Informacje o wydarzeniu w Galerii Labirynt


Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.labirynt.com

 


Wystawa: Cudowna podróż. Janusz Grabiański. Ilustracje

Ośrodek Książki Obrazkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej gościnnie w Galerii Labirynt


Wernisaż:
19 kwietnia 2018 (czwartek), godz. 17.00
Wystawa czynna do
10 maja 2018 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny


Kuratorka: dr Krystyna Rybicka

Ośrodek Książki Obrazkowej (OKO)
zaprasza na wystawę prac wybitnego ilustratora, Janusza Grabiańskiego. Artysta zilustrował ponad 100 książek z klasyki polskiej i zagranicznej m.in. „O krasnoludkach i sierotce Marysi” M. Konopnickiej, „Przygody Tomka Sawyera” M. Twaina czy „Elementarz” Mariana Falskiego.


Janusz Grabiański
(1929–1976) – malarz, grafik, ilustrator książek dla dzieci i dorosłych, zaproponował czytelnikowi/czytelniczce bardzo osobistą i ponadczasową kreację świata, która pod czujnym okiem odbiorców ciągle żyje i nabiera nowych barw. Imponujący dorobek krótkiego życia artysty, oparty na technice akwareli, zachwyca niezmiennie od półwiecza perfekcją wykonania, świeżością, bogactwem mieniących się barw.


Jego twórczość została wpisana do kanonu polskiej szkoły ilustracji. Artysta doceniony i nagradzany w Polsce, współpracował również z wydawnictwami, m.in. w Austrii, USA. Lekkimi pociągnięciami pędzla wyczarował niezapomnianą Rudzię, Rogasia, chorego kotka, sierotkę Marysię z krasnoludkami, bohaterów „Elementarza” Mariana Falskiego, całą galerię wspaniałych dynamicznych zwierząt i roślin.

Na wystawie w Galerii Labirynt | Plaza, dzięki uprzejmości Joanny Grabiańskiej, wdowy po artyście, zostanie zaprezentowana kolekcja prac, która nie była do tej pory nigdzie pokazywana: komplet oryginałów ilustracji do „Cudownej podróży” Selmy Lagerlöf oraz makiety znaczków pocztowych i plakatów.

Wernisaż tłumaczony na polski język migowy, tłumaczka: Magdalena Gach. Po otwarciu wystawy zapraszamy na krótkie oprowadzanie po wystawie w PJM.
__________________
Patronat: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Wydawnictwo Iskry, TVP Kultura

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.