Informacje o wydarzeniu w Galerii Labirynt


Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.labirynt.com

 
   
 

Nelly Agassi – 7 – 13 –

Galeria Labirynt
Plaza, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)


Otwarcie wystawy: 22 czerwca 2018 r, godz. 19.00;

po wernisażu o godz. 20.00 zapraszamy na performans Wall—to—Wall

Wystawa czynna do 20 lipca 2018 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)

Wstęp wolnyWernisaż tłumaczony na polski język migowy; tłumaczka: Magdalena Gach. Po otwarciu zapraszamy również na krótkie oprowadzanie po wystawie w PJM.Kuratorka: Aleksandra Skrabek

Wystawa – 7 – 13 – jest wynikiem namysłu artystki nad historią i miejscem, w którym usytuowana jest siedziba Galerii Labirynt Plaza. Inspiracją dla Nelly Agassi stało się pierwotne przeznaczenie terenu przy ulicy Lipowej i późniejsza zmiana jego charakteru, ale przede wszystkim zacieranie się pamięci o historii tej przestrzeni. W 1939 roku w tym miejscu SS utworzyło obóz, w którym do jesieni 1943 roku zmuszano do pracy więźniów cywilnych i żołnierzy pochodzenia żydowskiego. Był to najdłużej funkcjonujący obóz pracy na Lubelszczyźnie, pełniący także funkcję obozu karnego i przejściowego: przeprowadzano w nim m.in. selekcje więźniów, pozostawiając wyłącznie osoby zdolne do pracy. W 1941 roku obóz przejęły Niemieckie Zakłady Zaopatrzenia – DAW, w wyniku czego nastąpiła rozbudowa całego kompleksu – wyodrębniono część produkcyjną oraz kwatery dla więźniów w formie równolegle usytuowanych baraków. Historia i przeznaczenie miejsca do czasów nam współczesnych zmieniały się kilkakrotnie. Po wojnie teren pozostawał własnością wojska, natomiast w latach 60. oddany został do celów handlowych – w pozostałych z czasów wojny barakach otwarto sklepy i komisy, a także pracownie artystyczne.

Obecnie w tej części miasta znajduje się między innymi centrum handlowe Plaza, a na jego terenie także siedziba Galerii Labirynt. Dla Nelly Agassi przeznaczenie współczesnego budynku stało się punktem wyjścia do analizy problemu konsumpcjonizmu, który według niej wiąże się w uczuciem pustki i chęcią przezwyciężenia poczucia straty. Podjęta przez artystkę próba upamiętnienia przeszłości i jednoczesne odwołanie się do sytuacji teraźniejszej, w momencie gdy zatarła się pamięć o historii miejsca, znalazły wyraz w prezentowanym na wystawie wideo Drawing.

Wideo jest zapisem działania artystki, która pokrywa białą płaszczyznę gęstymi liniami ołówka. Agassi podkreśla znaczenie, jakie niesie ze sobą rysunek – ta podstawowa technika artystyczna. Jest on tutaj traktowany jako próba ujęcia w postaci disegno idei czy też zamysłu twórcy. Jednak przede wszystkim w przypadku pracy nad mapą obozu SS artystka traktuje rysunek ołówkiem jako działanie związane z oznaczeniem przestrzeni, planowaniem i wytyczaniem granic. Gest autora rysującego mapę, podobnie jak gest artystki w tym kontekście, może być interpretowany jako próba upamiętnienia, ale także jako symbol utraty.
Podobne znaczenie ma inna praca prezentowana na wystawie: please do not ever use. Na gumkach do ścierania artystka umieściła czarną geometryczną formę. Ten minimalistyczny kształt w rzeczywistości jest odwzorowaniem mapy obozu, powstałym na podstawie makiety wykonanej przez więźniów w 1943 roku. Bez wiedzy o tym, jak wyglądało to miejsce siedemdziesiąt pięć lat temu nie jest to jednak czytelny wzór, gumka mogłaby być potraktowana jako najzwyklejsze utensylium biurowe i ponownie pamięć o obozie zostałaby po prostu starta, toteż artystka ostrzega, by gumki nie używać. Każe w ten sposób zastanowić się także i nad tym, dlaczego przeznaczenie przedmiotu zostało zmienione.

Artystka nieustannie zwraca uwagę na napięcia pomiędzy przeszłością miejsca, a jego współczesnością. Pozornie enigmatyczny tytuł wystawy – 7 – 13 – odnosi się do różnych adresów tego samego miejsca. Obóz pracy zlokalizowany był na parceli nr 7, z kolei budynek centrum handlowego znajduje się pod nr 13. Tytułowe zestawienie odwołuje się także do znaczenia liczb w numerologii. Siódemka uważana jest zwykle za szczęśliwą, a trzynastkę utożsamia się z pechem i niepowodzeniem, a zatem również w warstwie symbolicznej nastąpiła zasadnicza zmiana: paradoksalnie bowiem to obóz, a nie centrum handlowe, znajdował się pod szczęśliwą liczbą.

Inną inspiracją dla artystki stała się Ester „Etty” Hillesum, holenderska Żydówka, która podobnie jak Anna Frank pisała dziennik w czasie II wojny światowej. W pamiętniku prowadzonym w latach 1941–43 obserwujemy głęboką przemianę autorki, która z niefrasobliwej skupionej na własnych emocjach osoby staje się uważną obserwatorką prześladowania Żydów w Amsterdamie podczas okupacji niemieckiej. Pewne fragmenty dziennika świadczą także o przebudzeniu religijnym autorki. Towarzyszące wystawie – 7 – 13 – kartki pocztowe zatytułowane re•place, nawiązują bezpośrednio do wydarzenia, opisywanego przez autorkę. Ostatnią wiadomością od Hillesum były kartki wyrzucone z okna pociągu, który wiózł ją do obozu. Agassi powtarza symbolicznie ten gest, rozdając zwiedzającym wykonane przez siebie pocztówki. Dziennik Etty stanowi także impuls do refleksji nad znaczeniem jednostki w historii. Do tego zagadnienia odnosi się również wiersz Wisławy Szymborskiej Może być bez tytułu, wybrany przez artystkę jako utwór towarzyszący wystawie. Poetka pisała: „Nie tylko tajnym spiskom towarzyszy cisza. / Nie tylko koronacjom orszak przyczyn. / Potrafią być okrągłe nie tylko rocznice powstań, / ale i obchodzone kamyki na brzegu”.

Prezentowane na wystawie prace są wynikiem namysłu artystki nad zagadnieniami kruchości i delikatności – postrzeganymi jednak jako siła. Nelly Agassi jest uważną obserwatorką śladów historii, które przekształca w dzieła wieloznaczne, prowokujące do namysłu.

Nelly Agassi
(ur. 1973, Izrael) – artystka multimedialna, wykonuje performanse, wideo, instalacje i rysunki. Zajmuje się działaniami związanymi z ciałem i przestrzenią. Prace artystki prezentowane były m.in.: w Herzliya Museum of Contemporary Art i Tel Aviv Museum of Art w Izraelu oraz w Chelsea Museum of Contemporary Art w Nowym Jorku.


(Aleksandra Skrabek)

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.