Informacje różne z Lublina i regionu

 


Wygraj kolejne czujniki smogu dla Lubelszczyzny


1 października startuje druga odsłona kampanii Avivy„Wiem, czym oddycham”.
Dzięki niej w Polsce przybędzie kolejnych 100 zewnętrznych czujników jakości powietrza. Po pierwszej edycji konkursu w województwie lubelskim pojawiły się już 4 urządzenia. Do
27 października mieszkańcy regionu mogą zgłaszać kolejne lokalizacje czujników.

Można je zdobyć wkonkursie Fundacji Aviva „Wiem, czym oddycham”, skierowanym do lokalnych społeczności.Od 1 do 27 października br. na stronie
www.wiemczymoddycham.pl
każdy może zgłosić proponowaną lokalizację czujnika. Urządzenia te „na żywo” przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń, które można śledzić na komputerze (www.airly.eu) lub smartfonie.

Zapraszamy do udziału w akcji mieszkańców województwa lubelskiego– szczególnie szkoły, przedszkola, świetlice, gminy, organizacje pozarządowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

28 października rozpocznie się głosowanie internetowe na zgłoszone lokalizacje, które potrwa do 5 grudnia. Wyniki zostaną ogłoszone
6 grudnia br. 100 czujników zostanie zamontowanych w lokalizacjach z największą liczbą głosów.Im więcej głosów zdobędą miejsca z województwa lubelskiego, tym więcej czujników zostanie zamontowanych w regionie.
Dodatkowo, 50 szkół podstawowych z największą liczbą głosów w skali kraju otrzyma wewnętrzne sensory jakości powietrza.

Kontynuujemy naszą inicjatywę, bo widzimy potrzebę uzupełnienia białych plam na mapie czujników oraz edukacji. Duży wzrost świadomości na temat smogu, jego źródeł i szkodliwości wpłynął na to, że walka z nim stała się sprawą ogólnospołeczną, mobilizując do działania władze i społeczności lokalne –mówi Monika Kulińska, prezes Fundacji Aviva.


Od 1 do 6 październikatrwają Dni Spirometrii, czyli akcja bezpłatnych badań płuc w całej Polsce, której partnerem strategicznym jest Aviva.

Spirometria polega na pomiarze objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza przez płuca i oskrzela. To najprostszy sposób na sprawdzenie układu oddechowego. Badanie trwa kilka minut, nie wymaga przygotowania, jest bezbolesne, a wynik dostępny jest od razu. Bezpłatne badania można przeprowadzić w 236 placówkach zdrowotnych w całej Polsce. Ich lista jest dostępna pod linkiem:
http://www.astma-alergia-pochp.pl/