Informacje różne z Lublina i regionu

   

 

Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”
ul. Wyżynna 16, Lublin* 10 lutego 2018, godz. 16.00 – „Domówka”
spotkanie podsumowujące drugi rok działalności na Czubach Południowych, wstęp wolny.


Kontakt, informacje – 81 466 59 18

W ostatnią sobotę karnawału zapraszamy na Domówkę! Wpadacie do nas na warsztaty, zajęcia, aby brać w nich udział lub je prowadzić. Podrzucacie dzieci, sami jedziecie dalej. Brakuje nam czasu, by pogadać, a przecież trzeba się spotykać i rozmawiać!

W październiku minął kolejny rok, od kiedy wprowadziliśmy się na Wyżynną 16. Dobra okazja, żeby się z Wami spotkać, porozmawiać, podpytać, co u Was, co u nas. Jak sąsiedzi, jak znajomi, jak przyjaciele.
Upieczemy ciasto, zrobimy kanapki, wyciągniemy planszówki, puścimy muzykę z winyli. Zabierzcie znajomych i wpadnijcie! Jak do dobrych znajomych. Zapraszamy na Domówkę do Dedeku!

Podczas spotkania będzie można obejrzeć wystawę zdjęć, jakie robiliśmy z okazji Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, otrzymać książkę fotograficzną 5/1/700 oraz nabyć wydawnictwa Dedeku w promocyjnych cenach.


  * 12 lutego 2018, godz. 17.00 – „Bezwarunkowo”, warsztaty w ramach cyklu „mamalucha po godzinach”, kontakt – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , wstęp wolny.


Bezwarunkowo, czyli o karach i nagrodach oraz o tym, jak i po co je zastępować. Spotkanie będzie poświęcone refleksji na temat stosowania kar, nagan i konsekwencji. Wspólnie przyjrzymy się czy sięganie do takich środków w trudnych sytuacjach wychowawczych przynosi oczekiwane skutki? Jakie emocje towarzyszą nam, kiedy wymierzamy karę czy też krzyczymy na nasze dziecko? Jak dziecko reaguje na taki sposób rozwiązywania trudności?

Niektórzy twierdzą, że lepsze niż kary są nagrody, pochwały i wyróżnienia. Przytaczając kilka informacji ze świata nauki zastanowimy się czy faktycznie jest to dobra alternatywa. A jeśli nie, to jakie sposoby i narzędzia są bardziej skuteczne w wychowaniu?

Przyjrzymy się sobie i swojej relacji z dzieckiem, zwracając w szczególności uwagę na chwile, kiedy nasza miłość jest bezwarunkowa, a kiedy uzależniona od zachowania czy osiągnięć dziecka.

Prowadząca - Marta Modrzejewska – ukończyłam Pedagogikę Opiekuńczą oraz Pedagogikę – specjalność: animator i menedżer kultury (UMCS). Po ukończeniu studiów magisterskich przez cztery lata, w ramach studiów doktoranckich, prowadziłam zajęcia ze studentami pedagogiki. Dużo czytam i korzystam z warsztatów dla rodziców i profesjonalistów (m.in. z A.Stein, A.Romanowską-Janeczek, M.Musiał, N.Fedan). Bliska jest mi idea rodzicielstwa opartego na więzi, empatii, szacunku do granic i potrzeb wszystkich członków rodziny. Za najbardziej cenne uważam doświadczenie własnego macierzyństwa (jestem mamą Sary-5 lat i Gabriela-3 lata), bo to ono pozwala mi weryfikować moją wiedzę, umiejętności i pragnienia.
Chcę dzielić swoje doświadczenie z innymi rodzicami, wzmacniać siebie i innych na drodze rodzicielskich zmagań. Od 2016 roku prowadzę spotkania i warsztaty dla rodziców, jesienią 2017 roku ukończyłam szkolenie „Rodzicielstwo bliskości dla profesjonalistów”.

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


   * 19 lutego 2018, godz. 17.00 – „Eko art” warsztaty w ramach cyklu „Rękodzielnica”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 10 zł.

Artystyczna biżuteria z papieru wydaję Ci się niemożliwa? Jak zamienić strzępki starych gazet w piękny naszyjnik? Przyjdź i spróbuj sama! Od dziś każdą ulotkę lub gazetę obejrzysz dwa razy, zanim trafi do śmieci. Wesoły recykling – coś z niczego, a efektownego. Kolorowe, czarno – białe, matowe, błyszczące, każde będą dobre, by stworzyć jedyny w swoim rodzaju naszyjnik.
Koordynacja i prowadzenie – Agata Komorowska

Koszt udziału – 10 zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ilość miejsc ograniczona
Czas trwania – 2 godz. 30 min.

Spotkania dla osób dorosłych z cyklu RĘKODZIELNICA rozwijają pasję tworzenia, która drzemie w każdym z nas! Będziemy walczyć ze stwierdzeniem, że warsztaty artystyczne są tylko dla dzieci. Razem pokonamy strach i obawę przed tym, że coś nie uda. Odkryjemy przed Wami radość tworzenia. Każdy kolejny warsztat będzie skupiony wokół innego zagadnienia z naszego życia i związany będzie z inną techniką. Postaramy się oderwać Was od codziennych problemów, stresów i zawrotnego tempa życia. Zobaczycie jak wiele satysfakcji daje własnoręczne wykonanie przedmiotu. Wszystkie prace zabierzecie ze sobą do domu, by mogły one stać się wyjątkową ozdobą lub prezentem dla bliskiej osoby.


  * 20 lutego 2018, godz. 10.30 – „Eureka!, warsztaty z cyklu „mamalucha”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt udziału – 10 zł.


Zapraszamy na zajęcia, które rozbudzą naturalną ciekawość dzieci i zachęcą je do żywiołowego badania świata, który je otacza. Damy nura do dżungli, zapoznamy się z aligatorem i trzema małpkami, będziemy szukać innych zwierzątek w gęstwinie traw, pokonywać przeszkody i zachwycać się feerią barw.

Zajęcia w całości będą prowadzone w języku angielskim. Poznamy sposoby na przyswojenie obcego języka przez maluchy, cały czas dobrze się bawiąc. To będzie odkrywcza mikstura zajęć sensorycznych, plastycznych, ruchowych, muzycznych i teatralnych. Uruchomimy wszystkie nasze zmysły do nieograniczonego eksplorowania rzeczywistości.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Targońska – absolwentka Wydziału Filologii Angielskiej UMCS. Lektorka języka angielskiego, tłumaczka przysięgła, wykładowczyni na studiach podyplomowych dla tłumaczy. Absolwentka studiów podyplomowych City University, Londyn (Diploma in Translation). Od czasów studenckich zainteresowana teatrem, uczestniczka amatorskiej grupy teatralnej „The Back End of the Donkey”, w ramach której zagrała w wielu przedstawieniach w kraju biorąc między innymi udział w międzynarodowych festiwalach teatrów angielskich. Organizatorka wydarzeń językowych dla młodzieży (gra terenowa „Na tropie Agathy Christie”, „Milionerzy”), które organizuje przy wsparciu wolontariuszy z Wydziału Anglistyki i Lingwistyki. Od 2008 roku każdego lata prowadzi zajęcia językowo-artystyczne na obozach językowych w Anglii, organizowanych dla dzieci z całego świata przez angielską szkołę Discovery Summer. Założycielka Fundacji Lokalni Coolturalni, której celem są działania edukacyjne związane z nauką języka angielskiego, rozwój kompetencji językowych dzieci i młodzieży, a także połączenie działań kulturalnych z językowymi. Drugim obszarem działalności Fundacji jest wsparcie dla rodzin z dziećmi oraz integracja międzypokoleniowa.


koszt uczestnictwa: 10 zł
zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
   *  21 lutego 2018, godz. 10.00 – „Czy stereotypy się starzeją?”, warsztaty z cyklu „Klub Seniora – Bombonierka Życia”, kontakt – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , wstęp wolny.

Prowadzenie – Piotr Skrzypczak

Czym są stereotypy? Skąd się biorą i dlaczego wszyscy wpadamy w tę pułapkę? Czy wynikają z niewiedzy czy z głęboko zakorzenionych uprzedzeń? Jak działa świadomość zbiorowa i na ile jesteśmy wolni w swoich sądach i wyborach? A może sami czujemy się w jakiś sposób stygmatyzowani? Czy da się żyć bez stereotypów? Odpowiedź na te pytania będziemy szukać podczas warsztatów z Piotrem Skrzypczakiem.

Piotr Skrzypczak – politolog, specjalista z zakresu problematyki praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji. Współautor podręczników i publikacji z tego zakresu. Uczestnik wielu projektów edukacyjnych, współpracownik m.in. Amnesty International, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Wykładowca akademicki. Prowadzi zajęcia z tematyki ochrony praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji, zarządzania organizacjami pozarządowymi. Od ponad dwudziestu lat zaangażowany społecznie. Współzałożyciel i aktywista Stowarzyszenia Homo Faber. Trener organizacji pozarządowych, prowadzący szkolenia z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji, wdrażania polityki gender mainstreaming, praw człowieka. Na co dzień pracuje w Lubelskim Instytucie Designu, gdzie odpowiada m.in. za promowanie dobrego, odpowiedzialnego społecznie projektowania. Prywatnie pasjonują go górskie biegi ultra. Każdą wolną chwilę stara się spędzać w Bieszczadach. Współautor książki o słynnym Biegu Rzeźnika.


o cyklu:
Bombonierka Życia” została stworzona dla osób 50+ , które chciałyby w sposób twórczy i produktywny spędzić środowe przedpołudnia. Spotkania z gośćmi, warsztaty, dyskusje tematyczne, wymiana doświadczeń, wniosków, twórcze i kreatywne bycie razem w miłej atmosferze, przy kawie i herbacie – to wszystko czeka nas w ramach działalności Klubu.
Koordynatorka cyklu – Lidia Dzhmachya


 * 21 lutego 2018, godz. 18.00 – „Zaczarowane herstorie”, spotkanie z cyklu „Panienki z temperamentem”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , wstęp wolny.

gość: Katarzyna Zabratańska

Wiemy czym jest historia – pakty, wojny, rozejmy, koronacje, detronizacje, walki o niepodległość itp. Niejednokrotnie przedzieraliśmy/przedzierałyśmy się przez przepastne i kilkusetstronicowe podręczniki, opowiadające o bardziej lub mniej zamierzchłych dziejach. Co więcej, pewnie nie raz zadawaliśmy/zadawałyśmy sobie – albo i nie – pytanie dlaczego na kartach tej czy innej książki jakoś tak nie ma nic o kobietach?! Może gdzieś kiedyś pojawiła się królowa Jadwiga, Joanna D’Arc albo Maria Curie-Skłodowska, ale czy to przypadkiem nie za mało?! Czym jest herstoria, gdzie, przez kogo i czy w ogóle została spisana?! Czy gdzieś, kiedyś będzie można usłyszeć/przeczytać o Annie Pustowójtównie, Beli Szpiro-Nissenbaum albo Łucji Bałzukiewicz – nie skąd inąd tylko stąd, z Lublina! Zapraszamy na spotkanie o (nie)znanych lubliniankach, kobietach, Polkach, hersotriach.
Katarzyna Zabratańska – herstoryczka, feministka, żydolożka, cyklista, wegetarianka i kociara. Absolwentka studiów społecznych i humanistycznych, animatorka i współtwórczyni szlaków kobiecych, Manify i Lubelskiej Koalicji na Rzecz Kobiet. Prezeska INNEJ Fundacji/IFKI, trenerka antydyskryminacyjna i wielokulturowa, przewodniczka miejska, fanka czcionki Arial Narrow 11. W wolnych chwilach czyta, spaceruje, zajada się „wegefrykasami”, urządza wycieczki i ogląda filmy bez pamięci.

O Cyklu:
Spotykamy się w kobiecym gronie po to, by nabrać mocy. Na co dzień jesteśmy strasznie zabiegane i zajęte wszystkim, ale bardzo rzadko sobą. Znacie to? Wracacie do domu z pracy, z uczelni, jecie obiad, odpalacie serial i kolejny dzień się kończy. Zamiast tego wpadnijcie do nas! Wy – kobiety, dziewczyny, które macie temperament albo czujecie, że drzemie gdzieś głęboko ukryty w Was. Pomożemy go Wam obudzić! Zapraszamy na spotkania z inspirującymi kobietami, które często robią rzeczy, które „damom nie przystoją”, na warsztaty i szkolenia. Będziemy gadać, pytać, śpiewać, poprawiać, naprawiać, szyć, sadzić, śmiać się i rozrabiać. Dziewczyny, poświęćcie sobie trochę czasu!
Koordynatorka Cyklu: Dorota Lesiak  * 23 lutego 2018, godz. 17.00 – „Z kim mam przyjemność?”, spotkanie z cyklu „Czy to wypada? Savoir-vivre dla każdego”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , wstęp wolny.

Powitania to nasza codzienność. Pozornie wydają się proste i niebudzące wątpliwości, ale praktyka pokazuje, że nie zawsze wiemy jak się stosownie zachować. Jakie są zasady podawania dłoni? Jaka powinna być kolejność powitań w kontekście precedencji? Kogo i jak tytułujemy? Dobrze wypowiedziane „Dzień dobry” lub „Cześć” połączone z dobrym uściskiem dłoni może wiele zdziałać. Dziś w kontaktach służbowych i osobistych coraz większą rolę odgrywa pierwsze wrażenie, które kreuje się nierzadko właśnie w sytuacji powitania. Warto zastanowić się jak się wówczas zachowujemy, gdyż nasze powitania mogą decydować o przyszłych relacjach prywatnych i zawodowych.


O Cyklu:
Cykl „Czy to wypada? Savoir - vivre dla każdego” poświęcony jest uprzejmości, szacunkowi
i kulturze. W przystępny i przyjazny sposób będziemy rozmawiać o dobrych manierach i ich znaczeniu, tak by uświadomić sobie, że nie są żadną przeszkodą, a drogą do ułatwienia sobie życia i budowania pewności w relacjach z innymi. Zastanowimy się m.in. nad tym: kto komu podaje rękę, jak ubrać się z „klasą”, czy słowo „Witam” w e-mailu to błąd oraz kiedy nie wypada odbierać telefonu. Wiele przypomnimy, uporządkujemy, wyjaśnimy dylematy. Zapraszamy do wspólnego dbania o kulturalne relacje międzyludzkie. Dobre maniery to nie tylko zasady, ale także zdrowy rozsądek, intuicja i naturalność. Aby oczekiwać czegoś od innych musimy zadbać najpierw o swoje maniery. Zapraszamy osoby w każdym, wieku!

Prowadząca: Karolina Grochowicz – Stec
Koordynatorka cyklu: Lidia Dzhmachyan
Zapisy, kontakt : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr telefonu: 81 466 59 18
Wstęp wolny!


  * 24 lutego 2018, godz. 10.00 – „Zawinięci w śniegową kulę”, warsztaty z cyklu „Rodzinny Warsztat Twórczy”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , koszt


Prowadzenie– Magdalena Franczak

W jaki sposób zima inspiruje artystów? Jaki kolor ma śnieg? Czy pachnie jak kokos? Co znajdziemy we wnętrzu śniegowej kuli? Czy można się w nią zawinąć, jak w dywan? Podczas zimowych warsztatów zatopimy się w baśniowym świecie krainy śniegu i lodu. Stworzymy mikroświaty z padającym śniegiem oraz zaprojektujemy zimową tkaninę.

Rodzinny Warsztat Twórczy -  skierowany jest do Dzieci oraz ich rodziców, dziadków, rodzeństwa, opiekunów. Działania mają charakter cykli warsztatowych. Każdy cykl otwiera nowy temat. W rodzinnej atmosferze wspólnych działań kreujemy nową rzeczywistość, aby poczuć więź, bliskość w procesie tworzenia. Udowadniamy, że wspólnie też można owocnie spędzić czas, uruchomić wyobraźnię!

zapisy, kontakt - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Warsztaty dla Dzieci z Opiekunem.
Koszt warsztatów – 10 zł od Dziecka
Ilość miejsc ograniczona!

Warsztaty odbędą się po zebraniu odpowiedniej liczby chętnych.
udziału – 10 zł od Dziecka.  * 26 lutego 2018, godz. 17.00 – „Idzie luty, szykuj druty!”, warsztaty z cyklu „Twoja kolej!”, zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , wstęp wolny.

Pamiętacie te czasy, kiedy każde dziecko nosiło sweter, czapkę lub szalik zrobione na drutach przez mamę lub babcię? W kolejną zimę swetry były prute, a w ich miejsce powstawały spódnice, rękawiczki i kamizelki. Z tamtych czasów pewnie zostały Wam w domu druty
i nikomu już niepotrzebne kłębki wełny. Zabierzcie je i przyjdźcie na międzypokoleniowe spotkanie, podczas którego będziemy dziergać, pruć i plotkować. Jak za starych, dobrych czasów. Robiłaś to już kiedyś? Chciałabyś zacząć? Nie wiesz jak skończyć? Zimowy wieczór dłuży Ci się za bardzo? Przyjdź do DDK! Zapraszamy osoby, które robią na drutach od lat, ale też te zupełnie zielone w tej materii.

Wstęp wolny!
zapisy, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.