Informacje różne z Lublina i regionu

   

Jak widzą seniorzy z województwa lubelskiego?


Jak wynika z najnowszych badań zrealizowanych na zlecenie Vision Expressprzez IQS Rynek  i Opinia blisko 80% Polaków powyżej 55. roku życiama wadę wzroku lub chorobę oczu. Poglądowe dane dotyczące województwa lubelskiego są alarmujące. Według nich, aż56% respondentównie badało się u specjalisty w ciągu ostatniego roku. Zaburzenia widzenia często są nie tylko naturalnym skutkiem starzenia, ale mogą świadczyć o rozwoju poważnych chorób oczu, takich jak jaskra, AMD, zaćma lub choroby ogólnoustrojowejw tym cukrzycyi nadciśnienia tętniczego.

Z wiekiem wyczulenie na dolegliwości, które sygnalizuje nam organizm powinno się wyostrzyć. Niestety, problemy zdrowotne często są lekceważone. Tymczasem każdy symptom pogorszenia widzenia powinien być zgłoszony specjaliście, aby móc ustalić jakie mogą być tego przyczyny.

Wady wzroku i choroby oczu
W badanej grupie osób powyżej 55. roku życia deklarujący wadę wzroku mieszkańcy województwa lubelskiego najczęściej skarżą się na dalekowzroczność (37%)i krótkowzroczność (27%). Pierwszaze wspomnianych wad w tej grupie wiekowej często związana jest z prezbiopią, czyli starczowzrocznością.Prezbiopia wynika bezpośrednio z ograniczenia lub utraty zdolności do akomodacji oczu, która zachodzi podczas starzenia się organizmu po 40. roku życia. Przypadłość objawia się trudnościami z wyraźnym widzeniem z bliska zwłaszcza w słabym świetle. Bez specjalistycznej korekcji wzroku oprócz utraty jakości widzenia często odczuwane są bóle głowy i zmęczenie oczu – mówi dr n. biol.Robert Grabowski, dyrektor medyczny Vision Express.

Znaczącym problemem jest również zaćma, która według badań dotyka 27% mieszkańców województwa lubelskiegopo 55. roku życia. Charakteryzuje ją zmętnienie soczewki oka, co w konsekwencji może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. W dobie osiągnięć współczesnejokulistyki zaćmę można całkowicie usunąć operacyjnie zastępując zmętniałą soczewkę naturalną odpowiednio dobranym implantem.

Niezwykle groźnymi dla naszego wzroku chorobami są jaskra, która zwyklerozwija się bezobjawowo i powoli, dlatego jej wykrycie możliwe jest tylko podczas profilaktycznego badania, retinopatia cukrzycowa polegająca na uszkodzeniu drobnych naczyń krwionośnych i degeneracjisiatkówki uosób chorych na cukrzycę oraz zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem czyli AMD.

Codzienne utrudnienia
Na jakość widzenia wpływa charakter wykonywanej pracy, cechy uwarunkowane genetycznie, a także
za duży wysiłek fizyczny i nieodpowiednia dieta. Zaledwie 47% osóbz województwa lubelskiego powyżej 55. roku życia deklaruje, że ostatnie badanie wzroku miało charakter profilaktyczny, nie było związane z dolegliwościami i skierowaniem na nie przez lekarza. Warto pamiętać, że specjaliści zalecają badanie wzroku co najmniej raz na rok. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, w badanej grupie z zaleceń tych skorzystała zaledwie połowa badanych.

Niepokojące jest, że blisko co trzeci respondent decyduje się na badanie wzroku dopiero kiedy dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wyraźnym sygnałem do wizyty u specjalisty powinny być: utrata ostrości i zamglone widzenie, ból, świąd, pieczenie, zaczerwienie i suchość oczu. Trudności zwidzeniem mają wpływ na wykonywanie codziennych czynności. Wiodącym problemem u osób po 55. roku życia wynikających z chorób lub wad wzroku jest dyskomfort podczas czytania.Aż 93% osób w tym przedziale wiekowym skarży się na słabą ostrość widzenia czytanego tekstu. Dolegliwości wzroku przeszkadzają również w obsłudze komputera (27%), oglądaniu telewizji (22%) i obsłudze telefonu (29%).

Problemy z dostępnością
Regularne badanie wzroku przeprowadzane przez profesjonalistę pozwala wykryć wady wzroku, dobrać właściwą korekcję (okulary lub soczewki kontaktowe) oraz zdiagnozować poważne choroby narządu wzroku jeszcze na wczesnym etapie. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że wśród osób powyżej 55. roku życia na ograniczoną częstotliwość wizyt u specjalistówprzede konieczność posiadania skierowania na badanie (57%) oraz zbyt mała liczba ośrodków specjalistycznych, gdzie można zbadać wzrok (52%). Dodatkowo połowarespondentów zwraca uwagę, że istotny wpływ ma równieżzbyt długi czas oczekiwania.

 

"