Informacje różne z Lublina i regionu

 

Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”
ul. Wyżynna 16, Lublin

 

Marcowe wydarzenia w DDK "Czuby Poudniowe"

 

   * 2 marca 2018, godz. 18.00 – spotkanie „Z kim do łóżka / Łukasz Orbitowski”

prowadzenie: dr hab. Rafał Szczerbakiewicz
wstęp wolny

Łukasz Orbitowski – urodzony w 1977 roku. Pisarz. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował na łamach miesięcznika „Science Fiction”. Autor sześciu powieści, m.in. „Inna dusza”, „Szczęśliwa ziemia”, „Tracę ciepło”. Na antenie TVP Kultura prowadzi program „Dezerterzy”.

Nagrody i nominacje:

  • 2007 – Nagroda – Krakowska Książka Miesiąca za „Tracę ciepło”
  • 2013 – Nagroda Identyfikatory Pyrkonu w kategorii literatura i komiks
  • 2013 – Nominacja do Paszportów Polityki w dziedzinie literatury za powieść „Szczęśliwa ziemia”
  • 2013 – Nominacja do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za powieść „Szczęśliwa ziemia”
  • 2014 – Nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2014 za powieść „Szczęśliwa ziemia”
  • 2016 – Paszport Polityki za powieść „Inna dusza”
  • 2016 – Nominacja do Nagrody Literackiej Nike za powieść „Inna dusza”
  • 2017 – Nagroda im. J. Zajdla za opowiadanie „Wywiad z Borutą” (wspólnie z Michałem Cetnarowskim)

W 2015 roku w DDK „Węglin” miała miejsce premiera spektaklu, „Dzieci z jeziora”, inspirowanego opowiadaniem pod tym samym tytułem, autorstwa Gościa.

Podczas spotkania będzie można kupić najnowsza powieść Autora „Exodus” w promocyjnej cenie.

O Cyklu
W piątkowe popołudnie raz w miesiącu spotkamy się po to, by dowiedzieć się, po jaką książkę sięgnąć przed snem. Co nowego pojawiło się na rynku wydawniczym albo do której pozycji warto wrócić po czasie. Zaproszeni przez nas goście: pisarze, aktorzy, dziennikarze, artyści podzielą się z nami swoimi literackimi fascynacjami. Usłyszymy także fragmenty wybranych przez gości tekstów w wykonaniu znanych lubelskich głosów. Będzie również czas na podzielenie się swoimi ulubionymi książkami. Zapraszamy na spotkania z literaturą przy kawie i herbacie. Po powrocie do domu nie będziecie mieć wątpliwości, z kim warto pójść do łóżka.
Pomysłodawczynią i kuratorką Cyklu jest Dorota Lesiak

 

 * 5 marca 2018, godz. 17.00 – „Zabawa”, warsztaty w ramach cyklu „mamalucha po godzinach”

Prowadząca – Marta Modrzejewska
Koordynatorki: Marta Graban-Butryn, Alicja Kawka
Kontakt – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wstęp wolny!

Czy pamiętasz jakim przeżyciem były dla Ciebie zabawy, gdy byłeś jeszcze dzieckiem? Czym jest dla Ciebie zabawa w dorosłym życiu? Czy zabawa daje coś więcej niż poprawę humoru? 

Na spotkaniu z Martą Modrzejewską odpowiemy na pytanie –jak można realizować rodzicielstwo przez zabawę? Poznamy koncepcję Lawrenc’a Cohena, która wspiera budowanie relacji z dziećmi, wzmacnia ich pewność siebie, pomaga radzić sobie z dziecięcymi emocjami i trudnościami.

Zastanowimy się także, dlaczego czasami zamiast entuzjazmu i radości, na pytanie „pobawisz się ze mną?” reagujemy zniecierpliwieniem, znudzeniem czy wręcz frustracją.

Prowadząca – Marta Modrzejewska – ukończyła Pedagogikę Opiekuńczą oraz Pedagogikę – specjalność: animator i menedżer kultury (UMCS). Po ukończeniu studiów magisterskich przez cztery lata, w ramach studiów doktoranckich, prowadziła zajęcia ze studentami pedagogiki. Dużo czyta i korzysta z warsztatów dla rodziców i profesjonalistów (m.in. z A.Stein, A.Romanowską-Janeczek, M.Musiał, N.Fedan). Bliska jej jestidea rodzicielstwa opartego na więzi, empatii, szacunku do granic i potrzeb wszystkich członków rodziny. Za najbardziej cenne uważa doświadczenie własnego macierzyństwa (jest mamą Sary –5 lat i Gabriela –3 lata), bo to ono pozwala weryfikować jej wiedzę, umiejętności i pragnienia.

Chce dzielić swoje doświadczenie z innymi rodzicami, wzmacniać siebie i innych na drodze rodzicielskich zmagań. Od 2016 roku prowadzi spotkania i warsztaty dla rodziców, jesienią 2017 roku ukończyła szkolenie „Rodzicielstwo bliskości dla profesjonalistów”.

 

O cyklu:
„mamaluchapogodzinach" to comiesięczne spotkania psychoedukacyjne dla rodziców, podczas których uczestnicy otrzymają garść wiedzy z zakresu psychologii rozwoju oraz pedagogiki, a także będą mogli przećwiczyć niektóre umiejętności w praktyce. Postaramy się stworzyć przestrzeń sprzyjającą refleksji oraz rozmowom na tematy około rodzicielskie. Zapewne będzie to także czas napełniania swoich własnych „kubeczków": chwila odpoczynku przy kawie lub herbacie, poznanie innych mam z okolicy, dzielenie się wzajemnymi doświadczeniami... po prostu zaspokojenia dorosłych potrzeb. Treści będą oparte na rodzicielstwie bliskości, pedagogice Jaspera Juula oraz koncepcji porozumienia bez przemocy M. Rosenberga.

 


* 9 marca 2018, godz. 17.00 – „Halo to ja – etykieta telefoniczna”, spotkanie z cyklu „Czy to wypada? Savoir-vivre dla każdego”

wstęp wolny!

Telefon komórkowy stał się dla wielu z nas niemal nieodłącznym elementem życia. Korzystamy z niego coraz więcej. Trudno odmówić mu użyteczności – służy nie tylko do codziennych kontaktów prywatnych i zawodowych, ale też do rozrywki. Nie zawsze sobie jednak z nim kulturalnie radzimy. Na najbliższym spotkaniu porozmawiamy o tym, co mówi nam etykieta o korzystaniu z telefonu komórkowego w miejscach publicznych, na spotkaniach, jakie są zasady odbierania, przedstawiania się i oddzwaniania, jak zachować asertywność w rozmowach telefonicznych i czy SMS-y są zawsze dobrym sposobem komunikacji. Serdecznie zapraszamy!


O cyklu:
Cykl „Czy to wypada? Savoir - vivre dla każdego” poświęcony jest uprzejmości, szacunkowi i kulturze. W przystępny i przyjazny sposób będziemy rozmawiać o dobrych manierach i ich znaczeniu, tak by uświadomić sobie, że nie są żadną przeszkodą, a drogą do ułatwienia sobie życia i budowania pewności w relacjach z innymi. Zastanowimy się m.in. nad tym: kto komu podaje rękę, jak ubrać się z „klasą”, czy słowo „Witam” w e-mailu to błąd oraz kiedy nie wypada odbierać telefonu. Wiele przypomnimy, uporządkujemy, wyjaśnimy dylematy. Zapraszamy do wspólnego dbania o kulturalne relacje międzyludzkie. Dobre maniery to nie tylko zasady, ale także zdrowy rozsądek, intuicja i naturalność. Aby oczekiwać czegoś od innych musimy zadbać najpierw o swoje maniery. Zapraszamy osoby w każdym, wieku!

Prowadząca: Karolina Grochowicz – Stec
Koordynatorka cyklu: Lidia Dzhmachyan
Zapisy, kontakt : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr telefonu: 81 466 59 18, Wstęp wolny!

 

 * 12 marca 2018, godz. 17.00 – „Jak podróżować i nie zbankrutować?”, warsztaty z cyklu „Twoja kolej!”

Czy podróżowanie za darmo jest możliwe? Jak wybrać się w podróż życia za grosze? Jak podróżować niebanalnie i naprawdę poznawać świat?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas warsztatu „Jak podróżować i nie zbankrutować?”. Poznamy narzędzia, dzięki którym z łatwością zorganizujemy samodzielnie każdy wyjazd. Dołącz do nas – to będzie Twój pierwszy krok do WYPRAWY MARZEŃ!

Krzysztof Wiśniewski – urodzony w 1983 roku, kulturoznawca, muzyk, podróżnik, działacz społeczny, radny Rady Dzielnicy Czuby Południowe. Odwiedził około 20 krajów na trzech kontynentach. Angażuje się w rozwój Lublina, w szczególności w zakresie zieleni i zrównoważonego transportu. Dla swojej dzielnicy wygrał trzy projekty z budżetu obywatelskiego i zielonego budżetu.

Wstęp wolny!
zapisy, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Liczba miejsc ograniczona!

 

* 16 marca 2018, godz. 18.00 – spotkanie „Z kim do łóżka / Grażyna Lutosławska / Grażyna Stankiewicz / Natasza Ziółkowska-Kurczuk”

Pomysłodawczyni i kuratorka cyklu – Dorota Lesiak
Prowadzenie – Magdalena Wójcikiewicz
Wstęp wolny!


O swoich literackich fascynacjach porozmawiają z nami:
Grażyna Lutosławska – dziennikarka Radia Lublin (od prawie trzydziestu lat prowadzi program „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”) i pisarka. Autorka sztuk teatralnych („Anioł za lodówką” i „O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata”), słuchowisk (w tym cyklu pt. „Bazarek”), bajek, które ukazują się w soboty na antenie Radia Lublin, książek dla dzieci, esejów (m.in. w berlińskim magazynie „Polen plus”, „Kontekstach”, „Akcencie”, „Krainie Bugu”), tekstów piosenek (także do spektakli teatralnych). Jej książka „Leon i kotka, czyli jak rozumieć mowę zegara” (wyd. fro9, 2004) otrzymała wyróżnienie literackie polskiej sekcji IBBY oraz tytuł „Białego Kruka” przyznawany przez Bibliotekę Książek dla Dzieci i Młodzieży w Monachium; fragmenty trafiły do podręcznika dla klas pierwszych. Opowiadanie z tomu „Wielkie zmiany w dużym lesie” (wyd. fro9, 2005) opublikowano w tłumaczeniu na niemiecki w międzynarodowym zbiorze opowiadań „Fremd sein” (Stuttgart 2010). Wykładowczyni i moderatorka wydarzeń kulturalnych. Laureatka m.in. tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”.

Grażyna Stankiewicz – pochodząca z Gdańska dziennikarka prasowa, reportażystka, dokumentalistka filmowa, absolwentka historii sztuki KUL, studium realizacji telewizyjnej PWSFiT w Łodzi i Psychologii Komunikacji Społecznej UMCS.  Wykładowca Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza, UMCS oraz WSPA w Lublinie. Przez 20 lat związana z TVP S.A. w Gdańsku i Lublinie. Autorka ponad czterystu programów w tym cykli dokumentalnych poświęconych historii USA, emitowanych w latach 1999 -2003 w telewizyjnej Jedynce. Reżyser takich dokumentów, jak „Pałac dla Gdańska”, „Lekcja”, „Provisorium Kompania Teatr”, „Ida Haendel – koncert w sepii”, „Białe plamy – Kraśnik 1959”, „Stalag 319”, „Podwórko z widokiem na obóz”, „La, la, la, la – rzecz o Marcinie Różyckim” oraz „Widzący z Lublina”. Dwukrotna laureatka konkursu na dofinansowanie produkcji filmowych przez Lubelski Fundusz Filmowy oraz laureatka kilku nagród i wyróżnień. Od ponad pięciu lat redaktor naczelna „LAJF magazyn lubelski”. Pasjonatka ludzi, historii architektury totalitarnej, fotografii, dogtrekkingu i książek Johna Irvinga.

Natasza Ziółkowska-Kurczuk – reżyserka, scenarzystka, dziennikarka. Urodzona w Poznaniu.  Ukończyła nauki polityczne (dziennikarstwo) i kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu oraz wydział reżyserii filmowej PWSFTviT w Łodzi. Doktor habilitowany na wydziale reżyserii filmowej i telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi w zakresie reżyserii firmowej. W połowie lat 80. pracowała w tygodnikach „Radar” i „Wprost” jako reportażystka oraz współpracowała z Akademickim Radiem Winogrady w Poznaniu oraz Polskim Radiem. Od 1991 roku mieszka w Lublinie i obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny w Zakładzie Dziennikarstwa na Wydziale Politologii UMSC w Lublinie oraz współpracuje z TVP i firmami producenckimi. Od 2015 roku jest kierownikiem Telewizji Akademickiej TV UMCS. W latach 2006-2007 uzyskała trzy stypendia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na scenariusze filmowe, a w roku 2017 stypendium Prezydenta Miasta Lublin na film „Kawiarnia” oraz stypendium ZAiKSu na scenariusz filmu o  Bolesławie Leśmianie. Realizuje filmy dokumentalne, reportaże, widowiska sceniczne i telewizyjne. Jej filmy dokumentalne prezentowane są i nagradzane na krajowych oraz międzynarodowych festiwalach. W  2007 roku za program kulturalny „AFISZ”, który realizuje od 2000 roku, została nagrodzona pierwszą nagrodą na 14. Przeglądzie i Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP S.A. w kategorii „autor najlepszego programu kulturalnego”, a także Zapałką Andersena i Muzycznym Filarem. Film „Komeda, Komeda…” w 2013 roku został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej ORŁY za muzykę, a także został wydany w prestiżowym wydawnictwie Criterion Collecttion (USA i Kanada) w reżyserskiej wersji „Rosemary's Baby” R. Polańskiego. Film „Granatowy zeszyt” został nominowany do PNF Orły również w kategorii „muzyka” w 2015 roku, a także uzyskał wyróżnienie w  Finale New York Festivals World’s Best TV & Films  (Nowy Jork, 2015). Laureatka Grand Prix Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie ojczyzny” za filmy: „Nasz Wujek – ks. Karol Wojtyła” („Wujek”), „Komeda, Komeda…”, „Granatowy zeszyt” w 2014, a także Nagrody Kulturalnej Miasta Lublina (2013) oraz Medalu 700-lecia Lublina (2017).

O cyklu:
W piątkowe popołudnie raz w miesiącu spotkamy się po to, by dowiedzieć się, po jaką książkę sięgnąć przed snem. Co nowego pojawiło się na rynku wydawniczym albo do której pozycji warto wrócić po czasie. Zaproszeni przez nas goście: pisarze, aktorzy, dziennikarze, artyści podzielą się z nami swoimi literackimi fascynacjami. Usłyszymy także fragmenty wybranych przez gości tekstów w wykonaniu znanych lubelskich głosów. Będzie również czas na podzielenie się swoimi ulubionymi książkami. Zapraszamy na spotkania z literaturą przy kawie i herbacie. Po powrocie do domu nie będziecie mieć wątpliwości, z kim warto pójść do łóżka.
Pomysłodawczynią i kuratorką Cyklu jest Dorota Lesiak

 

 * 17 marca 208, godz. 10.00 – „Hip Hip Kurra!”, Wielkanocne Warsztaty Wiosenne

 

Co jest symbolem Świąt Wielkanocnych? Zając, baranek, jajko czy kura? W tym roku stawiamy, że kura i zapraszamy na kolejną odsłonę Wielkanocnych Warsztatów Wiosennych. W pogoni za kwoką i jej pisklętami przeniesiemy się na polską wieś. Razem z zaproszonymi twórcami ludowymi upleciemy wiklinowe kule i wianki, wykonamy lubelskie pisanki metodą batikową, najmłodsi zaś zrobią ozdoby z filcu i kartki świąteczne dla najbliższych. Nie zabraknie też wiosennych akcentów – żywych roślin do ozdobienia wianków. Pisanki, koguciki na patyku, kurki, barwinek, mirt, rzeżucha. Zakrzyknijmy więc głośno: Hip hip, kurrra! i bierzmy się do roboty. Klimat wiosenno-wielkanocny sam się nie zrobi! Przybywajcie!

Wstęp wolny!
Pomysłodawca wydarzenia – Mateusz Nowak
Koordynacja – Marta Graban-Butryn

 


 * 19 marca 2018, godz. 17.00 – „Wiosenna tradycja” warsztaty w ramach cyklu „Rękodzielnica”

Na dworze coraz cieplej, wiosna powoli puka do naszych domów. Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami.
A my wrócimy do dawnych tradycji wykonywania samodzielnie palm wielkanocnych, które mają w sobie wiele znaczeń i symboli. Użyjemy do ich wykonania witek wierzbowych, oznaczających nieśmiertelność duszy. Nie obędziemy się bez barwinku i bukszpanu, suszonych kwiatów oraz krepiny. Będzie to czas wyciszenia i możliwości zatrzymania przed gorącym okresem przedświątecznym.
Koordynacja i prowadzenie – Agata Komorowska

Koszt udziału – 10 zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ilość miejsc ograniczona
Czas trwania – 2 godz. 30 min.

Spotkania dla osób dorosłych z cyklu RĘKODZIELNICA rozwijają pasję tworzenia, która drzemie w każdym z nas! Będziemy walczyć ze stwierdzeniem, że warsztaty artystyczne są tylko dla dzieci. Razem pokonamy strach i obawę przed tym, że coś nie uda. Odkryjemy przed Wami radość tworzenia. Każdy kolejny warsztat będzie skupiony wokół innego zagadnienia z naszego życia i związany będzie z inną techniką. Postaramy się oderwać Was od codziennych problemów, stresów i zawrotnego tempa życia. Zobaczycie jak wiele satysfakcji daje własnoręczne wykonanie przedmiotu. Wszystkie prace zabierzecie ze sobą do domu, by mogły one stać się wyjątkową ozdobą lub prezentem dla bliskiej osoby.


 * 20 marca 2018, godz. 10.30 – „Bęben mam i na nim gram!”, warsztaty z cyklu „mamalucha”

Zwykłe, proste „bam, bam”, a ciało samo tańczy. Czy każdy nosi w sobie rytm? Czy jest nam dany z natury czy trzeba się go nauczyć?
Zapraszamy gorąco Rodziców wraz z Maluszkami na spotkanie z rytmem i energią bębniarską. Poklaszczemy, potupiemy, pobębnimy. Spędzimy wspólnie twórczo czas, w atmosferze zabawy, ruchu i muzykowania. Oprócz bębnów poznamy także inne instrumenty perkusyjne. Będzie wesoło, głośno i energetycznie!

Prowadzenie: Sylwia Wójcik

Sylwia Wójcik muzyk, wokalistka, kulturoznawczyni. Już niebawem dyplomowana muzykoterapeutka. Z zamiłowania biegaczka długodystansowa (w ten sposób trenuje także cierpliwość, przydatną w pracy z dziećmi). Przygodę z muzyką rozpoczęła od śpiewania. Od wielu lat gra w zespole perkusyjnym SAMBASIM, który wykonuje tzw. „batucadę” -perkusyjną muzykę rodem z Brazylii. Od niedawna pasjonatka ukulele, z którym praktycznie się nie rozstaje. Samochodem po brzegi wypełnionym bębnami odwiedza lubelskie przedszkola, w których prowadzi warsztaty bębniarskie dla najmłodszych. Mama dwóch cudownych Dziewczyn.


koszt uczestnictwa – 10 zł
zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 * 21 marca 2018, godz. 10.00 – „Zbrodnia i kara – reportaż śledczy od kuchni”, warsztaty z cyklu „Klub Seniora – Bombonierka Życia” 

Prowadzenie – Izabella Wlazłowska

wstęp wolny!

Ujawnianie afer, odkrywanie wieloletnich tajemnic, tropienie i ujawnianie oszustw – dobry kryminał zbudowany na fikcji literackiej czy literatura faktu, pełna realnego zagrożenia dla ujawniającego? Czym naprawdę jest reportaż śledczy? Izabella Wlazłowska – pisarka i wieloletnia dziennikarka opowie nam jak wygląda życie reportera śledczego. Skąd bierze tematy, jak dochodzi prawdy, jak pomaga w tym znajomość prawa, czy są sprawy, o których nie jest się w stanie zapomnieć, czy ujawnianie afer to wynik ambicji czy jednak imperatywu wewnętrznego, który nie daje spać spokojnie w sytuacji, w której krzywdzony jest człowiek.


Izabella Wlazłowska – urodziła się 12 czerwca 1944 roku w Skarżysku-Kamiennej. Wybierając kierunek studiów (Wydział Prawa UMCS w Lublinie) nie planowała kariery dziennikarskiej. Chciała zostać prokuratorem, by w efekcie poznawania prawa spolaryzować swoje zapatrywania w kierunku obrony człowieka, a więc adwokatury. Ale los zrządził, że została dziennikarzem. A pisanie reportaży interwencyjnych i sądowych utorowało jej drogę do tego, by zostać tzw. reporterem dochodzeniowo-śledczym. Jest zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień w konkursach na reportaż. Dziennikarskie penetracje niejednokrotnie doprowadzały do ujawnienia bulwersujących afer, naprawienia prawnych pomyłek, urzędniczych błędów czy niekompetencji. Jej szczególne satysfakcje z pracy reportera to trzy rewizje nadzwyczajne po artykułach i uratowanie życia bohaterowi jednego z reportaży. Po 9-letniej przerwie w pracy dziennikarskiej (prowadziła własne wydawnictwo), w 2000 roku powróciła do pracy reportera śledczego. Rozpoczęła stałą współpracę z warszawskim tygodnikiem „Przegląd”, a w Lublinie z „Kurierem Lubelskim”, „Dziennikiem Wschodnim” oraz z telewizją: („Sprawa dla reportera” Elżbiety Jaworowicz, TVN „Uwaga” i „Państwo w państwie” telewizji Polsat). W 2010 roku została przyjęta do Związku Literatów Polskich i już drugą kadencje jest członkiem zarządu Lubelskiego Oddziału7 ZLP pełniąc funkcję skarbnika.


o cyklu:
Bombonierka Życia” została stworzona dla osób 50+ , które chciałyby w sposób twórczy i produktywny spędzić środowe przedpołudnia. Spotkania z gośćmi, warsztaty, dyskusje tematyczne, wymiana doświadczeń, wniosków, twórcze i kreatywne bycie razem w miłej atmosferze, przy kawie i herbacie – to wszystko czeka nas w ramach działalności Klubu.
Koordynatorka cyklu – Lidia Dzhmachyan

zapisy, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr telefonu: 81 466 59 18

 

 * 23 marca 2018, godz. 17.00 – „Kobiety z krańców świata – Tadżykistan”, spotkanie z cyklu „Panienki z temperamentem”

gość: Martyna Kwiatkowska
wstęp wolny

Jak żyją kobiety na krańcach świata? Czym się zajmują? Czym się martwią i z czego cieszą? Czym zajmują ręce, kiedy się stresują? O czym plotkują? I czy naprawdę tak bardzo różnią się od nas-Europejek? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego nasz gość opowie o kobietach z Tadżykistanu, jak stały się liderkami przemian społecznych oraz o tym, czym są i jak działają Kluby Kobiet w Tadżykistanie.
Martyna Kwiatkowska - absolwentka Kultury Rosji i narodów sąsiednich w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.​ Posiada kilkunastoletnie doświadczenie pracy ​w polskich organizacjach pozarządowych. Koordynowała działania we współpracy z partnerami z Tadżykistanu​,​ Federacji Rosyjskiej, Mołdawii, Ukrainy i ​Białorusi.​W latach 2009 - 2015 regularnie odwiedzała Tadżykistan, gdzie zrealizowała 6 projektów w ramach polskiej pomocy rozwojowej. Pracowała przede wszystkim z kobietami z terenów wiejskich, wspierając je w tworzeniu mikroprzedsiębiorstw. Prowadzi spotkania dla dzieci i dorosłych dotyczące różnych dziedzin życia w Tadżykistanie. Specjalizuje się w tematyce związanej z kulturą i rzemiosłem Tadżykistanu, aranżowaniem małżeństw i przygotowywaniem posagu dla młodej pary Tadżykistanie.
O przygodach Martyny można poczytać pod adresem: www.facebook.com/DziennikiTadzyckie/


O Cyklu: „Panienki z temperamentem”:
Spotykamy się w kobiecym gronie po to, by nabrać mocy. Na co dzień jesteśmy strasznie zabiegane i zajęte wszystkim, ale bardzo rzadko sobą. Znacie to? Wracacie do domu z pracy, z uczelni, jecie obiad, odpalacie serial i kolejny dzień się kończy. Zamiast tego wpadnijcie do nas! Wy – kobiety, dziewczyny, które macie temperament albo czujecie, że drzemie gdzieś głęboko ukryty w Was. Pomożemy go Wam obudzić! Zapraszamy na spotkania z inspirującymi kobietami, które często robią rzeczy, które „damom nie przystoją”, na warsztaty i szkolenia. Będziemy gadać, pytać, śpiewać, poprawiać, naprawiać, szyć, sadzić, śmiać się i rozrabiać. Dziewczyny, poświęćcie sobie trochę czasu! Koordynatorka Cyklu: Dorota Lesiak

 

 


DO 13 kwietnia będzie trwał również konkurs plastyczny "Archipelag Wysp Przedziwnych".

Położona daleko pod kołem podbiegunowym, a może gdzieś w okolicach równika? Pokryta lodem, a może zarośnięta dziką puszczą? Bezludna czy zamieszkana przez plemię, których zwyczaje są zupełnie inne od naszych? A może zamieszkana przez fantastyczne zwierzęta, których nie spotkasz w europejskim ZOO? Wyspa kryje w sobie mnóstwo tajemnic i zagadek. Jaki ma kształt, ukształtowanie terenu, kto na niej mieszka, co na niej rośnie? Czy jest tam ciemno? Jaki kolor ma ziemia, a jaki woda? Czym zajmują się jej mieszkańcy? Wybierzcie się w podróż do Archipelagu Wysp Przedziwnych i pokażcie nam, co zobaczyliście.

Po raz piąty zapraszamy do udziału w organizowanym przez Dedek konkursie plastycznym. Łączcie ze sobą różne techniki, nie ograniczajcie się do jednego narzędzia: wyklejajcie, lepcie, wydzierajcie, malujcie, klejcie. Użyjcie różnych materiałów: od kredek przez gazety, plastelinę, sznurki, korki, stemple, brokaty i wszystko, co Wam przyjdzie do głowy i wpadnie w ręce!

Zachęcamy gorąco do tworzenia prac z użyciem materiałów recyklingowych. Niech przedziwne będą nie tylko wyspy, które stworzycie, ale i techniki, których użyjecie do ich wykonania. Czekamy na prace, które będą Waszym pomysłem na jedną z wysp Archipelagu Wysp Przedziwnych – miejsca, którego nie znajdziemy w żadnym z przewodników turystycznych.

Do udziału w konkursie zapraszamy Dzieci w wieku 5-12 lat. W konkursie mogą brać udział uczestnicy zajęć lub warsztatów plastycznych organizowanych w domach, ośrodkach, klubach kultury lub szkołach z Lublina. Konkurs jest otwarty również dla dzieci nieuczestniczących w zajęciach plastycznych. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawarte są w regulaminie – do pobrania tutaj.
Do każdej pracy powinna być załączona karta zgłoszeniowa – do pobrania tutaj.
Prace należy nadsyłać lub składać osobiście do 13 kwietnia 2018 roku na adres:
Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” ul. Wyżynna 16, 20-560 Lublin, z dopiskiem Konkurs plastyczny „Archipelag Wysp Przedziwnych”.

Wernisaż nagrodzonych prac, ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 23 kwietnia o godz. 17.00 w DDK „Czuby Południowe”.

Pytania dotyczące konkursu prosimy kierować na adres mailowy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Serdecznie zapraszamy!
Partnerem konkursu jest Wydawnictwo Dwie Siostry
Konkurs jest objęty patronatem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Lubelski

 

REGULAMIN V MIEJSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

I Organizatorem konkursu jest Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” – filia Dzielnicowego Domu Kultury “Węglin”.
II Warunki uczestnictwa:
1. Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku 5-12 lat, które wykonają pracę samodzielnie.
2. W konkursie mogą brać udział uczestnicy zajęć lub warsztatów plastycznych organizowanych w domach, ośrodkach, klubach kultury lub szkołach z Lublina. Konkurs jest otwarty również dla dzieci nieuczestniczących w zajęciach plastycznych – w tej sytuacji zgłoszenia dokonują rodzice dziecka.
3. Technika wykonania pracy jest dowolna: rysunek, malarstwo, kolaż, techniki przestrzenne, mieszane, graficzne, drapane, wycinane, itp.
4. Prace powinny mieć format minimum A4.
5. Każdy z uczestników może złożyć tylko jedną pracę.
6. Z każdej placówki można wysłać maksymalnie 15 prac.
7. Do każdej pracy należy dołączyć kartę zgłoszenia będącą załącznikiem do Regulaminu.
8. Nadesłane prace będzie można odebrać po zakończeniu wystawy podsumowującej konkurs w terminie wyznaczonym przez organizatora.
9. Osoby nadsyłające prace konkursowe wyrażają zgodę na przetwarzanie przez organizatorów swoich danych osobowych (umieszczenie imiennych wyników na stronie internetowej organizatora).
10. Prace należy nadsyłać lub składać osobiście do 13 kwietnia br. na adres:
Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”, ul. Wyżynna 16, 20-560 Lublin, z dopiskiem: Konkurs plastyczny „Archipelag Wysp Przedziwnych”.

III Ocena prac i nagrody:
1. Prace oceniane będą w 3 kategoriach wiekowych:
– kategoria 5-6 lat
– kategoria 7-9 lat
– kategoria 10-12 lat
2. Prace oceniać będzie trzyosobowa Komisja konkursowa powołana przez organizatora.
3. Laureaci i wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe.
4. Organizatorzy przewidują również przyznanie nagrody dla instruktora.
5. Prace wybrane przez jury wezmą udział w wystawie pokonkursowej zorganizowanej w Dzielnicowym Domu Kultury „Czuby Południowe”.
6. Spotkanie podsumowujące z jury, ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród oraz wernisaż nagrodzonych prac odbędzie się 23 kwietnia o godz. 17:00 w DDK „Czuby Południowe”. Po 23 kwietnia wyniki dostępne będą na stronie internetowej: www.ddkczubypoludniowe.pl.
7. Laureaci i wyróżnieni oraz ich instruktorzy zobowiązani są do udziału w spotkaniu podsumowującym oraz osobistego odbioru nagród i dyplomów. Nagrody będą do odebrania tylko w dniu ogłoszenia wyników.
8. Nagrody, które nie zostaną odebrane przechodzą do puli nagród w kolejnej edycji konkursu.
IV Postanowienia końcowe:
1. Regulamin dostępny jest na stronie internetowej www.ddkczubypoludniowe.pl.
2. Dostarczenie pracy i złożenie karty zgłoszenia na konkurs jest równoznaczne z zaakceptowaniem niniejszego regulaminu.
3. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w Regulaminie, zwłaszcza dotyczących terminów nadsyłania prac i ogłoszenia wyników.
4. Pytania dotyczące konkursu prosimy kierować na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy!