemniczego Fauna. Magiczny stwór wciąga ją w wir niebezpiecznych wydarzeń i wystawia dziewczynkę na szereg prób. Tymczasem w realnym, równoległym świecie kapitan Vidal przygotowuje się do krwawej konfrontacji z partyzantami, walczącymi z terrorem i dyktaturą Franco. „Labirynt Fauna” to jeden z najlepszych baśniowych filmów z pogranicza jawy i snu, mistrzowski w swoim gatunku i stanowiący dziś kanon tego typu produkcji.

Mulholland Drive – Jeśli chodzi o zagadnienie fantazji w kinie, twórczość Davida Lyncha stanowić może oddzielny, obszerny rozdział w tym temacie. Ten niezwykły artysta przez ostatnie czterdzieści lat skwapliwie korzystał z pokładów własnej wyobraźni, tworząc niepodrabialny filmowy styl. Lynch, nazywany często papieżem postmodernizmu, zapisał się na stałe w historii sztuki filmowej arcydziełami w stylu „Miasteczka Twin Peaks”, „Dzikości serca”, „Blue Velvet” czy „Zagubionej autostrady”. W naszym cyklu pokażemy tym razem jeden z jego ostatnich filmów pełnometrażowych, słynne „Mulholland Drive”. Ten obraz Lyncha idealnie wpisuje się w ulubioną estetykę reżysera, na którą składają się mroczny, gęsty klimat, aura tajemniczości i niedopowiedzenia, subtelności i niuanse poszczególnych scen, groteskowy czarny humor oraz charakterystyczna symbolika. Za rekomendację niech posłuży też ranking najlepszych filmów XXI wieku według BBC, gdzie „Mulholland Drive” znalazło się na samym szczycie zestawienia.Delicatessen –
Zjawiskowy obraz francuskiego duetu Jeunet – Caro, znanego m.in. z tak znakomitych produkcji jak „Amelia” czy „Miasto zaginionych dzieci”. Fabuła dzieje się w bliżej nieokreślonej przyszłości, pogrążonej w kryzysie gospodarczym i żywieniowym. Główny bohater, bezrobotny artysta cyrkowy Louison, przybywa do dużej kamienicy zarządzanej przez rzeźnika Clapeta. Mimo kryzysu, dzięki rzeźnikowi mieszkańcy domu są zaopatrywani w świeże mięso z tajemniczego źródła. „Delicatessen” to z jednej strony surrealistyczna przygoda w duchu produkcji Terry’ego Gilliama, z drugiej zjadliwa satyra na środowisko drobnomieszczańskie i konsumpcyjny styl życia. Film Francuzów zachwyca też od strony wizualnej poprzez znakomitą, bardzo oryginalną scenografię, kostiumy i charakteryzację poszczególnych postaci. Zdecydowanie warto zajrzeć do tych „Delikatesów” w ramach naszego pokazu.

O CYKLU MIASTO MOVIE:

Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto fantazji

Sztuka filmowa jako zjawisko służące w dużej mierze do opowiadania ciekawych, wciągających historii, bazuje na kategorii fantazji. Kino potrafi zabrać nas do niezwykłych miejsc, niesamowitych krain, daje szansę przeżywać wraz z bohaterami fantastyczne przygody. Seans filmowy uruchamia naszą wyobraźnię i staje się nierzadko azylem dla codziennego świata, ucieczką do odrealnionej, alternatywnej rzeczywistości. Istnieje szereg gatunków filmowych zawierających w sobie ten fantastyczny element. Baśnie oglądane w dzieciństwie, potrafiące ukształtować wrażliwość widza na całe życie, widowiskowe fantasy, skierowane zazwyczaj do młodej widowni, intelektualnie i stylistycznie wysmakowane opowieści filmowych mistrzów w rodzaju Kubricka, Nolana czy Lyncha, a nawet kino stricte rozrywkowe, przypisane do kategorii tzw. guilty pleasure czyli opartych na kampie i kiczu „grzesznych przyjemnościach”. Długie zimowe wieczory warto zatem spędzić z cyklem Miasto movie, dając się ponieść wyobraźni i śledzić wraz z nami fantastyczne dzieła X muzy.


Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.