Informacje różne z Lublina i regionu

   


PAŹDZIERNIK 2018 W DZIELNICOWYM DOMU KULTURY „CZUBY POŁUDNIOWE”
  * 18.09-28.10.2018 – „Teatr w obiektywie”, wystawa, wstęp wolny.

  * 3.10.2018, godz. 10.00 – „Kolorowe zakładki do książek”, spotkanie z cyklu „Klub Bombonierka Życia”, wstęp wolny.

Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Na zajęciach poznamy zastosowanie farb akwarelowych i tuszy. Wykonamy tekturowe zakładki do książek przy pomocy farb akwarelowy, tuszy i stempli. Ozdobimy wstążkami i koralikami. Wykonane prace są własnością uczestników.

  * 6.10.2018, godz. 10.00 – „Liczydła”, warsztaty dla rodziców z dziećmi w ramach projektu „Stolarnia miejska”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 30 zł.

Warsztaty dla rodziców z dziećmi. Liczba miejsc ograniczona
Zapraszamy na kolejne warsztaty w ramach Stolarni miejskiej.
Tak jak tysiące lat temu, tak i dziś, każdy człowiek co chwilę coś liczy – czas, pieniądze, odległości, strony książek, a ostatnio nawet kroki i kalorie. Dzięki liczbom porządkujemy świat, wykorzystując do tego różnego rodzaju narzędzia. Jednym z podstawowych są liczydła i to właśnie nad nimi pochylimy się na kolejnych warsztatach Stolarni miejskiej.
Najstarsze liczydło, abakus, było drewnianą tabliczką z rowkami, w których przesuwano drobne kamyczki. W Polsce najbardziej znanym liczydłem jest liczydło słowiańskie – z dziesięcioma koralikami w rzędzie. A Wy jakie liczydło zdecydujecie się wykonać?  Liczydło Montessori, abakus czy japoński soroban? A może po prostu sorter z patyczkami?
Zapraszamy na wspólne majsterkowanie z dziećmi. Razem stworzycie liczydła, dowiecie się jakich liczydeł używa się na świecie i co więcej – nauczycie się na nich liczyć!

Prowadzący – Daniel Taszbajew
Kontakt  – Alicja Kawka / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / 81 466 59 18

Zapraszamy na taras pod Dedekiem wszystkich zainteresowanych struganiem, wierceniem, szlifowaniem, wbijaniem gwoździ, robieniem wiórów, pracą z drewnem lub po prostu chcących twórczo spędzić sobotnie przedpołudnie.Z użyciem desek, pniaczków, kłód, patyków, gałęzi, sklejek, skrzynek powstaną nietypowe projekty, a ich powodzenie zależeć będzie od Waszych pomysłów i wytrwałości. Do dyspozycji uczestników oddajemy szlifierkę, wyrzynarkę, piły ręczne, frezarkę, wiertarki, farby i wiele innych akcesoriów przydatnych w majsterkowaniu.

  * 10.10.2018, godz. 10.00 – „Coś szybkiego na ząb”, spotkanie z cyklu „Klub Bombonierka Życia”, wstęp wolny.

Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Na zajęciach wykonamy zdrowy koktajl owocowo-warzywny oraz szybkie pasty do kanapek. Zaprezentowane przepisy mogą być alternatywą dla śniadania lub kolacji. Wykonane potrawy będziemy degustować na miejscu, a przepisy uczestnicy zabiorą do domu.

  * 13.10.2018, godz. 10.00 – „Zaklęci w rodzinnym totemie”, warsztaty plastyczne w ramach cyklu „Rodzinny Warsztat Twórczy”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 10 zł od dziecka.

Prowadzenie – Magdalena Franczak
Koszt udziału – 10 PLN
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy na październikowy Rodzinny Warsztat Twórczy.
Podczas październikowych rodzinnych działań dowiemy się, jakie są relacje człowieka ze zwierzęciem i czym jest totem rodzinny. Czy będzie to wysoka rzeźba, która nie zmieści się w drzwiach? Czy będzie miała magiczną moc? A może będzie zawierała w sobie herb, który spróbujemy zamienić w pieczątkę? Po raz kolejny w rodzinnym gronie podejmiemy próbę
przekucia wyobrażenia w przestrzenne dzieło sztuki.

Magdalena Franczak – absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), artystka interdyscyplinarna. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Słupska (2005 i 2008), trzykrotna stypendystka Marszałka Województwa Womorskiego – stypendium dla twórców kultury (2009, 2010, 2011), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014) oraz Prezydenta Miasta Lublin (2016, 2017). Z okazji 5-lecia DDK „Węglin” wyróżniona Listem Gratulacyjnym Prezydenta Miasta Lublin w 2016 roku.

Opis cyklu
Rodzinny Warsztat Twórczy skierowany jest do Dzieci oraz ich rodziców, dziadków, rodzeństwa, opiekun?. Działania mają charakter cykli warsztatowych. Każdy cykl otworzy nowy temat, który jest podróżą, momentami bardzo szaloną, ale niezwykle bezpieczną, odbywającą się w rodzinnym gronie. Czasem zagłębiamy się w świecie egzotycznych roślin, innym razem wsiadamy do wehikułu czasu, albo oswajamy ciemność tworząc tajemnicze miecze świetlne. Wątków jest mnóstwo, a wszystko po to, aby poczuć więź, bliskość w procesie tworzenia. Udowadniamy, że wspólnie też można owocnie spędzić czas, uruchomić wyobraźnię!

Warsztaty dla dzieci z opiekunem

  * 15.10.2018, godz. 17.00 – „Na tapecie”, warsztaty w ramach cyklu „Rękodzielnica”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 10 zł.

  * 17.10.2018, godz. 10.00 – „Ogród w słoiku”, spotkanie z cyklu „Klub Bombonierka Życia”, wstęp wolny.


Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Na zajęciach wykonamy mini ogród w słoiku. Wykorzystamy piasek, ziemię i mech. Posadzimy rośliny gruboszowate. Przyozdobimy słoiki. Wykonane prace są własnością uczestników.


  * 19.10.2018, godz. 17.00 – „Kwalifikacyjne czary-mary”, spotkanie z cyklu „Czy to wypada? Savoir-vivre dla każdego”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , wstęp wolny.

Prowadzenie – Karolina Grochowicz-Stec
Zapisy, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wstęp wolny! Ilość miejsc ograniczona!

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego porozmawiamy o tym, jak znajomość dobrych manier może nam pomóc w rozmowie kwalifikacyjnej. 

Rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja, w której chcemy dobrze wypaść. Pragniemy dobrze wyglądać, popisać się swoją elokwencją, wykształceniem i doświadczeniem. Podsumowując, chcemy zrobić dobre pierwsze wrażenie i w konsekwencji zdobyć wymarzoną pracę. Rozmowa kwalifikacyjna to jednak także różne obawy o to, jak się zaprezentujemy. Aby sobie z nimi poradzić warto skorzystać z pomocy etykiety, która może wiele podpowiedzieć nam na temat właściwego zachowania, kulturalnego komunikowania i wreszcie stosownego dobrania ubioru w takiej sytuacji. Co więcej, znajomość dobrych manier może nas na rozmowie kwalifikacyjnej mocno wyróżnić.

Prowadzenie – Karolina Grochowicz-Stec. Internacjolożka (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Absolwentka Public Relations (Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie) oraz Akademii Młodych Dyplomatów (Europejska Akademia Dyplomacji). Doradczyni z zakresu etykiety biznesu i savoir-vivre, certyfikowana trenerka. Wiedzę i umiejętności zdobywała m.in. w trakcie współpracy z Posłem do Parlamentu Europejskiego, administracją publiczną, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. Autorka bloga poświęconego dobrym manierom.

O cyklu:
Cykl „Czy to wypada? Savoir - vivre dla każdego” poświęcony jest uprzejmości, szacunkowi i kulturze. W przystępny i przyjazny sposób będziemy rozmawiać o dobrych manierach i ich znaczeniu, tak by uświadomić sobie, że nie są żadną przeszkodą, a drogą do ułatwienia sobie życia i budowania pewności w relacjach z innymi. Zastanowimy się m.in. nad tym: kto komu podaje rękę, jak ubrać się z „klasą”, czy słowo „Witam” w e-mailu to błąd oraz kiedy nie wypada odbierać telefonu. Wiele przypomnimy, uporządkujemy, wyjaśnimy dylematy. Zapraszamy do wspólnego dbania o kulturalne relacje międzyludzkie. Dobre maniery to nie tylko zasady, ale także zdrowy rozsądek, intuicja i naturalność. Aby oczekiwać czegoś od innych musimy zadbać najpierw o swoje maniery. Zapraszamy osoby w każdym wieku!

  * 22.10.2018, godz. 17.00 – „Turbo klasyk”, spotkanie z cyklu „Twoja kolej!”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału –5 zł.

  * 23.10.2018, godz. 10.00 – „Plony jesieni”, warsztaty w ramach cyklu „mamalucha”, wstęp wolny.

Prowadzenie – Sylwia Janasz
Kontakt – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt udziału – 10 zł

Zapraszamy na pierwsze w tym sezonie warsztaty z gościem w ramach cyklu „mamalucha”.

Słodkie marchewki, soczyste jabłuszka i gruszki, wielkie kapusty i słoneczne dynie... Smaki obfitości skrapiane jesiennym deszczem i chłodem poranków. Cieszmy się nimi, bo zanim się obejrzymy, będzie biało.
Warzywa i owoce od lokalnych ekologicznych rolników, z którymi współpracuje Kooperatywa Lubelska, będą dla nas inspiracją do stworzenia kolorowej i pysznej mandali obfitości – do schrupania na miejscu. Porozmawiamy również o ekologii, zdrowiu, etycznym handlu i postawie bycia świadomym konsumentem: jak czynić świat lepszym i zdrowszym również w swojej mikro przestrzeni rodzinnej, a także przekazywać poprzez działanie dobre wzorce swoim pociechom. 
Sylwia Janasz – magister sztuki i arteterapeutka, założycielka Kooperatywy Lubelskiej oraz animatorka „Wspólnej” – kuchnio-pracowni, gdzie odbywają się ekologiczne warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych. Propagatorka idei lokalnej solidarności i odpowiedzialności konsumenckiej oraz kreatywnej zabawy z jarską kuchnią.

O cyklu:
Razem ze swoim Dzieckiem zwiedziliście już wszystkie parki w okolicy, zbadaliście dogłębnie place zabaw, a do Waszego wspólnego bycia razem powoli zaczyna wkradać się nuda? Macie ochotę przełamać ustalony porządek dnia? Zanim Twoje Dziecko nawiąże pierwsze przyjaźnie w przedszkolu, zapraszamy Was na spotkania z cyklem „mamalucha”! 
U nas możesz twórczo spędzić czas ze swoim Dzieckiem, poznać inne Mamy z okolicy, wymienić się doświadczeniami, pogadać przy kawie i poznać masę zabaw, które pozwolą Wam pokonać nudę! Stworzymy przestrzeń sprzyjającą wspólnej zabawie i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami a maluchami.

  * 24.10.2018, godz. 10.00 – „W tanecznym kręgu przez świat”, spotkanie z cyklu „Klub Bombonierka Życia”, wstęp wolny.

Prowadzenie –Anita Łucjan-Kowalska
Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać tańce w kręgu z różnych stron świata (Europa, Afryka, Ameryka). Nauczą się je wykonywać, a także otrzymają podstawowe informacje na temat ich pochodzenia i znaczenia dla poszczególnych kultur. Osoby uczestniczące w zajęciach będą mogły na własnej skórze odczuć przyjemność płynącą ze wspólnego tańca, zrelaksować się i aktywnie spędzić czas przy muzyce. Intensywność zajęć (liczba i stopień trudności tańców) będą dostosowane do możliwości grupy. W zależności od możliwości uczestników podczas spotkania zaprezentowanych zostanie od 8 do 15 tańców.

Klub Bombonierka Życia został stworzony dla osób 50+, które chciałyby w DDK „Czuby Południowe” w sposób twórczy i aktywny spędzić środowe przedpołudnia. Spotkania z gośćmi, warsztaty, dyskusje tematyczne, wymiana doświadczeń i wniosków, a przede wszystkim twórcze i kreatywne spędzanie wspólnie czasu w miłej atmosferze, przy kawie i herbacie. Serdecznie zapraszamy!Koordynatorka Klubu – Monika Spuz-Szpos


  * 27.10.2018, godz. 10.00 – „Wyprawy gwiazdowe”, warsztaty w ramach cyklu „Dedek czyta!”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 10 zł.

Zapraszamy na drugi warsztat z książką w ramach cyklu Dedek czyta!

Kto z nas nie marzy o międzygwiezdnych wojażach… Lot na Księżyc to marzenie, które teraz może się ziścić. Pod czujnym okiem profesora Astrokota poznamy budowę naszego układu słonecznego. Następnie, wędrując po niebie z Janem Heweliuszem, udamy się statkiem kosmicznym w gwiezdne przestworza. Pod pachę zabierzemy książki Harve Tullet’a „The game in the dark” i „The game of light”, będące drogowskazem naszej przygody. Wyposażeni w profesjonalne hełmy kosmonautów, pod kierunkiem kapitana statku, ruszymy w Kosmos. Pożegnamy Ziemię, będziemy podziwiać piękno gwiazd, wylądujemy na Księżycu i wysłuchamy opowieści niczym z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema o naszej niecodziennej przygodzie. Zabierzemy cząstkę tego gwiezdnego świata do domu, żeby została nam na długo w pamięci.

Warsztaty są realizowane we współpracy z wydawnictwem Muchomor. 

Prowadząca – Monika Trypuz – projektantka i studentka grafiki (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie). Tworzy autorskie, własnoręcznie ilustrowane książki obrazkowe dla dzieci.

Cykl „Dedek czyta!” skierowany do dzieci w wieku 5-6 lat to spotkanie z książką, jednak nie w stricte tradycyjny sposób. Treść książki będzie nam bowiem służyć jako punkt wyjścia do różnorodnych sytuacji poznawania świata, zdobywania o nim wiedzy, badania i eksplorowania rzeczywistości. Każde spotkanie będzie niespodzianką dla uczestniczących w nim dzieci. Jedynymi pewnymi jego elementami będą książki. To natomiast, jak będą wykorzystane w naszej pracy, będzie nieprzewidywalne. To, co możemy z całą pewnością zadeklarować, to to, że dzieci poprzez zabawę zdobędą tu rozległą wiedzę z różnych dziedzin, od fizyki, matematyki, chemii, biologii po sztukę w szerokim jej zakresie (od obrazu statycznego po dynamiczny – animowany).