Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl


Miasto Movie "Miasto mody"

5, 12, 19, 26 września 2018 r.

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, II piętro – sala widowiskowa

Wstęp wolny


Jesienią, jak co roku, Miasto movie wraca z plenerowych wakacji (tym razem z kasetami VHS), do sali kinowej Warsztatów Kultury, na ul. Grodzką 5a. Nowy cykl filmowy zabierze nas w świat mody, czyli jednego z najbardziej fascynujących, wieloznacznych i dyskutowanych zjawisk kulturowych w dziejach. Jak daleko sięgają korzenie mody czy też świadomego kreowania stroju oraz wizerunku? Czym to zjawisko jawi się na tle dzisiejszej popkultury i czemu miliony ludzi na całym świecie wciąż za nim podążają, tworząc nowe style, trendy i kreacje? Podczas naszych pokazów postaramy się uchwycić najciekawsze wątki, zaczynając od mody, jako ogólnej kategorii, portretując jej mikroświat pełen blichtru, przepychu, ale też w wielu przypadkach sztuczny, snobistyczny, bezlitosny i gorzki.Program na wrzesień:
*
5 września 2018, godz. 19.00 –„Pret-a-Porter” reż. Robert Altman, czas 133’, 1994 r

Pret-a-Porter – Robert Altman, znany z doskonałej analizy związków i relacji międzyludzkich, w „Pret-a-Porter” bierze na tapetę świat mody, a dokładniej słynne premierowe pokazy w Paryżu, gdzie raz w roku spotykają się najważniejsze osoby z branży. Reżyser mnoży wątki i plany filmowe, wprowadza co chwilę kolejne postacie, których losy przeplatają się w decydujących momentach. Ten kontrolowany przez Altmana chaos stał się jednym z jego znaków firmowych, a do sportretowania kolorowego, pełnego zgiełku świata mody nadawał się wręcz idealnie. „Pret-a-Porter” może się też pochwalić jedną z najlepszych obsad aktorskich w dziejach. Na ekranie prym wiodą m.in. Marcello Mastroianni, Sophia Loren, Kim Basinger, Julia Roberts czy Tim Robbins. W epizodach można ujrzeć Cher, Björk, Katarzynę Figurę oraz plejadę topowych modelek z Naomi Campbell i Claudią Schiffer na czele.

*
12 września 2018, godz. 19.00 – „Gia”, reż. Michael Cristofer, czas 120’, 1998 r.

Gia –
Filmowy portret słynnej modelki Gii Carangi, w którą wcieliła się Angelina Jolie, tworząc jednocześnie jedną ze swoich najlepszych kreacji. Gia, uznawana przez wielu za pierwszą supermodelkę, w latach 70. i 80. XX wieku zdobiła okładki Vogue czy Cosmopolitan, współpracując z największymi domami mody, takimi jak choćby Armani, Versace, Yves Saint Laurent czy Christian Dior. Burzliwa i krótka historia jej życia, to w zasadzie gotowy scenariusz filmowy. Młoda, zbuntowana dziewczyna z Filadelfii wyrusza na podbój Nowego Jorku i niczym bajkowy Kopciuszek odmienia swój los, trafiając na sam szczyt świata mody. Realny świat to jednak nie bajka, a błyskawiczny sukces ma bardzo wysoką cenę. Właśnie tę mroczną i niebezpieczną stronę świata modelek starali się uchwycić twórcy na przykładzie historii Gii.

*
19 września 2018, godz. 19.00 – „Jedwabna opowieść”, reż. Eleonore Faucher, czas 88’, 2004 r.

Jedwabna opowieść
– Subtelna, nastrojowa i pełna wdzięku opowieść o przyjaźni dwóch kobiet, które z pozoru znacznie więcej dzieli niż łączy. Claire to młoda dziewczyna, której świat komplikuje się w chwili, gdy zachodzi w niechcianą ciążę z żonatym kolegą z pracy. Z kolei pani Melikian to dojrzała kobieta, która przeżywa żałobę po śmierci ukochanego syna i nie może się otrząsnąć z traumy. Jej ucieczką, a jednocześnie głównym zajęciem, jest ozdabianie i wykańczanie ubrań dla czołowych paryskich projektantów. Spotkanie obu kobiet następuje w chwili, gdy pani Melikian zatrudnia Claire jako swoją pomocnicę. Od tej chwili kobiety próbują znaleźć wspólny język i odkrywają na nowo sens i wartość życia. „Jedwabna opowieść” zachwyca też od strony wizualnej, jest dopracowana w każdym szczególe niczym misterny koronkowy haft tworzony przez bohaterki.

*
26 września 2018, godz. 19.00 – „Nić widmo”, reż. Paul Thomas Anderson, czas 130’, 2017 r.

Nić widmo
– Film opowiada historię słynnego w całej Anglii krawca i projektanta Reynoldsa Woodcocka. Na pierwszy plan wybija się jego związek z Almą, młodą dziewczyną z impetem wkraczającą w jego uporządkowany świat oraz relacje z apodyktyczną i władczą siostrą Cyril. W tle mamy Londyn lat 50. XX wieku wraz z jego stylem, elegancją i modą tworzoną przez naszego bohatera. Woodcock ubiera bowiem wszystkich najważniejszych – począwszy od rodziny królewskiej, poprzez gwiazdy estrady i kina, aż po bogaty establishment. Poza pięknymi zdjęciami i znakomitą grą aktorską, atutem dzieła jest muzyka autorstwa Jonny’ego Greenwooda, jednego z liderów grupy Radiohead.O CYKLU MIASTO MOVIE:

Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.


Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.