Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl


Miasto Movie "Miasto fantazji"

5, 12, 19 grudnia 2018 r.

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, II piętro – sala widowiskowa

Wstęp wolnySztuka filmowa jako zjawisko służące w dużej mierze do opowiadania ciekawych, wciągających historii, siłą rzeczy bazuje na kategorii fantazji. Kino potrafi zabrać nas do niezwykłych miejsc, niesamowitych krain, daje szansę przeżywać wraz z bohaterami fantastyczne przygody. Seans filmowy uruchamia naszą wyobraźnię i staje się nierzadko azylem dla codziennego świata, ucieczką do odrealnionej, alternatywnej rzeczywistości. Istnieje szereg gatunków filmowych zawierających w sobie ten fantastyczny element. Baśnie oglądane w dzieciństwie, potrafiące ukształtować wrażliwość widza na całe życie, widowiskowe fantasy, skierowane zazwyczaj do młodej widowni, intelektualnie i stylistycznie wysmakowane opowieści filmowych mistrzów w rodzaju Kubricka, Nolana czy Lyncha, a nawet kino stricte rozrywkowe, przypisane do kategorii tzw. guilty pleasure czyli opartych na kampie i kiczu „grzesznych przyjemnościach”. Długie zimowe wieczory warto zatem spędzić z cyklem Miasto movie, dając się ponieść wyobraźni i śledzić wraz z nami fantastyczne dzieła X muzy.


*
5 grudnia 2018, godz. 19.00 –„Niekończąca się opowieść” reż. Wolfgang Petersen, czas 102’, 1984 r.

Niekończąca się opowieść – Legendarna produkcja z genialną ścieżką dźwiękową, pamiętnymi efektami specjalnymi i ponadczasowym przesłaniem. Bohaterem historii jest Bastian – mały chłopiec obdarzony niezwykłą wrażliwością. Dziecko samotnie wychowywane przez ojca, prześladowane w szkole przez chuliganów, trafia pewnego dnia do tajemniczej księgarni. To właśnie tam znajduje niesamowitą księgę, przenoszącą go do magicznego świata. Jak ma się wkrótce okazać, to fantastyczne miejsce stoi u progu zagłady. Tylko Bastian oraz Atreyu (myśliwy z krainy fantazji) mogą uratować Cesarzową i pozostałych mieszkańców, ale żeby tego dokonać, będą musieli przetestować swoją odwagę, pomysłowość, a przede wszystkim wyobraźnię. Dzieło Petersona to jedna z najpiękniejszych baśni filmowych w dziejach kina, a jednocześnie stawiający mądre pytania traktat o przemijaniu, czy radzeniu sobie z utratą kogoś bliskiego.

* 12 grudnia 2018, godz. 19.00 – „Duża ryba”, reż. Tim Burton, czas 125’, 2003 r.
Duża ryba – Istnieje w dziejach kina pewna elitarna i wyjątkowa grupa reżyserów, którzy wypracowali własny, niepodrabialny styl. Oglądając ich filmy, od razu wiemy co nas może czekać podczas seansu. Jednym z niekwestionowanych mistrzów w tej grupie jest Tim Burton. Artysta już w początkach swojej kariery przejawiał wielki talent oraz specyficzną wrażliwość i wyczucie smaku. Ten filmowy ekscentryk odmienił na zawsze oblicze Hollywood lat 80. i 90. XX wieku. Przełomem w jego karierze były z pewnością „Sok z żuka” oraz pierwszy „Batman”. Od tej pory Burton mógł uruchomić swoją niezwykłą wyobraźnię, a studia filmowe zaczęły inwestować spore pieniądze w jego zwariowane pomysły. Jednym z takich filmów jest właśnie „Duża ryba”, fantastyczna historia o podróży Edwarda Blooma dookoła świata i jego wspaniałych przygodach.

* 19 grudnia 2018, godz. 19.00 – „Incepcja”, reż. Christopher Nolan, czas 148’, 2010 r.
Incepcja – Kiedy w 2010 roku mistrz współczesnego kina Christopher Nolan wypuścił do kin swoje nowe dzieło „Incepcja”, filmowy świat wydał zgodny wyrok – takiego obrazu do tej pory jeszcze nie było. Jest to śmiała i brawurowa wizja przyszłości, w której możliwe jest wchodzenie w ludzkie sny i podświadomość, co z kolei umożliwia wykradanie skrywanych sekretów oraz informacji. Sam scenariusz był bardzo dobry, zaś jeszcze lepsza okazała się jego realizacja. Film dostał 4 Oscary w kategoriach technicznych, jest mistrzowsko wyreżyserowany i zagrany przez hollywoodzkie gwiazdy. Akcja filmu rusza w chwili, gdy główny bohater, super złodziej Cobb i jego ekipa, dostają zadanie odwrotne niż zwykle. Zamiast wykraść informacje z czyjegoś mózgu podczas snu, mają zaszczepić w umyśle ofiary nową, pożądaną przez ich zleceniodawcę ideę.

Dodatkowo wszystkim kinomanom polecamy serię filmową w ramach projektu Patterns of Europe:

  • 6 grudnia 2018, godz. 18:00 – „Blok. Muzyka”, reż. Tomasz Knittel, czas 48', 2018 r.
  • 13 grudnia 2018, godz. 18:00 – „Blok. Generacje”, reż. Tomasz Knittel, czas 48', 2018 r.
  • 20 grudnia 2018, godz. 18:00 – „Blok. Film”, reż. Tomasz Knittel, czas 48', 2018 r.


Pokaz serii dokumentalnej „Blok.” – Blokowisko to wspólne doświadczenie dla całego polskiego społeczeństwa. Często skojarzenia z blokami wiążą się z problemami społecznymi, ciasnotą, wykluczeniem, wyobcowaniem, szarością, poczuciem beznadziei, patologiami. Ale czy zawsze? Reżyser cyklu, Tomasz Knittel, zadaje pytanie o kulturotwórczą rolę architektury mieszkaniowej tamtych czasów. Filmy z różnych perspektyw – architektonicznej, literackiej, sztuk wizualnych, filmowej, muzycznej i pokoleniowej, analizowanych przez pryzmat generacji wychowanych na osiedlach – opowiadają o wpływie, jaki masowa architektura mieszkaniowa miała na pokolenia Polaków.

Bohaterami każdego z filmów są artyści, architekci, historycy, socjolodzy, krytycy, publicyści, dziennikarze, kulturoznawcy, animatorzy oraz mieszkańcy wielkopłytowych osiedli, którzy dzielą się swoją wiedzą i własnymi doświadczeniami wynikającymi z mieszkania w blokach.O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.