Informacje różne z Lublina i regionu

 

 

KWIECIEŃ 2018
W DZIELNICOWYM DOMU KULTURY „CZUBY POŁUDNIOWE”


Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”
ul. Wyżynna 16, Lublin * 7 kwietnia 2018, godz. 10.00 –„Ramy”, warsztaty dla osób dorosłych w ramach projektu „Stolarnia Miejska”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 30 zł.


Prowadzenie – Daniel Taszbajew
Koordynacja – Alicja Kawka, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Terminy: 7.04., 21.04., 12.05., 26.05., 9.06
Ilość miejsc ograniczona!

Zapraszamy na taras pod Dedekiem wszystkich zainteresowanych struganiem, wierceniem, szlifowaniem, wbijaniem gwoździ, robieniem wiórów, pracą z drewnem lub po prostu chcących twórczo spędzić sobotnie przedpołudnie. Z użyciem desek, pniaczków, kłód, patyków, gałęzi, sklejek, skrzynek powstaną nietypowe projekty, a ich powodzenie zależeć będzie od Waszych pomysłów i wytrwałości. Do dyspozycji uczestników oddajemy szlifierkę, wyrzynarkę, piły ręczne, frezarkę, wiertarki, farby i wiele innych akcesoriów przydatnych w majsterkowaniu.

 

7.04, godz. 10.00-13.00 – „Ramy”
Czy ramka kojarzyć się musi tylko ze zdjęciami? Zdecydowanie nie! Przyjdź na warsztat i stwórz wyjątkową ozdobę do Twojego domu. Ramę, w której zamiast zdjęcia powiesisz słoiki z roślinami,  albo rozbłyśnie w nich ogień...  a może wpadną Ci do głowy inne pomysły?
Warsztaty dla osób dorosłych. Koszt udziału – 30 zł
 
21.04, godz. 10.00-14.00 – „Kobiety oświecone”
Drogie dziewczyny zapraszamy was do piły! Która z was wieczorem nie lubi usiąść sobie przy lampce (niekoniecznie wina). Podczas warsztatów własnoręcznie wykonasz unikatową lampę stołową. Drewniany stelaż w połączeniu z kolorowym kablem dopasujesz do wnętrza domu i Twojego charakteru. 
Warsztaty dla osób dorosłych. Koszt udziału – 50 zł
 
12.05, godz. 10.00-15.00 – „Duety”
Ile osób potrzeba do wkręcenia żarówki? Nie wiemy, ale wiemy, ile potrzeba do stworzenia stolika. Zapraszamy do nas duety. Zgrane? Współpracujące? A może takie, które potrzebują się jeszcze wyrobić?
Pary, koleżanki, koledzy, małżeństwa, partnerstwa, przyjaciele i rodzeństwa. Duety mogą być różne i różne mogą być meble. Na warsztatach zmierzycie się z wykonaniem prostego mebla z desek paletowych. Sami nie dacie rady. Znajdźcie swoją parę i przyjdźcie na warsztaty.
Warsztaty dla duetów. Zapraszamy osoby dorosłe. Koszt udziału – 50 zł (od duetu)

 

26.05,  godz. 10.00-13.00 – „O Matko!”
Życie matki i dziecka to ciągły wyścig z czasem i nieustanne spoglądanie na zegarek. Czy już jesteśmy spóźnieni, czy zdążymy?  Rzecz, na którą spoglądacie w ciągu dnia tak wiele razy powinna być piękna. Wyobraźcie sobie zaprojektowany i stworzony własnoręcznie zegar. Okrągły, a może kwadratowy? Z desek, a może po prostu z kawałka drewna? Z cyframi arabskimi, a może rzymskimi? Kolorowy, a może w stanie surowym? Decyzja należy do Was.
Warsztaty dla kobiet z dziećmi. Koszt udziału – 20 zł (od pary)
 
9.06, godz. 10.00-13.00 – „Zagrajmy!”
Na warsztatach wspólnie zaprojektujemy drewniane gry, klocki, zabawki. Może powstanie nowa wersja jengi? A może wędka do łowienia rybek? Dowiecie się jak w bezpieczny dla dziecka sposób zabarwić drewno barwnikami spożywczymi i uzyskać kolory tęczy.
Warsztaty dla całych rodzin. Koszt udziału – 20 zł (od rodziny).
Prowadzenie – Daniel Taszbajew– zajmuje się projektowaniem graficznym oraz projektowaniem gier i zabawek z drewna. Współprowadzi firmę zajmującą się tworzeniem drewnianych zabawek dla dzieci. Prowadzi warsztaty stolarskie dla dzieci w szkołach i instytucjach kulturalnych.Prywatnie ojciec czterech synów, czerpiących przyjemność ze wspólnego majsterkowania.  

 

Osoby do 12 r. ż. mogą wziąć udział w warsztatach tylko w obecności osoby dorosłej.
Wszystkich uczestników zajęć obowiązuje regulamin udziału w zajęciach Stolarni Miejskiej, do podpisania u koordynatorki przed każdym warsztatem. * 9 kwietnia 2018, godz. 17.00 – „Granice”, warsztaty w ramach cyklu „mamalucha po godzinach”, kontakt – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , wstęp wolny.Chyba każdy z nas słyszał, że „dzieci potrzebują granic”. Co to tak naprawdę oznacza? Czy granice to zbiór uniwersalnych zasad i reguł, których powinny przestrzegać dzieci? W jaki sposób je wyznaczać i egzekwować? Jakie są konsekwencje naruszania granic?

Na tym spotkaniu zastanowimy się, czym są granice dla nas – dorosłych. Odpowiadając na pytania: co lubię, czego nie lubię, na ile mogę się zgodzić, a co budzi mój sprzeciw, spróbujemy rozpoznać swoje granice. Porozmawiamy także o tym, w jaki sposób jasno i otwarcie komunikować je dzieciom.

Poprzez doświadczanie naszych osobistych granic, inaczej spojrzymy na granice dziecka. Poznamy też związek szanowania integralności naszych podopiecznych z kształtowaniem się ich poczucia własnej wartości.

Prowadząca - Marta Modrzejewska – absolwentka Pedagogiki Opiekuńczej oraz Pedagogiki – specjalność: animator i menedżer kultury (UMCS). Po ukończeniu studiów magisterskich przez cztery lata, w ramach studiów doktoranckich, prowadziła zajęcia ze studentami pedagogiki. Dużo czyta i korzysta z warsztatów dla rodziców i profesjonalistów (m.in. z A.Stein, A.Romanowską-Janeczek, M.Musiał, N.Fedan). Bliska jej jest idea rodzicielstwa opartego na więzi, empatii, szacunku do granic i potrzeb wszystkich członków rodziny. Za najbardziej cenne uważa doświadczenie własnego macierzyństwa (jest mamą Sary-5 lat i Gabriela-3 lata), bo to ono pozwala weryfikować jej wiedzę, umiejętności i pragnienia.
Chce dzielić swoje doświadczenie z innymi rodzicami, wzmacniać siebie i innych na drodze rodzicielskich zmagań. Od 2016 roku prowadzi spotkania i warsztaty dla rodziców, jesienią 2017 roku ukończyła szkolenie „Rodzicielstwo bliskości dla profesjonalistów”.

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 * 11 kwietnia 2018, godz. 10.00 – „Filozofia dalekiego Wschodu oczami Europejczyka”, warsztaty z cyklu „Klub Seniora – Bombonierka Życia”, kontakt – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , wstęp wolny.

Klub Seniora „Bombonierka Życia”
Filozofia Dalekiego Wschodu oczami Europejczyka
Prowadzenie – Piotr Miliszkiewicz


Emocjonalne blokady, ciągła aktywność, niepokój, frustracja, wyczerpanie ciała i umysłu, poczucie wypalenia i permanentny brak sił – tak nam się kojarzy przeciętny Europejczyk, zakotwiczony w tempie narzuconym nam przez społeczeństwo. Czy musi tak być? Czy jest jakieś remedium przeciw tym destrukcyjnym siłom? Coś, co pomoże rozeznać się we własnych emocjach, osiągnąć spokój i zjednoczenie z duchem? Czy przeciętny Europejczyk jest w stanie osiągnąć stan równowagi – psychicznej, fizycznej i duchowej? O tym oraz o historii powstania jogi i tajemnicy jej ogromnej popularności na całym świecie opowie nam Piotr Miliszkiewicz – wieloletni praktyk technik relaksacyjnych i medytacyjnych, nauczyciel Kundalini Jogi.

O cyklu:
Bombonierka Życia” została stworzona dla osób 50+ , które chciałyby w sposób twórczy i produktywny spędzić środowe przedpołudnia. Spotkania z gośćmi, warsztaty, dyskusje tematyczne, wymiana doświadczeń, wniosków, twórcze i kreatywne bycie razem w miłej atmosferze, przy kawie i herbacie – to wszystko czeka nas w ramach działalności Klubu.


 * 13 kwietnia 2018, godz. 17.00 – „Pan/Pani pozwoli – etykieta spotkań nieformalnych”, spotkanie z cyklu „Czy to wypada? Savoir-vivre dla każdego”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , wstęp wolny.

Prowadzenie – Karolina Grochowicz-Stec
Koordynatorka cyklu – Lidia Dzhmachyan
Zapisy, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  / 81 466 59 18
Wstęp wolny! Ilość miejsc ograniczona!

Współczesne relacje damsko-męskie i rządzące nimi reguły różnią się w zależności od tego, czy odnosimy je do sytuacji towarzyskich czy też zawodowych. Szczególnie sytuacje nieformalne wiążą się z kanonem tradycyjnych wskazówek, które stawiają kobiety w uprzywilejowanej pozycji. Jak się w tym odnajdują współczesne kobiety a jak mężczyźni? Czy narzekanie na brak szarmanckości w erze daleko idącej emancypacji jest dla nas jakimś sygnałem? A może jest jakiś zestaw zachowań pożądanych, w których się odnajdą zarówno współczesne kobiety, jak i mężczyźni?
 
Na najbliższym spotkaniu porozmawiamy m.in. o tym, jak zachować się w miejscach publicznych, takich jak np. restauracja, teatr, filharmonia, komunikacja miejska. Zastanowimy się: jakie prezenty wypada darować, czy każdy kwiat będzie dobry na każdą okazję, czy anonsowanie się i późniejsze dziękowanie za spotkanie jest przeżytkiem oraz czy płacenie za siebie w sytuacji nieformalnej jest dopuszczalne.   
 
Pomówimy także o grzeczności językowej, kulturze komunikacji, poruszaniu tematów niepożądanych oraz o najczęstszych zachowaniach u obydwu płci, odbieranych jako niewłaściwe.
 
Czy znajomość dobrych obyczajów, zarówno Paniom, jak i Panom może pomóc w budowaniu udanych relacji? Serdecznie zapraszamy!

Prowadzenie – Karolina Grochowicz-Stec. Zdeklarowana pasjonatka dobrych obyczajów, tradycyjnych reguł zachowania i tajników klasycznego wizerunku. Nieustannie poszukuje kolejnych „smaczków” ze świata etykiety biznesu i savoir-vivre. Uwielbia literaturę z zakresu dyplomacji, kultury spożywania posiłków oraz klasycznej mody i jej historii. Brała udział w wielu seminariach i konferencjach. Współpracowała m.in. z Posłem do Parlamentu Europejskiego, przedstawicielami administracji publicznej, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi.

O cyklu:
Cykl „Czy to wypada? Savoir - vivre dla każdego” poświęcony jest uprzejmości, szacunkowi i kulturze. W przystępny i przyjazny sposób będziemy rozmawiać o dobrych manierach i ich znaczeniu, tak by uświadomić sobie, że nie są żadną przeszkodą, a drogą do ułatwienia sobie życia i budowania pewności w relacjach z innymi. Zastanowimy się m.in. nad tym: kto komu podaje rękę, jak ubrać się z „klasą”, czy słowo „Witam” w e-mailu to błąd oraz kiedy nie wypada odbierać telefonu. Wiele przypomnimy, uporządkujemy, wyjaśnimy dylematy. Zapraszamy do wspólnego dbania o kulturalne relacje międzyludzkie. Dobre maniery to nie tylko zasady, ale także zdrowy rozsądek, intuicja i naturalność. Aby oczekiwać czegoś od innych musimy zadbać najpierw o swoje maniery. Zapraszamy osoby w każdym wieku!


 * 16 kwietnia 2018, godz. 17.00 – „Kwiaty we włosach” warsztaty w ramach cyklu „Rękodzielnica”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 10 zł.


„Kwiaty we włosach potargał wiatr...” tekst tej piosenki znają wszyscy. Kiedy jeszcze kwiatów na łące niewiele, znajdziemy na to sposób. Podczas warsztatu wykonamy je z foamiranu i przyozdobimy nimi opaski. Tworząc wyjątkową i oryginalną ozdobę, która na pewno przykuję uwagę. Będziemy dobierać kolory i kształty. Uwaga! Warsztat będzie trwał do godziny 20.00.

 * 14.05.2018 – Przenikanie – warsztaty z batiku woskowego
Kolory łączą się, przenikają sobą nawzajem. Podczas tego warsztatu spróbujemy bardzo ciekawej techniki malarskiej, jaką jest batik. Wykonane kolorowe materiały będzie można wykorzystać jako oryginalne aplikacje na torebkę, poduszkę lub jako obraz, a może nawet serwetkę?

 * 04.06.2018 – Nowe życie puszki – decoupage na metalu
Ostatnie warsztaty przed wakacjami, na których zmienimy zwykłą metalową puszkę na piękny pojemnik w technice decoupage. Pewnie przyda się na kwiaty z balkonu albo jako pojemnik na łyżki w kuchni, a może jako przybornik na biurko naszego dziecka. Możliwości i opcji jest wiele, ścieżka którą podążysz zależy tylko od Ciebie!


Twórcze warsztaty RĘKODZIELNICA rozwijają pasję tworzenia, która drzemie w każdym z nas. Przeznaczone są dla osób dorosłych. Odkryją przed Wami nieznane dotąd horyzonty. Fachowa opieka i prowadzenie w połączeniu z atmosferą wspierającą proces twórczy, pozwalają oderwać się od codziennych problemów, stresów i zawrotnego tempa życia. Gorąco zachęcamy do kreatywnego i twórczego spędzania czasu, dającego mnóstwo satysfakcji zarówno z samego procesu tworzenia, odkrywania swoich talentów i zdolności, jak i własnoręcznie wykonanego przedmiotu. Wszystkie swoje prace uczestnicy zabierają ze sobą do domu. Mogą stać się one wyjątkową ozdobą lub niesamowitym prezentem dla bliskiej osoby.


Koszt udziału - 10 zł za każde warsztaty
Zapisy - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koordynacja i prowadzenie – Agata Komorowska
Ilość miejsc ograniczona
Warsztaty odbywają się po zebraniu odpowiedniej liczby chętnych, zapisy na warsztat w dniu poprzedzających zajęć z cyklu.


 * 17 kwietnia 2018, godz. 10.30 – „Po drugiej stronie okładki”, warsztaty z cyklu „mamalucha”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 10 zł.


Prowadzenie – Monika Trypuz 
Koszt udziału – 10 zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koordynatorki cyklu: Marta Graban-Butryn, Alicja Kawka
 „Po drugiej stronie okładki” zaczyna się świat kreowany przez wyobra
źnię. Otwierając każdą świeżo kupioną czy też nadgryzioną zębem czasu książkę, otwieramy również drzwi do innego wymiaru. To świat równoległy, w którym możemy być kim tylko dusza zapragnie, przeżywać niesamowite przygody ramię w ramię z bohaterami, poznawać, doznawać, radować się i spędzać ten czas z Mamą lub Tatą – kapitanem podróży w nieznane, potrafiącym niczym Enigma rozszyfrować znaki i ułożyć je w słowa zapisane w książce.

Zapraszamy do odkrywania razem z nami świata po drugiej stronie okładki.  
Spotkanie poprowadzi Monika Trypuz – od dekady pasjonatka literatury dziecięcej, którą zgłębia wraz ze swoją sześcioletnią córką Marysią codziennym rytuałem czytania na dobranoc. Bakcyla książki obrazkowej połknęła dzięki prof. Annie Boguszewskiej, co zaowocowało pracą dyplomową na temat literatury dla dzieci. Następnie zmierzyła się z napisaniem i zilustrowaniem książeczki filozoficznej dla dzieci „Jeżozwierze”, która jest początkiem serii bajek filozoficznych, nad którymi obecnie pracuje. Ostatnio zachwyciła ją sztuka animacji, więc postanowiła połączyć tradycję z nowoczesnością i ożywiła ilustracyjne jeżozwierze.

O cyklu:
Razem ze swoim Dzieckiem zwiedziliście już wszystkie parki w okolicy, zbadaliście dogłębnie place zabaw, a do Waszego wspólnego bycia razem powoli zaczyna wkradać się nuda? Macie ochotę przełamać ustalony porządek dnia? Zanim Twoje Dziecko nawiąże pierwsze przyjaźnie w przedszkolu, zapraszamy Was na spotkania z cyklem „mamalucha”!  U nas możesz twórczo spędzić czas ze swoim Dzieckiem, poznać inne Mamy z okolicy, wymienić się doświadczeniami, pogadać przy kawie i poznać masę zabaw, które pozwolą Wam pokonać nudę! Stworzymy przestrzeń sprzyjającą wspólnej zabawie i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami a maluchami.


 * 18 kwietnia 2018, godz. 18.00 – „Kobiety kobietom”, spotkanie z cyklu „Panienki z temperamentem”, wstęp wolny.

Panienki z temperamentem/Kobiety Kobietom
goście: Małgorzata Kruszyńska, Karolina Suska


W kwietniu zapraszamy na spotkanie z kobiecym duetem działającym na rzecz kobiet, który o swojej pracy pisze tak: „Swoje działania koncentrujemy wokół spraw ważnych dla kobiet z różnych środowisk, zwłaszcza z terenów wiejskich, o zróżnicowanym statusie społecznym, zawodowym oraz wiekowym. Tworzymy przestrzeń do wspólnego uczenia się, przebywania, dzielenia się swoimi doświadczeniami, wydobywania umiejętności i potencjału. Organizujemy takie działania jak: Forum Kobiet Aktywnych , Kluby Kobiet Aktywnych, Wsparcie Lokalnych Liderek, Międzykulturowe Centrum Spotkań Kobiet, Biblioteka Aktywnych Kobiet”. Czy działać na rzecz kobiet jest trudno? Czy łatwo kobiecie zdobyć zaufanie innej kobiety? Co zrobić, żeby namówić do działania? Jakie „sztuczki” czy „sztuki” zastosować? O tym porozmawiamy na spotkaniu.

Karolina Suska – socjolożka, trenerka, tutorka, dyrektorka instytucji kultury. Aktywna Kobieta Lulelszczyzny, laureatka tytułu Bibliotekarz Roku w województwie lubelskim, a także Stypendium im. Olgi Rok. Absolwentka UJ, Szkoły Liderów PAFW i Akademia Liderów Kultury. Wiejsko-miejska aktywistka zafascynowana pracą na rzecz lokalnych społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz kobiet. Pasjonatka odkrywania potencjału drzemiącego
w ludziach. Twórczyni bloga www.kobietanawsi.pl. Miłośniczka podróży i fotografii społecznej.

Małgorzata Kruszyńska - aktywistka, feministka, animatorka kultury, fanka działań rozwojowych, miedzykulturowych i prokobiecych. Lublinianka z wyboru i urodzenia. Absolwentka kulturoznawstwa i socjologii UMCS oraz doradztwa zawodowego WSNS. Członkini zarządu Stowarzyszenia Wspierania Aktywności BONA FIDES oraz Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Osobistego STUDEO. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami oświaty i kultury na terenie woj. lubelskiego w ramach działań społeczno - kulturalnych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2016.

O Cyklu:
„Panienki z temperamentem”:
Spotykamy się w kobiecym gronie po to, by nabrać mocy. Na co dzień jesteśmy strasznie zabiegane i zajęte wszystkim, ale bardzo rzadko sobą. Znacie to? Wracacie do domu z pracy, z uczelni, jecie obiad, odpalacie serial i kolejny dzień się kończy. Zamiast tego wpadnijcie do nas! Wy – kobiety, dziewczyny, które macie temperament albo czujecie, że drzemie gdzieś głęboko ukryty w Was. Pomożemy go Wam obudzić! Zapraszamy na spotkania z inspirującymi kobietami, które często robią rzeczy, które „damom nie przystoją”, na warsztaty i szkolenia. Będziemy gadać, pytać, śpiewać, poprawiać, naprawiać, szyć, sadzić, śmiać się i rozrabiać. Dziewczyny, poświęćcie sobie trochę czasu! Koordynatorka Cyklu: Dorota Lesiak


 * 20 kwietnia 2018, godz. 18.00 – spotkanie „Z kim do łóżka / Justyna Sobolewska”, wstęp wolny.


Do tej pory podczas spotkań w ramach cyklu „Z kim do łóżka?” poruszaliśmy się przede wszystkim w obszarze literatury polskiej. Na kwietniowym spotkaniu wraz z naszym gościem, Justyną Sobolewską, ruszymy w podróż po literaturze światowej. Krytyczka literacka i recenzentka musi czytać wszystko, co ukazuje się w księgarniach, ale co z tego jest naprawdę warte polecenia? Zapraszamy na spotkanie!

Justyna Sobolewska (ur. 1972) – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Absolwentka Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”.  W 2012 ukazała się jej „Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam” w Wydawnictwie Polityki. Wydanie rozszerzone „Książki o czytaniu” ukazało się w Wydawnictwie Iskry (2016).  Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureatka PIK-owego Lauru (2015) przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Mieszka w Warszawie.

O Cyklu
W piątkowe popołudnie raz w miesiącu spotkamy się po to, by dowiedzieć się, po jaką książkę sięgnąć przed snem. Co nowego pojawiło się na rynku wydawniczym albo do której pozycji warto wrócić po czasie. Zaproszeni przez nas goście: pisarze, aktorzy, dziennikarze, artyści podzielą się z nami swoimi literackimi fascynacjami. Usłyszymy także fragmenty wybranych przez gości tekstów w wykonaniu znanych lubelskich głosów. Będzie również czas na podzielenie się swoimi ulubionymi książkami. Zapraszamy na spotkania z literaturą przy kawie i herbacie. Po powrocie do domu nie będziecie mieć wątpliwości, z kim warto pójść do łóżka.
Pomysłodawczynią i kuratorką Cyklu jest Dorota Lesiak


 * 21 kwietnia 2018, godz. 10.00 –„Kobiety oświecone”, warsztaty dla osób dorosłych w ramach projektu „Stolarnia Miejska, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 50 zł.

 * 21 kwietnia 2018, godz. 10.00 –„Wyspa szczęśliwości”, warsztaty plastyczne w ramach cyklu „Rodzinny Warsztat Twórczy”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 10 zł od dziecka.


Prowadzenie – Magdalena Franczak
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Koszt udziału – 10 zł od Dziecka
Warsztaty dla Dzieci z opiekunem

 

Jak wygląda życie na wyspie, na której wszyscy są szczęśliwi? Jakie rośliny tam rosną? Czy można tam rozbić namiot, czy zawiesić hamak? Podczas warsztatu odbędziemy podróż na tajemniczą wyspę szczęśliwości, która być może znajduje się w każdym z nas. Stworzymy pracę o wielu warstwach i zakamarkach pełnych tajemnic. Pojawi się biały piasek pochodzący z tej wyspy.
O cyklu:

 

Rodzinny Warsztat Twórczy skierowany jest do Dzieci oraz ich rodziców, dziadków, rodzeństwa, opiekunów. Działania mają charakter cykli warsztatowych. Każdy cykl otworzy nowy temat. W rodzinnej atmosferze wspólnych działań kreujemy nową rzeczywistość, aby poczuć więź, bliskość w procesie tworzenia. Udowadniamy, że wspólnie też można owocnie spędzić czas i uruchomić wyobraźnię! Warsztaty prowadzi Magdalena Franczak.

 

Ilość miejsc ograniczona. Warsztaty odbędą się po zebraniu odpowiedniej liczby chętnych.


 * 23 kwietnia, 25 kwietnia 2018, godz. 17.00 – „Anatomia książki”, warsztaty z cyklu „Twoja kolej!”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 10 zł.

 

koszt uczestnictwa: 10 zł
zapisy, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Liczba miejsc ograniczona!

 

Każde dzieło literackie musi mieć jakieś ciało. I chociaż pojęcie to dzisiaj mocno ewoluuje, inkarnując się w coraz to nowsze nośniki, to kontakt z fizyczną książką wielu osobom wciąż sprawia wielką przyjemność. A gdyby tak wniknąć w jej strukturę? Dowiedzieć się, jak powstają te piękne przedmioty, które z taką nabożnością trzymamy w naszych rękach w księgarni? Zaskakujące może być to, że możemy zrobić je sami! Z okazji Światowego Dnia Książki zapraszamy na warsztaty introligatorskie. Dowiemy się, jak powstaje twarda oprawa, co to jest kostka introligatorska i jak smakuje to wracające do łask rzemiosło.

 

Prowadzenie – Paula Krać – z wykształcenia artysta-plastyk, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie przez lata działała w Pracowni Projektowania Książki. Pasjonuje się robieniem „czegoś z niczego”, lubi używać materiałów recyklingowych i czerpać ze stylu skandynawskiego. Mąż twierdzi, że czasami wpada w introligatorską gorączkę, zwłaszcza kiedy jest w sklepie z tekturami. Mama Róży i Kosmy. W DDK „Węglin” koordynuje cykl „My Mamy – trzecie oblicze”.

O cyklu:
„Twoja kolej!” to cykl otwarty na pomysły mieszkańców dzielnicy Czuby Południowe, w  którym każdy, kto się do nas zgłosi, będzie mógł poprowadzić swoje autorskie warsztaty/zajęcia, korzystając z naszego wsparcia. Wiemy, że są wśród Was – mieszkańców dzielnicy Czuby Południowe, ludzie z pasją, animatorzy, którzy chętnie angażują się w działalność kulturalną dzielnicy, pełni energii i zapału do działania lokalni liderzy. Wiemy, że macie mnóstwo pomysłów na działania aktywizujące i integrujące mieszkańców. Zapraszamy Was do współpracy! W projekcie „Twoja kolej!” będziecie mogli zrealizować swój pomysł, podzielić się umiejętnościami, które posiadacie.  Zajmiemy się stroną organizacyjną, Was pozostawiamy prowadzenie warsztatów. Na zgłoszenia czekamy od teraz przez cały czas. Koordynatorką cyklu jest Marta Graban-Butryn. Kontakt – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.