Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl


Cykl #21 Miasto śmiechu

7, 14, 21, 28 marca 2018 r, g. 19:00


Warsztaty Kultury,
ul. Grodzka 5a

Wstęp wolny

 

Rok 2018 w Miasto movie rozpoczął się na wesoło. Komedia należy do najstarszych, najbardziej klasycznych gatunków filmowych. Już od czasów legendarnych braci Lumiere i ich słynnej etiudy „Polewacz polany” z 1895 roku, czyli momentu narodzin X muzy, humor zagościł na dużym ekranie. Z biegiem lat komedia ewoluowała, rozwijając liczne podgatunki jak choćby: parodię, groteskę, czarną komedię, czysty slapstick itd. Nurt ten chętnie wchodzi też w kolaboracje z innymi gatunkami stąd m.in. komediodramat, komedia romantyczna czy choćby komedia kryminalna. Komedia jako zjawisko, spełnia dziś bardzo różne funkcje. Dostarcza zabawnej rozrywki, działa „ku pokrzepieniu serc”, ale może mieć też misję interwencyjną, np. wyśmiewać czy portretować w krzywym zwierciadle pewne zjawiska społeczne. W naszym cyklu postaramy się zaprezentować szeroki wachlarz kina komediowego z różnych stron świata. Pojawią się zatem zarówno filmy wzbudzające szczerą radość, jak i te nieco poważniejsze, gdzie humor jest bardziej subtelny, a śmiech miesza się niekiedy ze łzami wzruszenia.


Program na marzec:

   * 7 marca 2018, godz. 19.00 –„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” reż. Paolo Genovese, czas 97’, 2016 r

Wielki przebój najnowszego kina włoskiego. Kameralny obraz, który zachwycił krytyków i widownię oraz przyniósł twórcom pokaźne zyski. Akcja tego błyskotliwego komediodramatu rozgrywa się podczas kolacji, na którą schodzi się grupa starych przyjaciół. Inteligentni, wykształceni, nieźle sytuowani goście dyskutują o związkach, romansach, stereotypach społecznych. Wszystko toczy się w dość klasyczny sposób, do momentu kiedy uczestnicy kolacji nie zaczynają zabawy polegającej na ujawnieniu zawartości swoich telefonów komórkowych. Od tej chwili muszą w obecności wszystkich odebrać każdy telefon, na głos przeczytać sms, pokazać rejestr połączeń. Szybko okazuje się, iż każdy z gości ma jakiś sekret, a niewinna kolacja zmienia się w grę podejrzeń i wieczór pełen niespodzianek.

 


   * 14 marca 2018, godz. 19.00„Zelig”, reż. Woody Allen, czas 79’, 1983 r.

Jeden z najoryginalniejszych, a jednocześnie najlepszych filmów z katalogu Woody’ego Allena. Stylizowana na kino dokumentalne historia Leonarda Zeliga, fascynującego człowieka –kameleona, potrafiącego w niezwykły sposób dopasowywać się do sytuacji, w jakich się znalazł. W tle historii bohatera śledzimy historię Stanów Zjednoczonych oraz Europy XX wieku. Wojny Światowe, konflikty rasowe w USA, sytuacja Indian jako rdzennych mieszkańców Ameryki, eksperymenty naukowców minionego stulecia, a nawet audiencja u papieża. Wszędzie tam pojawia się Zelig w swoich kolejnych wcieleniach. Groteskowy, absurdalny humor, tak charakterystyczny dla wczesnego stylu Allena, miesza się z refleksją nad rolą i miejscem jednostki w społeczeństwie. Samotność, wyobcowanie i potrzeba akceptacji to fundamenty, na których Allen stworzył „Zeliga”, dając światu film absolutnie niezwykły.


  * 21 marca 2018, godz. 19.00 – „Być jak John Malkovich”, reż. Spike Jonze, czas 112’, 1999 r.

Spike Jonze to artysta obdarzony niezwykłą wizją i wyczuciem. W latach 90. XX wieku zasłynął jako twórca genialnych wideoklipów do piosenek takich gwiazd jak: Bjork, Sonic Youth, Chemical Brothers, R.E.M. czy Beastie Boys, zaś w 1999 roku zachwycił świat swoim kinowym debiutem – „Być jak John Malkovich”. Nie jest prostą sztuką zakwalifikować gatunkowo to oryginalne dzieło. Mamy tu do czynienia z komedią, kinem surrealistycznym i traktatem filozoficznym o kondycji współczesnego świata. Wszystko to ukazane jest przez pryzmat nietuzinkowej wyobraźni reżysera. Centralną postacią filmu jest młody aktor teatru lalek, Craig. Dostaje on posadę w tajemniczym biurowcu na Manhattanie i ze zdumieniem odkrywa, iż malutkie drzwiczki w jego pokoju prowadzą wprost do głowy i umysłu słynnego aktora – Johna Malkovicha.  * 28 marca 2018, godz. 19.00 – „Jaja w tropikach”, reż. Ben Stiller, czas 107’, 2008 r.

Polskojęzyczny tytuł obrazu Bena Stillera zupełnie nie oddaje klimatu i charakteru tej genialnej satyry na Hollywood i amerykański przemysł filmowy. Tytuł oryginalny, czyli „Tropic Thunder”, jest znacznie bliższy intencjom twórców. To z jednej strony dość przewrotny hołd złożony wielkim filmom wojennym, z drugiej całkowite obśmianie i obnażenie mechanizmów rządzących współczesną Fabryką snów. Mamy tu fikcyjne trailery nieistniejących filmów, wymyślonych gwiazdorów ekranu reprezentujących archetypiczne typy aktorskie – wybitnego aktora dramatycznego, filmowego herosa-osiłka, głupkowatego komika itd. Mamy też bezwzględnych producentów kontrolujących cały ten biznes, reżyserów-nieudaczników i nienormalnych speców od efektów specjalnych. Przede wszystkim mamy zaś plan zdjęciowy potencjalnie największego filmu o wojennego w historii kina.

 

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.