Informacje o wydarzeniu w Centrum Kultury


Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-004 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . www.ck.lublin.pl

   

Marzec = Teatr


27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji w ciągu całego miesiąca pokażemy aż 11 tytułów, w tym najlepsze spektakle Teatru Czytelni Dramatu, neTTheatre i Sceny InVitro, a na zaproszenie Lubelskiego Salonu Artystycznego — Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Najmłodsi będą mogli spędzić czas w "Pokoju pełnym baśni", gdy ich rodzice będą na spektaklu. Zapraszamy także na czytanie performatywne oraz pokaz work in
  *  4 marca 2018 r, g. 19:00 - Teatr Czytelni Dramatu "Ony", bilet 15 zł

Zwycięski spektakl 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej
Na podstawie sztuki Marty Guśniowskiej „Ony”

Po co człowiekowi baśnie? Po to, by uciec do innego świata – pełnego przygód, magii, ale też niebezpieczeństw.
Tytułowy bohater wyrusza w podróż w poszukiwaniu swojego ojca-pirata, a po drodze spotyka Diabła Morskiego, Czarnoksiężników, Olbrzyma, dziwne zamki i miasta – tak mierzy się własnym cierpieniem i samotnością, by nauczyć się, na czym tak naprawdę polega miłość i odpowiedzialność.

reżyseria i elementy scenografii: Daniel Adamczyk; obsada: Barbara Ciemięga, Justyna Kalbarczyk, Kacper Kubiec, Justyna Kazek, Jarosław Tomica; scenografia i kostiumy: Magdalena Franczak; muzyka: Szczepan Pospieszalski;
dźwięk: Adam Szadkowski; światło: Michał Mirgos; czas trwania: 75 min


  * 9 marca 2018 r, g. 19:00 - neTTheatre - "Bieguny", bilet 15 zł

Na biegunie podobno co jakiś czas samotny pingwin odłącza się od stada i idzie w głąb lądu. Premedytacja i upór, z jakim samotnie udaje się na pewną śmierć, pozostają dla naukowców niezrozumiałe. Antarktyczna metaforyka dobrze oddaje straceńczy charakter romantycznych eskapad. Przetrwać może tylko ten, kto cały czas jest w ruchu.

scenariusz i rezyseria: Paweł Passini; asystent rezysera: Grzegorz Grecas; współpraca scenariuszowa: Paulina Tchurzewska; projekcje: Maria Porzyc; scenografia i kostiumy: Marta Gózdz; rezyseria swiatła: Damian Bakalarz; rezyseria dzwieku: Tomasz Kraskiewicz; obsada: Marta Bury, Jadwiga Domka, Paweł Janyst, Malwina Kajetanczyk, Klaudia Cygon, Jarosław Tomica; plakat: Michał Jadczak; organizacja produkcji: Łukasz Wójtowicz; asystent producenta: Anita Struk


  * 10 marca 2018 r, g. 19:00 - Czytelnia Dramatu - Maria Walewska  – wstęp wolny

Walewska ze sztuki Jacka Kafla przestaje być naiwną emisariuszką, która po upojnej nocy z cesarzem miała zapytać: A Polska?
Tutaj Maria od początku nie ma złudzeń co do zamiarów wielkiego wodza, a jej opór jest próba ratowania własnych ideałów i honoru zaślepionego tanimi pochlebstwami męża. Sztuka oparta na tekstach dwóch fabularyzowanych biografii polskiej kochanki Napoleona („Maria Walewska” Wacława Gąsiorowskiego i „The life and loves of Marie Walewska” Hrabiego D’Ornano).

tekst: Jacek Kafel
reżyseria: Daniel Adamczyk * 11 marca 2018 r, g. 16:00 - Pracownia Sztuczka -"Pchła Sza", bilet 10 zł

Co się stanie, gdy The Tektyw i Artysta z Dali połączą siły? Nowa lepsza Pchła! Pchła Sza!
Spektakl zakłada dwie równoległe ścieżki narracyjne i tym samym dwie próby metaforycznego ujęcia Pchły. Pierwszej podejmuje się The Tektyw, który jest zlepkiem takich postaci jak Sherlock Holmes, Szeryf rodem z Dzikiego Zachodu czy Agent 007. Pchła staje się jego obsesją: zakłada na nią zasadzki, sporządza notatki i relacjonuje przebieg śledztwa dzieciom, dość wiernie trzymając się tekstu Brzechwy.

scenariusz i reżyseria: Liza Szczęśliwa; obsada: Katarzyna Tadeusz, Jan Tuźnik, Liza Szczęśliwa scenografia: Liza Szczęśliwa, Anna Świderska; muzyka: Maciek Pyc; światła: Marcin „Kabat” Kowalczuk, Liza Szczęśliwa  * 11 marca 2018 r, g. 19:00 - Teatr Seniora - "Chłopcy – dramat z życia sfer starszych", bilet 15 zł

Teatr Seniora wziął na warsztat doskonały tekst sztuki Stanisława Grochowiaka. To ciepła, pełna humoru opowieść o walce starszych z młodszymi o prawo do zachowania odrobiny szacunku i wolności.

Akcja toczy się w domu starców w małym miasteczku. Czterech zaprzyjaźnionych mężczyzn: Pożarski, Kalmita, Jojo i najmłodszy w tym gronie, 66-letni Smarkul, oraz trzymający się na uboczu Profesor nie mają tam łatwego życia. Zakonnice zamiast opiekować się staruszkami, sprawują nad nimi surowy nadzór; są niedelikatne i nietaktowne – wciąż przypominają im o wieku, upokarzają. Nie inaczej postępują ich najbliżsi, np. żona Kalmity – dużo od niego młodsza. A sami podopieczni chwilami zachowują się jak nastolatki, np. popijając w tajemnicy, wystawiając czujki…

reżyseria: Michał Zgiet, występują: Kazimierz Szymański, Zenobia Kotuła, Maria Lipiec, Grażyna Czarnota, Teresa Łuszczyńska, Anna Kuszneruk, Dariusz Jóźwik, Zofia Wronko -Mitrut, Jerzy Kałduś, Henryk Szuba, Teresa Gajkoś Chojnacka, Grzegorz Michalec.


 
  * 12 marca 2018 r, g. 18:00, Scena InVitro "Ponowne zjednoczenie Korei", bilety 15 zł

Miłość niecierpliwa jest, niełaskawa jest. Miłość zazdrości, wciąż szuka poklasku, unosi się pychą. Jest bezwstydna, szuka swego, unosi się gniewem, pamięta złe; cieszy z niesprawiedliwości, współweseli z nieprawdą. Nie wszystko znosi, nie wszystkiemu wierzy, nie we wszystkim pokłada nadzieję, nie wszystko przetrzyma.

tekst: Joël Pommerat; tłumaczenie: Mariola Odzimkowska, Łukasz Gajdzis; reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski; obsada: Matylda Damięcka, Ewa Pająk, Wojciech Rusin, Jarosław Tomica, Robert Zawadzki, Ilona Zgiet    * 17 marca 2018 r, g 19:00 - neTTheatre "The Hideout / Kryjówka", bilety 15 zł

To historia osobista, spektakl, który podróżuje, pracownia pamięci, spotkanie. Aby ujawnić kryjówkę, należy do niej wejść, do wewnątrz, i wtedy znajdujemy się blisko.
A z nami plątanina włóczki oraz:
Irena Solska – wielka polska aktorka ukrywająca małe żydowskie dziewczyny.
Aniela Anyżko – ciemnowłosa jasnowidząca,
Apolonia – Zosia, która przykładając język do oszronionej ściany piekarni, by wreszcie na nim, już odmrożonym i spuchniętym poczuć choć przez chwilę smak chleba, jeszcze nie wie, że po latach będzie oprowadzać hollywoodzkiego reżysera po trasie swojej ucieczki z getta.

I mały powstaniec, albo granatowy policjant, albo poeta, albo dziad.
Zaczynasz ciągnąć za sznurek i wszystko się odsłania:
I mały powstaniec, albo granatowy policjant, albo poeta, albo dziad.
Zaczynasz ciągnąć za sznurek i wszystko się odsłania:
antypomnik, teatrzyk, widoczek. I historie tych, którzy jednak wyszli z szafy.


Teraz jest to możliwe, jeszcze tylko przez chwilę, więc…
hide-out-coming-out Zosiu, Małgosiu! Stoisz w kącie, pod dywan jest zamiecione, w szafie trup, na strychu straszy, podłoga skrzypi, nie wraca się tą samą drogą – nie wiesz tego.
Czas przestać się bać pająków, Ariadno.


reżyseria: Paweł Passini; scenariusz: Patrycja Dołowy; projekcje: Maria Porzyc; scenografia: Zuzanna Srebrna; kostiumy: El Bruzda; światło: Marcin „Kabat” Kowalczuk; obsada: Patrycja Dołowy, Joanna Kaczmarek, Daniel Moński, Beata Passini, Paweł Passini, Maria Porzyc, Katarzyna Tadeusz, Judy Turan; czas trwania: 90 minut

 

  * 20 marca 2018 r, g., 19:00- Lubelski Salon Artystyczny "Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)"

 bilety : 35/ 25 zł

Zapolską pamiętamy głównie jako autorkę „Moralności pani Dulskiej”, ale swoją biografią, ilością pozostawionych tekstów, talentem i skalą zainteresowań – mogłaby obdzielić kilku artystów.

Nie opowiadała o Historii, a o historiach – o tym, co wspólne nam wszystkim, o prostych, życiowych sprawach, śmiesznostkach, małych tragediach. W spektaklu wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego zobaczymy Zapolską – nie tylko pisarkę i aktorkę, ale przede wszystkim Zapolską-buntowniczkę, piętnującą krzywdy wyrządzone wykluczonym ówczesnych czasów, nie oglądającą się na resztę, traktującą wolność jako siłę najwyższą.


Taka właśnie jest Zapolska – Superstar, pewna siebie, awanturująca się i zupełnie nieskromna, choć czasem w tej niepokornej naturze dochodzą do głosu inne, mniej rewolucyjne pragnienia. Przełom wieku XIX i XX nie był łatwym czasem dla kobiety, która postanowiła mieć własne zdanie. Artystka wyśmiewana, bagatelizowana, walcząc z chorobą i nędzą, parła do przodu. Swoim życiem postawiła nam niesłabnące wyzwanie – nie poddawać się, walczyć o swoje, nie bać się porażek, co więcej – wygrywać je.

Historia dziewiętnastowiecznej pisarki i aktorki w rękach Anety Groszyńskiej staje się zadziwiająco aktualna i współczesna. Osobowość Zapolskiej, jej zmagania z losem i z epoką po upływie czasu dają myślom znacznie więcej pokarmu niż wyciągnięte z jej książek naturalistyczne opisy nędzy czy niesprawiedliwości społecznej.
Henryk Mazurkiewicz
teatralny.pl


reżyseria: Aneta Groszyńska
tekst i dramaturgia: Jan Czapliński
scenografia i kostiumy: Tomasz Walesiak
muzyka: Marcin Liweń
choreografia: Katarzyna Zielonka
obsada: Sara Celler-Jezierska, Irena Sierakowska, Joanna Łaganowska, Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski * 28 marca 2018 r, g. 19:00 - Premiera ! A recipe for Leonard Cohen, bilety:20/30 zł

Spektakl muzyczny Łukasza Witt-Michałowskiego opowiada o miejscu odosobnienia Leonarda Cohena i tajemniczych gościach, którzy przybywają tam, by się z nim zobaczyć.
Pełen nowych, odkrywczych aranżacji wykonywanych na żywo oraz nieoczywistego humoru kanadyjskiego barda.
W 1994 roku Leonard Cohen opuścił show business i cywilizację, żeby zaszyć się w klasztorze Zen na górze Mount Baldy w Kalifornii. Został mnichem Zen, otrzymując japońskie imię Jikan. Po spędzeniu 5 lat życia w klasztorze, porzucił go dla Kobiety.

Ciało i Mistyka – dwa światy Cohena…
reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski; scenariusz: Łukasz Witt-Michałowski; obsada: Matylda Damięcka (wokal); Tomasz Deutryk (perkusja); Max Kowalski (kontrabas); Tomasz Kraśkiewicz (gitara elektryczna, gitara akustyczna); Konrad Ligas (akordeon); Daniel Moński(instrumenty perkusyjne); Łukasz Witt – Michałowski (wokal); scenografia: Piotr Bednarski, Łukasz Witt-Michałowski; kostiumy: ElBruzda; projekt plakatu: Matylda Damięcka; projekcje: Bart Wolniewicz; reżyseria światła: Marcin „Kabat” Kowalczuk; reżyseria dźwięku: Andrzej „Czopper” Czop; opieka techniczna: Michał „Misiek” Mirgos; tłumaczenie scenariusza: Łukasz Witt-Michałowski; tłumaczenie tekstów piosenek: Jarosław Tomica; tłumaczenie tekstu piosenki „Thousands”: Daniel Wyszogrodzki

spektakl w języku angielskim z polskim tłumaczeniem

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.