Informacje różne z Lublina i regionu

LISTOPAD 2018
W DZIELNICOWYM DOMU KULTURY
„CZUBY POŁUDNIOWE”
  * 7.11.2018, godz. 10.00 – „Kolorowy chustecznik”, spotkanie z cyklu „Klub Bombonierka Życia”.

Koordynatorka – Monika Spuz-Szpos
Kontakt, informacje – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Kolorowy chustecznik - 7.11.2018
Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Drewniane pudełka na chusteczki higieniczne pomalujemy kolorowymi farbami i okleimy papierem ryżowym. Dodamy trochę patyny lub bieli – co, kto lubi. Na koniec polakierujemy.

Bombki decoupage - 14.11.2018
Prowadzenie –Monika Spuz-Szpos

Styropianowe kule ozdobimy kolorowymi serwetkami, dodamy brokat, spękania i postarzenia. Bombki będą kolorowe i niepowtarzalne!

Świąteczne tagi- 21.11.2018
Prowadzenie – Barbara Lendzion-Tokarska

Już czas na świąteczne przygotowania! Kolorowy papier, szablony, brokat i sztuczny śnieg wykorzystamy do ozdobienia świątecznych przywieszek do prezentów, czyli tagów. Wykonane prace są własnością uczestników.

Bombki z łyka osikowego- 28.11.2018
Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Styropianową kulę obkleimy elementami z drzewa osiki. Będzie można wykonać bombkę w kształcie szyszki w naturalnym kolorze lub kolorową kulę. Poznamy inne zastosowania łyka osikowego. Uczestniczy spotkania wykonane bombki zabiorą ze sobą do domu.


Klub Bombonierka Życia
został stworzony dla osób 50+, które chciałyby w DDK „Czuby Południowe” w sposób twórczy i aktywny spędzić środowe przedpołudnia. Spotkania z gośćmi, warsztaty, dyskusje tematyczne, wymiana doświadczeń i wniosków, a przede wszystkim twórcze i kreatywne spędzanie wspólnie czasu w miłej atmosferze, przy kawie i herbacie. Serdecznie zapraszamy!  * 9.11.2018, godz. 18.00 – spotkanie „Z kim do łóżka…/Michał Nogaś”, wstęp wolny.

Czas trwania – 1,5 godz.
Prowadzenie – Joanna Chapska
Wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego Joanna Chapska zapyta Michała Nogasia o jego ulubione lektury.

Jesienią pojawiło się wiele nowych tytułów. Które okazały się wartymi czekania i czytania, a których przeczytanie można sobie darować? Zapytamy naszego gościa o nowości, ale także o książki, które sprawiły, że czytanie stało się jego zawodem.

Michał Nogaś – dziennikarz prasowy i radiowy. W latach 2000-2016 był związany z Programem III Polskiego Radia. Obecnie w dziale kultury „Gazety Wyborczej”. Rozmawia z pisarzami z całego świata, poleca książki, prowadzi spotkania, co tydzień przygotowuje kolejny odcinek Radia Książki. Tata Jagody.


Opis cyklu
W piątkowe popołudnie raz w miesiącu spotkamy się po to, by dowiedzieć się, po jaką książkę sięgnąć przed snem. Co nowego pojawiło się na rynku wydawniczym albo do której pozycji warto wrócić po czasie. Zaproszeni przez nas goście: pisarze, aktorzy, dziennikarze, artyści podzielą się z nami swoimi literackimi fascynacjami. Usłyszymy także fragmenty wybranych przez gości tekstów w wykonaniu znanych lubelskich głosów. Będzie również czas na podzielenie się swoimi ulubionymi książkami. Zapraszamy na spotkania z literaturą przy kawie i herbacie. Po powrocie do domu nie będziecie mieć wątpliwości, z kim warto pójść do łóżka.
Kurator – Mateusz Nowak  * 12.11.2018, godz. 17.00 – „Wypalanki – warsztat z pirografii”, warsztaty w ramach cyklu „Rękodzielnica”.


Prowadzenie – Agata Komorowska
Kontakt – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / 81 466 59 18
Koszt udziału – 10 zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapraszamy na trzeci warsztat z cyklu „Rękodzielnica”!


Czy czasem też Cię dopada jesienne wypalenie? Jesteś zmęczona i nie masz energii, by zrobić cokolwiek? Przyjdź do nas na warsztaty i zrelaksuj się. Tym razem sięgniemy po wypalarki, dzięki którym stworzymy wyjątkowe deski do krojenia, które nie będą już tylko przedmiotem codziennego użytku. Damy im część naszej duszy. Relaksacyjny, spokojny nastrój jesiennego wieczoru pozwoli nam wyciszyć się i dać wytchnienie naszym umysłom.

Agata Komorowska – Animatorka, edukatorka. Ukończyła kierunki: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) oraz architekt krajobrazu (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie). Absolwentka programów Inkubator Animacji Kultury i Młodzi Lubią Kulturę. Połowa duetu lubelskich Warsztatów Komiksu, instruktorka i autorka warsztatów rękodzielniczych, ogólnoplastycznych. Zajmuje się edukacją plastyczną dzieci i dorosłych.

O cyklu „Rękodzielnica”
Twórcze warsztaty rozwijające pasję tworzenia, która drzemie w każdym z nas. Przeznaczone są dla osób dorosłych. Każdy warsztat będzie opowiadał o innym zagadnieniu. Odkryją przed Wami nieznane dotąd horyzonty. Fachowa opieka i prowadzenie w połączeniu z atmosferą wspierającą proces twórczy, w niezwykły sposób pozwalają oderwać się od codziennych problemów, stresów i zawrotnego tempa życia. Gorąco zachęcamy do kreatywnego i twórczego spędzania czasu, dającego mnóstwo satysfakcji zarówno z samego procesu tworzenia, odkrywania swoich talentów i zdolności, jak i własnoręcznie wykonanego przedmiotu. Dzięki zatrzymaniu się przyjrzymy się sobie i poszukamy własnego „ja”. Wszystkie swoje prace uczestnicy zabierają ze sobą do domu, które mogą stać się wyjątkową ozdobą lub niesamowitym prezentem dla bliskiej osoby.


 * 16.11.2018, godz. 17.00 – „Kulturalna komunikacja”, spotkanie z cyklu „Czy to wypada? Savoir-vivre dla każdego”.

Prowadzenie – Karolina Grochowicz-Stec
Zapisy, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wstęp wolny! Ilość miejsc ograniczona!
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego przećwiczymy strategie grzecznościowe i uważność, poznamy mowę ciała i porozmawiamy o asertywności w komunikacji.

Współcześnie mało rozmawiamy, a dużo się spieramy, bezowocnie dyskutujemy, upieramy przy swoim i nie potrafimy dojść do kompromisu. Rzadziej zwyczajnie – dla przyjemności – prowadzimy rozmowy. Być może dzieje się tak dlatego, że coraz częściej konwersujemy zdalnie, za pośrednictwem naszych telefonów i komputerów, a nie oko w oko. Wówczas „widać” mniej, więc mając wrażenie anonimowości, łatwiej oceniamy i nie liczymy się ze zdaniem i odczuciami osoby po drugiej stronie ekranu. W rozmowach bezpośrednich bywamy ostrożniejsi, aczkolwiek  ich jakość pozostawia coraz więcej do życzenia. Warto mieć na uwadze, aby kulturalnie rozmawiać. Dobre maniery to w końcu nic innego niż komunikacja.
Prowadzenie – Karolina Grochowicz-Stec. Internacjolożka (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Absolwentka Public Relations (Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie) oraz Akademii Młodych Dyplomatów (Europejska Akademia Dyplomacji). Doradczyni z zakresu etykiety biznesu i savoir-vivre, certyfikowana trenerka. Wiedzę i umiejętności zdobywała m.in. w trakcie współpracy z Posłem do Parlamentu Europejskiego, administracją publiczną, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. Autorka bloga poświęconego dobrym manierom.

O cyklu:
Cykl „Czy to wypada? Savoir - vivre dla każdego” poświęcony jest uprzejmości, szacunkowi i kulturze. W przystępny i przyjazny sposób będziemy rozmawiać o dobrych manierach i ich znaczeniu, tak by uświadomić sobie, że nie są żadną przeszkodą, a drogą do ułatwienia sobie życia i budowania pewności w relacjach z innymi. Zastanowimy się m.in. nad tym: kto komu podaje rękę, jak ubrać się z „klasą”, czy słowo „Witam” w e-mailu to błąd oraz kiedy nie wypada odbierać telefonu. Wiele przypomnimy, uporządkujemy, wyjaśnimy dylematy. Zapraszamy do wspólnego dbania o kulturalne relacje międzyludzkie. Dobre maniery to nie tylko zasady, ale także zdrowy rozsądek, intuicja i naturalność. Aby oczekiwać czegoś od innych musimy zadbać najpierw o swoje maniery. Zapraszamy osoby w każdym wieku!  * 17.11.2018, godz. 10.00 – „Otulacze”, warsztaty plastyczne w ramach cyklu „Rodzinny Warsztat Twórczy”.

Prowadzenie – Magdalena Franczak
Koszt udziału – 10 zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Warsztaty dla Dzieci z opiekunem


W jaki sposób ciepło rozchodzi się w ciele? Co to znaczy ciepłolubny? Czy zapach może mieć temperaturę? Podczas listopadowych zajęć w ramach cyklu „Rodzinny Warsztat Twórczy” będziemy rozgrzewać swoją wyobraźnię podążając tropem tytułowych „Otulaczy” i próbując nadać im kształt. Czy będą miały kształt miękkiej rękawicy o zapachu cynamonu? A może wyglądem będą przypominać leśne zwierzęta? Otulimy się ich zapachem i ruszymy w niezwykłą podróż tworząc miękkie, przestrzenne formy pełne sekretnych zakamarków.

Magdalena Franczak – absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), artystka interdyscyplinarna. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Słupska (2005 i 2008), trzykrotna stypendystka Marszałka Województwa Womorskiego – stypendium dla twórców kultury (2009, 2010, 2011), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014) oraz Prezydenta Miasta Lublin (2016, 2017). Z okazji 5-lecia DDK „Węglin” wyróżniona Listem Gratulacyjnym Prezydenta Miasta Lublin w 2016 roku.

Rodzinny Warsztat Twórczy skierowany jest do Dzieci oraz ich rodziców, dziadków, rodzeństwa, opiekunów. Działania mają charakter cykli warsztatowych. Każdy cykl otworzy nowy temat, który jest podróżą, momentami bardzo szaloną, ale niezwykle bezpieczną, odbywającą się w rodzinnym gronie. Czasem zagłębiamy się w świecie egzotycznych roślin, innym razem wsiadamy do wehikułu czasu, albo oswajamy ciemność tworząc tajemnicze miecze świetlne. Wątków jest mnóstwo, a wszystko po to, aby poczuć więź, bliskość w procesie tworzenia. Udowadniamy, że wspólnie też można owocnie spędzić czas, uruchomić wyobraźnię!

Ilość miejsc ograniczona. Warsztaty odbędą się po zebraniu odpowiedniej liczby chętnych.


  * 19.11.2018, godz. 17.00 – „Modułowe kule – warsztaty kusudami”, spotkanie z cyklu „Twoja kolej!”.


Prowadzenie – Beata Sawczuk-Hanc
Kontakt – Agata Komorowska/Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. /81 466 59 18
Koszt udziału – 5 zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Warsztat przeznaczony dla dorosłych

Zapraszamy na listopadowe warsztaty z cyklu „Twoja Kolej!”.

Kusudama to ozdobna kula zbudowana z papierowych kwiatów. Czy chcesz poznać technikę jej tworzenia, a może już stawiałeś w tej sztuce pierwsze kroki? Jeśli już coś o niej wiesz, to zapraszamy Cię na wspólne składanie modułów oraz zabawę kolorami. Jeśli jednak jest Ci ona obca, to tym bardziej namawiamy Cię, abyś przybył na warsztaty, aby odkryć jej piękno. Ze zwykłych karteczek biurowych wyczarujemy niezwykłe figury. Kusudamę wykonasz samodzielnie i będziesz mógł ofiarować ją komuś w prezencie. Zobaczysz też co można zrobić za jej pomocą.

Beata Sawczuk Hanc – Lublin to miasto jej czasów studenckich, w którym od kilku lat zamieszkała na stałe. Chociaż znała je dość dobrze, na nowo odkrywa jego uroki.
Odprężenie od pracy umysłowej dają jej „zajęte ręce” i spotkania z ludźmi. Lubi się uczyć i zdobywać nowe umiejętności. Tym, co sama odkryje, chętnie dzieli się z innymi. Pewnego razu, szukając sposobu na popularyzację matematyki, której uczy w szkole, poznała kusudamę. Od tej pory, za jej pomocą, stara się ukazać innym piękne oblicze królowej nauk.

O cyklu „Twoja Kolej!”
To cykl otwarty na pomysły mieszkańców dzielnicy Czuby Południowe, w  którym każdy, kto się do nas zgłosi, będzie mógł poprowadzić swoje autorskie warsztaty/zajęcia, korzystając z naszego wsparcia.
Wiemy, że są wśród Was – mieszkańców dzielnicy Czuby Południowe, ludzie z pasją, animatorzy, którzy chętnie angażują się w działalność kulturalną dzielnicy, pełni energii i zapału do działania lokalni liderzy. Wiemy, że macie mnóstwo pomysłów na działania aktywizujące i integrujące mieszkańców. Zapraszamy Was do współpracy! W projekcie „Twoja kolej!” będziesz mógł zrealizować swój pomysł, podzielić się umiejętnościami, które posiadasz. Zajmiemy się stroną organizacyjną, Tobie pozostawiamy prowadzenie warsztatów. Na zgłoszenia czekamy od teraz przez cały czas.


  * 20.11.2018, godz. 10.00 – „Czy las ma wielkie oczy?”, warsztaty w ramach cyklu „mamalucha”.
mamalucha

Czas trwania– 1,5 godziny
Prowadzenie:Maria Artemiuk-Kozińska, Katarzyna Szczypior
Kontakt– Alicja Kawka,Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 18
Koszt udziału – 10zł
Zapisy– Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy na drugie warsztaty z zaproszonymi gośćmiw ramach cyklu „mamalucha”.

Wyobraźcie sobie przedszkole, gdzie zamiast ścian i sufitów rosną drzewa, gdzie zamiast tradycyjnych zabawek dzieci bawią się tym, co znajdą na ziemi i co same zbudują.Tak dzieci poznają świat w przedszkolach leśnych, które są alternatywą dla przedszkoli tradycyjnych. Zgłębianie tajemnic lasu, nasłuchiwanie odgłosów zwierząt, wspinanie się na drzewa, bliski kontakt z naturą, doświadczanie jej, to istota przedszkoli leśnych.

Na spotkaniu dowiecie się m.in. czy leśne przedszkolaki naprawdę nie chorują? Czy w lesie straszy? Gdzie są dzieci, gdy w leśnym przedszkolu spadnie deszcz? Dla maluchów przygotowaliśmy kilka leśnych atrakcji. Zapraszamy!

Maria Artemiuk-Kozińska–animatorka kultury, menadżerka kulturalnych projektów międzynarodowych w Centrum Kultury w Lublinie. Sekretarz zarządu polsko-ukraińskiej Fundacji Trans-Kultura. Prywatnie mama leśnego malucha i pasjonatka leśnej edukacji.

Katarzyna Szczypior – architektka krajobrazu, zaangażowana w społeczną działalność na rzecz kultury przestrzeni. Poza pracą zawodową zajmuje się tworzeniem instalacji w przestrzeni publicznej (czasowe interwencje) oraz w środowisku naturalnym (landart). Szczególnie interesują ją działania na pograniczu sztuki i projektowania. W realizacjach w przestrzeni publicznej głównym tworzywem jej prac są roślina, a polem zainteresowań wzajemne relacje: człowiek –natura, natura – miasto, miasto – człowiek.Jest Certyfikowanym Inspektorem Drzew.

O cyklu „mamalucha”
Razem ze swoim Dzieckiem zwiedziliście już wszystkie parki w okolicy, zbadaliście dogłębnie place zabaw, a do Waszego wspólnego bycia razem powoli zaczyna wkradać się nuda?Macie ochotę przełamać ustalony porządek dnia? Zanim Twoje Dziecko nawiąże pierwsze przyjaźnie w przedszkolu, zapraszamy Was na spotkania z cyklem „mamalucha”!  U nas możesz twórczo spędzić czas ze swoim Dzieckiem, poznać inne Mamy z okolicy, wymienić się doświadczeniami, pogadać przy kawie i poznać masę zabaw, które pozwolą Wam pokonać nudę! Stworzymy przestrzeń sprzyjającą wspólnej zabawie i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami a maluchami. * 24.11.2018, godz. 10.00 – „Zupa raz, proszę”, warsztaty w ramach cyklu „Dedek czyta!”.

Prowadzenie – Monika Trypuz
Kontakt – Alicja Kawka, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 18
Koszt udziału – 10 zł
Zapisy –Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zajęcia dla dzieci w wieku 5-6 lat

Zapraszamy na trzeci warsztat z książką w ramach cyklu „Dedek czyta”!

Gdzie mieszkają witaminy? Dlaczego warto je zbierać w naszym organizmie? Wraz z książką „Gratka małego niejadka” autorstwa Emilii Dziubak spróbujemy odpowiedzieć na te trudne pytania. Z wiersza „Warzywa” Juliana Tuwima wyłuskamy składniki pożywnej zupy,a następnie dowiemy się, co się stało z Kacperkiem, bohaterem książki „Złota Różdżka” Heinricha Hoffmanna, który zupą wzgardził. Będziemy komponować zdrowe menu i porozmawiamy o tym, jak uchronić się przed przykrymi konsekwencjami niezdrowego jedzenia. Czy na myśl o jedzeniu przychodzi nam do głowy tylko jego smak? A może również zapach, kolor, kształt? Zapraszamy na niezapomniane wrażenia smakowe i nie tylko!

Warsztaty są realizowane we współpracy z wydawnictwem Egmont. 

Prowadząca – Monika Trypuz – projektantka i studentka grafiki (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie). Tworzy autorskie, własnoręcznie ilustrowane książki obrazkowe dla dzieci.

Cykl „Dedek czyta!” skierowany do dzieci w wieku 5-6 lat to spotkanie z książką, jednak nie w stricte tradycyjny sposób. Treść książki będzie nam bowiem służyć jako punkt wyjścia do różnorodnych sytuacji poznawania świata, zdobywania o nim wiedzy, badania i eksplorowania rzeczywistości. Każde spotkanie będzie niespodzianką dla uczestniczących w nim dzieci. Jedynymi pewnymi jego elementami będą książki. To natomiast, jak będą wykorzystane w naszej pracy, będzie nieprzewidywalne. To, co możemy z całą pewnością zadeklarować, to to, że dzieci poprzez zabawę zdobędą tu rozległą wiedzę z różnych dziedzin, od fizyki, matematyki, chemii, biologii po sztukę w szerokim jej zakresie (od obrazu statycznego po dynamiczny – animowany).