Informacje o wydarzeniu w Galerii Labirynt


Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.labirynt.com

 
   

Mykola Ridnyi – Twarzą do ściany

Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5

Otwarcie: 20 kwietnia 2018 (piątek), godz. 19.00
Wystawa czynna do 15.06.2018 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
wstęp wolny


Kurator: Waldemar Tatarczuk
Architektura wystawy: Dana Kosmina
Wernisaż tłumaczony na polski język migowy.

Galeria Labirynt zaprasza na otwarcie wystawy jednego z najbardziej wyrazistych artystów współczesnej sztuki ukraińskiej – Mykoli Ridnego. Wernisaż odbędzie się w piątek, 20.04, o godz. 19.00 w siedzibie Galerii przy ul. Popiełuszki 5. Będzie to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości artysty w Polsce.

Mykola Ridnyi dwukrotnie reprezentował Ukrainę na Biennale w Wenecji – w 2015 roku został zaproszony przez Okwui Enwezora do udziału w wystawie głównej 56. Biennale All the World’s Future. Jego prace komentują rzeczywistość społeczną i polityczną.

W Galerii Labirynt Ridnyi zaprezentuje monumentalną instalację wypełnioną pracami zrealizowanymi w ciągu ostatnich trzech lat. Wśród nich znajdzie się znane z Wenecji wideo Zwyczajne miejsca (2015), zrealizowane podczas Euromajdanu i najnowszy film Szare konie (2016) opowiadający zagmatwaną historię pradziadka artysty Iwana Krupskiego – anarchisty z początku XX stulecia. Będzie to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości artysty w Polsce.

Mykola Ridnyi
(ur. 1985) – w 2008 r. ukończył Państwową Akademię Projektowania i Sztuki w Charkowie. W swojej twórczości artysta posługuje się różnorodnymi mediami, począwszy od wczesnych działań zbiorowych w przestrzeni publicznej, po instalacje o charakterze site-specific, rzeźbę, film krótkometrażowy i eseje, które stanowią obecnie główny element jego praktyki. W refleksji na temat rzeczywistości społecznej i politycznej czerpie z obserwacji kontrastów pomiędzy kruchością i wytrzymałością, wyłaniających się z opowieści poszczególnych osób oraz ze zbiorowej historii. Te dwa poziomy przeplatają się w jego projektach artystycznych.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.