Informacje różne z Lublina i regionu

Wydarzenia w DDK Węglin

Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
ul. Judyma 2a, 20-716 Lublin

 * 3.11.2018, godz. 10.00, 5.11.2018, godz. 17.00
„Historie rodzinne”, warsztaty w ramach cyklu „My mamy”, miejsce: I część – DDK „Węglin”, II część – DDK „Czuby Południowe”.
My Mamy
Historie Rodzinne
3.11.2018, 10.00-12.00 / DDK „Węglin”
Prowadzenie – Paula Krać
Kontakt – Paula Krać, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 16
Koszt udziału – 10 zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

5.11.2018, 17.00-19.00 / DDK „Czuby Południowe”
Prowadzenie: Paula Krać, Magdalena Franczak
Kontakt – Paula Krać, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 16
Koszt udziału – 10 zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy Mamy z Dziećmi na kolejne spotkanie w ramach cyklu „My Mamy” – warsztaty tworzenia książek.

Zapraszamy Mamy z Dziećmi do stworzenia kolejnego wspólnego dzieła w ramach cyklu „My Mamy”, którym tym razem będzie książka.

Zazwyczaj obcujemy z książkami takimi, jakie proponuje nam księgarnia. Tym razem to my zadecydujemy, jak nasza książka ma wyglądać! Może przecież mieć pięć okładek, sześć kierunków rozkładania i milion tajemniczych zakamarków, tak aby mogła pomieścić wszystkie rodzinne historie, te prawdziwe i te kosmiczne! Narracja może wykorzystywać tekst lub sam obraz.

To wspaniała okazja, żeby skomunikować się z Dzieckiem, wysłuchać Go i opowiedzieć Mu coś o sobie. Stworzymy wspólną, autorską książkę, która już na zawsze będzie zapisem danego momentu w relacji. Zapraszamy do kolejnej wspólnej przygody!

Paula Krać– absolwentka Wydziału Rzeźby i Studium Pedagogicznego i studentka Wydziału Grafiki (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie). Artystka plastyk. Stypendystka programu Sokrates-Erasmus 2011. Laureatka Stypendium Rektora ASP 2011/2012. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych. Twórczyni warsztatów dla dzieci i dorosłych w wielu ośrodkach kultury. Absolwentka Programu Młodzi Lubią Kulturę.

Magdalena Franczak– absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), artystka interdyscyplinarna. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Słupska (2005 i 2008), trzykrotna stypendystka Marszałka Województwa Womorskiego – stypendium dla twórców kultury (2009, 2010, 2011), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014) oraz Prezydenta Miasta Lublin (2016, 2017). Z okazji 5-lecia DDK „Węglin” wyróżniona Listem Gratulacyjnym Prezydenta Miasta Lublin w 2016 roku.

O cyklu „My mamy”:
Idziemy poziom wyżej z walki o przetrwanie i zaspokojenie podstawowych potrzeb przenosimy się w świat SZTUKI.W działaniach artystycznych poszukamy chwili wytchnienia i inspiracji. Trójkąt MAMA – DZIECKO – SZTUKA pozwoli nam czerpać od siebie nawzajem. Mamy będą miały okazję nauczyć się od Dzieci otwartości, nie oceniania i działania intuicyjnego, Dzieci od Mam: umiejętności odkrywania nowych rozwiązań, a wszyscy przez spotkanie ze sztuką sprawdzą, jaką mają moc twórczą! Jest taki moment, że przestajemy rysować, śpiewać… Zmieńmy to! Odczarujmy „Nie umiem” w „Jakie to ciekawe!”. Chcesz, żeby Twoje Dziecko było otwarte, radośnie eksplorowało świat, było kreatywne, malowało, śpiewało, wymyślało? Ty będziesz dla Niego najlepszym przykładem! Poszczególne przystanki to malarstwo, rzeźba, teatr, książka, grafika, sztuka nowego cyrku.
Wybierzmy się w tą podróż razem!

  * 4.11.2018, godz. 17.00 – „Rachela”, prezentacja monodramu w ramach projektu „T1A: Historia”, miejsce – Synagoga Jeszywas Chachmej, ul. Lubartowska 85, wstęp wolny.

  * 9.11.2018, godz. 10.15 – „Wycieczka do Pracowni Ceramiki i Garncarstwa „Żywioły Ziemi”, spotkanie dla Seniorów z cyklu „Klub Aktywni Plus”, wstęp wolny.

Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Odwiedzimy pracownię ceramiki przy ul. Szewskiej w Lublinie. Poznamy warsztat pracy, zobaczymy pokaz toczenia na kole garncarskim, dowiemy się, jak szybko można zrobić naczynia ceramiczne i nie tylko…


  * 10.11.2018, godz. 10.30 – „Legendarny Zachód”, warsztaty z cyklu „Dziecinada – mały cyrk”

Instruktorzy – Marcin Borkowski, Katarzyna Kurowska
Kontakt – Monika Kalinowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 16
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt udziału – 15 zł od Dziecka. Rodzic – wstęp wolny

Listopadowe spotkanie rozpoczniemy od rozgrzewki rodem z westernu. Spróbujemy podróżować konno, rzucać piłeczkami do celu z bliska i z daleka. Wspólnie znajdziemy sposób, jak zdobyć złoto oraz jak dotrzeć do miasteczka, w którym będzie czekać na nas niespodzianka.

Marcin Borkowski – artysta cyrkowy, animator czasu wolnego, pasjonat sztuki Nowego Cyrku. Zdobywca trzeciego miejsca podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych „Cyrkulacje”, laureat głównej nagrody konkursu dla lubelskich studentów Open Stage 2013.  Artysta, m.in. na Międzynarodowych Targach EXPO 2015 w Mediolanie, XVII Ogólnopolskich Spotkaniach Cyrkowych w Brodnicy, V Festiwalu Sztuk Ulicznych „Na Bruku” w Zamościu. Od 2010 roku współpracuje z Fundacją Sztukmistrze jako artysta i instruktor żonglerki.

Katarzyna Kurowska – animator kultury, swoje umiejętności zdobywała podczas wielu projektów i szkoleń organizowanych przez PSPiA KLANZA. Doskonaliła się pod okiem specjalistów podczas projektów realizowanych w Niemczech i w Polsce, których celem było dokładne poznanie metody Pedagogiki Cyrku. Obecnie prowadzi na stałe ponad 25 grup dziecięcych w lubelskich przedszkolach i szkołach. Jest członkiem stowarzyszenia Heureka Generator i prowadzi warsztaty podczas projektów międzynarodowych, dzieląc się swoją pasją.

Dziecinada – mały cyrk to kolejna odsłona cyklu edukacyjnego Dziecinada. Tym razem treści są skierowane do dzieci w wieku 3-5 lat i ich rodziców. Spotkania rozpoczną ciekawe i dynamiczne gry, które rozgrzeją uczestników oraz na przykład wzmocnią ich orientację w przestrzeni. Kolejnym punktem każdego spotkania będzie interaktywny mini pokaz sprzętu, na którym będziemy później trenować. Zajęcia będą prowadzone  metodą Pedagogiki cyrku, stąd nauka wszystkich trików będzie podzielona na małe etapy.

Wydarzenia w ramach cyklu „Dziecinada – mały cyrk” odbywają się przy wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA oraz są objęte patronatem przez Kuglarstwo.pl  *  10.11.2018, godz. 12.15 – „Obieramy kierunek”, warsztaty w ramach cyklu „Dzielnicowy Klub Żonglerski”.

Prowadzenie: Marcin Borkowski, Przemysław Buksiński, Monika Kalinowska

KontaktMonika Kalinowska /m.kalinowska@ddkweglin.pl / 81 466 59 16

Koszt udziału 5 zł

Zapisy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po roku poznawania cyrku, próbowania swoich sił i rozwijania pasji obieramy kierunek.Zapraszamy wszystkich chętnych, zdecydowanych i zdeterminowanych do systematycznego treningu oraz wspólnego tworzenia pokazu. Razem przekroczymy kolejne granice własnych możliwości w pracy z ulubionym sprzętem cyrkowym. Z pomocą specjalistów będziemy ćwiczyć umiejętności potrzebne na scenie. Połączymy pasje w wielkie show!

Przyjdź, pokaż co potrafisz i rób co lubisz!

Dzielnicowy Klub Żonglerski” to cykl Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”, stworzony dla osób, które chcą żonglować i ćwiczyć na różnych sprzętach cyrkowych.To przestrzeń stworzona dla pasjonatów aktywnego spędzania czasu wolnego. DKŻ to szeroki wachlarz możliwości rozwoju swoich umiejętności, spotkania z ciekawymi ludźmi, wspólny trening. Profil i charakter stworzymy razem, by odpowiadał naszym oczekiwaniom i umiejętnościom. Pożonglujemy doświadczeniami i marzeniami. Razem stworzymy Klub na naszą miarę.

Zapraszamy do kolorowej sali wyposażonej w różnorodny sprzęt. Chustki, piłeczki, obręcze i maczugi do żonglowania. Do innych manipulacji diabolo, różne kije, talerze. Monocykle do jeżdżenia i kula do chodzenia. Jeśli pojawią się chęci i pogoda będzie sprzyjać, potrenujemy na zewnątrz: z dziećmi, wnukami, znajomymi. Rekomendujemy wygodne stroje i otwartość na nowe umiejętności.Koordynacja i pomysłMonika Kalinowska.

Cykl „Dzielnicowy Klub Żonglerski” realizowany jest przy wsparciu Carnavalu Sztukmistrzów i Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA oraz objęty patronatem Kuglarstwo.pl  * 15.11.2018, godz. 18.00 – „Juliusz Cezar”, pokaz filmu w ramach cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-literacje”.

Juliusz Cezar (Julius Caesar, USA 1953) 2 godz.
wg dramatu Williama Szekspira pod tym samym tytułem
Reżyseria– Joseph Mankiewicz
Obsada: Louis Calhern, Marlon Brando, James Mason iinni
Kurator cyklu – dr hab. Rafał Szczerbakiewicz
Wstęp wolny


Współdziałanie przemocy i porządku społecznego jest częstym tematem w sztukach historycznych Szekspira, ale także w jego wizjach przedchrześcijańskiego Zachodu. Taki jest szekspirowski „Juliusz Cezar”, który stał się budulcem fascynującego thrillera politycznego amerykańskiego kina. Wersja filmowa tego politycznego szekspirowskiego dramatu znalazła swe spełnienie w niepokojąco rezonującej aktualizacji. Wydarzenia polityczne XX wieku stały się inspiracją Josepha Mankiewicza nieprzypadkowo w 1953, u szczytu zimnej wojny i radykalizacji bipolarnego konfliktu dwóch ideologii nowoczesnych. „Juliusz Cezar” w filmowej adaptacji nie tylko spogląda wstecz na dzieje totalitarnego nazizmu, ale z perspektywy świata komunistyczno/liberalnego rozważa też konsekwencje klęski nazistowskiej utopii. Atmosfera totalitarnego zagrożenia obejmuje w diegezie filmu różne warstwy opowieści. Dzieje walki Antoniusza o koronę Cezara w republice. Ale też wysiłki Kasjusza, który przekonuje Brutusa, do gwałtownej radykalizacji metod politycznych, aby powstrzymać Cezara na jego drodze do jedynowładztwa.

Aktorskie osiągnięcie Marlona Brando w roli Antoniego zaskoczyły w swoim czasie wszystkich; krytycy i publiczność, którzy sądzili, że ekspresja aktora ogranicza się do ponurego, niewyraźnego bełkotu i libidalnego wycia, nie byli przygotowani na tak rewelacyjne odegranie na ekranie czystej Makiawelicznej przebiegłości. Antoniusza w interpretacji Brando motywuje ekstremalne pragnienie władzy i nic więcej: jego poparcie dla Cezara, jego chytre negocjacje z zabójcami Cezara i jego publiczny elegijny teatr podczas pogrzebowej mowy są popisem czystej i pragmatycznej polityczności, walki o władze samej w sobie. Krótko po rozpoczęciu swej retorycznej oracji Antoniusz - Szekspira przerywa, by odzyskać samokontrolę i pozwolić swojemu ludowemu audytorium wchłonąć i skomentować słowa, które już wypowiedział. Antoniusz Brando odwraca się w tym momencie tyłem do tłumu – pozornie aby ukryć swe wzruszenie. Mankiewicz pozwala nam spojrzeć na jego odwróconą twarz, którą wypełnia nie smutek, ale zimna radość, z efektu i wpływu, które jego słowa i gesty już wywarły. Takich twórczych ingerencji jest w filmie wiele więcej. Szekspir jest w filmie najważniejszą ale niejedyną inspiracją. Mankiewicz nie ogranicza się tylko do tekstu dramatu. Korzysta również z tekstu z Plutarcha, cytowany na ekranie – rozszerza kulturowe konteksty i ekstrapoluje sensy dramatu. Co ciekawe do tej samej politycznej epoki świata i tej samej tematyki triumfalnie powróci po kilku latach w swym legendarnym gigancie historycznym „Kleopatra” (1963).

Opis cyklu:
AKADEMIAZAPOMNIANYCH ARCYDZIEŁ FILMOWYCH– Trans-Literacje
Szanowni Państwo, sztuka filmowa w obrębie projektu nowoczesnej cywilizacji jawiła się jako synkretyczne złożenie najlepszych możliwości i tradycji artystycznej ekspresji literatury, teatru, malarstwa, muzyki etc. W konstrukcji masowej cywilizacji niemal miała zastąpić wszystkie sztuki tradycyjne. Nie da się jednak ukryć, że klasyczne kino w poszukiwaniu ciekawych dla widza tematów całymi garściami czerpało z narracyjnych zasobów historii literatury. Od zarania swych 100-letnich dziejów kino eksploatowało problematykę ekranizacji i adaptacji dzieła literackiego na ekranie. Na początku ekranizacje były oczywiście dość schematyczne i odtwórcze. Wczesne filmoznawcze teorie „przyliterackości” filmowej narracji sugerowały, że filmowe opowiadanie winno wiernie naśladować literackie techniki. Z czasem opinie takie były dekonstruowane i korygowane przez ekranowe eksperymenty awangardy i kina autorskiego. Doświadczenia kina artystycznego nie pozostawały bez echa w Hollywoodzie. Tak ambitni i utalentowani twórcy jak Wyler, Ford, Huston, Stevens, Mankiewicz, Minelli czy Kramer nie ustawali w swoistym wyścigu z literaturą – wytrwale walcząc z utartą opinią, że filmowa adaptacja niemal musi być wtórna i płaska wobec literackiego pierwowzoru. W naszym tegorocznym cyklu będziemy obserwowali TRANSFORMACJE językowego medium literatury w skomplikowaną strukturę filmowego wehikułu. Zagłębiając się w dzieje dźwiękowego kina anglosaskiego od lat 30-tych do lat 70-tych spróbujemy pokazać reprezentatywne przykłady wiernych ekranizacji, a z drugiej strony adaptacyjne wariacje ilustrujące różnorodne możliwości filmowości. Zależy nam na zobrazowaniu współdziałania obu sztuk i zarazem ich wzajemnie uzupełniającej się wrażliwości w mimetycznych efektach opisywania świata. Różnice między artystycznym językiem literatury i filmu, a zarazem zasadniczą jedność w obrębie przekazu głębokich treści najcelniej odzwierciedlą przykłady uznanych adaptacji wybitnych utworów literackich, tak by oba artystyczne media były siebie godne, a czasem wręcz wobec siebie konkurencyjne. Zapewniamy Państwa, że tegoroczny program wypełnią dzieła spektakularne, fascynujące, poruszające i dające po latach od ich powstania wciąż świeży namysł nad ludzkim światem.  * 16.11.2018, godz. 10.15 – „Ceramiczne anioły cz. I”, spotkanie dla Seniorów z cyklu „Klub Aktywni Plus”.

Prowadzenie – Joanna Kowalska-Wolszczak, Pracownia „Żywioły Ziemi”
Wykonanie anioła przewidziane jest na dwa spotkania, część druga odbędzie się w grudniu. Na zajęciach wykonamy anioły z gliny szamotowej, ozdobimy szkliwami i szkłem. Dowiemy się również, jak długo glina schnie, dlaczego warto być starannym i cierpliwym oraz w jakiej temperaturze następują wypały ceramiki.


  * 17.11.2018, godz. 16.00 – „Warsztaty śpiewu intuicyjnego”, spotkanie w ramach „Gościów Babskiej Rebelii”.

Kontakt – Ewa Kamieniak / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt udziału – 10zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Autorskie warsztaty pracy z głosem, na których będziemy szukać, poznawać i uwalniać swój słyszalny głos, aby usłyszeć ten wewnętrzny głos serca i poczuć, jaka w nas drzemie Moc.
Celem spotkania jest pogłębienie świadomości Siebie za pomocą pracy z głosem i emocjami. Doświadczymy relaksu, uwolnienia, naładujemy baterie pozytywną energią, rozbudzimy swoją kreatywność. Warto przełamywać ograniczenia, bo tylko w ten sposób odkrywamysiłę, jaka w nas drzemie. Kiedy zaufamy sobie i rozluźnimy nasze ciało, głos popłynie swobodniei nieskrępowanie – INTUICYJNIE.

Lucyna Bielska – urodziła się i wychowała na Górnym Śląsku. Z wykształcenia socjolożka, z zamiłowania artystka. Ukończyła klasę śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Śpiewała w chórze Opery Śląskiej w Bytomiu, biorąc udział w realizacjach takich oper, jak: Aida (w reżyserii Laco Adamika), Borys Godunow, Nabucco, Halka (w reżyserii Wiesława Ochmana). Uczestniczyła w wielu kursach wokalnych w kraju i za granicą, ukończyła Leeds College of Music w Wielkiej Brytanii, a w latach 2007-2008 śpiewała w LeedsPhilharmonicChorus. Obecnie śpiewa w chórze Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego.
Pomiędzy śpiewaniem, a wychowywaniem trzech córek rozwija również swoją wielką pasję, jaką jest malarstwo.

O cyklu:
Naszymi „Gościówami” są inspirujące Kobiety z pasją do sztuki życia. Nie musimy nazywać naszych wewnętrznych stanów – wystarczy, że je poczujemy. Przed nami szansa, aby doświadczyć siebie i momentu, w jakim się znajdujemy, by kreatywnie podejść do własnych potrzeb i pragnień, otworzyć się na nowe. W codziennym pośpiechu brniemy często w schematy, nie dostrzegając szans i możliwości, jakie się przed nami otwierają. Podczas spotkań warsztatowych z „Gościówami” spróbujemy przekroczyć swoje granice, zobaczyć i poczuć bardziej... siebie.

O projekcie:
„Babska Rebelia” jest przestrzenią stworzoną przez kobiety dla kobiet, aby czerpały z niej
pozytywną energię i motywację do codziennych działań. Spotykamy się bez mężów, partnerów i dzieci, we własnym kobiecym towarzystwie, poruszamy ważne dla nas tematy, dzielimy się przeżyciami i emocjami. Wspieramy, motywujemy i czerpiemy inspirację, a przy tym świetnie się bawimy! Zapraszamy wszystkie wspaniałe Kobiety, kochające babską energię, świetną zabawę i rozmowy które poprawiają nastrój.


  * 19.11.2018, 26.11.2018, godz. 17.30 – „Nowa klubowa”, spotkania poświęcone zmianie wystroju sali klubowej w DDK „Węglin”.

Prowadzenie: Paula Krać, Marzena Miszczuk-Głowacka
Kontakt– Paula Krać, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 16
Wstęp wolny
Nie obowiązują zapisy

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego porozmawiamy o wystroju i funkcjonalności sali klubowej.

Sala klubowa, czyli sala z czerwonymi kanapami, to najbardziej gościnna przestrzeń DDK „Węglin”.Istnieje od początku funkcjonowania Dedeku jako sala spotkań, warsztatów oraz strefa wyciszenia i relaksu między wydarzeniami kulturalnymi.

Wychodzimy z propozycją zmian. Chcemy, aby wszyscy czuli się tam jeszcze lepiej! Kanapy, zasłony, kwiaty a może książki i kredki? Wspólnie porozmawiamy o tym, co tworzy klimat miejsca. Będziemy zbierać wszystkie pomysły i sugestie tak, aby każdy mógł mieć wpływ na jej wygląd.

Zapraszamy wszystkich Uczestników i Domowników DDK. Urządźmy tę salę razem!

  * 22.11.2018, godz. 18.00 – „Przemiany”, koncert z cyklu „Zawsze klasyka”.

Czas trwania: 60 min
Kuratorka cyklu – Magdalena Żelazko
Wstęp wolny


Karol Szymanowski bez wątpienia jest jednym z najwybitniejszych polskich i światowych kompozytorów XX wieku. Przemiany myślenia kompozytorskiego sprawiają, że jego twórczość można rozpatrywać w poszczególnych etapach. Sposób, w jaki wydarzenia z życia Szymanowskiego oddziałują na jego utwory, będziemy mieli przyjemność usłyszeć podczas trzeciego koncertu z cyklu „Zawsze klasyka” w DDK „Węglin”.
 
Wydarzenie wpisuje się w lubelskie obchody odzyskania przez Polskę niepodległości – 1918-2018 Inspiruje nas wolność.
 
Eliza Kierepka, sopran – ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I .J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu prof. Wojciecha Maciejowskiego oraz dr Joanny Horodko. Absolwentka Muzykologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz w KUL. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów mistrzowskich, m.in. Agnieszki Rehlis, Barbary Mądrej-Bednarek, Ubaldo Fabbri. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Poznaniu oraz Teatrem Muzycznym w Lublinie. Jest laureatką konkursów:  wyróżnienie w 50. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego, 7. Konkursie Pieśni i Arii, II miejsce na 12. Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu oraz II miejsce na 9. Międzynarodowym Konkursie Interpretacyjnym w Rużomberku. Artystka koncertuje z repertuarem oratoryjno-kantatowym oraz muzyką kameralną.
 
Agata Góra, pianistka – ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie w klasie fortepianu Małgorzaty Krzemińskiej-Sribniak. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu dra Bartłomieja Weznera. W 2012 roku rozpoczęła studia na drugim kierunku – dyrygenturze symfoniczno-operowej w klasie prof. Wojciecha Michniewskiego. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich  u takich sław pianistyki, jak Mikhail Voskresensky (Rosja), Yves Henry (Francja), Alberto Nose (Włochy), Andrzej Jasiński (Polska), Wojciech Świtała (Polska), Elżbieta Stefańska (Polska), Ewa Pobłocka (Polska). Od 2015 roku jest pracowniczką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie stale współpracuje ze śpiewakami.


O cyklu:
Zawsze ceniona, zawsze szanowana, Zawsze klasyka. Doskonała, wzorowa, pierwszorzędna. W różnych dziedzinach życia odwołujemy się do wzorców klasycznych. Mówimy, że klasyka jest zawsze w modzie. Podczas koncertów odbywających się w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” będziemy się przekonywać o ponadczasowości muzyki klasycznej. O tym, że warto sięgać do korzeni. Zaproszeni Artyści, których pasją jest odkrywanie i interpretowanie na nowo zapomnianych dzieł zaprezentują twórczość wielkich kompozytorów.
 

  * 23.11.2018, godz. 10.15 – „Świąteczne kartki”, spotkanie dla Seniorów z cyklu „Klub Aktywni Plus”, wstęp wolny.

Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Już czas na świąteczne kartki, aby dotarły do adresatów na czas! Kolorowy papier, szablony, brokat i sztuczny śnieg – to wszystko wykorzystamy do ozdobienia naszych kartek. Wykonane prace są własnością uczestników.

  * 24.11.2018, godz. 10.30 – „Aaa, kotki dwa”, warsztaty w ramach cyklu „Rodzinne Poranki Muzyczne.

Czas trwania – 1,5 h
Prowadzenie – Sylwia Wójcik. Muzyczka, wokalistka, kulturoznawczyni. Laureatka wielu ogólnopolskich festiwali poezji śpiewanej. Członkini zespołu perkusyjnego SAMBASIM, który wykonuje batucadę – perkusyjną muzykę rodem z Brazylii. Z okazji 5-lecia DDK „Węglin” wyróżniona Listem Gratulacyjnym Prezydenta Miasta Lublin w 2016 roku.
Kontakt – Monika Kalinowska / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  / 81 466 59 16
Koszt udziału - 10 zł od Dziecka.
Ilość miejsc ograniczona.

Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Serdecznie zapraszamy Najmłodszych na poranne rodzinne muzykowanie! Jesień nas otula, a dłuższe noce zachęcają do spania. Porozmawiamy o tym, co nam pomaga zasypiać, czyli o kołysankach. Kto ich nie kocha?
Zapraszamy do podzielenia się ulubionymi kołysankami, a nawet własnymi kompozycjami, które zapewniają nam najpiękniejsze sny. Razem będziemy śpiewać, grać, aż… zaśniemy.

Rodzinne Poranki Muzyczne to cykliczne zajęcia muzyczne dla Dzieci w wieku 3-5 lat i Rodziców. Co miesiąc będziemy bawić się w poranne muzykowanie, które każdego nastroi pozytywnie na cały dzień. Zajmiemy się rytmem i melodią. Oddamy się twórczym eksperymentom muzycznym i nie zawahamy się stworzyć autorskich piosenek.  Podczas każdego ze spotkań dzieci będą poznawać nowy instrument muzyczny, od perkusji, przez gitarę po harfę. Rodzice wezmą czynny udział w zajęciach. Warsztaty prowadzi Sylwia Wójcik


* 24.11.2018, godz. 12.15 – „Obieramy kierunek”, warsztaty w ramach cyklu „Dzielnicowy Klub Żonglerski”.

* 24.11.2018, godz. 19.00 – „Alameda 4”, koncert w ramach cyklu „Peryferia”.

W ramach cyklu „Peryferia” będziemy mieli okazję posłuchać kolejnego wcielenia projektu muzycznego Alameda, tym razem w kwartecie. Skład znany z albumu Alameda 3 „Późne królestwo” (2013, Instant Classic) powraca w nowej odsłonie. Kwartet w swojej nowej muzyce przekłada język blisko i dalekowschodniej kultury na brzmienia kwartetu rockowego. Inspirację dla utworów Alameda 4 stanowią melodie buriackie, hinduskie, pamirskie oraz tajskie, z których zespół tworzy własne, oryginalne kompozycje w duchu bardziej ekstremalnych odmian muzyki rockowej. Styl grupy można określić jako ‘folkcore’. W 2018 roku ukazał się album „Czarna Woda” wydany przez krakowską wytwórnię Instant Classic. Album ten spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki muzycznej zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Koncert w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” odbędzie się w ramach ogólnopolskiej trasy zespołu pn.: „Czarna Woda”.

Zespół wystąpi w składzie:

  • Tomasz Popowski (perkusja)
  • Mikołaj Zieliński (gitara basowa)
  • Jakub Ziołek (gitara elektryczna)
  • Krzysztof Kaliski (gitara elektryczna)


Bilety:
15 zł – pełnopłatny,
10 zł – ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy)

Bilety do kupienia na godzinę przed wydarzeniem oraz w godzinach otwarcia kasy DDK „Węglin”  * 29.11.2018, godz. 18.00 – „Pasja życia”, pokaz filmu w ramach cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-literacje”.

Pasja życia (Lust for Life, USA 1956) 2 godz. 2 min.
wg powieści Irvinga Stone’a pod tym samym tytułem
Reżyseria– Vincente Minnelli
Obsada: Kirk Douglas, Anthony Quinn, James Donald iinni
Kurator cyklu – dr hab. Rafał Szczerbakiewicz
Wstęp wolny

VincenteMinelli, włoskiego pochodzenia hollywoodzki reżyser, jest zdumiewającym połączeniem bardzo różnych umiejętności reżyserskich. Zapamiętaliśmy go jako wyjątkowo utalentowanego twórcę klasycznych musicali (Spotkamy się w St. Louis, Wszyscy na scenę, Amerykanin w Paryżu, Brigadoon, Gigi). Na planie takiego musicalu poznał i zakochał się w wielkiej Judy Garland. Efektem ich związku jest Liza Minelli. Ale jego kino obyczajowo-psychologiczne było równie niezwykłe: bardzo nowoczesne, inteligentne i zarazem odważne obyczajowo (Długi tydzień w Parkman, Dwa tygodnie w innym mieście, Dom ze wzgórza). Pomiędzy tymi sprzecznościami powstała adaptacja biograficznej powieści Irvinga Stone’a o Van Goghu. Rzadki wypadek, kiedy film jest zdecydowanie bogatszym i głębszym doświadczeniem artystycznym niż ekranizowana książka. Wersja filmowa jest nieodległa skłonnościom do psychologizacji, bo zagłębiając się w psychikę artysty (niezapomniana kreacja Kirka Douglasa) udaje mu się pokazać na ekranie nieokiełznany umysł geniusza. Filmowe wejście w świat malarza otwiera oczy widzów na deformację rzeczywistości definiowanej przez nadwrażliwość i namiętność. Jesteśmy w umyśle człowieka, który widzi i czuje więcej niż wszyscy. Nie unikamy nawet uczestniczenia w narastających koszmarach i agonii twórczego umysłu, balansującego w kierunku szaleństwa, które go niszczy. Jest to film tak bogaty w wizualne obrazy (z „paletą” Technicoloru, która próbuje odtworzyć malarską wizję Van Gogha – Minelli był uważany za specjalistę od kina kolorowego), że nie nadążamy z ich przyswajaniem. Od płonących ognistych pól, po nocne niebo, które niemal wije się w falach ciemności. Każda strona talentu artysty zostaje tutaj spektakularnie i trafnie uchwycona. Kirk Douglas nigdy wcześniej i nigdy potem nie był tak dobry na ekranie, a to ekstremalne doświadczenie aktorskie niemal zmiażdżyło go, jak to określił w swojej autobiografii.

Opis cyklu:
AKADEMIAZAPOMNIANYCH ARCYDZIEŁ FILMOWYCH– Trans-Literacje
Szanowni Państwo, sztuka filmowa w obrębie projektu nowoczesnej cywilizacji jawiła się jako synkretyczne złożenie najlepszych możliwości i tradycji artystycznej ekspresji literatury, teatru, malarstwa, muzyki etc. W konstrukcji masowej cywilizacji niemal miała zastąpić wszystkie sztuki tradycyjne. Nie da się jednak ukryć, że klasyczne kino w poszukiwaniu ciekawych dla widza tematów całymi garściami czerpało z narracyjnych zasobów historii literatury. Od zarania swych 100-letnich dziejów kino eksploatowało problematykę ekranizacji i adaptacji dzieła literackiego na ekranie. Na początku ekranizacje były oczywiście dość schematyczne i odtwórcze. Wczesne filmoznawcze teorie „przyliterackości” filmowej narracji sugerowały, że filmowe opowiadanie winno wiernie naśladować literackie techniki. Z czasem opinie takie były dekonstruowane i korygowane przez ekranowe eksperymenty awangardy i kina autorskiego. Doświadczenia kina artystycznego nie pozostawały bez echa w Hollywoodzie. Tak ambitni i utalentowani twórcy jak Wyler, Ford, Huston, Stevens, Mankiewicz, Minelli czy Kramer nie ustawali w swoistym wyścigu z literaturą – wytrwale walcząc z utartą opinią, że filmowa adaptacja niemal musi być wtórna i płaska wobec literackiego pierwowzoru. W naszym tegorocznym cyklu będziemy obserwowali TRANSFORMACJE językowego medium literatury w skomplikowaną strukturę filmowego wehikułu. Zagłębiając się w dzieje dźwiękowego kina anglosaskiego od lat 30-tych do lat 70-tych spróbujemy pokazać reprezentatywne przykłady wiernych ekranizacji, a z drugiej strony adaptacyjne wariacje ilustrujące różnorodne możliwości filmowości. Zależy nam na zobrazowaniu współdziałania obu sztuk i zarazem ich wzajemnie uzupełniającej się wrażliwości w mimetycznych efektach opisywania świata. Różnice między artystycznym językiem literatury i filmu, a zarazem zasadniczą jedność w obrębie przekazu głębokich treści najcelniej odzwierciedlą przykłady uznanych adaptacji wybitnych utworów literackich, tak by oba artystyczne media były siebie godne, a czasem wręcz wobec siebie konkurencyjne. Zapewniamy Państwa, że tegoroczny program wypełnią dzieła spektakularne, fascynujące, poruszające i dające po latach od ich powstania wciąż świeży namysł nad ludzkim światem.

  * 30.11.2018, godz. 10.15 – „Dobra zabawa, czyli wróżby andrzejkowe”, spotkanie dla Seniorów z cyklu „Klub Aktywni Plus”.

Koordynatorka – Monika Spuz-Szpos
Kontakt, informacje – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Przy dźwiękach wesołej muzyki będziemy wspominać dawne wróżby andrzejkowe, by następnie bawić się przy laniu wosku przez dziurkę od klucza, ustawiać buty…

Klub Aktywni Plus został stworzony dla osób 50+, które chciałyby w DDK „Węglin” w sposób twórczy i aktywny spędzić piątkowe przedpołudnia. Spotkania z gośćmi, warsztaty, dyskusje tematyczne, wymiana doświadczeń i wniosków, a przede wszystkim twórcze i kreatywne spędzanie wspólnie czasu w miłej atmosferze, przy kawie i herbacie. Serdecznie zapraszamy!