Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.plMiasto Movie : Miasto mody

3, 10, 17, 24, 31 października 2018 r.

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa

Wstęp wolnyJesienny cykl filmowy zabiera nas w świat mody, czyli jednego z najbardziej fascynujących, wieloznacznych i dyskutowanych zjawisk kulturowych w dziejach. Jak daleko sięgają korzenie mody czy też świadomego kreowania stroju oraz wizerunku? Czym to zjawisko jawi się na tle dzisiejszej popkultury i czemu miliony ludzi na całym świecie wciąż za nim podążają, tworząc nowe style, trendy i kreacje? Podczas naszych pokazów postaramy się uchwycić najciekawsze wątki, zaczynając od mody, jako ogólnej kategorii, portretując jej mikroświat pełen blichtru, przepychu, ale też w wielu przypadkach sztuczny, snobistyczny, bezlitosny i gorzki.


Program na październik:

* 3 października 2018, godz. 19.00 –„Projektantka”, reż. Jocelyn Moorhouse, czas 118’, 2015 r
Projektantka –
Tytułowa projektantka to Tilly Dunnage, w którą brawurowo wciela się Kate Winslet. Kobieta w młodości była zmuszona opuścić dom w Australii i wyemigrować do Europy. Po latach życia w Paryżu wraca w rodzinne strony, aby pogodzić się z dawno niewidzianą matką i wyjaśnić wszystkie sprawy z przeszłości. Rzecz jasna Tilly nie jest już tą samą przestraszoną, nie znającą życia dziewczyną. Czas spędzony w stolicy mody spożytkowała na naukę i zgłębianie tajników tego zjawiska. Pracowała w czołowych domach mody i te doświadczenia zamierza teraz wykorzystać w ojczyźnie. Czy jednak Australia lat 50. XX wieku to odpowiednie miejsce na modowe eksperymenty bohaterki i jak konserwatywne, prowincjonalne społeczeństwo przyjmie jej śmiałe pomysły?


*
10 października 2018, godz. 19.00 – „Powiększenie”, reż. Michelangelo Antonioni, czas 111’, 1966 r.
Powiększenie –
Arcydzieło z katalogu Michelangelo Antonioniego i jeden z najważniejszych filmów lat sześćdziesiątych. Włoski mistrz kina autorskiego po sukcesach w ojczyźnie zdecydował się nakręcić film w Wielkiej Brytanii i był to strzał w dziesiątkę. „Powiększenie”, zdaniem wielu krytyków, jest szczytowym osiągnięciem artysty i wielkim pytaniem o rolę sztuki w życiu człowieka. Główny bohater filmu, Thomas, jest wziętym fotografem świata mody. Jest próżny, egoistyczny, napawający się własnym sukcesem. Śmiało korzysta ze swoich pięciu minut sławy, do czasu, gdy robiąc przypadkowe zdjęcia, uwiecznia scenę morderstwa. Od tej chwili jego świat się zmienia, rzeczywistość zaczyna mieszać się z fikcją, zacierają się granice między prawdą a iluzją. Sam bohater nie ma już pewności, co tak naprawdę uchwycił jego aparat.


*
17 października 2018, godz. 19.00 – „Iris”, reż. Albert Maysles, czas 83’, 2014 r.
Iris –
Głośny dokument przybliżający postać legendarnej Iris Apfel, ikony mody, historyczki sztuki i filantropki. Jej barwną biografią można by śmiało obdzielić kilka osób, a co ważniejsze 97-letnia już dziś Iris (w chwili kręcenia filmu miała 93 lata), wciąż pojawia się publicznie i ma wiele do powiedzenia w światowym królestwie mody i elegancji. Reżyser Albert Maysles, chciał uchwycić fenomen tej niezwykłej postaci, w tle zaś ukazać kierunki i trendy jakie panowały na przestrzeni lat na amerykańskim rynku mody, a także sztuki i architektury. Iris podczas swojego długiego i bogatego życia była święcącą sukcesy biznesmenką, projektantką ubrań i wnętrz (stworzyła m.in. słynne wystroje Białego Domu dla ośmiu kolejnych prezydentów), kuratorką wystaw i działań artystycznych oraz stylistką wielu artystów i celebrytów. Warto poznać bliżej historię tej niesamowitej kobiety.

* 24 października 2018, godz. 19.00 – „Zabawna buzia”, reż. Stanley Donen, czas 103’, 1957 r.
Zabawna buzia –
Klasyczny musical ze złotej ery Hollywood lat 50., łączący w sobie wątki komediowe i romantyczne. W obsadzie pojawiają się dwie legendy amerykańskiego kina – Fred Astaire oraz Audrey Hepburn. Astaire wciela się w postać Dicka Avery’ego, znanego fotografa mody, który szuka nowej gwiazdy do pokazów oraz na okładki popularnych żurnali. W oko wpada mu Jo Stockton, grana przez Hepburn młoda dziewczyna, spotkana w księgarni. Od tej chwili fotograf postawi sobie za cel uczynienie z niej nowej gwiazdy paryskiego świata mody. Po drodze zaś, jak to zwykle bywa w komediach romantycznych, parę bohaterów połączy coś więcej niż tylko zawodowa relacja. „Zabawna buzia” to wypełniony piosenkami, tańcem i świetną choreografią klasyk, po który sięgają kolejne pokolenia widzów na całym świecie.


*
31 października 2018. Godz. 19.00 – „Zwierzęta nocy”, reż. Tom Ford, czas 115’, 2016 r.
Zwierzęta nocy –
Tom Ford to prawdziwa gwiazda i uznany geniusz świata mody. Przez lata wyrabiał sobie nazwisko pracując jako projektant m.in. dla Gucci czy Yves Saint Laurent, a następnie tworząc własną, autorską markę. Mało kto spodziewał się, że okaże się również znakomitym reżyserem filmowym. „Zwierzęta nocy” to przewrotny, trzymający w napięciu thriller, w gwiazdorskiej obsadzie. Akcja rozgrywa się w dwóch planach. Tym rzeczywistym, w którym żyją i spotykają się po latach, będący po rozwodzie Susan i Edward oraz tym wykreowanym na kartach powieści napisanej przez Edwarda. Czytając rękopis książki, Susan coraz wyraźniej dostrzega wątki, które jej były mąż przeniósł z ich prawdziwego życia, co budzi jej niepokój. Tak Tom Ford zaczyna jeden z mroczniejszych i bardziej zagadkowych filmów ostatnich lat.


O CYKLU MIASTO MOVIE:

Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.


Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.