Informacje różne z Lublina i regionu

 

 

 

Już po raz piąty w Lublinie, 9 grudnia 2018 r., odbędzie się Orszak św. Mikołaja, który przejdzie ulicami miasta. Wydarzeniu temu będą towarzyszyć dwie główne atrakcje:pierwsze w historii świata bicie rekordu ilości dzieci przebranych za prawdziwego św. Mikołaja oraz ogólnopolski konkurs „Ile waży św. Mikołaj” zakończony ważeniem św. Mikołaja. Zwieńczeniem Orszaku będzie jarmark św. Mikołaja.

Rozpoczęto już przygotowania do V edycji Orszaku św. Mikołaja. W tym roku jedną z głównych atrakcji jest bicie rekordu w obecności prawdziwych św. Mikołajów w Orszaku. W ten sposób chcemy wspominać świętego z Miry - wybitnego pedagoga, wychowawcę, przyjaciela dzieci i młodzieży. W poprzedniej edycji w orszaku wzięło udział ponad tysiąc uczestników, w tym roku liczymy na jeszcze większą frekwencję. Prawdziwy św. Mikołaj odwiedzi również tych, którzy na Orszak nie mogą przybyć, m.in. małych pacjentów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Prof. Gębali oraz szpitalu chorób zakaźnych przy ul. Biernackiego.

Podczas Orszaku, tradycyjnie już, odbędzie się ważenie św. Mikołaja. W ramach ogólnopolskiego charytatywnego konkursu „Ile waży św. Mikołaj” zbierany będzie bilon w szkołach i przedszkolach. Bilon zostanie użyty do przeważenia Mikołaja, ale to nie jest główny cel konkursu. Bilon zebrany podczas ogólnopolskiego konkursu „Ile waży św. Mikołaj” zasili fundusz stypendialny Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, z którego wypłacane są stypendia dla wychowanków Fundacji. Stypendia są przeznaczone dla młodzieży osiągającej bardzo dobre wyniki w nauce i odznaczającej się nienaganną postawą moralną. W 2017 r. dzięki uczestnikom konkursu z całej Polski udało się zebrać 4,6 t bilonu, a sami wygrani otrzymali atrakcyjne nagrody.
Na zakończenie Orszaku, na Wzgórzu Czwartek, odbędzie się jarmark św. Mikołaja z kolorowymi kiermaszami oraz występami muzycznymi m.in. Góralskiego Zespołu Dziecięcego im. Klimka Bachledy z Zakopanego i Dziecięcej Orkiestry Dętej z Szastarki.

W ramach Orszaku św. Mikołaja odbędzie się również Finał Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Plastycznego dla dzieci i młodzieży oraz musical o św. Mikołaju w Filharmonii Lubelskiej. Głównym organizatorem Orszaku św. Mikołaja jest parafia św. Mikołaja w Lublinie.

Celem V edycji Orszaku św. Mikołaja jest przybliżanie postaci prawdziwego św. Mikołaja oraz wsparcie funduszu stypendialnego Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo poprzez organizację II edycji ogólnopolskiego konkursu „Ile waży św. Mikołaj”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Prezydent Miasta Lublin.