Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl


Miasto movie analogowo


Program na sierpień:
1 sierpnia 2018, start 21.00 - „Płonące siodła” - reż. Mel Brooks, czas 93’, 1974 r.
8 sierpnia 2018, start 21.00 - „Gliniarz z Beverly Hills” - reż. Martin Brest, czas 105’, 1984 r.
15 sierpnia 2018, start 21.00 „Piramida strachu” - reż. Barry Levinson, czas 109, 1985 r.
22 sierpnia 2018, start 21.00 „Diuna” - reż. David Lynch, czas 137’, 1984 r.
29 sierpnia 2018, start 21.00 „Wykidajło” - reż. Rowdy Herrington, czas 114’, 1989 r.


Próba Cafe, ul. Grodzka 5a – patio, Lublin
Wstęp wolny


W ramach wakacyjnego Miasto movie – analogowo „cofamy się w czasie" i odbywamy sentymentalną podróż do krainy lat 80-tych zeszłego stulecia, czyli do złotej epoki kaset video. Sam nośnik, czyli kaseta VHS, został wynaleziony w 1976 roku przez firmę JVC i praktycznie z marszu podbił rynek filmowy, triumfalnie wprowadzając kino do naszych domów. Magnetowid stał się ulubioną rozrywką wielu ludzi na całym świecie.

Dzisiaj, kiedy standardem jest blue ray czy pokazy 3D, a technologia zmienia się z dnia na dzień, przywracamy na moment tamtą magię i zabawę jaką niosły ze sobą „poczciwe” VHSy. Raz jeszcze, już często z przymrużeniem oka, prześledzimy przygody Rambo czy Conana, przestraszymy się Freddy’ego Krugera i Terminatora, pośmiejemy razem z Akademią Policyjną czy Blues Brothers. To doskonała okazja by przypomnieć sobie zapomniane tytuły z naszego dzieciństwa oraz ponownie usłyszeć głos ulubionego lektora. Zapraszamy na wspaniałe filmowe lato.

Płonące siodła –
Mel Brooks od lat uznawany jest za króla komedii i jedną z ikon tego gatunku. Jego filmy na stałe wpisały się w historię kina, a on sam dostarcza widowni śmiechu i rozrywki od ponad 50 lat. Nurtem, który szczególnie upodobał sobie reżyser, są parodie filmowe. Brooks dokonywał już m.in. humorystycznych dekonstrukcji legendy o Robin Hoodzie, klasyków sci-fi z „Gwiezdnymi wojnami’ na czele, obśmiewał formułę musicalu, horroru oraz kina historycznego. W naszym cyklu zobaczymy, jak w zabawny sposób rozprawia się z konwencją westernu, czyli jednego z najważniejszych gatunków filmowych, zwłaszcza w kinie amerykańskim. Mamy zatem małe miasteczko gdzieś na dzikim zachodzie, terroryzowane przez bandę przestępców. Sytuacja ma ulec poprawie w chwili gdy do miasteczka zawita nowy szeryf, co okaże się wielkim zaskoczeniem dla wszystkich mieszkańców.


Gliniarz z Beverly Hills –
kultowa komedia kryminalna z życiową rolą Eddie’ego Murphy’ego. Gwiazdor wciela się tu w Axela Foleya, policjanta z Detroit, który przyjeżdża do Los Angeles w celu odszukania zabójców swojego przyjaciela. Na miejscu łączy siły ze swoją przyjaciółką oraz dwoma policjantami z lokalnej jednostki i razem próbują rozbić gang niebezpiecznego Victora Maitlanda. Siłą filmu jest przede wszystkim przebojowe aktorstwo Murphy’ego, jego talent komiczny i zdolność do improwizacji. Dzięki temu stworzył on postać, którą pokochali widzowie na całym świecie, a sam film doczekał się dwóch kontynuacji. Poza tym „Gliniarz z Beverly Hillis” wyróżnia się znakomitą ścieżką dźwiękową z wieloma hitami swojej epoki oraz doskonale oddanym klimatem Kalifornii lat 80tych.


Piramida strachu
– jedno ze sztandarowych osiągnięć tzw. Kina nowej przygody, nurtu stworzonego przez Stevena Spielberga, Georga Lucasa oraz kilku innych twórców z ich pokolenia. W tej historii luźno osnutej wokół postaci Sherlocka Holmesa i Dr Watsona, wykreowanych oczywiście na kartach powieści Arthura Conana Doyle’a, twórcy zabierają nas w podróż do młodzieńczych lat i pierwszego spotkania bohaterów, jeszcze w czasach ich edukacji w wiktoriańskiej szkole, w sercu Londynu. Watson, wysłany przez rodzinę do dużego miasta w celu zdobycia zawodu lekarza, spotyka na swojej drodze Holmesa, szkolną gwiazdę i osobowość, mającą już w młodości zadatki na wielkiego detektywa. Okazja do wykazania się zdolnością dedukcji, jak również niemałej odwagi, nadarzy się lada moment. Oto bowiem w mieście zaczyna grasować niebezpieczna, staroegipska sekta zabójców o nazwie Rametep i tylko Holmes może wyjaśnić zagadkę ich zbrodni.


Diuna –
głośna adaptacja, nie mniej głośnej książki Franka Herberta. Kiedy w pierwszej połowie lat 80 świat filmowy obiegła wiadomość, iż oto ekscentryczny i nieobliczalny producent Dino De Laurentiis zatrudnia nie mniej ekscentrycznego reżysera Davida Lyncha do przeniesienia na ekran jednej z najważniejszych powieści sci-fi w dziejach, oczekiwania wszystkich były ogromne. Lynch, jak to zwykle on, podszedł do sprawy bezkompromisowo, a efekt podzielił widownię na tych, którzy zarzucają twórcom zbytnie odejście od literackiego pierwowzoru oraz na tych, którzy uznali „Diunę” za mistrzowskie osiągnięcie sztuki filmowej. Jedno, czego na pewno nie można odmówić Lynchowi to spójna wizja świata oraz niesamowita aura, jaką zbudował na ekranie. Doskonała obsada na czele z Kylem MacLachlanem, Stingiem i Sean Young, zdjęcia Freddy’ego Francisa oraz wieloznaczność i nagromadzenie filozoficznych i duchowych pytań sprawiają, iż „Diuna” to dziś żelazny klasyk w swoim gatunku.

Wykidajło –
tegoroczną, wakacyjną odsłonę Miasto movie rozpoczęliśmy wraz z Patrickiem Swayze i jego wielkim przebojem „Dirty dancing”. Lato zakończymy zaś innym hitem gwiazdora, a mianowicie obrazem „Wykidajło”. W tym filmie Swayze wciela się w postać Daltona, mistrza sztuk walki i owianego legendą bramkarza, który potrafi zaprowadzić porządek i przywrócić spokój nawet w najgorszej spelunie. Do niego właśnie zwraca się o pomoc niejaki Tilghman, właściciel baru terroryzowanego prze bandę opryszków pracujących dla lokalnego bossa Wesleya. Od tej pory Dalton wraz z przyjaciółmi będzie musiał stanąć do walki z bandytami, w tym także z lokalnym mistrzem karate. „Wykidajło” zawiera wszystkie klasyczne elementy przynależne złotej epoce VHS, w tym widowiskowe sceny bijatyk, wyrazistego głównego bohatera i sympatyczne postacie w drugim planie, szczyptę humoru oraz przebojowy soundtrack.O CYKLU MIASTO MOVIE
:

Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.