Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mbp.lublin.pl


Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie

informuje o przystąpieniu do ogólnopolskiej kampanii

„Mała książka – wielki człowiek”.


 powiększ

Po wielkich sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają nie tylko rodzice nowo narodzonych dzieci w szpitalach, ale także trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji.

Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” rozpoczyna się we wrześniu 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika.

Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Filie MBP biorące udział w akcji:

 • Filia nr 8, ul. Zuchów 2, tel. 81 534 10 73
 • Filia nr 10, ul. Kleeberga 12a, tel. 81 747 10 23
 • Filia nr 11, ul. Lwowska 6, tel. 81 747 43 54
 • Filia nr 13, ul. Grażyny 13, tel. 81 525 08 85
 • Filia nr 21, Rynek 11, tel. 81 532 05 45
 • Filia nr 22, ul. Herberta 14, tel. 81 744 48 16
 • Filia nr 30, ul. Braci Wieniawskich 5, tel. 81 741 62 36
 • Filia nr 31, ul. Nałkowskich 104, tel. 81 744 71 69
 • Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20, tel. 81 311 00 02
 • Filia nr 36, ul. Zygmunta Augusta 15, tel. 81 311 00 16
 • Filia nr 39, ul. Głuska 138, tel. 81 532 05 29
 • Filia nr 40, ul. Sławin 20, tel. 81 511 10 76Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia jednej z bibliotek biorących udział w projekcie, gdzie Mały Czytelnik otrzyma Wyprawkę Czytelniczą, a w nim książkę „Pierwsze wiersze dla…” w prezencie oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek. W pakiecie startowym znajdziecie Państwo też broszurę „Książką połączeni czyli o roli czytania w życiu dziecka”.

Podczas wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę do bibliotecznej karty, a po uzyskaniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dziecko pozna ciekawe miejsce, jakim jest biblioteka, oraz zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Biblioteka to instytucja kultury, w której życie może włączyć się dziecko niezależnie od wieku. Uczy go samodzielności, pozwala podejmować pierwsze własne wybory, rozwija myślenie oraz kształtuje na całe życie nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy, a gdy już opuszczą jej mury, przeżyć nową,fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką.


Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK, wszak miłość do książek jest prezentem na całe życie.


Listę bibliotek biorących udział w projekcie znajdziecie Państwo na: www.wielkiczlowiek.pl/przedszkolaki

Step-by-step

> Odwiedź z dzieckiem jedną z bibliotek biorących udział w akcji (adresy bibliotek dostępne są na www.wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki).
> Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK.
> Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą, a w nim książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika, do której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego.
> Pozwól dziecku samemu dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętnie po nią sięgnie po powrocie do domu.
> Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio / telewizor, usiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był całkowicie wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.
>Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić ją na naklejkę. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dzieckootrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.


Pamiętaj, że miłość do książek jest prezentem na całe życie !

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.