Informacje różne z Lublina i regionu

 

Teatr jednego aktora T1A: HISTORIA

 Projekt „T1A: HISTORIA” to cykl prezentacji spektakli w poetyce teatru jednego aktora/aktorki, których treścią jest historia XX wieku. Józef Stalin i stalinowskie represje, Margaret Thatcher, Holocaust, Maria Curie-Skłodowska to postaci i tematy, które chcemy przybliżyć lubelskim widzom poprzez sztukę monodramu – pełnoprawnej formy teatralnej, jednak najbardziej intymnej i skłaniającej do silniejszego niż zwykle przeżycia treści i historii.

Projekt współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”

 

 * 9 pażdziernika  2018 r, g. 20:00
JA, MARIA - monodram w wykonaniu Mirelli Rogozy-Biel

Scenariusz –Mirka Szawińska
Reżyseria –Stanisław Miedziewski
Wprowadzenie do spektaklu – dr Jarosław Cymerman
Miejsce – Mała Sala Widowiskowa Akademickiego Centrum Kultury „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16
Czas trwania– 60 minut
Wstęp wolny
 

Jest rok 1911. Marii przyznano drugą Nagrodę Nobla – za wydzielenie czystego radu. W tym samym czasie wybucha wielki skandal związany z upublicznieniem przez paryską prasę informacji o jej romansie z naukowcem Paulem Langvinem. Oburzeni tym faktem paryżanie gromadzą się pod domem noblistki, obrzucając ją obelgami i wybijając szyby w oknach. Z Komitetu Noblowskiego Maria otrzymuje list z prośbą, by w związku z zaistniałą sytuacją zrezygnowała z udziału w ceremonii wręczenia nagrody. W takiej atmosferze zastajemy bohaterkę: pogrążoną w depresji, samotną, a jednocześnie dumną i w pełni świadomą swojej wartości. Poświęcenie pracy zostawia wyraźne ślady na jej zdrowiu. Wyniszczająca anemia, powodowana chorobą popromienną, wysysa z niej resztki sił. Maria, leżąc w łóżku, za zaciągniętymi kotarami, wraca wspomnieniami do minionych etapów swojego życia.

Spektakl zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Lublin

Mirella Rogoza-Biel – aktorka lubelskiego Teatru im. H. Ch. Andersena. Za rolę Marii Curie Skłodowskiej w monodramie „Ja, Maria” otrzymała Złotą Maskę przyznaną przez lubelski Oddział Związku Artystów Scen Polskich, Grand P
rix 12. Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie oraz Nagrodę Specjalną podczas 23. Festiwalu Zderzenie Teatrów w Kłodzku. Monodram był prezentowany podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Monodramu Kobiecego „Mariafest” w Kijowie.

* 14 października 2018, godz. 17.00
"Grając Maggie"
Scenariusz i wykonanie – Pip Utton
Reżyseria – MargueriteChaigne
Tłumaczenie na język polski – Andrzej Kępski
Spektakl w języku angielskim z napisami w języku polskim
Wprowadzenie do spektaklu – red. Tomasz Miłkowski
Miejsce – Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”, ul. Judyma 2a
Wstęp wolny
Czas trwania– 60 minut
 

To więcej niż spektakl czy portret damy, to audiencja u Margaret Thatcher. Żaden polityk nie podzielił narodu tak, jak ona. Jedni ją wielbią, inni nienawidzą. Kim więc była? Zbawcą czy tyranem? Pip Utton nie odpowiada jednoznacznie na te pytania, pokazuje jedynie jej sylwetkę. Mamy okazję poznać jej filozofię, inspiracje i logikę. Pip Utton nie tylko wciela się w rolę Margaret Thatcher, ale też jako „Żelazna Dama” podejmuje ryzyko rozmowy z publicznością. Pip Utton  JEST „Żelazną Damą”.
Czas trwania– 60 minut

Pip Utton – angielski aktor i pisarz. Specjalizuje się w tworzeniu sztuk dotyczących wyrazistych postaci historycznych i literackich. Swoje monodramy o takich osobach jak: Francis Bacon, Charlie Chaplin, Winston Churchill, Karol Dickens i Adolf Hitler grał na całym świecie zdobywają za nie niezliczoną ilość nagród i wyróżnień.
Strona internetowa Artysty – www.pip-utton.co.uk

 

 11 października 2018 r, g. 12:00
26 października 2018 r, g. 14:30
"ŻERTWA"
Wykonanie – Mateusz Nowak
 

 

ŻERTWA na podstawie wspomnień Piotra Woźniaka „Zapluty karzeł reakcji” z wykorzystaniem fragmentów „Pana Tadeusza” oraz wiersza „Śniła się zima” Adama Mickiewicza

Miejsce – Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”, ul. Uniwersytecka 1, Lublin
Wstęp wolny. Obowiązują wcześniejsze rezerwacje miejsc, kontakt – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Wykonanie – Mateusz Nowak
Scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak
Reżyseria – Stanisław Miedziewski
Charakteryzacja – Agnieszka Adamczewska
Nagranie audio – Konrad Biel
Kostium – Magdalena Franczak
Światło – Marcin 'Kabat' Kowalczuk
Dźwięk – Łukasz Szulc

Przedstawienie  przywołuje czas stalinowskich więzień w Polsce. Bohater opowieści wprowadza dzisiejszych odbiorców historii w świat, do którego dostęp jest utrudniony. Świat ten znalazł się już w przestrzeni narodowego mitu. Jak mówić o tamtych ludziach, którzy istnieli i których los jest dla nas przestrogą? Uprawiać historyczną hagiografię? Żertwa to ofiara całopalna.

 

 27 października  2018


HOMOSOVIETICUS
KOBA/STALIN
ŻERTWA

 


  * godz. 15.00- HOMOSOVIETICUS

Wykonanie i reżyseria – Wojciech Kowalski

  * godz. 17.00 - KOBA/STALIN
Wykonanie – Aleksandras Rubinovas
Reżyseria – Stanislovas Rubinovas
Spektakl w języku rosyjskim z napisami w języku polskim

  * godz. 19.00 - ŻERTWA
Wykonanie – Mateusz Nowak
Reżyseria – Stanisław Miedziewski

Wprowadzenie do spektakli – red. Tomasz Miłkowski
Miejsce – Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”, ul. Judyma 2a
Wstęp wolny

HOMOSOVIETICUS,
czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki
Scenariusz, reżyseria i wykonanie – Wojciech Kowalski
Kostium, scenografia – YolaNykowska
Muzyka – Michał Pilarski

Monodram inspirowany twórczością Michaiła Zoszczenki, powstał na bazie wybranych opowiadań satyrycznych o drobnomieszczaństwie i filisterstwie obywateli Rosji lat porewolucyjnych. Dodatkowego klimatu tej inscenizacji dodają piosenki przy akompaniamencie akordeonu.

Jak się wymyśla tak długi tytuł, to powinno się wiedzieć, że gdzieś w połowie z czystego tytułu zmienia się on w swoją własną interpretację przedstawienia. Taki tytuł już właściwie jest recenzją. Wolałbym oczywiście, żeby spektakl Kowalskiego nazywał się po prostu 'Kowalski', bo pomieściłby się w tym tytule i Homo Zoszczenkus i polski Everyman i cała nasza współczesność.
red. Łukasz Drewniak

KOBA/STALIN wg Edvarda Radzinsky'ego
Wykonanie – Aleksandras Rubinovas
Reżyseria – Stanislovas Rubinovas
Scenografia – Sergejus Bocullo
W nieskomplikowanej fabule, ukazującej kaprys wszechwładnego dyktatora, który oszczędził jednego ze swych dawnych przyjaciół, przegląda się epoka komunistycznej tyranii, stworzonej w imię dobra ludzkości, ale przeciw ludziom. Rubinovas odsłonił tę prawdę raz jeszcze, z sugestywną siłą i artystyczną prawdą. To bodaj najdojrzalsze jego dokonanie w teatrze jednego aktora, krzepiący dowód, jak na scenie dochodzi się do mistrzostwa.
red. Tomasz Miłkowski