Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl

Dni Muzykoterapii
26-27 maja 2018 r.


W dniach 26-27 maja 2018 po raz pierwszy w Lublinie odbędą się Dni Muzykoterapii. W programie koncert charytatywny, inspirujące wykłady i warsztaty z udziałem wybitnych muzykoterapeutów z Polski i świata.

Wiele osób zaskoczy fakt, że terapia muzyczna to jedna z najstarszych form leczenia. Nie służy ona jednak wyłącznie usprawnianiu osób z różnego rodzaju chorobami i niepełnosprawnościami. Także osoby zdrowe, ale chcące lepiej poznać siebie, rozwijać swoją kreatywność, koncentrację, umiejętność radzenia sobie ze stresem, mogą skorzystać z możliwości, jakie daje muzykoterapia.

Podczas charytatywnego koncertu rekreacyjnego zespołu Muzotera zbierać będziemy pieniądze na rzecz podopiecznych mieszkań chronionych w Lublinie.


PROGRAM:


Sobota
26 maja 2018

Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
* 17.00-18.00 Czym jest muzykoterapia? – wykład wprowadzający, Dr hab. Krzysztof Stachyra (UMCS, Lublin) WSTĘP WOLNY
* 18.00-19.30 Zajęcia otwarte z Muzykoterapii Kreatywnej. Każdy z nas jest muzykalny i może komunikować się poprzez muzykę. Dr Simon Procter (The Nordoff-Robbins Music Therapy Center, Londyn) WSTĘP WOLNY
20.00-21.00 charytatywny koncert rekreacyjny zespołu „Muzotera” – wprowadzenie dr Maciej Kierył WSTĘP WOLNY
21.00-… jam session WSTĘP WOLNY

Niedziela
27 maja 2018
UMCS, Wydział Artystyczny, Al. Kraśnicka 2a

* 9.00-12.45 Muzykoterapia Neurologiczna (wykład i warsztat), prof. Sarah Johnson (Colorado State University, USA) z tłumaczeniem dr Anny Bukowskiej ZAPISY
* 13.00-14.00 Techniki muzykoterapeutyczne w pracy nad uwagą (warsztat), dr Ludwika Konieczna-Nowak (Akademia Muzyczna, Katowice) ZAPISY

Organizatorzy:
Warsztaty Kultury w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Polskie Stowarzyszenie Muzykoterapeutów
Polskie Stowarzyszenie Terapii przez Sztukę

Wydarzenie pod patronatem Festiwalu Inne Brzmienia

Notki biograficzne:
Sarah Johnson –
certyfikowana muzykoterapeutka neurologiczna, współtwórczyni modelu Neurologic Music Therapy. Wykładowca Colorado State University, gdzie uczy zaawansowanych kursów klinicznych. Trener Neurologic Music Therapy Institute. Posiada ponad 25 lat doświadczenia klinicznego. Jest znana jako „Master of the Autoharp” ze względu na jej niezwykłe zdolności, ukazujące możliwości wykorzystania autoharfy. Autorka specjalistycznych publikacji z zakresu muzykoterapii neurologicznej.


Simon Procter –
dyrektor krajowego programu kształcenia muzykoterapeutów kreatywnych Nordoff-Robbins w Anglii i Walii, członek Komisji Certyfikacyjnej Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów. Były redaktor naczelny „The British Journal of Music Therapy”. Posiada ponad 20 lat doświadczenia klinicznego, głównie z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Członek grupy Socjologia Sztuki (SocArts) na Uniwersytecie w Exeter, Wielka Brytania.

Maciej Kierył –
lekarz anestezjolog oraz dyplomowany muzykoterapeuta z ponad 40-letnim doświadczeniem klinicznym, m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka. Autor metody Mobilnej Rekreacji Muzycznej oraz koncepcji koncertów rekreacyjnych. Były członek Krajowej Rady Muzykoterapii. Autor publikacji, audycji radiowych i telewizyjnych popularyzujących muzykoterapię.

Ludwika Konieczna-Nowak –
certyfikowana muzykoterapeutka, kierownik Zakładu Muzykoterapii w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, muzykoterapeutka w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. ks. Leopolda Markiefki, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów oraz członek Komisji Certyfikacyjnej PSMT. Autorka książki „Wprowadzenie do muzykoterapii” oraz wielu artykułów naukowych. Posiada ponad 15 lat doświadczenia klinicznego, głównie w pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami emocji i zachowania.

Krzysztof Stachyra –
certyfikowany muzykoterapeuta, członek zarządu Światowej Federacji Muzykoterapii, prezes Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów (PSMT), kierownik Podyplomowych Studiów Muzykoterapii UMCS. Przewodniczący Komisji Certyfikacyjnej PSMT. Autor wielu książek z dziedziny muzykoterapii oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych. Posiada ponad 20 lat doświadczenia klinicznego. Prowadzi prywatną praktykę psychoterapii muzycznej w metodzie Guided Imagery and Music (GIM).


Czym jest muzykoterapia.

Dla wielu osób zaskoczeniem jest fakt, że terapia muzyczna to jedna z najstarszych form leczenia. Od tysięcy lat, kiedy ludzie zaczęli organizować się w plemiona, muzykę wykorzystywano do uzdrawiania chorych, bazując głównie na aktywnościach kierowanych przez szamana. Wykorzystywano tańce, grę na prostych instrumentach czy śpiewy. Obecnie muzykoterapia to dziedzina oparta na wiedzy, a jej skuteczność w pracy z osobami z różnorodnymi problemami natury emocjonalnej, fizycznej, umysłowej, społecznej, nie budzi wątpliwości. Dzięki postępowi techniki, poznaniu ludzkiego ciała, obserwacjom pracy mózgu, potwierdzono niezwykły wpływ muzyki na człowieka. Badania z zastosowaniem tomografii komputerowej wykazały, że muzyka stymuluje mózg człowieka w stopniu, w jakim nie robi tego żadna inna aktywność…

Muzykoterapia to wbrew pozorom nie tylko słuchanie muzyki w celu relaksacyjnym. To forma terapii, wykorzystująca różnorodne działania muzyczne, takie jak granie na instrumentach, śpiew, ruch z muzyką. Jeśli słuchamy muzyki to z reguły w celu stymulacji emocji, wspomnień lub wyobrażeń, wydobycia z nieświadomości treści, których uświadomienie jest ważne dla procesu zdrowienia oraz poprawnego funkcjonowania. W pracy z dziećmi muzykoterapia często wiąże się z radością i kojarzy z zabawą choć w rzeczywistości jest starannie zaplanowanym i kierowanym przez muzykoterapeutę procesem. Stąd, aby uzyskać kompetencje do pracy jako muzykoterapeuta ważne jest ukończenie specjalistycznych studiów w tym zakresie.

W sesjach muzykoterapii sięga się do wielu gatunków muzycznych (wbrew pozorom rzadko jest to muzyka klasyczna), a także improwizacji na żywo, dążąc do wspierania uczestnika sesji w zrozumieniu i ekspresji emocji, poprawą fizycznego funkcjonowania, rozwojem procesów poznawczych – w pracy nad osiągnięciem założonego celu. Na przestrzeni lat w jej ramach wyklarowało się wiele modeli i metod, które opierają się tak na słuchaniu muzyki, jak i aktywnym muzykowaniu.

Sesje muzykoterapii mogą odbywać się indywidualnie i grupowo, w zależności od potrzeb. Skierowane są do osób w każdym wieku i stanie zdrowia. Muzykoterapia nie służy jedynie usprawnianiu osób z różnego rodzaju chorobami, dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami. Także osoby zdrowe, ale chcące lepiej poznać siebie, rozwijać swoją kreatywność, koncentrację uwagi, umiejętność radzenia sobie ze stresem, mogą skorzystać z możliwości, jakie daje muzykoterapia. Wynika to z faktu, że muzyka jest na tyle uniwersalna, że jest w stanie dotrzeć do każdego.

 

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.