Informacje różne z Lublina i regionu

   


 PAŹDZIERNIK 2018 W DZIELNICOWYM DOMU KULTURY „WĘGLIN”
  * 4.10.2018, godz. 18.00 – „Tortilla Flat”, pokaz filmu w ramach cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-literacje”, wstęp wolny.

reż. Victor Fleming
scenariusz: John Lee Mahin, Benjamin Glazer
wg powieści Johna Steinbecka pod tym samym tytułem
Obsada: Spencer Tracy (Pilon), Hedy Lamarr (Dolores), John Garfield (Danny) iinni.
 
Reżyser dwóch legendarnych obrazów Hollywoodu „Przeminęło z wiatrem” i „Czarnoksiężnika z Oz”, obydwu z 1939, zrealizował „Tortilla…” jako zdecydowanie bardziej osobisty i kameralny obraz. Tymczasem sowizdrzalska komediowa adaptacja pikarejskiego społecznego utworu Steinbecka nie ucieszyła pisarza. Mamy tutaj jedną z pierwszych tak wyraźnych rozminięć się intencji literackich i filmowych. Wielki amerykański prozaik uznał niefrasobliwą ekranizację za niemal moralną zdradę w stosunku do ludzi, którzy powierzyli mu swoje dramatyczne, a zarazem groteskowe życiowe historie. Nie miał chyba racji – zważywszy na zupełnie inny język, jakim posługuje się kino. W skrócie rzecz opowiada o wzajemnej empatii zwykłych ludzi poturbowanych przez los. Na amerykańsko-meksykańskim wielokulturowym pograniczu Danny odziedziczył dwa domy, więc Pilon i jego leniwi, zabiedzeni przyjaciele wprowadzają się do nich. Jeden z nich, Pirat, oszczędza pieniądze, które Pilon ma nadzieję mu ukraść, do czasu gdy sam nie zrozumie, że Pirat zbiera je na złoty świecznik w zamiarze ofiarowany św. Franciszkowi. Kiedy jeden z domów płonie, a Danny jest ranny, Pilon robi wszystko, by polepszyć egzystencję przyjaciela. Film jest świetny w swojej komediowo-obyczajowej kategorii. Umiejętnie wyzyskuje literacką narrację – pozostawiając jednak literackość na boku ekranowego doświadczenia. Filmowość polega tutaj na dynamice montażu i umiejętności wykorzystania charakterystycznych aktorów. Szczególnie dobrze wypadają w komediowych rolach Garfield i Tracy. Wielką ozdobą filmu jest najpiękniejsza aktorka europejskiego filmu ze szczęśliwej jeszcze ery przednazistowskiej – Hedy Lamarr. Dzisiaj niemal zupełnie zapomniany obraz warto ponownie obejrzeć jako świadectwo swojej epoki.


Opis cyklu:
AKADEMIAZAPOMNIANYCH ARCYDZIEŁ FILMOWYCH– Trans-Literacje
Szanowni Państwo, sztuka filmowa w obrębie projektu nowoczesnej cywilizacji jawiła się jako synkretyczne złożenie najlepszych możliwości i tradycji artystycznej ekspresji literatury, teatru, malarstwa, muzyki etc. W konstrukcji masowej cywilizacji niemal miała zastąpić wszystkie sztuki tradycyjne. Nie da się jednak ukryć, że klasyczne kino w poszukiwaniu ciekawych dla widza tematów całymi garściami czerpało z narracyjnych zasobów historii literatury. Od zarania swych 100-letnich dziejów kino eksploatowało problematykę ekranizacji i adaptacji dzieła literackiego na ekranie. Na początku ekranizacje były oczywiście dość schematyczne i odtwórcze. Wczesne filmoznawcze teorie „przyliterackości” filmowej narracji sugerowały, że filmowe opowiadanie winno wiernie naśladować literackie techniki. Z czasem opinie takie były dekonstruowane i korygowane przez ekranowe eksperymenty awangardy i kina autorskiego. Doświadczenia kina artystycznego nie pozostawały bez echa w Hollywoodzie. Tak ambitni i utalentowani twórcy jak Wyler, Ford, Huston, Stevens, Mankiewicz, Minelli czy Kramer nie ustawali w swoistym wyścigu z literaturą – wytrwale walcząc z utartą opinią, że filmowa adaptacja niemal musi być wtórna i płaska wobec literackiego pierwowzoru. W naszym tegorocznym cyklu będziemy obserwowali TRANSFORMACJE językowego medium literatury w skomplikowaną strukturę filmowego wehikułu. Zagłębiając się w dzieje dźwiękowego kina anglosaskiego od lat 30-tych do lat 70-tych spróbujemy pokazać reprezentatywne przykłady wiernych ekranizacji, a z drugiej strony adaptacyjne wariacje ilustrujące różnorodne możliwości filmowości. Zależy nam na zobrazowaniu współdziałania obu sztuk i zarazem ich wzajemnie uzupełniającej się wrażliwości w mimetycznych efektach opisywania świata. Różnice między artystycznym językiem literatury i filmu, a zarazem zasadniczą jedność w obrębie przekazu głębokich treści najcelniej odzwierciedlą przykłady uznanych adaptacji wybitnych utworów literackich, tak by oba artystyczne media były siebie godne, a czasem wręcz wobec siebie konkurencyjne. Zapewniamy Państwa, że tegoroczny program wypełnią dzieła spektakularne, fascynujące, poruszające i dające po latach od ich powstania wciąż świeży namysł nad ludzkim światem.


  * 5.10.2018, godz. 10.15 – „Marmurkowe ołówki”, spotkanie dla Seniorów z cyklu „Klub Aktywni Plus”, wstęp wolny.
Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Na zajęciach dowiemy się do czego służą farby do marmurkowania. Ponadto nauczymy się ozdabiać ołówki z surowego drewna farbami do marmurkowania. Wykonane prace uczestnicy zabiorą do domu.


  * 6.10.2018, godz. 10.00 – „Trzeci wymiar”, warsztaty w ramach cyklu „My mamy”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 10 zł.


Prowadzenie– Paula Krać
Kontakt– Paula Krać, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 16
Koszt udziału – 10zł
Zapisy– Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy na drugie spotkanie w ramach cyklu „My Mamy” - warsztaty rzeźbiarskie dla Mam z Dziećmi

Długość, szerokość, głębokość i różne kształty to bohaterowie drugiego w tym sezonie spotkania w ramach cyklu „My Mamy”. Zapraszamy na warsztaty rzeźbiarskie dla Mam z Dziećmi. Będziemy ćwiczyć palce, wzrok i myślenie przestrzenne. Poznamy możliwości i właściwości gliny oraz masy solnej. Mamy będą miały okazję wykonać rzeźbiarskie elementy dekoracyjne i biżuteryjne. Młodsze dzieci z pewnością sprawdzą, jak ubić glinę tłuczkiem i przecisnąć ją przez maszynkę, starsze będą pracować nad ulubionymi kształtami. Jest to kolejna okazja, aby i Mamy i Dzieci poznały nową materię i twórczo spędziły razem czas.

Paula Krać–absolwentka Wydziału Rzeźby i Studium Pedagogicznego i studentka Wydziału Grafiki (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie). Artystka plastyk. Stypendystka programu Sokrates-Erasmus 2011. Laureatka Stypendium Rektora ASP 2011/2012. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych. Twórczyni warsztatów dla dzieci i dorosłych w wielu ośrodkach kultury. Absolwentka Programu Młodzi Lubią Kulturę.

O cyklu „My mamy”
Idziemy poziom wyżej z walki o przetrwanie i zaspokojenie podstawowych potrzeb przenosimy się w świat SZTUKI.W działaniach artystycznych poszukamy chwili wytchnienia i inspiracji. Trójkąt MAMA – DZIECKO – SZTUKA pozwoli nam czerpać od siebie nawzajem. Mamy będą miały okazję nauczyć się od Dzieci otwartości, nie oceniania i działania intuicyjnego, Dzieci od Mam: umiejętności odkrywania nowych rozwiązań, a wszyscy przez spotkanie ze sztuką sprawdzą, jaką mają moc twórczą! W dzieciństwie jest taki moment, że przestajemy rysować, śpiewać… Zmieńmy to! Odczarujmy „Nie umiem” w „Jakie to ciekawe!”. Chcesz, żeby Twoje Dziecko było otwarte, radośnie eksplorowało świat, było kreatywne, malowało, śpiewało, wymyślało? Ty będziesz dla Niego najlepszą inspiracją! Poszczególne przystanki to malarstwo, rzeźba, teatr, książka, grafika, sztuka nowego cyrku. Wybierzmy się w tą podróż razem!


  * 11.10.2018, godz. 18.00 – spotkanie „Spis Treści / Elżbieta Wojnowska”, bilety – 5 zł

Gościem 28. spotkania w ramach cyklu „Spis Treści” będzie Elżbieta Wojnowska.

Treścią spotkania będą utwory Bertolda Brechta, Władysława Broniewskiego, Andrzeja Bursy, Jana Kochanowskiego, Jana Lechonia, Bolesława Leśmiana, Ewy Lipskiej, Williama Szekspira i innych autorów.

Podczas spotkania Elżbieta Wojnowska wystąpi z towarzyszeniem pianisty, Jakuba Lubowicza.

Elżbieta Wojnowska – piosenkarka, aktorka, kompozytorka i pedagog. Laureatka Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2001 roku. Silnym, o dźwięcznej, czystej barwie głosem śpiewała i śpiewa wiersze współczesnych poetów polskich, a także polskich i europejskich klasyków. Jej interpretacje wyróżnia szczególne ciepło i liryzm, co w połączeniu z dogłębnym zrozumieniem śpiewanego tekstu oraz perfekcją wykonania daje efekt doceniany również przez samych „śpiewanych” poetów. Krytyk literacki, Marian Grześczak  napisał o Elżbiecie Wojnowskiej, że „mieszka w ich wierszach, a ich słowa stają się jej słowami”. Muzykę pisali dla niej między innymi Henryk Alber, Janusz Strobel, Janusz Tylman, Włodek Pawlik i inni. Elżbieta Wojnowska śpiewa również własne kompozycje, które usłyszymy podczas spotkania „Spisu Treści”.


Bilety do kupienia na godzinę przed wydarzeniem oraz w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin”.
Cykl „Spis Treści”to zaproszenie do wspólnego słuchania i rozmawiania o literaturze. Zapraszani Goście opowiadają i prezentują swój literacki „spis treści”. Utwory im bliskie, ważne dla ich osobistej i artystycznej biografii. Stałym elementem spotkań jest również opowieść o literaturze i jej wpływie na życie zaproszonego gościa. Do tej pory swoimi literackimi „spisami treści” dzielili się: Marcin Bosak, Stanisław Brudny, Ewa Konstancja Bułhak, Bogusław Byrski, Stanisława Celińska, Katarzyna Figura, Beata Fudalej, Agnieszka Glińska, Katarzyna Groniec, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Irena Jun, Maja Komorowska, Sandra Korzeniak, Dorota Landowska, Gabriela Muskała, Jan Peszek, Maria Peszek, Urszula Pietrzak, Mirella Rogoza-Biel, Dorota Segda, Anna Seniuk, Natalia Sikora, Ewa Skibińska, Grażyna Szapołowska, Joanna Szczepkowska, Wioletta Tomica i Jarosław Zoń.

 

Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak.


 
* 12.10.2018, godz. 10.15 – „Ciastka, które upieczesz wszędzie…”, spotkanie dla Seniorów z cyklu „Klub Aktywni Plus”, wstęp wolny.

Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Na zajęciach poznamy proste przepisy na słone i słodkie ciastka, które mogą być alternatywą dla drugiego śniadania. Upieczone łakocie zjemy na miejscu, a przepisy uczestnicy zabiorą do domu.

  * 13.10.2018, godz. 10.30 – „Orientalne misy”, warsztaty z cyklu „Dziecinada – mały cyrk”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 15 zł od dziecka.


Instruktorzy – Marcin Borkowski, Katarzyna Kurowska
Kontakt  – Monika Kalinowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 16

 

Wyprawy w cztery strony świata ciąg dalszy. Tym razem wyruszymy w podróż na Daleki Wschód, gdzie poznamy właściwości talerzyka cyrkowego. Zagramy w kilka dynamicznych gier wśród pól ryżowych. Sprawdzimy, czy w lampie mieszka słynny Dżin!

 

Marcin Borkowski – artysta cyrkowy, animator czasu wolnego, pasjonat sztuki Nowego Cyrku. Zdobywca trzeciego miejsca podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych „Cyrkulacje”, laureat głównej nagrody konkursu dla lubelskich studentów Open Stage 2013.  Artysta, m.in. na Międzynarodowych Targach EXPO 2015 w Mediolanie, XVII Ogólnopolskich Spotkaniach Cyrkowych w Brodnicy, V Festiwalu Sztuk Ulicznych „Na Bruku” w Zamościu. Od 2010 roku współpracuje z Fundacją Sztukmistrze jako artysta i instruktor żonglerki.

Katarzyna Kurowska – animator kultury, swoje umiejętności zdobywała podczas wielu projektów i szkoleń organizowanych przez PSPiA KLANZA. Doskonaliła się pod okiem specjalistów podczas projektów realizowanych w Niemczech i w Polsce, których celem było dokładne poznanie metody Pedagogiki Cyrku. Obecnie prowadzi na stałe ponad 25 grup dziecięcych w lubelskich przedszkolach i szkołach. Jest członkiem stowarzyszenia Heureka Generator i prowadzi warsztaty podczas projektów międzynarodowych, dzieląc się swoją pasją.

 

Dziecinada – mały cyrk to kolejna odsłona cyklu edukacyjnego Dziecinada. Tym razem treści są skierowane do dzieci w wieku 3-5 lat i ich rodziców. Spotkania rozpoczną ciekawe i dynamiczne gry, które rozgrzeją uczestników oraz na przykład wzmocnią ich orientację w przestrzeni. Kolejnym punktem każdego spotkania będzie interaktywny mini pokaz sprzętu, na którym będziemy później trenować. Zajęcia będą prowadzone  metodą Pedagogiki cyrku, stąd nauka wszystkich trików będzie podzielona na małe etapy.

 

Wydarzenia w ramach cyklu „Dziecinada – mały cyrk” odbywają się przy wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA oraz są objęte patronatem przez Kuglarstwo.pl  
* 13.10.2018, godz. 12.15 – „Obieramy kierunek”, warsztaty w ramach cyklu „Dzielnicowy Klub Żonglerski”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 5 zł.

  * 18.10.2018, godz. 18.00 – „Impresje”, koncert z cyklu „Zawsze klasyka”, wstęp wolny.

Kuratorka cyklu – Magdalena Żelazko
Kontakt: Magdalena Żelazko, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 81 466 59 16
Wstęp wolny!

Przed nami drugi koncert z cyklu „Zawsze klasyka”, na który serdecznie zapraszamy!

Przełom XIX i XX wieku w muzyce klasycznej należy bez wątpienia do Impresjonistów. Inspiracja malarstwem oraz poezją symbolistów przyczyniła się do powstania nowego kierunku, będącego w opozycji do romantycznego stylu kompozytorskiego. W setną rocznicę śmierci Claude'a Debussy skupimy swoją uwagę na twórczości kompozytora, który jest uważany za głównego reprezentanta Impresjonizmu w muzyce.

Aleksandra Iwanow – pianistka, urodzona w 1995 roku w Warszawie. Studentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj i dr hab. Agnieszki Przemyk-Bryły oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Borucińskiej. Laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Zdobyła III nagrodę na XXI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Roma 2011” w Rzymie, III nagrodę w III Międzynarodowym Konkursie im. Andrea Baldiego w Bolonii oraz I nagrodę i Grand Prix na III Międzynarodowym Konkursie „Notes in Harmony 2015” w Bettonie. Swoje umiejętności rozwija podczas wielu lekcji i kursów mistrzowskich pod okiem wybitnych artystów.

O cyklu:
Zawsze ceniona, zawsze szanowana, Zawsze klasyka. Doskonała, wzorowa, pierwszorzędna. W różnych dziedzinach życia odwołujemy się do wzorców klasycznych. Mówimy, że klasyka jest zawsze w modzie. Podczas koncertów odbywających się w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” będziemy się przekonywać o ponadczasowości muzyki klasycznej. O tym, że warto sięgać do korzeni. Zaproszeni Artyści, których pasją jest odkrywanie i interpretowanie na nowo zapomnianych dzieł zaprezentują twórczość wielkich kompozytorów.

  * 19.10.2018, godz. 10.15 – „Jesienny spacer wąwozem”, spotkanie dla Seniorów z cyklu „Klub Aktywni Plus”, wstęp wolny.

Prowadzenie – Monika Spuz-Szpos
Uczestnicy spotkania wybiorą się na jesienny spacer do wąwozu przy DDK „Węglin”. Przy okazji poznamy naszą dzielnicę.


  * 20.10.2018, godz. 16.00 – „Jaka ja?”, spotkanie w ramach „Gościów Babskiej Rebelii”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 10 zł.


Warsztaty o sile naturalnej autoprezentacji.

Kontakt – Ewa Kamieniak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 81/466 59 16
Koszt udziału / 10zł
Przeznaczone - dla dorosłych kobiet
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy na wyjątkowe kobiece warsztaty, na których poznamy siłę naturalnej autoprezentacji.
Odkrywanie siebie i rozwijanie własnego potencjału to również odkrywanie swojej kobiecości.
Wspólnie zastanowimy się czy w codziennym pośpiechu nie tracimy kontaktu z własnym ciałem? Często zajmujemy się nim bardzo instrumentalnie, zbytnio skupiając się na tym jakie powinno być, a nie na tym jakie jest. Malujemy je, żeby było ładne, wciskamy w modne ciuchy, żeby robiło wrażenie. Czy to jednak wystarczy? Czy umalowane rzęsy i buty na wysokim obcasie decydują o naszej kobiecości lub jej braku? Na warsztatach poznamy siłę naturalnej autoprezentacji. Dowiemy się, jak wzmocnić swój głos, przekaz, poczucie wartości i przekuć to wszystko w sukces zawodowy i towarzyski, jak najpełniej i najlepiej się zaprezentować, nie tracąc przy tym naturalności i indywidualności. Przyjdź na warsztaty „Jaka, ja?”, by odkryć tajniki autoprezentacji na wielu poziomach!

Prowadząca – Małgorzata Siennicka – dziennikarka telewizyjna z dyplomem prawnika, producentka i scenarzystka. Tworzy programy i pisze scenariusze, prowadzi eventy i szkolenia, jest wykładowcą akademickim. Nadawała na żywo z nowojorskiej Piątej Alei i z lubelskiego deptaka. Od wielu lat współpracuje z TVP Lublin, Programem 1 i 2 Telewizji Polskiej oraz TV Polonia.

O cyklu:
Naszymi „Gościówami” są inspirujące Kobiety z pasją do sztuki życia. Nie musimy nazywać naszych wewnętrznych stanów – wystarczy, że je poczujemy. Przed nami szansa, aby doświadczyć siebie i momentu, w jakim się znajdujemy, by kreatywnie podejść do własnych potrzeb i pragnień, otworzyć się na nowe. W codziennym pośpiechu brniemy często w schematy, nie dostrzegając szans i możliwości, jakie się przed nami otwierają. Podczas spotkań warsztatowych z „Gościówami” spróbujemy przekroczyć swoje granice, zobaczyć i poczuć bardziej... siebie.
Zapraszamy!

O projekcie:
„Babska Rebelia” jest przestrzenią stworzoną przez kobiety dla kobiet, aby czerpały z niej
pozytywną energię i motywację do codziennych działań. Spotykamy się bez mężów, partnerów i dzieci, we własnym kobiecym towarzystwie, poruszamy ważne dla nas tematy, dzielimy się przeżyciami i emocjami. Wspieramy, motywujemy i czerpiemy inspirację, a przy tym świetnie się bawimy! Zapraszamy wszystkie wspaniałe Kobiety, kochające babską energię, świetną zabawę i rozmowy które poprawiają nastrój.  * 25.10.2018, godz. 18.00 – „Gasnący płomień”, pokaz filmu w ramach cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-literacje”, wstęp wolny.


Gasnący płomień (Gaslight, USA 1944) 1h 54 min.
reż. George Cukor
scenariusz: John Van Druten, Walter Reisch, John L. Balderston
wg dramatu Angel Street Patricka Hamiltona


obsada: Charles Boyer (Gregory Anton), Ingrid Bergman (Paula Alquist), Joseph Cotton (Brian Cameron) iinni.

Jeden z największych reżyserów klasycznego Hollywoodu przystąpił do adaptacji dramatu Hamiltona po licznych już doświadczeniach ze sztuką ekranizacji: „David Copperfield” (1935), „Romeo i Julia” (1936), „Dama kameliowa” (1936). Tym bardziej „Gasnący płomień” można uznać za dokonanie dojrzałe i przemyślane. 1295 przedstawień „Angel Street” angielskiego dramaturga na Broadwayu było powodem zaplanowania przez bogate studio wystawnej ekranizacji. Sztuka była legendarna w Ameryce. Ale był też realny problem w związku z planowaną produkcją. W 1940 roku powstała świetna adaptacja brytyjska. Amerykanie musieli walczyć z bardzo dobrym poprzednikiem. To nie była jeszcze epoka remake’ów, nawet jeśli film Cukora okazał się pierwszym tak ważnym remake’m w historii kina. MGM próbował zdyskredytować poprzednika i zniszczyć obecne na rynku kopie, by pozostawić w kinach wyłącznie nową krajową produkcję. Cukor walczył ze swym europejskim poprzednikiem subtelniej – zamienił angielski thriller w amerykański noir. Zmiana konwencji czyniła tą samą opowieść jednak inną. W tym sensie mamy do czynienia tutaj z dość wyjątkowo mroczną pozycją w dorobku reżysera. Ostatecznie powstał film zupełnie różny od brytyjskiego, ale z pewnością nie mniej wartościowy. Cotton i Boyer znakomicie radzą sobie w swoich męskich rolach, ale tak naprawdę olśniewa i zniewala Ingrid Bergman. To jeden z jej filmów, które w zupełności usprawiedliwiają jej opinię jako genialnej ekranowej artystki. Bergman konsultowała rolę z psychiatrami. Chciała wiarygodnie sportretować psychiczny upadek swej postaci-ofiary. Na planie ustalili z Cukorem, że będzie mało spała i piła dużo kawy, by wyglądać na przemęczoną. Cukor chciał zarazem niemożliwego – by była piękna i fizycznie wyczerpana przed kamerą, ale Bergman właśnie taka jawi się na ekranie. Dostała za swoją kreację Oscara i odbierała go kręcąc „Dzwony Najświętszej Marii Panny” (1945). Akceptując nagrodę powiedziała: „Tak, bardzo się cieszę, że dostałam nagrodę, bo na planie filmu, który teraz kręcę, czekają na mnie Bing Crosby i Leo McCarey (reżyser „Dzwonów…”). Gdybym jutro wróciła do nich bez nagrody na pewno by nie chcieli ze mną gadać…”.

Opis cyklu:
AKADEMIAZAPOMNIANYCH ARCYDZIEŁ FILMOWYCH– Trans-Literacje
Szanowni Państwo, sztuka filmowa w obrębie projektu nowoczesnej cywilizacji jawiła się jako synkretyczne złożenie najlepszych możliwości i tradycji artystycznej ekspresji literatury, teatru, malarstwa, muzyki etc. W konstrukcji masowej cywilizacji niemal miała zastąpić wszystkie sztuki tradycyjne. Nie da się jednak ukryć, że klasyczne kino w poszukiwaniu ciekawych dla widza tematów całymi garściami czerpało z narracyjnych zasobów historii literatury. Od zarania swych 100-letnich dziejów kino eksploatowało problematykę ekranizacji i adaptacji dzieła literackiego na ekranie. Na początku ekranizacje były oczywiście dość schematyczne i odtwórcze. Wczesne filmoznawcze teorie „przyliterackości” filmowej narracji sugerowały, że filmowe opowiadanie winno wiernie naśladować literackie techniki. Z czasem opinie takie były dekonstruowane i korygowane przez ekranowe eksperymenty awangardy i kina autorskiego. Doświadczenia kina artystycznego nie pozostawały bez echa w Hollywoodzie. Tak ambitni i utalentowani twórcy jak Wyler, Ford, Huston, Stevens, Mankiewicz, Minelli czy Kramer nie ustawali w swoistym wyścigu z literaturą – wytrwale walcząc z utartą opinią, że filmowa adaptacja niemal musi być wtórna i płaska wobec literackiego pierwowzoru. W naszym tegorocznym cyklu będziemy obserwowali TRANSFORMACJE językowego medium literatury w skomplikowaną strukturę filmowego wehikułu. Zagłębiając się w dzieje dźwiękowego kina anglosaskiego od lat 30-tych do lat 70-tych spróbujemy pokazać reprezentatywne przykłady wiernych ekranizacji, a z drugiej strony adaptacyjne wariacje ilustrujące różnorodne możliwości filmowości. Zależy nam na zobrazowaniu współdziałania obu sztuk i zarazem ich wzajemnie uzupełniającej się wrażliwości w mimetycznych efektach opisywania świata. Różnice między artystycznym językiem literatury i filmu, a zarazem zasadniczą jedność w obrębie przekazu głębokich treści najcelniej odzwierciedlą przykłady uznanych adaptacji wybitnych utworów literackich, tak by oba artystyczne media były siebie godne, a czasem wręcz wobec siebie konkurencyjne. Zapewniamy Państwa, że tegoroczny program wypełnią dzieła spektakularne, fascynujące, poruszające i dające po latach od ich powstania wciąż świeży namysł nad ludzkim światem.

  * 26.10.2018, godz. 10.15 – „Tanecznym krokiem dookoła świata”

Prowadzenie – Anita Łucjan-Kowalska
Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać tańce w kręgu z różnych stron świata (Europa, Afryka, Ameryka). Nauczą się je wykonywać, a także otrzymają podstawowe informacje na temat ich pochodzenia i znaczenia dla poszczególnych kultur. Osoby uczestniczące w zajęciach będą mogły na własnej skórze odczuć przyjemność płynącą ze wspólnego tańca, zrelaksować się i aktywnie spędzić czas przy muzyce. Intensywność zajęć (liczba i stopień trudności tańców) będą dostosowane do możliwości grupy. W zależności od możliwości uczestników podczas spotkania zaprezentowanych zostanie od 8 do 15 tańców.

Klub Aktywni Plus został stworzony dla osób 50+, które chciałyby w DDK „Węglin” w sposób twórczy i aktywny spędzić piątkowe przedpołudnia. Spotkania z gośćmi, warsztaty, dyskusje tematyczne, wymiana doświadczeń i wniosków, a przede wszystkim twórcze i kreatywne spędzanie wspólnie czasu w miłej atmosferze, przy kawie i herbacie. Serdecznie zapraszamy! Koordynatorka Klubu – Monika Spuz-Szpos


  * 27.10.2018, godz. 10.30 – „Pudełko inne niż wszystkie”
warsztaty w ramach cyklu „Rodzinne Poranki Muzyczne”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 10 zł.


Prowadzenie – Sylwia Wójcik
Koszt udziału – 10 zł od Dziecka

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z tajemniczym instrumentem! Pochodząca z dalekich Indii, niepozorna drewniana skrzynia z miechem, a w niej magia dźwięków! Shruti box – bo o nim mowa, zyskuje coraz większą popularność w Europie, a łatwość wydobycia dźwięku, prostota instrumentu rozkocha w sobie każdego młodego muzyka!

Sylwia Wójcik – muzyczka, wokalistka, kulturoznawczyni. Laureatka wielu ogólnopolskich festiwali poezji śpiewanej. Członkini zespołu perkusyjnego SAMBASIM, który wykonuje batucadę – perkusyjną muzykę rodem z Brazylii. Z okazji 5-lecia DDK „Węglin” wyróżniona Listem Gratulacyjnym Prezydenta Miasta Lublin w 2016 roku.

 

Rodzinne Poranki Muzyczne to cykliczne zajęcia muzyczne dla Dzieci w wieku 3-5 lat i Rodziców. Co miesiąc będziemy bawić się w poranne muzykowanie, które każdego nastroi pozytywnie na cały dzień. Zajmiemy się rytmem i melodią. Oddamy się twórczym eksperymentom muzycznym i nie zawahamy się stworzyć autorskich piosenek.  Podczas każdego ze spotkań dzieci będą poznawać nowy instrument muzyczny, od perkusji, przez gitarę po harfę. Rodzice wezmą czynny udział w zajęciach.

  * 27.10.2018, godz. 12.15 – „Obieramy kierunek”
warsztaty w ramach cyklu „Dzielnicowy Klub Żonglerski
zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 5 zł.

  * 28.10.2018, godz. 16.00 – „Młynarski / Kabaret”
pokaz Uczestników „Spotkań Teatralnych dla Seniorów" -  wstęp wolny.

Występują:

  • Hanna Bąkała
  • Stanisław Błach
  • Grażyna Czarnota
  • Katarzyna Kokoszyńska-Szczepańska
  • Urszula Studzińska
  • Teresa Wójcik
  • Jolanta Wysokińska
  • Halina Ziętkowska

Ostateczny kształt scenariusza oraz reżyseria –Teresa Filarska
Współpraca–Mirosław Pietraś


„Młynarski / Kabaret” jest efektem czwartego roku pracy uczestników „Spotkań teatralnych dla Seniorów”. W tym czasie poznawaliśmy różne formy obecności scenicznej, tworząc trzy programy: „Ćwiczenia z Tuwima”, „Pamięć” (w dużej mierze oparty na wspomnieniach i tekstach własnych) oraz „Moralność Pani Dulskiej”.

 

Tegoroczny pokaz zrodził się z naszej wspólnej inspiracji twórczością Wojciecha Młynarskiego, chęcią powrócenia do Jego tekstów wcześniej znanych oraz tych, które poznawaliśmy po raz pierwszy, a które zachwyciły nas swoją aktualnością. Z ogromnej ilości tekstów każdy mógł wybrać coś dla siebie, a ponieważ jesteśmy zespołem, to szukaliśmy utworów, które moglibyśmy wykonywać wspólnie. Ostatecznie powstał scenariusz składający się z dwudziestu czterech wierszy i pięciu piosenek w następującej kolejności:
1. „Taka ballada”
2. „Alkoholicy z mojej dzielnicy”
3. „Tylko wróć”
4. „Ballada o malinach”
5. „A w smaku?”
6. „Ballada o bezrybiu”
7. „Pajacyk”
8. „Bidusia”
9. „Dziewczyna z mlekiem”
10. „Jak ci amanci”
11. „O, poezjo damskich torebek”
12. „Ballada szpitalna”
13. „Ballada o szachiście”
14. „Ile ja dopłacam?”
15. „Ballada o przyszłości chirurgii”
16. „Ballada o szewcu Dratewce”
17. „Ballada o przeszkoleniu kamerzystów”
18. „Ballada o strachu na wróble”
19. „Do czyjej?”
20. „Ballada o szczurach”
21. „Przetrwamy”
22. „Tak, jak malował Pan Chagall”
23. „Strasznie lubię cię piosenko”
24. „Dwanaście godzin z życia kobiety”
25. „Pogadaj ze mną”
26. „W miłości słowa nic nie znaczą”
27. „Jeszcze w zielone gramy”
28. „Lubmy się trochę”
29. „Ogórki małosolne”

Program ma formę kabaretu, co wydaje się oczywiste, zważywszy na twórczość autora. Stosujemy w nim satyrę, groteskę, formę skeczu, anegdoty, a także „popisy” indywidualne. Pomagamy sobie skromnym akompaniamentem we własnym wykonaniu, symbolicznie stosujemy kostium i rekwizyty.
  

 

Zapraszamy na nasz pokaz, a także wszystkich zainteresowanych do udziału w naszych zajęciach!

 


 Czas trwania – ok.1godz.15 min.