Informacje różne z Lublina i regionu

 

 


KWIECIEŃ 2018

W DZIELNICOWYM DOMU KULTURY „WĘGLIN”:

Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
ul. Judyma 2a, Lublin


 
* 5 kwietnia 2018, godz. 18.00 – „Wieczne Czytanie / Różewicz”, spotkanie z Jadwigą Jankowską-Cieślak, bilety – 5 zł.


Czyta / Jadwiga Jankowska-Cieślak
Wprowadzenie / dr hab. Rafał Szczerbakiewicz
Oprawa wizualna / Ludomir Franczak

18. spotkanie w ramach cyklu „Wieczne Czytanie” poświęcone będzie twórczości Tadeusza Różewicza. Autorski wybór utworów przeczyta Jadwiga Jankowska-Cieślak, w której wykonaniu słyszeliśmy już fragmenty poematu „Matka odchodzi” podczas spotkania w ramach cyklu „Spis Treści” we wrześniu 2017 roku.

Jadwiga Jankowska-Cieślak – polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. W teatrze współpracowała między innymi z: Kazimierzem Dejmkiem, Jerzym Jarockim, Grzegorzem Jarzyną, Agnieszką Glińską, Jerzym Grzegorzewskim, Krystianem Lupą, Józefem Szajną i Krzysztofem Warlikowskim. Występowała w stołecznych teatrach: Dramatycznym, Nowym, Polskim, Powszechnym, Studio, TR. Aktualnie związana z Teatrem Ateneum w Warszawie. Niezapomniane role filmowe stworzyła w takich obrazach, jak: „Trzeba zabić tę miłość” w reż. Janusza Morgensterna, „Inne spojrzenie” w reż. Karoly Makk, „300 mil do nieba” w reż. Macieja Dejczera, „Wezwanie” w reż. Mirosława Dembińskiego, „Szczęśliwy człowiek” w reż. Małgorzaty Szumowskiej czy „Rysa” w reż. Michała Rosy. Wielokrotnie nagradzana najważniejszymi nagrodami i odznaczeniami za swoje dokonania artystyczne.

Zapoczątkowany w 2014 roku cykl spotkań „Wieczne Czytanie” to propozycja dla tych, którzy literaturę czytają, ale i dla tych, którzy są do niej nieprzekonani. Dla jej koneserów i wrogów. Jej miłośników i tych, którzy pozostają na nią obojętni. Z przekonaniem, że teksty czytane głośno mogą pobudzać wyobraźnię, prowokować do refleksji i wywoływać uczucie, zapraszamy na ich „wieczne czytania”. Spotkania będą dedykowane autorom, których nie ma. Dotychczas „wiecznie czytaliśmy”: poezjęBolesława Leśmiana – Sandra Korzeniak, Stanisława Młodożeńca – Przemysław Stippa, Wisławy Szymborskiej – Irena Jun, Tadeusza Różewicza – Maria Peszek, Ks. Janusza Pasierba – Maja Komorowska,utwory Cypriana Kamila Norwida – Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Witkacego – Jan Peszek, Antoniego Słonimskiego i Juliana Tuwima – Beata Fudalej, „Ballady” Adama Mickiewicza – Joanna Szczepkowska, poezję Tadeusza Nowaka – Maria Peszek, poezję i teksty prozą Józefa Czechowicza – Irena Jun, teksty „Awangardzistów Lubelskich” – Jan Peszek, poemat „Transakcyja...” Anny ze Stanisławskich Zbąskiej – Anna Seniuk, teksty Kazimierza Grześkowiaka – Maja Kleszcz i Wojciech Krzak, poezję Wisławy Szymborskiej – Teresa Budzisz-Krzyżanowska oraz listy Kornela Filipowicza i Wisławy Szymborskiej – Stanisław Brudny i Irena Jun. Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak. Konsultacja literacka: dr Jarosław Cymerman, dr hab. Rafał Szczerbakiewicz. Oprawa wizualna cyklu – Ludomir Franczak. Tytuł cyklu – Sylwia Wójcik.
 
Bilety – 5 zł. Bilety do nabycia w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin” lub w dniu spotkania na godzinę przed wydarzeniem. Rezerwacje biletów – 81 466 59 14


 * 7 kwietnia 2018, godz. 10.30 – „Wiosenny kaprys” warsztaty w ramach cyklu „Dziecinada – mały cyrk”

Koszt udziału – 15 zł od Dziecka. Rodzic – wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.
zapisy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Prowadzenie: Marcin Borkowski i Katarzyna Kurowska
Koordynacja – Monika Kalinowska

Czas trwania – 1,5 godz.

Natura budzi się do życia, a my razem z nią. Przy pomocy kolorowych chusteczek nauczymy się kilku magicznych trików. Jednym z nich będzie wyczarowanie wielkiego ogrodu. W kwietniu pogoda bywa kapryśna, więc nie zabraknie parasola o specjalnych właściwościach. Przygotujcie się na dużo ruchu przy dobrej zabawie!

Dziecinada – mały cyrk to kolejna odsłona cyklu edukacyjnego Dziecinada. Tym razem treści są skierowane do dzieci w wieku 3-5 lat i ich rodziców. Spotkania rozpoczną ciekawe i dynamiczne gry, które rozgrzeją uczestników oraz na przykład wzmocnią ich orientację w przestrzeni. Kolejnym punktem każdego spotkania będzie interaktywny mini pokaz sprzętu, na którym będziemy później trenować. Zajęcia będą prowadzone  metodą Pedagogiki cyrku, stąd nauka wszystkich trików będzie podzielona na małe etapy.

Wydarzenia w ramach cyklu „Dziecinada – mały cyrk” odbywają się przy wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA oraz są objęte patronatem przez portal informacyjno-rozrywkowy CzasDzieci.pl.


 * 7 kwietnia 2018, godz. 12.15 – „Czas na trening” w ramach projektu „Dzielnicowy Klub Żonglerski”

  • 13 i 20 styczeń 2018
  • 10 i 17 luty 2018
  • 10 i 24 marzec 2018
  • 7 i 21 kwiecień 2018
  • 12 i 19 maj 2018
  • 2 czerwiec 2018

w godzinach 12.15-13.45

Niby tylko cztery spotkania DKŻ, a tyle się wydarzyło! Wystartowaliśmy we wrześniu, poznając się podczas wolnego treningu. Kolejne warsztaty z zaproszonymi gośćmi wprowadziły nas do świata Sztukmistrzów i pokazały, że żonglowanie rozwija, uczy, cieszy. Klub Żonglerski to przestrzeń, w której każdy może uczyć innych, zdając sobie z tego sprawę lub nawet o tym nie wiedząc. Wspólny trening i ćwiczenie konkretnych umiejętności to piękna metafora, która uczy nas jak utrzymać życiowy balans i zdrowe proporcje pomiędzy pracą, hobby i odpoczynkiem.

Zaproszeni goście inspirowali nas i pokazali, że najważniejsza jest dobra zabawa, a trening z pasją może zaprowadzić na scenę! Kolejne spotkania Dzielnicowego Klubu Żonglerskiego to czas treningu! Do zobaczenia!

Projekt Dzielnicowy Klub Żonglerski realizowany jest przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów KLANZA oraz objęty patronatem Carnavalu Sztukmistrzów.
Koordynacja i pomysł – Monika Kalinowska
koszt uczestnictwa - 5 zł od osoby
zapisy/kontakt – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / 81 466 59 16


 * 12 kwietnia 2018, godz. 17.00 – „Ruszamy z kopytka”, warsztaty w ramach projektu „Smaki Węglina”, wstęp wolny.

  * 12 kwietnia 2018, godz. 18.00 – pokaz filmu „Bosonoga contessa” w ramach cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – kolory Noir”, wstęp wolny.


Bosonogacontessa (The Barefoot Contessa, USA 1954) 128 min.
Obsada: Humphrey Bogart, Ava Gardner, Edmond O’Brien, Marius Goring, Valentina Cortese, RossanoBrazzi
Scenariusz – Joseph L. Mankiewicz
Reżyseria– Joseph L. Mankiewicz
Odmiana noir – femmefatale


Motywy noir: zdrada, żądza, obsesja, zazdrość
Nie jest to czysty „noir”, ale dramat obyczajowy zrealizowany z epickim rozmachem, posiłkujący się „noirowym” fatalizmem, „noirowym” wyobcowaniem i „noirową” estetyką. Mankiewicz zdecydował się na autotematyczną perspektywę opowieści. Historię poznajemy od końca, od pogrzebu głównej bohaterki. Jej życie opowiada nam filmowiec – reżyser Harry. W jednym z podejrzanych lokali w Madrycie tenże Harry Daves (Humphrey Bogart), podupadły hollywoodzki reżyser tracący z dnia na dzień swą pozycję z powodu alkoholizmu, poznaje zjawiskową tancerkę, Marię Vargas (Ava Gardner). Piękna i zmysłowa dziewczyna fascynuje mężczyzn. Harry uznaje, że jest dla niego ostatnią szansą: w przypadku gdyby stała się wielką gwiazdą, pozwoli mu uniknąć ostatecznej, życiowej klęski. Niestety, Maria zamiast niemal pewnej sławy wybiera związek z ekscentrycznym arystokratą, który jak się wkrótce okaże, cierpi na impotencję... Wątki toksycznego związku Marii, za namową psychologizującego reżysera filmu Mankiewicza, oparte są częściowo na prawdziwym romansie Avy ze zdziwaczałym milionerem i producentem Howardem Hughesem. Bogart nie był dla Avy zbyt miły na planie, bo miał jej za złe niedawny rozwód z jego wielkim przyjacielem Frankiem Sinatrą. Film jednego z najbardziej uznanych i wyrafinowanych reżyserów amerykańskich lat 50’ i 60’, twórcy oscarowych obrazów „Wszystko o Ewie” oraz „Kleopatry”. Oscar, Złoty Glob i Nagroda Nowojorskich Krytyków Filmowych dla Edmonda O'Briena za kreację agenta prasowego; Nagroda Nowojorskich Krytyków Filmowych za najlepszą żeńską rolę Avy Gardner. Nominacja do Oscara za scenariusz.

AKADEMIA ZAPOMNIANYCH ARCYDZIEŁ FILMOWYCH – KOLORY „NOIR”
Powstanie sugestywnej odmiany kina sensacyjno/gangsterskiego zwanej Noir (po polsku po prostu „czarnego kina”) była ściśle uwikłana w narastający klimat fatalizmu i chwiejności, jaka zapanowała w USA i na świecie w trakcie i po II wojnie światowej. Poza czynnikami historycznymi – ważne były też procesy modernizacyjne wpływające na ówczesną ludzką kondycję i obyczajowość. Poczucie kryzysu tożsamości powiązane było z dynamiczną industrializacją oraz pojawieniem się społeczeństwa masowego i konsumpcyjnego. Osobnym czynnikiem były impulsy emancypacyjne w sferze płci i społecznego gender. Postać kobiety fatalnej, niszczącej mężczyzn była w filmach symptomem reakcji na te zjawiska: nasilającego się mizoginizmu.
Estetycznie wizualna warstwa Noir wiele zawdzięcza europejskiej kinematografii, szczególnie ekspresjonizmowi niemieckiemu, który został przyswojony przez Hollywood dzięki emigrantom z Europy (m.in. takim twórcom jak Fritz Lang, Billy Wilder, Robert Siodmak, Otto Preminger, William Wyler). Z kolei komplikacje psychologicznego działania i motywacji bohaterów czarnego kina, ich niejednoznaczność etyczna inspirowane były popularnością teorii psychoanalitycznych Zygmunta Freuda i jego uczniów.
Stylistyka Noir to powtarzalny rytuał stałych sygnaturalnych znaków i symboli. Czarny film rozgrywa się zazwyczaj w mieście; do jego stałej ikonografii należy np. widok nocnej asfaltowej ulicy, mokrej po deszczu. Mroczny i niepokojący nastrój uzyskiwany jest przy pomocy ekspresyjnych środków: wyrazistych cieni, mocnych kontrastów, dominacji linii ukośnych i wertykalnych nad horyzontalnymi, nisko lub wysoko umieszczonych świateł kluczowych, agresywnego montażu i dezorientacji widza za sprawą unikania panoramicznych planów pełnych.

Postacie w filmie Noir często nie są wyodrębnione z tła, wtapiają się w nie, często ich wzajemny dystans podkreślany jest poprzez oddzielanie ich od siebie różnymi elementami kadru (drzwiami, oknami). Filmy operują chętnie zaburzoną, skomplikowaną nielinearną chronologią oraz posługują się często werbalnym komentarzem i narracją spoza kadru.
Najbardziej wpływowym aktorem czarnych filmów był Humphrey Bogart, który wykształcił charakterystyczny typ męskiego bohatera – prywatnego detektywa lub przestępcy. Wraz ze swoją żoną – LaurenBacall stworzyli schemat i typ najpopularniejszej ówcześnie ekranowej pary. Popularnymi duetami aktorskimi Noir byli również Adrian Ladd i Veronica Lake. Ikoną kobiecości filmu Noir stała się także Rita Hayworth. JaneGreer stała się prototypem ról kobiet fatalnych. Pośród innych znaczących aktorów kina czarnego warto wymienić Jamesa Cagneya, Richarda Conte, Richarda Widmarka, Burta Lancastera czy Robert Mitchum.
Termin Film Noir narodził się wtórnie na gruncie refleksji francuskiego filmoznawstwa. Po raz pierwszy w 1946 użył go krytyk Nino Frank, a spopularyzowali go w swej książce francuscy krytycy Raymond Borde i ÉtienneChaumeton. Kino Noir do dnia dzisiejszego fascynuje i inspiruje nowoczesną i ponowoczesną kulturę popularną i wysoką. Po latach filmy tej odmiany żyją swoim drugim życiem jako swoiste obiekty kultu w obrębie popkultury i ujawniają swoje nieoczywiste, ukryte głębinowe wymiary.
Cykl realizowany jest przy współpracy z Zakładem Lingwistyki Stosowanej UMCS.


 * 14 kwietnia 2018, godz. 11.30 – warsztaty „Joga Natalii Przybysz” w ramach projektu „Babska Rebelia”, koszt udziału – 15 zł.


Wyjątkowe kobiece warsztaty z Natalią Przybysz w zupełnie nowej, nieznanej szerszej publiczności roli. Zapraszamy na drugie spotkanie w ramach „Gościów Babskiej Rebelii”.

Natalia opowie nam o swojej drugiej – oprócz muzyki – pasji, jaką jest joga. Będziemy miały szansę solidnie naładować baterie dobrą, kobiecą energią. Joga to harmonia i uważność, czas na spotkanie ze sobą, poznanie swoich możliwości i potrzeb. To ogromna dawka pozytywnej energii.

Na naszych spotkaniach celebrujemy kobiecość. To czas dla nas.

Serdecznie zapraszamy.

Koszt udziału – 15 zł
Zapisy dla dorosłych kobiet – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty ruszają 19 marca 2018 r.
Czas trwania – 3 godz.
Kontakt – Ewa Kamieniak/ 81 466 59 16

Natalia Przybysz powszechnie znana jako wokalistka polskiego zespołu soulowego i R&B Sistars(zwycięski zespół MTV Music Awards rozpadł się, by w 2012 roku ponownie zagrać razem przed Jamiroquai&Prince). W sierpniu 2011 roku Natalia zagrała przed Erykah Badu na koncercie w Warszawie. Latem 2012 roku nagrała płytę z okazji 50-lecia debiutu artystycznego Janis Joplin. Projekt został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez publiczność, jak i krytyków. Według redaktorów internetowego portalu Jazzsoul Tour premiera „Kozmic Blues” była jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku. Uznanie krytyków i duża frekwencja publiczności na jej koncertach przyczyniły się do wydania albumu „Kozmic Blues; Tribute to Janis Joplin” w czerwcu następnego roku. Album okazał się inspiracją do płyty Natalii Przybysz „Prąd”, który osiągnął status platynowej płyty (30 000 sprzedanych egzemplarzy). W 2015 roku Natalia otrzymała nagrodę Fryderyka w dwóch kategoriach – Album Roku za „Prąd” oraz Singiel Roku dla „Miód”. 9 maja odbyła się premiera singla „Światło nocne” zapowiadającego kolejny album Natalii Przybysz o tym samym tytule. Premiera płyty odbyła się 1 września 2017 roku.

„Gościówy Babskiej Rebelii” – czyli jak być Rebeliantką przez sztukę? Jak odkryć i poczuć w pełni moc kobiecości? Jak otworzyć się na nowe? Czy Rebeliantka=Feministka? Jak znaleźć harmonię między siłą i delikatnością? Na te i inne ekscytujące pytania będziemy szukały odpowiedzi w sztuce, literaturze, muzyce, tańcu, teatrze i mediach. Naszymi „Gościówami” będą inspirujące Kobiety z pasją do sztuki życia. Nie musimy nazywać naszych wewnętrznych stanów – wystarczy, że je poczujemy. Przed nami szansa, aby doświadczyć siebie i momentu, w jakim się znajdujemy, by kreatywnie podejść do własnych potrzeb i pragnień, otworzyć się na nowe. W codziennym pośpiechu brniemy często w schematy, nie dostrzegając szans i możliwości, jakie się przed nami otwierają. Podczas spotkań warsztatowych z „Gościówami” spróbujemy przekroczyć swoje granice, zobaczyć i poczuć bardziej… siebie. Zapraszamy!


  * 19 kwietnia 2018, godz. 18.00 – pokaz filmu „Mieć i nie mieć” w ramach cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – kolory Noir”, wstęp wolny.

Mieć i niemieć (The Breaking Point, USA 1950) 97 min.
Obsada: John Garfield, Patricia Neal, Phyllis Thaxter, Juano Hernandez, Wallace Ford. Scenariusz – RanaldMacDougall
Reżyseria – Michael Curtiz
Odmiana noir – marynistyczny
Motywy noir – fatum

AKADEMIA ZAPOMNIANYCH ARCYDZIEŁ FILMOWYCH – KOLORY „NOIR”
Powstanie sugestywnej odmiany kina sensacyjno/gangsterskiego zwanej Noir (po polsku po prostu „czarnego kina”) była ściśle uwikłana w narastający klimat fatalizmu i chwiejności, jaka zapanowała w USA i na świecie w trakcie i po II wojnie światowej. Poza czynnikami historycznymi – ważne były też procesy modernizacyjne wpływające na ówczesną ludzką kondycję i obyczajowość. Poczucie kryzysu tożsamości powiązane było z dynamiczną industrializacją oraz pojawieniem się społeczeństwa masowego i konsumpcyjnego. Osobnym czynnikiem były impulsy emancypacyjne w sferze płci i społecznego gender. Postać kobiety fatalnej, niszczącej mężczyzn była w filmach symptomem reakcji na te zjawiska: nasilającego się mizoginizmu.
Estetycznie wizualna warstwa Noir wiele zawdzięcza europejskiej kinematografii, szczególnie ekspresjonizmowi niemieckiemu, który został przyswojony przez Hollywood dzięki emigrantom z Europy (m.in. takim twórcom jak Fritz Lang, Billy Wilder, Robert Siodmak, Otto Preminger, William Wyler). Z kolei komplikacje psychologicznego działania i motywacji bohaterów czarnego kina, ich niejednoznaczność etyczna inspirowane były popularnością teorii psychoanalitycznych Zygmunta Freuda i jego uczniów.
Stylistyka Noir to powtarzalny rytuał stałych sygnaturalnych znaków i symboli. Czarny film rozgrywa się zazwyczaj w mieście; do jego stałej ikonografii należy np. widok nocnej asfaltowej ulicy, mokrej po deszczu. Mroczny i niepokojący nastrój uzyskiwany jest przy pomocy ekspresyjnych środków: wyrazistych cieni, mocnych kontrastów, dominacji linii ukośnych i wertykalnych nad horyzontalnymi, nisko lub wysoko umieszczonych świateł kluczowych, agresywnego montażu i dezorientacji widza za sprawą unikania panoramicznych planów pełnych.

Postacie w filmie Noir często nie są wyodrębnione z tła, wtapiają się w nie, często ich wzajemny dystans podkreślany jest poprzez oddzielanie ich od siebie różnymi elementami kadru (drzwiami, oknami). Filmy operują chętnie zaburzoną, skomplikowaną nielinearną chronologią oraz posługują się często werbalnym komentarzem i narracją spoza kadru.
Najbardziej wpływowym aktorem czarnych filmów był Humphrey Bogart, który wykształcił charakterystyczny typ męskiego bohatera – prywatnego detektywa lub przestępcy. Wraz ze swoją żoną – LaurenBacall stworzyli schemat i typ najpopularniejszej ówcześnie ekranowej pary. Popularnymi duetami aktorskimi Noir byli również Adrian Ladd i Veronica Lake. Ikoną kobiecości filmu Noir stała się także Rita Hayworth. JaneGreer stała się prototypem ról kobiet fatalnych. Pośród innych znaczących aktorów kina czarnego warto wymienić Jamesa Cagneya, Richarda Conte, Richarda Widmarka, Burta Lancastera czy Robert Mitchum.
Termin Film Noir narodził się wtórnie na gruncie refleksji francuskiego filmoznawstwa. Po raz pierwszy w 1946 użył go krytyk Nino Frank, a spopularyzowali go w swej książce francuscy krytycy Raymond Borde i ÉtienneChaumeton. Kino Noir do dnia dzisiejszego fascynuje i inspiruje nowoczesną i ponowoczesną kulturę popularną i wysoką. Po latach filmy tej odmiany żyją swoim drugim życiem jako swoiste obiekty kultu w obrębie popkultury i ujawniają swoje nieoczywiste, ukryte głębinowe wymiary.
Cykl realizowany jest przy współpracy z Zakładem Lingwistyki Stosowanej UMCS.


 * 21 kwietnia 2018, godz. 10.30 – warsztaty „Szał ciał!” w ramach cyklu „Rodzinne Poranki Muzyczne”, koszt udziału – 10 zł od Dziecka.

Prowadzenie – Sylwia Wójcik
Koszt udziału – 10 zł od Dziecka
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie z muzykowaniem. Tym razem stawiamy na działania ruchowe przy muzyce. To nie tylko taniec, ale także improwizacja i świetna okazja do tego, żeby poprzez ruch wyrazić siebie. Sięgniemy do kanonu zabaw ruchowych, takich jak „Stary niedźwiedź”, „Mało nas” itd. Będzie energetycznie i wesoło jak zawsze!

Rodzinne Poranki Muzyczne to cykliczne zajęcia muzyczne dla Dzieci w wieku 3-5 lat i Rodziców. Co miesiąc będziemy bawić się w poranne muzykowanie, które każdego nastroi pozytywnie na cały dzień. Zajmiemy się rytmem i melodią. Oddamy się twórczym eksperymentom muzycznym i nie zawahamy się stworzyć autorskich piosenek.  Podczas każdego ze spotkań dzieci będą poznawać nowy instrument muzyczny, od perkusji, przez gitarę po harfę. Rodzice wezmą czynny udział w zajęciach. Warsztaty prowadzi Sylwia Wójcik.


 * 21 kwietnia 2018, godz. 12.15 – warsztaty „Czas na trening” w ramach projektu „Dzielnicowy Klub Żonglerski”, koszt udziału – 5 zł.

 * 21 kwietnia 2018, godz. 17.00 – „Wieczne Czytanie / Chrostowska”, spotkanie z Jarosławem Cymermanem, Mają Kleszcz i Wojtkiem Krzakiem, bilety – 5 zł.

wykonanie / Jarosław Cymerman, Maja Kleszcz, Wojciech Krzak
oprawa wizualna / Ludomir Franczak
światło / Marcin „Kabat” Kowalczuk, dźwięk / Wojciech Tryksza
Bilety – 5 zł

Treścią 19. spotkania w ramach cyklu „Wieczne Czytanie” będzie twórczość Grażyny Chrostowskiej.

Grażyna Chrostowska – ur. w 1921 roku w Lublinie, rozstrzelana przez Niemców w 1942 roku w Ravensbrück, poetka, nazywana lubelską reprezentantką pokolenia Kolumbów. Uwięziona w 1941 roku, po pobycie w lubelskich więzieniach „Pod Zegarem” i na Zamku trafiła do obozu w Ravensbrück. Większość jej zachowanych do dziś wierszy powstała podczas pobytu w więzieniu i obozie. Przechowane zostały w postaci grypsów i w pamięci koleżanek. Dziś Chrostowska uchodzi za ostatnie ogniwo awangardy lubelskiej.
Twórczość poetki przywołają na żywo, we wspólnej słowno-muzycznej opowieści stali bywalcy DDK „Węglin”: Jarosław Cymerman, Maja Kleszcz i Wojtek Krzak, których pierwszym wspólnym dziełem, było spotkanie „Wieczne Czytanie / Grześkowiak” w grudniu 2017 roku.

Zapoczątkowany w 2014 roku cykl spotkań „Wieczne Czytanie” to propozycja dla tych, którzy literaturę czytają, ale i dla tych, którzy są do niej nieprzekonani. Dla jej koneserów i wrogów. Jej miłośników i tych, którzy pozostają na nią obojętni. Z przekonaniem, że teksty czytane głośno mogą pobudzać wyobraźnię, prowokować do refleksji i wywoływać uczucie, zapraszamy na ich „wieczne czytania”. Spotkania będą dedykowane autorom, których nie ma. Dotychczas „wiecznie czytaliśmy”: poezjęBolesława Leśmiana – Sandra Korzeniak, Stanisława Młodożeńca – Przemysław Stippa, Wisławy Szymborskiej – Irena Jun, Tadeusza Różewicza – Maria Peszek, Ks. Janusza Pasierba – Maja Komorowska,utwory Cypriana Kamila Norwida – Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Witkacego – Jan Peszek, Antoniego Słonimskiego i Juliana Tuwima – Beata Fudalej, „Ballady” Adama Mickiewicza – Joanna Szczepkowska, poezję Tadeusza Nowaka – Maria Peszek, poezję i teksty prozą Józefa Czechowicza – Irena Jun, teksty „Awangardzistów Lubelskich” – Jan Peszek, poemat „Transakcyja...” Anny ze Stanisławskich Zbąskiej – Anna Seniuk, teksty Kazimierza Grześkowiaka – Maja Kleszcz i Wojciech Krzak, poezję Wisławy Szymborskiej – Teresa Budzisz-Krzyżanowska, listy Kornela Filipowicza i Wisławy Szymborskiej – Stanisław Brudny i Irena Jun oraz utwory Tadeusza Różewicza – Jadwiga Jankowska-Cieślak. Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak. Konsultacja literacka: dr Jarosław Cymerman, dr hab. Rafał Szczerbakiewicz. Oprawa wizualna cyklu – Ludomir Franczak. Tytuł cyklu – Sylwia Wójcik.


 * 28 kwietnia 2018, godz. 10.00 – „STOP”, warsztaty z cyklu „My mamy – trzecie oblicze”, koszt udziału – 5 zł.

Życie mamy potrafi być stresujące, wypełnione po brzegi zadaniami i często nie ma za wiele wspólnego ze spokojem. Czy musi tak być? A gdyby tak pośrodku codziennego zabiegania zatrzymać na chwilęzamęczone ciało, galopujące myśli, rozedrgane uczucia? Przypatrzeć się im. Wziąć głęboki oddech. Zapraszamy na warsztat wprowadzający do tematu uważności dla mam.
„Praktyka uważności stała się dla mnie fundamentem i drogowskazem do dalszego rozwoju. Dzięki niej, nauczyłam się być sama ze sobą, dostrzegać swoje potrzeby i być dla siebie dobrą. I wiem, że to działa. Dlatego przybliżam innym Mamom ideę uważności i pokazujępraktyczne ćwiczenia, które pomagają im lepiej poznać siebie, zwiększyć swoją cierpliwość i odkryć źródło wewnętrznego spokoju. A to klucz do spełnionego i szczęśliwego życia całej rodziny.”
Anna Kuszewska-Sprawka

Koszt udziału – 5 zł
Koordynatorka – Paula Krać
Zapisy –  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Anna Kuszewska-Sprawka – terapeutka i trenerka uważności. Ukończyła Psychologię oraz Psychologię Poradnictwa w Anglii oraz studia podyplomowe z zakresu Zaawansowanych interwencji dla zdrowia psychicznego. Współprowadziła 8-tygodniowy program Mindfulness-BasedStressReductionReduction (MBSR), czyli program redukcji stresu w oparciu o uważność. Uczestniczka wielu kursów z tematyki uważności, rozwoju osobistego oraz nauczania uważności.Uważność zna nie tylko z teorii, przetestowała ją w wielu wymagających warunkach, ponieważ sama jest Mamą dwójki dzieci.

O Cyklu:
Czy są takie tematy, które chciałybyście zgłębić? Rzeczy, które chciałybyście własnoręcznie zrobić, ale nie macie na to czasu? Ja mam cała listę!
„My Mamy – Trzecie Oblicze” to kolejna odsłona cyklu spotkań dla Mam. Tym razem opiekę nad warsztatami powierzono mi – czyli Mamie! Traktuję to jako symboliczne zaproszenie Nas wszystkich do współtworzenia tych spotkań. Chcę, by były one odpowiedzią na Nasze potrzeby –  wyjścia z domu, spotkania z innymi Mamami, zrobienia czegoś twórczego i przede wszystkim zgłębienia wiedzy na nurtujące nas tematy. Na spotkaniach możemy zrobić wszystko to, na co w domu nie mamy czasu ani warunków. Warsztaty manualne będą przeplatać się z warsztatami wiedzy o rodzicielstwie i rozwoju osobistego. Mamo, jeśli potrzebujesz złapać oddech i zaczerpnąć inspiracji – zapraszamy!

***

17  marca 2018 - 6 maja 2018 – wystawa „Miś, Świerszczyk i inne”

Tym razem w Kiosku ze sztuką gościć będą wspomnienia z dzieciństwa. Pomieszczenia wypełnią gazetki dla dzieci z kolekcji Pani Małgorzaty Góźdź, która zbiór odziedziczyła po swojej babci. Zobaczyć będzie można kultowe czasopisma „Świerszczyk”, „Miś” i „Płomyczek”.Najstarsze czasopisma są z lat 1922-1952. Będzie to okazja do przypomnienia lub zapoznania się z ilustracjami, tekstami, które były tworzone przez znakomitych twórców.


Koszt udziału – bezpłatny

Koordynacja działań  - Marzena Miszczuk-Głowacka absolwentka Socjologii, Wydziału Artystycznego UMCS o specjalizacji Intermedia oraz kierunku Techniki malarskie i pozłotnicze w Lubelskiej Szkole Sztuki  i Projektowania im. St. Wyspiańskiego w Lublinie.Współpracowała z galerią fotografii  „Pomost”, gdzie odpowiedzialna była za oprawę graficzną materiałów promocyjnych do wystaw. W latach 2011-2012 współprowadziła Sos Sztuki-Pracownio-Galerię na lubelskim Starym Mieście. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Lublin na realizację projektu artystycznego oraz upowszechniania kultury.