Informacje różne z Lublina i regionu


Warszawa, 8 października 2018 r.


Już blisko 300 lokalizacji w konkursie „Wiem, czym oddycham”. Trwa głosowanie

 

Z całej Polski płyną zgłoszenia nowych lokalizacji czujników smogu w konkursie Fundacji Aviva „Wiem, czy oddycham”. W akcji bierze udział blisko 300 miejsc. Czujniki jakości powietrza otrzyma 100 lokalizacji z największym poparciem w głosowaniu internetowym.

Czujniki „na żywo” przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń, które można śledzić na komputerze lub smartfonie. Urządzenia można zdobyć w konkursie, skierowanym do lokalnych społeczności. Do 27 października br. na stronie www.wiemczymoddycham.pl każdy może zgłosić proponowaną lokalizację czujnika.

Czujniki zostaną zamontowane w 100 miejscach, które zdobędą największe poparcie w głosowaniu trwającym do 5 grudnia. Wyniki zostaną ogłoszone 6 grudnia. Dodatkowo, 50 szkół podstawowych z największą liczbą głosów w skali kraju otrzyma wewnętrzne sensory jakości powietrza.

W zeszłym roku w ramach kampanii przybyło 300 czujników, w tej edycji przybędzie 100 dodatkowych. Druga odsłona kampanii Fundacji Aviva „Wiem, czym oddycham” rozpoczęła się 1 października. Oprócz konkursu, w centrum Warszawy stanął pierwszy w Polsce billboard będący zarazem filtrem powietrza. Z kolei w Krakowie, 27 października br. Aviva organizuje AirRun, czyli bieg w maskach antysmogowych na dystansie 5 i 10 km, dla tysiąca uczestników.

Smog to wciąż jeden z największych problemów ekologicznych i zdrowotnych w Polsce.

Z danych WHO wynika, że 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE znajduje się w naszym kraju. Koszty leczenia schorzeń wywoływanych przez smog mogą wynosić nawet 30 mld euro rocznie. Dlatego Aviva po raz kolejny wspiera działania monitorujące jakość powietrza i zwiększające świadomość społeczną w zakresie szkodliwości smogu.