Informacje różne z Lublina i regionu

   


"Dotknij tego, co widzę" - warsztatów dotyczących fotografii
sensorycznej dla osób niweidomych

czerwiec i lipiec 2018Jest to cykl bezpłatnych warsztatów dotyczących fotografii sensorycznej. Do udziału w projekcie zapraszamy osoby niewidome - młodzież i dorosłych, którzy chcą spróbować własnoręcznie wykonać zdjęcia oraz poznać ciekawe sposoby pracy w tej technice. Działanie skierowane jest także do studentów i pasjonatów fotografii - dla nich będzie to okazja do przekazania swoich doświadczeń osobom niewidomym. Wydarzenie opiera się na współdziałaniu uczestników a także rozwijaniu umiejętności tworzenia zdjęć przez osoby niewidzące, w tym także w przestrzeni miejskiej.Pierwsze spotkanie warsztatowe odbędzie się 18 czerwca 2018 w Galerii Labirynt w Lublinie.“Dotknij tego, co widzę” składa się z cyklu piętnastu spotkań, podczas których omówione zostaną podstawowe pojęcia związane z fotografią (kompozycja, rama, kadr, kontur) oraz wykonane zostaną ćwiczenia z obsługi aparatu fotograficznego i samodzielnego tworzenia zdjęć a także wprowadzenie do tematu rysunku dotykowego z użyciem narzędzi takich jak: makiety, transfograf i tyflografiki. Planujemy utworzenia trzech grup warsztatowych, każda z nich spotka się na pięciu zajęciach.Inspiracją do realizacji projektu była wystawa sztuki osób niewidomych “Miasto, którego nie widać” (kuratorzy: Magdalena Szubielska, Rafal Lis; Galeria Labirynt), na której znalazły się między innymi fotografie. Zauważyłyśmy, że ta technika nie pozwala osobom niewidomym na zobaczenie efektów swojej pracy, co wzbudziło w nas potrzebę zbadania sposobu, w jaki wizualność jest doświadczana z zupełnie innej perspektywy oraz jak osoby niewidome mogą wyrażają swoje emocje za pomocą medium fotografii. Samodzielnie wykonają zdjęcia, które następnie zostaną przerysowane na dotykowe rysunki po to, by mogły zobaczyć świat zamknięty w kadrze zdjęcia.

Projekt realizowany ze Środków Miasta Lublina, w ramach Programu „Dzielnice Kultury” jako element Programu lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.


KONTAKT
/ zgłoszenia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / Agata Sztorc 509709776


PARTNERZY

Galeria Labirynt, Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL