Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl

Misto Movie
Cykl #22 Miasto kryzysu

9, 16, 23, 30 maja 2018 r.|

Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a


Wiosenna odsłona cyklu Miasto movie poświęcona jest zagadnieniu kryzysu, rozumianego zarówno jako ten materialny, ekonomiczny, jak i kryzysowi wartości i zasad rządzących miejskimi społecznościami. Będziemy starać się uchwycić to zjawisko w różnorodnych gatunkowo i stylistycznie obrazach, ukazując kryzys m.in. przez pryzmat najbiedniejszych warstw społecznych z różnych regionów świata, ale też przyglądając się kręgom wielkiej finansjery z Wall Street. Przyjrzymy się kategorii kryzysu w sztuce, ale też dewaluacji przyjętych norm społecznych. Kolejnym wątkiem będzie kryzys w rodzinie, problem tożsamości, konflikty wewnętrzne i niepokoje towarzyszące współczesnemu człowiekowi. Samo kino do zjawiska kryzysu też odnosić zwykło się dwojako. Z jednej strony film jako sztuka potrzebuje niezbędnego budżetu, wsparcia i mecenatu, co w czasach kryzysu staje się palącym problemem. Z drugiej wszelkie sytuacje kryzysowe są i były wielokrotnie doskonałym stymulatorem dla twórców, budząc w nich pokłady uśpionej kreatywności. Nierzadko słynne arcydzieła w historii kinematografii powstawały właśnie w warunkach niesprzyjających, jak choćby kino gangsterskie lat 30. XX wieku i okresu wielkiego kryzysu w Stanach, czy kinematografia Europy Środkowo-Wschodniej czasów komunistycznej cenzury.
Program na maj:

*
9 maja 2018, godz. 19.00 –„Ucieczka z piekła” reż. Cary Fukunaga, czas 96’, 2009 r.

Ucieczka z piekła –
Cary Fukunaga dał się poznać szerokiej widowni jako reżyser genialnego serialu „Detektyw”, za który zgarnął szereg nagród, z Emmy na czele. Kilka lat przed sukcesem „Detektywa”, Fukunaga nakręcił „Ucieczkę z piekła” – niskobudżetowy obraz portretujący brutalny świat biednych rejonów Ameryki Łacińskiej. Głównym bohaterem tej opowieści jest Casper, członek okrytego złą sławą, okrutnego gangu Mara Salvatrucha z Salvadoru. W tej rzeczywistości Casper ma tylko dwa wyjścia – dostosować się do reguł rządzących tym światem lub zginąć. Kiedy przeciwstawia się swojemu słynącemu z przemocy szefowi, rozpoczyna się tytułowa ucieczka. Pytanie tylko czy w skażonym przez zło otoczeniu jest ona w ogóle możliwa? Mocne, bezkompromisowe kino dotykające problemów jednego z najbiedniejszych i najniebezpieczniejszych regionów świata.*
16 maja 2018, godz. 19.00 – „Zakładnik z Wall Street”, reż. Jodie Foster, czas 98’, 2016 r.

Zakładnik z Wall Street –
gorzki, ale bardzo aktualny komentarz na temat kondycji współczesnych mediów oraz mitu tzw. amerykańskiego snu. Centralną postacią filmu jest wzięty prezenter telewizyjny i celebryta Lee Gates. Jest on gospodarzem popularnego show związanego z analizowaniem i przewidywaniem giełdowych ruchów maklerów z Wall Street. Gates doradza w programie widzom w co i ile zainwestować, nie bierze jednak odpowiedzialności za swoje słowa i porady. Wszystko do czasu, bowiem jeden z telewidzów, idąc za radą dziennikarza, traci majątek życia i zaczyna szukać winnych. Uzbrojony i zdeterminowany, terroryzuje ekipę i wchodzi na antenę, biorąc Gatesa jako zakładnika. Od tej pory cała Ameryka śledzi na żywo relację z tej niebezpiecznej sytuacji.


*
23 maja 2018, godz. 19.00 – „Żądza bankiera”, reż. Costa-Gavras, czas 113’, 2012 r.

Żądza bankiera –
Costa-Gavras dał się poznać jako jeden z najbardziej bezkompromisowych, zaangażowanych społecznie oraz politycznie twórców filmowych. Wielokrotnie dotykał trudnych, kontrowersyjnych tematów. W nagrodzonym Oscarem „Zaginionym” ukazywał pucz i krwawą rewolucję w Chile lat 70. W „Zdradzonych” piętnował rasizm i obnażał kulisy działania Ku Klux Klanu we współczesnej Ameryce, zaś „Pozytywka” poruszała wątek ukrywających się i unikających odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych. Artysta ma też m.in. na koncie ekranizację „Małej apokalipsy” Tadeusza Konwickiego. Jego ostatni obraz to portret bezdusznej, kapitalistycznej machiny finansowej, której twarzą jest tytułowy bankier. Chciwość, bezwzględność w dążeniu do celu i fałsz, to elementy stałe w tym zdominowanym przez pieniądz świecie.


*
30 maja 2018, godz. 19.00 – „Lewiatan”, reż. Andriej Zwiagincew, czas 140’, 2014 r.

Lewiatan –
jeden z najważniejszych obrazów współczesnego kina rosyjskiego, a przy okazji pokaz kunsztu i filmowego stylu Andrieja Zwiagincewa. Reżyser zabiera nas gdzieś na peryferia dzisiejszej putinowskiej Rosji. Bohaterem filmu jest Nikolai, który niczym biblijny Hiob przyjmuje kolejne ciosy zarówno ze strony bezdusznego, opresyjnego systemu, jak i od bliskich osób. Nikolai toczy nierówną walkę z lokalną władzą, która chce odebrać mu dom. W tej walce ma mu dopomóc dawny przyjaciel, Dmitri, prawnik z Moskwy mogący uchronić bohatera i jego rodzinę przed eksmisją. Szybko okazuje się jednak, iż zderzenie z rzeczywistością będzie dużo bardziej bolesne, niż każda z postaci mogła przewidzieć. Rosja ukazana jako tytułowy Lewiatan, niczym mityczny potwór, pożera wszystko na swojej drodze, miażdżąc słabe i niedostosowane jednostki w stalowym uścisku. Wielkie, skłaniające do refleksji kino.O CYKLU MIASTO MOVIE:

Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.


Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.